• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Blic

01.07.2024

11:25

Profesorka Ivana Bodrožić o terorističkom napadu: "Reakcija pripadnika Žandarmerije  bila je efikasna, profesionalna i adekvatna."

Zoran Sinko/Privatna arhiva

Vesti

Profesorka Ivana Bodrožić o terorističkom napadu: "Reakcija pripadnika Žandarmerije bila je efikasna, profesionalna i adekvatna."

Podeli vest

Profesorka krivičnog prava na Kriminalističko-policijskom univerzitetu Ivana Bodrožić komentarišući napad na žandarma ispred Ambasade Izraela u Beogradu, kaže da je terorizam izazov za savremeno demokratsko društvo kao teški oblik kriminaliteta, ako i sa je reakcija pripadnika Žandarmerije bila je efikasna, profesionalna i adekvatna.

Terorizam kao krivično delo u Srbiji postoji od 1973. godine, ali potpuno novi pristup imamo od 2012. godine. Koja pravna sredstva su na raspolaganju državi u borbi sa teroristima.

Komentarišući napad na žandarma ispred Ambasade Izraela u Beogradu, Ivana Bodrožić, profesorka krivičnog prava na Kriminalističko-policijskom univerzitetu kaže da je terorizam izazov za savremeno demokratsko društvo kao teški oblik kriminaliteta.

"Događaji koji su se zbili u subotu, po svim informacijama koje imamo o datom događaju, potencijalno ispunjavaju uslove za postojanje krivičnog dela terorizma, koje je u našem zakonodavstvu predviđeno u Krivičnom zakoniku u članu 391“, rekla je Bodrožićeva.

Foto: informer.rs

 

Prema njenim rečima, osobenost krivično-pravne reakcije na terorizam u Republičkom zakonodavstvu u Republici Srbiji, u bitnim je izmenama nakon 2012. godine.

"Kazna šalje snažnu poruku"

Govoreći o kaznenoj politici, Bodrožićeva kaže da je krivično pravo po prirodi stvari vezano za represiju koju država vrši nad učiniocima krivičnih dela, ali samo po sebi nije samo sebi cilj.

"Sadrži i preventivnu funkciju, pretnjom kaznom koju država obelodani objavljivanjem Krivičnog zakonika čime se šalje se i snažna poruka prosečnom građaninu da bi trebalo da se uzdržava od određenih krivičnih dela", kaže profesorka krivičnog prava.

Smatra da, kad su u pitanju krivična dela terorizma, Srbija ima adekvatan krivično-pravni odgovor.

"To je nešto što bi građani trebalo da znaju, budući da je i reakcija službenog lica koje je odbranilo sebe, a i ambasadu prilikom napada bila efikasna, profesionalna i adekvatna. Verujem da će i ostale aktivnosti nadležnih državnih službi javnog tužilaštva, odnosno Tužilaštva za organizovani kriminal, i kasnije suda biti usklađene sa pravnim okvirom odnosno da će biti adekvatne, racionalne i jasne", rekla je Bodrožićeva.

Foto: printskrin

 

Stroga kaznena politika

Bodrožićeva ističe da je kaznena politika našeg zakonodavstva načelno stroga, zaprećene su kazne koje su adekvatne za ovaj tip kriminalne delatnosti.

"Nakon uvođenja kazne doživotnog zatvora 2019. godine, Zakonom o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, kod krivičnog dela terorizma se za njegove najteže oblike može izreći i kazna doživotnog zatvora, ali svakako kazne su dovoljno široke da odraze teške i štetne posledice koje terorizam kao krivično delo nosi“, navela je Bodrožićeva.

Vehabije u novopazarskom kraju su došle u žižu javnosti 2008. godine, kada je na obodu Pešterske visoravni policija otkrila kamp za obuku vehabija, gde su pripadnici učili da prave bombe, pucaju, preživljavaju u prirodi. Poslednjih godina, međutim, nije bilo informacija o njihovim aktivnostima.

Profesorka objašnjava da je tipologija terorizma, u zavisnosti od njegove usmerenosti, šarenolika i različito se definiše u različitim naukama kada je pravo u pitanju, odnosno kada su u pitanju krivična dela i relevantno je koji je tip terorizma u pitanju.

"Ono što je važno, u vezi sa događajima ispred Ambasade Izraela, rad službe i bezbednosti sigurno je prisutan u kontinuitetu", kaže profesorka Bodrožić.

"Samostrel se može nabaviti bez odobrenja"

Ministar policije Ivica Dačić govorio je o hitnoj potrebi izmene zakona o oružju zbog samostrela koji je u subotu koristio terorista. Samostrel se može kupiti u slobodnoj prodaji i spada u oružje D kategorije.

Foto: Zoran Sinko

 

"Zakon o izmenama i dopunama Zakona o oružju i municiji je u toku, potpuno nevezano za događaj u subote. Radi se na određenim izmenama, koje su vezani za događaje koji su prethodili. Samostrel je oružje sa tetivom ili oprugom koje je u kategoriji D i može se nabaviti bez odobrenja nadležnih. Verujem da okolnosti nalažu rešenja. Oni koji rade na izmenama i dopunama Zakona o oružju i municiji, razmišljaće u tom pravcu", istakla je profesorka.

Bodržićeva je sigurna da će nadležne službe i država Srbija na adekvatan, racionalan i jasan način poslati poruku onima koji su izvršili ovo krivično delo, odnosno da je ovo najteži oblik kriminaliteta.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija