Kako DRUŠTVENE mreže utiču na MENTALNO zdravlje? LAJK kao merilo VREDNOSTI!?
Podeli vest
Mladima se čitava realnost preselila na društvene mreže i sve što je bitno dešava se tamo. Na Instagramu i ostalim platformama objavljuju šta su obukli, radili, mislili, jeli ili čitali tog dana, a sud prijatelja, oličen kroz lajkove, jedino je merilo za uspeh i popularnost...
Možda društvene mreže na prvi pogled deluju bezazleno i naivno, ali nimalo nisu, kaže psihoterapeut Aleksandra Janković i predlaže da lajk u viruelnom svetu zamenimo za osmeh u realnom.
Poverenje, podrška, posvećenost i dobro isplaniran raspored obaveza i razbibrige, kao i emocionalna sigurnost, ono su što je potrebno da bi jedna porodica dobro funkcionisala i bila srećna
03.01.2022
13:16
- Izgleda da se vraćamo na pradavne oblike komunikacije, jer stikeri i emotikoni podsećaju na hijeroglife gde je sve rečeno u slici. Mladi više nemaju dovoljno strpljenja da traže izraz, da pišu, da osmisle rečenicu, nego se sve svodi na lajk i smor, na vrlo jednostavne formulacije koje omogućavaju da se odgovori brže i na veći broj sadržaja. Izgleda kao da je u pitanju lenjost i površnost gde se sve pojednostavljuje do besmisla, a koja je zahvatila i stariju generaciju – smatra Aleksandra Janković.
Forma vs. suština
Sve više devojčica u Srbiji ima ozbiljne psihičke probleme zbog nedovoljne popularnosti na društvenim mrežama. U prilog ovoj tezi govori i statistika, koja pokazuje da je u poslednjih pet godina depresija među devojčicama porasla za 58 odsto, a među dečacima tek devet odsto.
Foto: Shutterstock
Danas je sve u samoj manifestaciji, bez ulaženja u suštinu
Visoko postavljena lestvica
Živimo u narcističkoj kulturi, dok su standardi postavljeni tako da budu nedostižni, kaže psihoterapeut.
- Niko ne želi da liči na “običnu osobu” ili na sebe. Opšti trend je da sve bude savršeno, da su svi mladi i lepi, uprkos različitim kampanjama za, recimo, punije manekenke ili protiv uzrasne diskriminacije. I te granice se stalno pomeraju. Koliko čujem, sada se raznorazne stralete prozivaju “da je ova baba jer ima 30 godina”, a sve mlađe devojke postavljaju na Instagram slike koje su blago rečeno u velikom raskoraku sa njihovim uzrastom. Deca tako postaju erotski objekti – upozorava Aleksandra Janković.
- Cela kultura je postavljena tako da je ženama teže, treba mnogo više uraditi da bi se dobio lajk. S druge strane, devojčice su senzibilnije i indiferentnost i nereagovanje tumače kao da nisu ni značajne, ni vredne, kao direktno odbijanje ili čak odbacivanje. Nekada su postojali drugačiji aršini za popularnost, to su bile osobe koje su pametne, sveznalice, zanimljive… Danas je sve u samoj manifestaciji, bez ulaženja u suštinu – navodi psihoterapeut.
Popularnost po svaku cenu povlači sa sobom i sklonost ka različitim ispadima, naglašava naša sagovonica. Korišćenje akohola kao dobar dan, psihoaktivne supstance i nasilje čine osobu popularnom na negativan način, ali na ovom razvojnom nivou to i nije od prevelikog značaja.
Foto: pexels.com
Oni koji imaju najviše lajkova zaista jesu i planetarno popularni
- Lajkovi su postali globalni fenomen. Civilizacijski smo došli do tačke da oni koji imaju najviše lajkova su zaista i planetarno popularni, poput proročanstva koje se samo ostvaruje. Vi sad verujete da ukoliko imate lajkove, jako ste vredni i važni, bez obzira što ne umete da sastavite rečenicu. To više nije ni bitno – opominje Aleksandra i smatra da ćemo na kraju imati komunikaciju koja je svedena samo na slike.
Trendseteri i klonovi
- Pogledajte recimo fenomen slika sa letovanja ili zimovanja. Valjda postoje neke stvari koje čovek treba da doživi, da sačuva u memoriji kao žive slike koje mu niko ne može oduzeti. Ljudi, međutim, gube sadašnji trenutak i ono lepo što mogu da iskuse, a zauzvrat imaju opsesivnu potrebu da sve slikaju, da to bude što lepše, sa što više lajkova. Postavlja se pitanje da li idu na putovanje zbog lajkova – sugeriše naša sagovornica.
Ljkovi postaju i obaveza, a nisu retke ni grupe koje lajkuju jedni drugima sve i drze se zajedno, poput sekte, kaže naša sagovornica.
- Imate obavezu da lajkujete, jer ako to uradite izopšteni ste iz “sekte”. Još ako nešto napišete što ne treba, tek tad ste nadrljali – kaže kroz osmeh Aleksandra.
Prema njenim rečima sve je manje originalnog sadržaja. Devedeset odsto fotografija liče jedna na drugu, dodatno usmeravajući one koji će postavljati slike, kako se to radi. Ipak, kako se osloboditi zavisnosti od lajkova, šerova, retvitova, folovera…?
- Na društvene mreže treba gledati kao na zabavu ili eventualno izvor informacija, ako imate grupe prijatelja koji imaju slična intersovanja, ali nikako kao zamenu za realni život. Džaba vam svi lajkovi ako onog trenutka kada izađete na ulicu ne dobijete nijedan osmeh ili, što je još važnije, ne uputite ni jedan osmeh. Drugim rečima, vodite računa da vam informacije o tome šta ima novo na netu ili šta vam neko piše ne budu važnije od onoga šta se događa oko vas. U onoj meri u kojoj slika koju prezentujete u elektronskoj formi odudara od realnosti, u toj meri je i vaša popularnost lažna – poručuje Aleksandra Janković.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Poverenje, podrška, posvećenost i dobro isplaniran raspored obaveza i razbibrige, kao i emocionalna sigurnost, ono su što je potrebno da bi jedna porodica dobro funkcionisala i bila srećna
Reditelj Srđan Dragojević, danas jedan od glavnih ideologa blokaderskog pokreta, nastavio je da vređa svoje kolege, nazivajući ih "debilima" i "Ćacijima".
Nemačka planira da pošalje oko pet hiljada vojnika, kao i 105 tenkova "leopard 2A8", na jugoistočnu granicu Litvanije sa Belorusijom u okviru plana za jačanje oružanih snaga na Baltiku, piše novinar Piter Sučiu za list Nešenel interest.
Kada ponestane tema, a ideološka matrica zatraži dnevnu dozu "prosvetiteljstva", na tapetu se, po ko zna koji put, nađe Srpska pravoslavna crkva (SPC).
Autentična alternativa, spas za narod i borba za pristojno društvo. Tako otprilike glasi opis takozvane "studentske liste" za izbore, za koju se, čim se zagrebe ispod površine, jasno vidi da je zapravo lista “druga liga bivšeg režima"!
Nebojša Bojović, nekadašnji dekan Saobraćajnog fakulteta i bivši predsednik Skupštine akcionara kompanije Infrastruktura železnice - čovek čiji se potpis nalazi na svim bitnim ugovorima vezanim za Železničku stanicu u Novom Sadu - baškari se u pravom bogatstvu, a uporno odbija da odgovori na pitanja o svojoj odgovornosti u vezi s tragedijom koja je odnela 16 života.
Nekadašnji komandant Armije Bosne i Hercegovine (ARBiH) na teritoriji Srebrenice i čovek čije se ime vezuje za najstrašnije zločine nad Srbima u Podrinju, Naser Orić, ponovo je šokirao javnost. Ovoga puta ne ratnohuškačkim izjavama, već modnim odabirom koji je izazvao lavinu smeha i podsmeha na društvenim mrežama.
Član Plavog tima Jovan Ikić još jednom je pokazao fer-plej prema Jovanu Raduloviću Jodžiru tako što mu je rekao da je najspremniji u celom Exatlonu, iako ima blizu 40 godina.
Miljenik publike i ostalih takmičara Jovan Radulović Jodžir održao je emotivan govor prilikom oproštaja od Exatlona i zakleo se da nikada nije video toliko dobrih ljudi.
Prošle sedmice u Informerovoj spektakularnoj emisiji “Na merama” otkrili smo vam kako izgleda kad se okoreli opozicionar Miki Aleksić prepusti gastronomskim užicima, na koji način popularno TV lice Žika Šarenica “krcka” penziju, gde provodi vreme perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, šta kupuje pevač Dragan Kojić Keba…
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred tzv. Studentske liste.
U Srbiji će danas biti pretežno oblačno, mestimično sa slabom kišom, na visokim planinama uz provejavanje slabog snega. Temperatura će se kretati od 1 do 14 stepeni.
Težak incident dogodio se jutros posle 2 časa u Karađorđevoj ulici u Beogradu, u kojem je izboden tinejdžer, a pet osoba starih oko 20 godina povređeno.
Ruske snage pogodile su ukrajinske trafostanice i nadzemne vodove od 750 kilovata i 330 kilovata, koji čine osnovu elektroenergetske infrastrukture zemlje, saopštio je potpredsednik vlade i ministar energetike Ukrajine Denis Šmigalj na Telegramu.
Smrt glumice Gordane Marić, koju publika zauvek pamti kao Gocu, prvu devojku Baneta Bumbara u kultnoj seriji "Grlom u jagode", vratila je iz sećanja njene potresne reči o kolegi i prijatelju Branku Cvejiću koje je izgovorila nakon njegove smrti.
Filmski centar Srbije i Ministarstvo kulture Srbije, u saradnji sa NAFFIT-om, organizovali su juče na Zlatiboru panel diskusiju posvećenu jednom od gorućih problema domaće kinematografije, sufinansiranim nezavršenih filmova.
Beogradska policija uhapsila je S. H. (40) i ukrajinsku državljanku S. T. (23) zbog sumnje da su iz galerije ULUS ukrali sliku Zdravka Vučinića "Uspenje"
Ljiljana Lašić, legendarna Tina iz serije "Pozorište u kući", napustila je arhitekturu zbog braka, a kasnije i samu slavu kada ju je popularnost počela gušiti.
Glumica Rut Gemel priznala je da je imala tremu pred snimanje intimnih scena u novoj sezoni "Bridžertona", ali da je iskustvo na kraju bilo više zabavno nego stresno.
Pevačica Vanja Mijatović prokomentarisala je situaciju u kojoj se našla njena koleginica Milica Todorović nakon što je otkriveno da je njen partner oženjen.
Pevačica Rada Manojlović nedavno je progovorila o teškom periodu kroz koji je prošla zbog zavisnosti od lekova za smirenje, otkrivši koliko je bila teško suočiti se sa problemom.
Rijaliti učesnika Marka Janjuševića Janjuša zaustavio je robot Toša nakon kupovine, koji je primetio da je Janjuš ukrao žvake. Rijaliti takmičar je onda priznao da je ukrao kačkavalj, a objasnio je i kako.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar