MILO POKUŠAVA DA OTME RELIKVIJE SPC DA BI IH PRODAO VATIKANU!?! Kako je desnica Jovana Krstitelja uopšte dospela na Cetinje
Podeli vest
U povesti o relikvijama nema i ne može da bude beznačajnih detalja. Put najvećih svetinja dug 2000 godina poznat je u opštim crtama. Međutim, i do dan-danas neki segmenti i dalje su tajna
Takva je jedna priča o tome kako su svetinje koje su spasavali od boljševika dospele u Kopenhagen, u ruke majke poslednjeg ruskog cara — carice Marije Fjodorovne.
Mitropolit Amfilohije i sveštenstvo koje je služilo Svetu liturgiju u crkvi na Zlatici, privedeni su nešto posle 11 sati i još uvek se, kako saznajemo nalaze u Centru bezbednosti
12.04.2020
13:43
Poznato je da su 1919. godine, pre nego što su crveni osvojili grad Gatčina, svetinje koje su se nalazile u mesnom Hramu bile tajno prenete preko najbliže granice u Estoniju. Njih je bukvalno na rukama izneo starešina hrama u gradu Gatčina, otac Jovan Bogojavlenski, koji je kasnije postao duhovnik ranijeg ruskog patrijarha Aleksija Drugog. Potom se svetinjama gubi svaki trag sve do kraja 1921. godine, kada su se na čudesan način obrele u Danskoj u rukama carice udovice. Ovi dokumenti su originalni dokaz. Sada znamo ko je, kako i u kakvim okolnostima uspeo da carske svetinje vrati u ruke Romanova.
MILO ŽELI DA PRODA NAJVEĆU SVETINJU ZA 150 MILIONA DOLARA, SRBIJA I RUSIJA GA RASKRINKALE! Koliko moraš biti zao da trguješ rukom Jovana Krstitelja?!
Dakle, vratimo se rukopisima. Godine 1920. mladi grof Pavel Grabe obreo se zajedno sa svojom porodicom u izgnanstvu u Kopenhagenu, gde se i zaposlio u velikoj danskoj spoljnotrgovinskoj firmi. Rukovodstvo kompanije neočekivano donosi odluku da mladog čoveka službeno pošalje u Estoniju. Tamo se mladić upoznaje sa danskim konzulom koji u prestonici Estonije vodi veoma neumeren način života. U jednoj od bilijarnica u Talinu, mladom Grabeu prišao je nepoznat čovek koji se po svoj prilici predstavio lažnim imenom – knez Iščejev. Reči koje je neznanac malo kasnije rekao mladiću, Pavel Grabe je zapamtio za čitav život:
- Promislu je ugodno da Vi svojoj Otadžbini učinite neprocenjivu uslugu. Vi, rekao je osećajno, imate jedinstvenu priliku da ova blaga prenesete na bezbedno mesto, da ostanu očuvana sve dok car ponovo ne stane na čelo države. Poseban značaj ovih relikvija je u tome što one potvrđuju legitimnost monarhije u očima njenih podanika!“
Proći će nekoliko dana i novi poznanik Pavla Grabea pokazaće mladom čoveku mesto gde se dve godine skrivaju najvažnije svetinje hrišćanskog sveta. Plan spasavanja relikvija bio je ovakav: nagovoriti ili ucenom prinuditi danskog konzula da svetinje pošalje diplomatskom poštom u Kopenhagen. Noću, vezanih očiju, mladog Grabea dovoze u neki ženski manastir. Tu je čovek, koji se krio pod prezimenom Iščejev, još jednom mladog grofa podsetio na značaj koji svetinje imaju za ruski presto:
- Kada dođe vreme da se obnovi monarhija, rekao je knez zamišljeno i kao da rasuđuje sa samim sobom: ove relikvije dobiće ogroman značaj za one koji ih budu posedovali... Ovo blago nije bezbedno u Estoniji. Boljševici, vlada Estonije, a najvažnije, Vatikan i Ruska pravoslavna crkva van granica Rusije, čak i Malteški vitezovi i sam Bog zna ko sve još – verujte mi – traže i žele da zavladaju ovim relikvijama radi vlastitih ciljeva, političkih i svakojakih drugih. Samo drago kamenje je uistinu kao iz bajke i vredi čitavo bogatstvo. Pre ili kasnije neko će otkriti gde su skrivene. Eto zašto moramo da ih dostavimo na sigurno mesto...
Nakon što su ove reči izrečene, Grabe je prvi put ugledao relikvije koje je potom morao da skriva ispod kreveta sve dok popustljivi danski konzul ipak nije stavio diplomatske pečate na poštanski sanduk koji je poslat u Kopenhagen. Proći će gotovo sto godina kada će, sada već bivši predsednik Crne Gore i bivši premijer bivše Jugoslavije, nevoljno potvrditi reči koje je 1921. godine, kasno noću u nepoznatom estonskom manastiru, izrekao čovek koji se skrivao iza imena kneza Iščejeva.
Tako se Cetinju se nalaze tri velike hrišćanske svetinje, a upravo su one jedan od ključnih razloga zašto Milo Đukanović sramnim Zakonom o slobodi veroispovesti želi da preotme imovinu i svetinje SPC. Relikvije imaju nemerljivu vrednost, o čemu je svojevremeno govorio i bivši predsednik Crne Gore Momir Bulatović, navodeći da su Malteški vitezovi samo za jednu od njih nudili čak 150 miliona dolara.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mitropolit Amfilohije i sveštenstvo koje je služilo Svetu liturgiju u crkvi na Zlatici, privedeni su nešto posle 11 sati i još uvek se, kako saznajemo nalaze u Centru bezbednosti
Predsednik Čečenije Ramzan Kadirov izjavio je da završetak operacije oslobađanja Kurske oblasti od ukrajinskih militanata potvrđuje nepobedivost Oružanih snaga Rusije i najavio dalje pobede širom fronta.
Ukrajina se, prema novom diplomatskom modelu koji je sve bliži usvajanju, suočava sa faktičkom podelom zemlje na tri zone uticaja: zapad pod kontrolom evropskih mirovnih snaga, centralni deo pod formalnom upravom Kijeva, i istok pod ruskom administracijom.
Gradonačelnik Prištine Perparim Rama dodelio je Ključ Grada aktivistkinji za ljudska prava Nataši Kandić, za kako je naveo, „njenu ulogu u dokumentovanju srpskih zločina tokom rata na Kosovu“, prenosi Kosova pres.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas da član Predsedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, optuživši predsednika Srbije Aleksandra Vučića za navodno mešanje u unutrašne stvari BiH, "umesto da ćuti i solidariše se sa današnjim danom, sipa so na ljutu ranu srpskom narodu" u danu kada se obležava stradanje više od 500.000 Srba u Jasenovcu, u najstrašnijem zločinu u prošlom veku.
Danas od 17 sati budite uz Informer TV, jer će naš voditelj Igor Ćurčić uživo razgovarati sa generalom Nebojšom Pavkovićem, bivšim načelnikom Generalštaba Vojske Jugoslavije, herojem koji se već 20 godina nalazi u zatvoru zbog odbrane svoje zemlje od agresora.
Bojan Borovčanin iz Udruženja Nacionalna inteligencija gostujući u Info jutru komentarisao je blokade u Srbiji i uporedio ih sa protestima u drugim zemljama.
Konačan broj žrtvi ustaškog genocida u koncentracionom logoru Jasenovac još uvek se ne zna, a svedočenja preživelih govore o monstruoznosti i neljudskosti ustaške ruke, kao i o hororu koji je dočekao tamo svako srpsko dete, ženu i glavu porodice.
Predstojeći prvomajski uranak prilika je da brojni građani odu na izlet u prirodu i da spremaju hranu na roštilju, što može predstavljati rizik da se pojave požari na otvorenom zbog čega komandant Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd Dragan Miković savetuje da ložišta i roštilji treba da budu na obezbeđenim mestima koja su predviđena za takve aktivnosti, kao i da ne treba praviti roštilj i ložiti u šumama.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su N. P. (32) iz Beograda, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Fudbaleri Partizana su vicešampioni Srbije i zvanično! Crno-beli su večeras u Humskoj u utakmici 33. kola Superlige Srbije savladali Radnički Kragujevac sa 3:1 (1:0) i četiri kola pre kraja osigurali su drugo mesto na tabeli domaćeg prvenstva.
Na teniskom turniru u Madridu sastali su se Ukrajinka Marta Kostjuk i Ruskinja Veronika Kudermetova. Pobedila je ukrajinska teniserka i plasirala se u sledeće kolo, ali ono o čemu bruji ceo svet je izvinjenje koju je Kostjuk nasred terena posle jednog poena uputila rivalki.
Bugarski teniser Grigor Dimitrov (33) predstavio je novu izabranicu na mastersu u Madridu, a ovoga puta srce mu je ukrala slavna meksička glumica i pevačica Eiza Gonzales (35)!
Jovan Janićijević Burduš, glumac koji je bio na pragu svetske slave i uloge u "Kumu", zbog tragične nesreće umesto na filmskom platnu završio je iza rešetaka.
Jedan od najvoljenijih mjuzikala svih vremena, "Fantom iz opere", zablistao je i na beogradskoj pozornici, a o čarobnoj muzici u ovom spektaklu govorio je dirigent Ben Mark Tarner.
Opština Dragaš imala je problem sa "Arog festom", zbog nekolicina veterana OVK iz jedne kosovske formacije, jer su navodno uznemireni zbog najave nastupa dve srpske pevačice zakazane za događaj najavljen na društvenim mrežama za 5. maj.
Edita Aradinović je u šali istakla da, iako bi želela da napravi intimniju svadbu kao Tea Tairović, to ne bi mogla jer bi njoj samo od uže porodice došlo 700 zvanica.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar