ČUDA U MANASTIRU NA TASOSU! SVETI KLIN iz desne Hristove ruke i danas LEČI BOLESNE!
Podeli vest
Bio je jedanaesti vek kada je podvižnik i Božji čovek Luka, u vrletima centralnog dela ostrva Tasos podigao omalenu kapelu posvećenu Svetom Jovanu Teologu. Mesto se i danas zove Teologos, a tu počinje istorija koja govori o čudima i čudesnim dešavanjima koja se i danas pominju sa velikim poštovanjem
Sveti podvižnik je na vrletnim stenama iznad mora zasnovao keliju, u kojoj je ostao oko dvadeset godina, živeći u strogom podvigu i molitvi, odolevajući iskušenjima i opasnostima. Mesto njegovog boravka bilo je veoma blizu današnjeg manastira Svetog arhangela Mihaila.
Manastir Svetog Jovana se nalazi na obodima Mojsinjske Svete Gore i danas u njemu živi samo monah Jakov. Nekad brojno monaštvo, vernici kruševačke eparhije i iskušenici koji su boravili u manastiru, prikupljali su lekovite recepture, jer im je ime Svetog Jovana, koje manastir nosi, bilo misija, s obzirom na to da ovaj svetitelj slovi za zaštitnika bilja.
02.07.2020
10:23
Posle sedamnaest godina pustinjačkog života, ukazao mu se Sveti arhangel Mihailo - i tada se dogodilo prvo čudesno pojavljivanje Božjeg promisla, kada je udarcem štapom po steni Arhangel pokrenuo čudotvorni izvor.
Govoreći Svetom podvižniku da će ova voda čuvati njega i sve koji je budu pili, od bolesti, umora i nesreće, te da stoga na ovom mestu sagradi hram posvećen NJemu, Sveti Arhangel je nestao, ostavljajući u čudu iznenađenog Luku, budućeg Svetog.
Sveti Luka je, sa mladim učenikom, monahom Ksenofontom izgradio prvi hram posvećen Svetom arhangelu Mihailu, pre nego što se preselio u večni život. Posle smrti svog duhovnog oca i učitelja Ksenofont se preselio na Svetu Goru, u manastir Filotej.
Kada su Turci zauzeli ove krajeve i počeli da skrnave grčke svetinje, desila su se mnoga čuda koja su ih brzo odvratila od takvih nedela i navela da zaobilaze ovo sveto mesto.
Prva turska patrola koja je pokušala da oskrnavi sveti izvor potopila se u moru pri samom polasku, a Sveti arhangel je svojim javljanjem ukazao ocu Dimitriju da bolesne i sve koji traže pomoć odvede do obale i tu nastave da uzimaju vodu iz novog izvora u pećini, jer je gornji presušio posle turskog skrnavljenja.
Istorija manastira Svetog arhangela Mihaila na Tasosu povezana je sa sudbinom Svetog klina (eksera), koji je svetogorskom manastiru Filotej poklonio vizantijski car Nikifor Votanijat u 11. veku, u vreme kada je na Tasosu živeo Sveti Luka.
To je drveni ekser kojim je bila zakovana Hristova desna ruka za krst na kome je bio razapet. Pronašla ga je Sveta carica Jelena zajedno sa ostalim svetinjama i čuvan je u Carskoj riznici u Konstantinopolju.
Monasi manastira Filotej krenuli brodom ka balkanskim zemljama noseći sa sobom deo moštiju Svetog Pantelejmona i Sveti klin, na poklonjenje vernicima od kojih su tražili pomoć. Velika oluja odnela je njihov čamac do ostrva Tasos i tu su se iskrcali na mestu manastira Svetog arhangela Mihaila. U noći su ih napali gusari tražeći da predaju sve što je imalo vrednost. Pošto je plen bio loš, razjareni gusari pobili su monahe, ali se jedan spasao i uspeo da Sveti klin i Svete mošti sakrije između kamenova Arhangelske crkve.
Jedan stanovnik Teologosa Jovan bolovao je od teške bolesti. Predanim molitvama Svetom Arhangelu ozdravio je i kao zavet krenuo da obnavlja urušenu crkvu. Kada su rušili stare zidove graditelji su pronašli svetinje koje je filotejski monah uspeo da sakrije.
Sveti klin je sam Sveti arhangel Mihailo ga je sam premestio u manastir na Tasosu među maslinovim granama. Ovo, drugo obrtenje Svetog klina dogodilo se drugi dan Svetle sedmice posle Vaskrsa. Taj dan obeležava se i danas.
Od vremena Svetog Luke do 1974. godine, o manastiru Svetog arhangela Mihaila na Tasosu brinuli su monasi manastira Filotej sa Svete Gore, trudeći se da njihov metoh opstane u najboljem duhovnom obliku i službi. Od te godine manastir je postao ženski i obnovljen je.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Manastir Svetog Jovana se nalazi na obodima Mojsinjske Svete Gore i danas u njemu živi samo monah Jakov. Nekad brojno monaštvo, vernici kruševačke eparhije i iskušenici koji su boravili u manastiru, prikupljali su lekovite recepture, jer im je ime Svetog Jovana, koje manastir nosi, bilo misija, s obzirom na to da ovaj svetitelj slovi za zaštitnika bilja.
Poslanica ruske Dume Marija Butina izjavila je danas da administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena rizikuje izbijanje trećeg svetskog rata time što je dozvolila Ukrajini da upotrebi oružje proizvedeno u SAD za napade duboko na teritoriji Ruske Federacije.
Lider najveće albanske partije u Severnoj Makedoniji (Demokratska unija za integraciju) Ali Ahmeti zakukao je lažnom premijeru lažne države Kosovo Aljbinu Kurtiju jer je zabrinut za albansku zajednicu u svojoj zemlji, u vezi sa ukidanjem Zakona o upotrebi jezika i poštovanja Ohridskog sporazuma.
U specijalnoj emisiji na Informer TV "Znamo li istinu o atentatu na Zorana Đinđića?" gostovao je lider Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj gde je govorio o svojim saznanjima o ubistvu bivšeg premijera i policijskoj akciji "Sablja" koja je usledila.
U specijalnoj emisiji na Informer TV "Znamo li istinu o atentatu na Zorana Đinđića?", profesor doktor Miljko Ristić otkrio je da Zoran Đinđić i Milan Veruović nisu pogođeni iz iste puške.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
U specijalnoj emisiji na Informer TV "Znamo li istinu o atentatu na Zorana Đinđića?" gostovao je nekadašnji šef obezbeđenja Milan Veruović, koji je u poslednjim trenucima bio sa Zoranom, Vojislav Šešelje predsednik SRS i doktor Miljko Ristić.
Zoran Stanković (49) iz Osipaonice pucao je u glavu bivšoj ljubavnici Aleksandri Lazić (28) iz Lipa, a potom je presudio sebi jednim hicem u slepoočnicu! Krvava drama se odigrala pre tačno deset godina u Aleksandrinoj kući, u kojoj je živela sa majkom i dvoje maloletne dece.
Kadetkinja treće godine Vojne akademije, Sanja Marković (21), iz Niša nastupiće za našu boksersku reprezentaciju na Balkanskom prvenstvu koje će biti održano u Loznici od 16. do 24. novembra, i to će biti njeno prvo veliko takmičenje u dresu reprezentacije.
U moru negativnih iskustava sa komšijama, nedavno je pristigla poruka o humanosti, prijateljstvu i ženskoj solidarnosti, priča koja je sve raznežila i koja zasigurno zaslužuje da se za nju čuje.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je da je u Srbiji od 4. do 10. novembra zabeleženo 6.452 slučaja oboljenja sličnih gripu i to najviše u Zlatiborskom, Moravičkom i Šumadijskom okrugu, dok su najviše uzrasno-specifične stope zabeležene u uzrasnim grupamadece mlađe od četiri, pet do 14 godina.
Fudbaleri Srbije remizirali su u poslednjem kolu A4 Grupe Lige nacija sa selekcijom Danske (0:0), a svoje utiske odmah po završetku meča izneo golman Đorđe Petrović.
Humanitarna izložba slika i vezova autorki Alene Gojak i Gorice Popović pod nazivom "Oboji život" biće održana u sredu 20. novembra u 19h u gornjem foajeu Pozorišta Atelje 212.
Među brojnim poznatim imenima koja igraju u seriji "Ljubav u tišini" je i Saša Joksimović, koji ističe da mu je izuzetna čast što je deo ovog projekta.
Lozinke koje se baziraju na jednostavnim kombinacijama ili lako pogađaju na osnovu ličnih podataka, poput imena ili datuma rođenja, vrlo su nesigurne. Da biste zaštitili svoje naloge, kreirajte lozinku koja je dugačka, raznovrsna i potpuno nasumična.
Ruska salata je jedno od najpoznatijih jela koje se priprema za različite prilike, a dodavanjem hrskave jabuke, možete joj dati potpuno novi, osvežavajući ukus.
Mašina za sušenje veša može biti izuzetno praktična, ali nije pogodna za sve vrste odeće. Neke tkanine i materijali, poput svile, vune ili odeće sa dekorativnim elementima, bolje je sušiti na vazduhu kako bi se očuvala njihova kvaliteta i dugotrajan izgled.
Modni dizajer Bata Spasojević danas će održati reviju kojom će ujedno obeležiti jubilarnih 30 godina karijere, a događaj će se održati u jednom beogradskom hotelu.
Brojne poznate ličnosti pojavile su se večeras na crvenom tepihu, na reviji modnog kreatora Bate Spasojevića, a među prvima su stigle pevačica Mira Škorić i njena ćerka Milica Jeremić.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.