Samo tri odsto od ubijenih žena prethodno je prijavilo nasilje! 32.000 hitnih mera udaljavanja nasilnika od žrtve
Podeli vest
Samo tri odsto od ubijenih žena prethodno je prijavilo nasilje, a u prošloj godini izrečeno je 32.000 hitnih mera udaljavanja nasilnika od žrtve.
Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, Tatjana Macura, izjavila je da je i jedna ubijena žena previše, kao i da je samo tri odsto ubijenih žena prethodno prijavilo nasilje.
Bratislav S. (53) iz Beograda uhapšen je zbog sumnje da je ženu M. V. (39), s kojom je bio u vezi, zaključao u svom stanu i satima je zverski mučio, optuživši je da ga je prevarila!
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je podnelo optužni predlog protiv R.A. (56) zbog sumnje da je 3. marta u porodičnoj kući na Novom Beogradu izvršio nasilje u porodici nad vanbračnom suprugom, tako što je u alkoholisanom stanju, nakon rasprave, udario šakom u predelu desnog oka, a potom nastavio da je tuče rukama i nogama.
02.10.2024
15:50
"Samo tri odsto od ubijenih žena prethodno je prijavilo nasilje. Mi treba da analiziramo tu situaciju u društvu, zašto je došlo do toga da žene ne prijavljaju da su žrtve nasilje. Ne samo žene, možemo da razumemo da one iz straha, iz ekonomske nesigurnosti i raznih drugih socio-ekonomskih razloga to ne čine, zašto neko iz njihovog neposrednog okruženja to nije učinio umesto njih, ukoliko, recimo, svedoči da žena neposredno trpi nasilje", rekla je Macura za Tanjug.
Ona je ukazala i da se, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva pravde, broj ubijenih žena u Srbiji ne povećava.
Nasilja je manje
Naglasila je da ono što stvara utisak da ima više ubijenih žena nego što ih je bilo u prethodnoj godini jeste to što se o nasilju i ubistvima mnogo više govori.
"O tome šta se dešava u društvu kada je u pitanju bezbednost žena, posebno kada je u pitanju nasilje u porodici, mnogo više i intenzivnije možemo da pratimo iz tih medija i tradicionalnih i onih drugih nego što je to bio ranije slučaj, pa se onda stiče utisak da nasilja, odnosno ubistava, ima više nego ranije. Svakako, i jedna ubijena žena je previše", istakla je Macura.
Ukazala je na to da je potrebno motivisati sve osobe koje su žrtve nasilja, bez obzira na pol, da nasilje prijave, kao i da je potrebno ohrabiti nekoga iz neposrednog okruženja da umesto žrtve učini taj korak.
Obaveza građana
Ona je podsetila da je svako u obavezi, na osnovu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, da prijavi nasilje ukoliko svedoči ili sumnja da se ono događa.
Macura je objasnila da u krivičnom zakoniku femicid nije prepoznat kao krivično delo, ali da postoji kao društvena pojava. Podsetila je da je nedavno femicid kao krivično delo uvedeno u Hrvatskoj.
"Čak i u onim zemljama u kojima je duže na snazi ovo krivično delo, ne primenjuje se toliko često. To ne znači da ja govorim sada u korist toga da ne treba da se uvodi krivično delo, nego prosto svaka država u skladu sa svojim kapacitetima mora da proceni da li ima kapacitet da se određeni novi instituti uvode u krivični zakonik", rekla je Macura.
Dodala je da će za dva dana na drugoj velikoj konferenciji biti reči o krivičnom zakoniku Srbije i da će ministarka pravde Maja Popović predstaviti rezultate javne rasprave i izmene koje mogu da očekuju građani Srbije kada je reč o pojačavanju kaznenih mera u okviru krivičnog zakonika.
Zakon o sprečavanju nasilja
Podsetila je da je 2016. godine usvojen Zakon o sprečavanju nasilja u porodici i da je tada prvi put prepoznato ekonomsko nasilje kao takvo.
"Ja ne mogu da kažem da su institucije sistema neempatične. U prošloj godini izrečene su 32.000 hitnih mera, a to su mere udaljavanja nasilnika od žrtve. Mi uz ovaj podatak u stvari shvatamo da institucije sistema u najvećem broju slučajeva rešavaju pozitivno slučajeve nasilja kojim su najčešće žene izložene", rekla je Macura.
Dodala je da je namera države da ohrabri žene da prijave nasilje, jer u institucijama sistema rade empatični ljudi koji imaju dovoljno informacija i edukacije da im pomognu.
Istakla je da žrtve nasilja niko ne može na adekvatniji način zaštititi od institucija sistema.
Bračno savetovalište
Macura kaže da ukoliko žrtva, koja je u partnerskom odnosu, veruje da se nasilnik može promeniti, potrebno je krenuti na bračno savetovalište, ali da svakako treba prijaviti nasilje.
"Nasilje treba da se prijavi, ponekad žrtve ne mogu da procene najbolje da li će nasilnik da ponovi ili neće, ali zato postoje stručnjaci ispred institucija koji tu vrstu procene mogu da učine umesto njih", rekla je Macura.
Prema njenim rečima, praksa je pokazala da svako ponovljeno nasilje, kada se jednom istoleriše, svaki sledeći put je gore i brutalnije.
Ukazala je na to da su neki od razloga zašto žrtve ne prijavljaju nasilje to što strahuju da im se neće verovati, izloženost ekonomskoj zavisnosti od svojih partnera, kao i to što se, kako kaže, u tradicionalnom okruženju, nekako podrazumeva da su žene u podređenom položaju i visok je stepen tolerancije prema tome da se nasilje ženama dešava.
Podrška predsednika Aleksandra Vučića
Podsetila je da u ponedeljak počinje aktivnost pod nazivom "16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama" koja će početi konferencijom koja se održava uz podršku predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Dodala je da će tokom 16 dana aktivizma imati brojne aktivnosti.
"Srbija se odlučila za to da mi gradimo društvo koje je nenasilno, dakle društvo bez nasilja", istakla je Macura.
Ona je podsetila da je predložila izmenu zakona da se porodiljama preduzetnicama omogući 100 odsto plaćeno odsustvo tokom trudnoće.
Objašnjavajući položaj porodilja koje samostalno obavljaju delatnost istakla je da se na tome radi u saradnji sa ministarstvom zdravlja, jer je reč o izmeni zakona o zdravstvenom osiguranju.
Macura je istakla da je za ministrom zdravlja Zlatibotom Lobčarom imala nekoliko sastanaka na tu temu.
"Postoji jako velika politička volja da se izmeni ta odredba zakona koja kaže da će one žene koje samostalno obavljaju delatnost, a žele da im posao ostane aktivan dok održavaju trudnoću, imati mogućnost da dobijaju naknadu tokom tog perioda kada su prinuđene da ne rade u iznosu od 100 odsto, u ovom trenutku taj iznos je 50 odsto, to je potpuno nekorektno", zaključila je Macura.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bratislav S. (53) iz Beograda uhapšen je zbog sumnje da je ženu M. V. (39), s kojom je bio u vezi, zaključao u svom stanu i satima je zverski mučio, optuživši je da ga je prevarila!
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Ekipa Informera napadnuta je danas na rušilačkom protestu opozicije u Novom Sadu kada su opozicioni ekstremisti bacili farbu na našu kameru ispred prostorija Srpske napredne stranke.
Opozicija je danas ponovo organizovala protest u Novom Sadu i na taj način nastavila da maltretira građane. Ono što je skandalozno, ali i ne toliko neočekivano je to ko predvodi okupljene na skupu.
Oko 600 učesnika protesta trenutno se kreće Bulevarom oslobođenja, ka raskrsnici Novosadskog sajma i Bulevara oslobođenja, a pojedini građani se priključuju koloni.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Poznati Novopazarac Sead Bihorac ponovo je oduševio sve svoje sugrađane pokretanjem novog humanitarnog projekta. Započeo je izgradnju stambene zgrade sa šest stanova namenjenih samohranim majkama i njihovoj deci.
Doktor Dragan Stojićević podelio je na društvenim mrežama nesvakidašnje iskustvo iz Tiršove, kada su u ambulantu došli roditelji sa dvogodišnjakom koji je navukao nošu preko svoje glave i ostao zaglavljen.
Patrijarh srpski Porfirije posetio je u petak sa sveštenom pratnjom Eparhiju britansko-irsku. Tom prilikom arhiepiskop kenterberijski Džastin Velbi uručio mu je originalni primerak knjige Svetog vladike Nikolaja Velimirovića iz 1915. godine sa njegovim ličnim potpisom i posvetom koja govori o stradanju srpskog naroda u vreme Velikog rata.
Fudbaleri Partizana dočekuju ekipu Napretka iz Kruševca (16.00, Arena premijum 1), u okviru 16. kola Superlige Srbije. Sva aktuelna dešavanja uoči, kao i tok meča iz minuta u minut možete pratiti uživo na našem portalu.
Rasim Ljajić doveo je u pitanje trenutni sistem koji funkcioniše u srpskom fudbalu, pa se zapitao da li je neophodno da baš svako i najmanje mesto u Srbiji ima fudbalski klub.
Britanci ozbiljno kalkulišu da je Novak Đoković izabrao Endija Mareja kao novog trenera da bi mu pomogao u okršajima sa Janikom Sinerom i Karlosom Alkarazom.
Haos na tradicionalnom kik-boks turniru na Cetinju! U ringu, gde bi trebalo da vladaju pravila sporta, odigrala se scena koju niko nije očekivao – sudija Feđa Trbonja zakucao je peharom u glavu trenera borca iz tzv. Kosova, Narta Mehmetija!
Navikli smo na nestvarne scene iz Argentine, ali prizor navijača na klimavom delu tribina u toku meča između Rasinga i Kruzeira u Kopa Sudamerikani ledi krv u žilama!
Od maja ove godine evakuisano je gotovo 22.000 ljudi iz Harkovske oblasti, dok vlasti planiraju nastavak evakuacije iz naselja blizu linije fronta, izjavio je guverner Harkovske oblasti Oleh Sinjehubov.
Sledeći napad ukrajinskih snaga raketama ATACMS mogao bi biti usmeren na Rostovsku oblast, gde se nalaze četiri vojna aerodroma, piše Wall Street Journal.
Nuklearni udar Rusije mogao bi pokrenuti globalni rat koji bi za pet sati odneo živote 34 miliona ljudi, otkriva simulacija pod nazivom "Plan A". Animacija od četiri minuta, koju su razvili istraživači sa Univerziteta Prinston, pokazuje katastrofalne posledice potencijalnog sukoba između Rusije i NATO-a, ali i šta će se potencijalno dogoditi sa zemljama koje verovatno neće biti direktno na udaru nuklearnih projektila, poput Srbije.
Festival koji se u Srbiji održava od 2022. godine, donosi neke od najpopularnijih filmskih naslova u Rusiji, koji će biti prikazani tokom 5 festivalskih dana u Beogradu, Novom sadu i Nišu.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Radijatori su počeli da se zagrevaju, što znači da su sobe toplije i vazduh je postao suvlji. Ovi uslovi nisu idealni za mnoge sobne biljke, jer neke loše reaguju na blizinu grejnog tela i suv vazduh.
Katarina Velika je ime koje mnogi prepoznaju, ali malo njih zaista poznaje život ove fascinantne žene. Ruska carica s pravom je zaslužila nadimak „Velika“, iako njena postignuća nisu uvek bila „dobra“.
Prebranac, tradicionalno jelo koje su naše bake spremale s puno ljubavi i strpljenja, savršen je izbor za hladnije dane. Ovaj starinski recept otkriva tajne pripreme najukusnijeg prebranca, bogatog mirisima luka, bibera i paprike, koji će vas vratiti u detinjstvo i obogatiti svaki obrok.
Crna Gora se nakon dvogodišnje pauze vraća na "Evroviziju", a o potencijalnom predstavniku uveliko se polemiše. Iako će se na "Montesongu" pojaviti neka od najpoznatijih crnogorskih imena, najozbiljniji kandidat je nekadašnji učesnik "Zvezda Granda", Isak Šabanović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.