Stvari koje radimo noću izazivaju srčani i moždani udar: Posebno su opasne i opterećuju srce
Zdravlje srca ne zavisi samo od onoga što radimo tokom dana, već i od večernjih navika.
09.04.2026
09:40
Shutterstock
Zdravlje
Ova tegoba je čest razlog obraćanja lekaru, naročito kod starijih osoba, ali izvor bola može biti i u lumbalnom delu kičme. Upravo zato je važno utvrditi da li bol dolazi iz kuka ili je prenet iz drugog dela tela, jer od toga zavisi terapijski pristup.
Pogrešna procena može produžiti tegobe i smanjiti efikasnost lečenja.
Koksartroza predstavlja degenerativno oboljenje zgloba kuka koje nastaje postepenim trošenjem hrskavice, a zahvata i okolne strukture poput kosti, ligamenata i zglobne kapsule.
Simptomi se ogledaju u ukočenosti, smanjenoj pokretljivosti i bolu koji utiče na svakodnevne aktivnosti. Iako se najčešće javlja sa godinama, može biti posledica povreda, preopterećenja, gojaznosti, urođenih anomalija ili upalnih procesa.
Intenzitet tegoba ne mora uvek odgovarati nalazima sa snimaka, neki pacijenti sa izraženim promenama imaju blage simptome, dok drugi sa minimalnim oštećenjima trpe jači bol. Zato se uvek posmatra stanje pacijenta, a ne samo radiološki nalaz.
Foto: Shutterstock
Bol koji potiče iz kuka najčešće se oseća u preponama, pojačava se pri hodu i opterećenju i praćen je ograničenim pokretima. S druge strane, bol koji dolazi iz kičme može da se širi ka butini ili kolenu i često uključuje neprijatne senzacije poput trnjenja, peckanja ili "preskakanja".
Takođe, menja se u zavisnosti od položaja tela i može ukazivati na iritaciju nerava, što je često povezano sa degenerativnim promenama ili diskus hernijom. Za postavljanje dijagnoze koriste se klinički pregled, snimanja poput rendgena ili magnetne rezonance, kao i dodatne analize.
Bol u kuku ne znači odmah i operaciju. U ranim i srednjim stadijumima najčešće se primenjuju konzervativne metode: lekovi protiv bolova i upale, fizikalna terapija, kao i vežbe za jačanje mišića i stabilizaciju zgloba.
Posebno je važna kontrola telesne težine, jer višak kilograma dodatno opterećuje kuk.
Sve više se primenjuje i PRP terapija, koja podrazumeva seriju tretmana u razmaku od nekoliko nedelja. Njeno dejstvo se razvija postepeno i zasniva se na aktiviranju prirodnih procesa regeneracije. Za razliku od kortikosteroida koji brzo deluju, PRP ima dugoročniji efekat.
Foto: Shutterstock
Kod blažih i srednjih oblika osteoartritisa može doprineti smanjenju bola i boljoj funkciji zgloba, dok je kod uznapredovalih promena efekat ograničen i najčešće se koristi kao način da se operacija odloži.
Terapija se često kombinuje sa rehabilitacijom i vežbama, a zbog dubine zgloba kuka primena zahteva preciznost i stručnost. Koristi se sopstvena krv pacijenta, pa je rizik od alergijskih reakcija minimalan, dok su nuspojave uglavnom blage i prolazne.
Hirurško lečenje, odnosno ugradnja veštačkog kuka, razmatra se kada bol postane stalan i značajno narušava kvalitet života, a druge metode više ne daju rezultate. To su situacije kada su svakodnevne aktivnosti poput hodanja, oblačenja ili spavanja otežane.
Savremena ortopedija postiže dobre rezultate, ali se radi o ozbiljnom zahvatu koji zahteva detaljnu procenu zdravstvenog stanja i individualni pristup. Pravovremeno prepoznavanje uzroka i adekvatno lečenje mogu značajno usporiti napredovanje tegoba, a u mnogim slučajevima i odložiti operaciju.
Bol u kuku je složen simptom koji ne treba posmatrati površno, jer može poticati iz samog zgloba, ali i iz kičme ili okolnih struktura, što zahteva pažljivu i sveobuhvatnu dijagnostiku.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu hitno se oglasilo povodom, kako je rečeno u saopštenju ove institucije, netačnih navoda branioca osumnjičenog vojnog analitičara Aleksandra Radića, koji su tendeciozno objavljeni u pojedinim medijima, a u cilju nastavka targetiranja VJT.
23.06.2026
21:54
Neviđena bruka pukla je danas u Skupštini Republike Srbije, i to pred kamerom Informer TV.
23.06.2026
20:17
Rusija je zahvalna Srbiji na njenom stavu, koja čuva svoj suverenitet, svoju nezavisnost i svoje ispravno razumevanje naše zajedničke istorije, rekao je Konstantin Kosačov, zamenik predsednika Saveta Federacije Rusije.
23.06.2026
21:41
Ministar za evropske integracije u Vladi Srbije Nemanja Starović odgovorio je potrčku tajkuna Dragana Đilasa, Borislavu Borku Stefanoviću, na njegov više nego besmislen komentar o predsedniku Aleksandru Vučiću i šefu Bele kuće Donaldu Trampu.
23.06.2026
20:36
Danas je u Savetu Evrope usvojen izveštaj o Srbiji za koji mnogi smatraju da je sve samo ne objektivan, i da za cilj ima dalji pritsak na Srbiju.
23.06.2026
20:19
Pljusak od petnaestak minuta napravio je problem u prigradskom naselju Grdica u Kraljevu!
23.06.2026
20:08
Na oko 145 kilometara od Beograda nalazi se Manastir Tronoša. Poznat po svojoj bogatoj prošlosti, vezi sa Vukom Karadžićem i predanjima o uslišenim molitvama, ova svetinja svake godine okuplja veliki broj vernika i posetilaca.
23.06.2026
20:30
Snažno nevreme praćeno obilnim pljuskom pogodilo je danas Kraljevo, a pojedine gradske ulice našle su se potpuno pod vodom.
23.06.2026
16:23
Akcionari kompanije "Porše" istakli su da su veoma besni zbog očajnih poslovnih rezultata, navodeći da su brend pretvorili u "krš"!
23.06.2026
22:00
Plan detaljne regulacije (PDR) za područje Bajdine padine, koji obuhvata 66 hektara, došao je na usvajanje, čime se posle dužeg čekanja konačno reguliše ova površina u Mirijevu koja je trenutno potpuno zapuštena i pretvorena u ekološku crnu rupu.
23.06.2026
21:00
Policija u Vranju uhapsila je starijeg Vranjanca, zbog sumnje da je učinio krivično delo "nedozvoljene polne radnje", na štetu deteta.
23.06.2026
22:22
Darko Vesković, poznat pod nadimkom Prika (46), ubijen je juče u pucnjavi koja se dogodila oko 16 časova u jednom ugostiteljskom objektu u beogradskom naselju Kumodraž.
23.06.2026
20:22
Teška nesreća dogodila se danas na području Grocke, kada je traktor prešao preko deteta starog godinu i po dana. Dete je zadobilo teške povrede i prema prvim informacijama, životno je ugroženo.
23.06.2026
19:02
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv državljanina Švedske J.C.G.N. i državljanke Južne Afrike S.C.G. zbog sumnje da su krajem januara 2026. kao saizvršioci pripremali teško ubistvo, dok se J.C.G.N. na teret stavlja i neovlašćeno nošenje pištolja sa municijom.
23.06.2026
17:20
U pucnjavi u beogradskom naselju Kumodraž ubijen je Darko Vesković (46), dok se ranjeni Vuk M. nalazi na VMA.
23.06.2026
14:04
23.06.2026
18:30 >> 21:00
Vojni sukob između Sjedinjenih Američkih Država i Irana koštao je Vašington neverovatnih 40 milijardi dolara, a završio se potpisivanjem memoranduma koji u velikoj meri obnavlja uslove iz nuklearnog sporazuma (JCPOA) iz 2015. godine.
23.06.2026
22:00
Dok napetost na belorusko-ukrajinskoj granici dostiže vrhunac, predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko hitno je otputovao na sastanak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
23.06.2026
21:31
U trenutku kada su odnosi Varšave i Kijeva već ozbiljno poljuljani prekidom diplomatskih odnosa i istorijskim sporovima, ugledni nedeljnik "Poljska misao" otišao je korak dalje, objavivši analizu koja je izazvala politički potres u regionu.
23.06.2026
20:15
Britanski premijer u tehničkom mandatu Kir Starmer i njegov stranački suparnik i mogući naslednik Endi Bernam, sastali su se i razgovarali sat vremena u tajnosti.
23.06.2026
19:45
Novi incest u seriji "Kuća zmaja" potpuno je šokirao gledaoce kada je u prvoj epizodi treće sezone sin poljubio rođenu majku u usta.
23.06.2026
13:20
Američki glumac Džejson Momoa kaže da mu je uloga u filmu "Supergirl" iz snova i da je oduševljen jer se njegov antijunak Lobo ne plaši da napravi haos i uđe u tuču.
23.06.2026
12:35
Crnogorski glumac Lazar Nikolić kaže da je besan na paprene cene u Budvi i priznao da se tamo nije okupao deset godina.
23.06.2026
10:12
Gostujući kod profesora dr Čedomira Antića u emisiji "Perspektive" na televiziji K1, poznati glumac, producent, režiser i politički aktivista Branislav Lečić osvrnuo se na svoju bogatu karijeru koja traje već tačno pola veka, otvoreno govoreći o ulogama koje su mu obeležile život, ali i o velikim priznanjima sa svetske scene.
23.06.2026
14:46
Romeo Bekam, sin slavnog para Dejvida i Viktorije Bekam, debitovaće kao glumac u filmu "Forty Love".
23.06.2026
14:01
Verenik pevačice Mine Kostić Mane Ćuruvija Kasper oglasio se nakon što je ona izašla sa klinike "Laza Lazarević" gde je provela 23 dana.
23.06.2026
22:40
Hrvatska pevačica i kantautorka Ane Paška otvoreno je progovorila je o borbi sa psihičkim problemima i priznala da joj trebalo vremena da shvati da je u problemu.
23.06.2026
22:15
Pevačica Sanja Vučić otkrila je da je u periodu od godinu i po dana skinula čak 12 kilograma i to zbog autoimune bolesti.
23.06.2026
21:43
Atmosfera pred dugo očekivane koncerte „Južni vetar festival“, koji će biti održani 26. i 27. juna na Tašmajdanu, iz dana u dan postaje sve uzbudljivija. U toku su intenzivne probe za muzički spektakl koji će posle gotovo četiri decenije ponovo okupiti zvezde kultnog Južnog vetra na istoj sceni.
23.06.2026
21:13
Glumica i voditeljka Nataša Aksentijević oplela je po kreatorki Melini Džinović nakon što se udala za milionera u Monaku posle razvoda od pevača Harisa Džinovića.
23.06.2026
20:49
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.