SRBIJA DOBILA RAT SA ZAGREBOM! PROPAST HRVATSKE STRATEGIJE OVLADAVANJA CRNOM GOROM! Naša zemlja je sada dominantna GEOSTRATEŠKA SILA u regionu!
Podeli vest
Hrvatski uticaj na Crnu Goru sprovodio se najefikasnijim putem - direktno preko predsednika države, preko vlade i drugih državnih institucija. Zato je taj proces bio tako brz i uspešan, a to je opet uslovilo da hrvatski apetiti neprestano rastu
Po starom običaju, Hrvatska je svoje planove uskladila sa interesima SAD i NATO-a tako što je sve prikazala kao borbu protiv „malignog ruskog uticaja", koji se navodno sprovodi preko Srba i SPC u Crnoj Gori.
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije u Brskutima je služio liturguju povodom slave crkve Roždestva Presvete Bogorodice, posle čega je sa meštanima tog mesta zapevao pesmu o Kosovu! Interesantno je da Amfilohije peva patriotske pesme, a podržava buduću CG vlast, koja jasno stavila do znanja da neće povući priznanje lažne države!
20.09.2020
18:49
Prevlaka i Piranski zaliv
Interes da se, fabrikovanjem problema, oslabi Srbija bio je toliko veliki da je Hrvatska marginalizovala svoje teritorijalne (Prevlaka) i političke sporove (da li je Crna Gora agresor a Milo Đukanović ratni zločinac).
To se najbolje vidi ako se uporedi sa krajnje tvrdim stavom Hrvatske u sporu sa Slovenijom oko Piranskog zaliva. Velike aspiracije nisu nestale, posebno prema Boki Kotorskoj, ali su ostavljene za završnu fazu nastupanja.
Zamisao je bila prosta - da se eliminiše svaki uticaj Srba i Srbije na Crnu Goru, da se Srbi i SPC definišu kao neprijatelji države, da se Srbi koji ne pristaju na promenu svog identiteta etnički počiste, i da u taj prazan prostor uskoči Hrvatska sa svojim dugoročnim planovima.
Sada je sve došlo u pitanje i krah hrvatske strategije prema Crnoj Gori se nazire. Toga je hrvatski politički vrh i te kako svestan, i otuda tolika nervoza u Zagrebu. Znaju da će pad Mila Đukanovića oslabiti geostrateški položaj Hrvatske, a još više ojačati geostrateški položaj Srbije koja nesumnjivo postaje lider u regionu.
Ustašizacija Crne Gore
Neverovatno je sa kakvim oduševljenjem je crnogorski vrh prihvatio hrvatske preporuke i sa kakvim elanom je pristupio obračunu sa Srbima i svim što je srpsko, u uverenju da to učvršćuje crnogorsku državnost.
Mislili su da se u tome ne može preterati i zato je ustašizacija Crne Gore dostigla nivo koji se više nije mogao podnositi jer se izvorna ustaška ideologija kao kanalizacija izlila i zagadila crnogorske medije i trgove najvećih gradova.
Ustaške grafite, parole, simbole, pesme, pa i nastup prema Srbima kroz pretnje i zastrašivanje ekstremisti DPS-a prihvatili su kao svoje.
Tompsonove pesme emitovane su preko medija a „Čavoglava" je postala neka vrsta nove himne koju su u transu pevale Milove pristalice. Bili su oduševljeni pretnjama i porukama koje najavljuju srpsko stradanje i progon, a posebno ih je oduševljavao refren „stići će vas naša ruka i u Srbiji".
Toliko su preterali u usvajanju proustaških parola i pesama da su naljutili ekstremne Hrvate, koji su im poručivali: „Hej Crnogorci, imate li vi nešto svoje"?
Hrvatski recept zastrašivanja
To je ono što su svi mogli da vide i da prepoznaju, međutim, onaj prikriveni, perfidni nastup državnih institucija prema Srbima bio je još opasniji iako se nije mogao uočiti na prvi pogled. Tek stručne analize pokazale su nivo diskriminacije i pritisaka na Srbe, slično onome što se dešavalo i što se dešava u Hrvatskoj.
Dovoljno je navesti jedan konkretan primer zastrašivanja iz serije planskog antisrpskog delovanja koje su crnogorske institucije „prepisale" od Hrvata pa da stvari postanu jasne. Na primer, nedavno je u crnogorskim medijima osvanuo spisak „srpskih špijuna" koje je „razotkrila" crnogorska Agencija za nacionalnu bezbednost.
Naravno da ni jedna bezbednosna služba na svetu to ne radi. Jedini izuzetak je hrvatska služba koja je svojevremeno realizovala operaciju „Janjičar" u cilju otkrivanja „špijuna KOS-a" u Hrvatskoj. Jasno je da je to bio montiran spisak koji nije imao baš nikakvu operativnu vrednost, ali, većina lica bili su Srbi, tako da je spisak poslužio za progon i zastrašivanje Srba.
Sa istim ciljem objavljen je i crnogorski spisak. Kopija hrvatske operacije je neverovatno precizna. Na hrvatskom spisku ima 1.789 lica, a na crnogorskom 235 - otprilike toliko puta manje (oko 7 puta) koliko Crna Gora ima manje stanovnika od Hrvatske. Hrvatski spisak „špijuna" je izazvao veliki progon i stradanje Srba, od ubistava, premlaćivanja i izbacivanja iz stanova kompletnih porodica. To se očekivalo i od crnogorskog, ali je novonastala situacija poremetila njihove planove.
Dugoročna NATO strategija
Hrvatska nije puno doprinela osamostaljenju Crne Gore i uspostavljanju nezavisne države. U pitanju je bila američka specijalna akcija koju je sprovela CIA, ali je Hrvatska kasnije tu činjenicu dobro iskoristila i napravila dugoročnu strategiju ovladavanja Crnom Gorom.
Moćne američke obaveštajne službe imale su bogat kompromitujući materijal, ucenile su Mila Đukanovića pripremljenim suđenjem za međunarodni kriminal u Italiji i stvorile dobru osnovu za njegovo hapšenje od strane Haškog suda za navodne ratne zločine na području Dubrovnika.
Plan američkih stratega bio je da oslabe Srbiju tako što će joj oduzeti izlaz na more i što će od nje napraviti „ostrvo" u okruženju NATO članica. Za realizaciju ovog plana bili su spremni da Đukanoviću štošta progledaju kroz prste. On im se višestruko odužio, i zato je tako dugo opstao na čelu Crne Gore. Ne samo da je u potpunosti ispunjavao njihove zahteve, nego je redovno činio i više od toga.
Prva velika stvar bila je da preko njega NATO stvori odlične obaveštajne pozicije u Vojsci Srbije i Crne Gore koje će, sabotiranjem blagovremenog i adekvatnog angažovanja vojske, omogućiti raspirivanje oružane pobune na KiM.
Interesantno je da su upravo neki od tih generala savetovali i nagovorili Mila Đukanovića da se potpuno distancira od Srbije i da uspostavi vezu sa proustaškom Hrvatskom. Nije bio problem da ih sa Zagrebom povežu američke diplomate, ali su generali doprineli tome da se te veze učvrste i stekne međusobno poverenje.
Oni su uspostavljali kontakt sa hrvatskim generalima koji su pred građanski rat u Hrvatskoj dezertirali iz JNA, sa kojima su se dobro poznavali i sa kojima su obnovili prijateljske veze. Naravno, uključili su se i hrvatski državnici iz komunističkog miljea kao što je Stjepan Mesić, sa kojima je Đukanović vrlo brzo našao zajednički jezik.
Hrvatska je videla svoju šansu i veoma dobro je iskoristila - Crna Gora je postala jedina država u koju je Hrvatska uspela da izveze svoj proustaški „elaborat" etničkog čišćenja Srba bez ikakve međunarodne odgovornosti. Tako je Hrvatska direktnim uticajem na crnogorski vrh otvorila još jedan, južni front hibridnih napada, koji će dugo pritiskati i slabiti Srbiju.
Nastavak kontrole
Nakon što je proslavljena velika izborna pobeda opozicije, počele su ozbiljne analize šta će nova Vlada Crne Gore suštinski promeniti u narednom periodu.
Prvo su usledila zaklinjanja da niko neće izdati zajedničku ideju pobedničke koalicije, po čemu se videlo da su ogromni i svestrani pritisci na pojedine ličnosti neverovatno jaki. Nisu u pitanju samo zastrašivanja preko društvenih mreža i jezive pretnje naelektrisane rulje ispred zgrada i stanova vođa koalicije, nego nešto što je još teže ignorisati, pritisci moćnika iz inostranstva.
Ovi perfidni „diplomatski" pritisci jasno se vide kod formiranja vlade i definisanja buduće politike Crne Gore.
Ono što brine Srbe i Srbiju jeste najava da se suštinski ništa neće promeniti - Crna Gora ne dovodi u pitanje članstvo u NATO i svoj evropski put. Otpriznanja lažne države Kosovo neće biti, niti revanšizma prema ličnostima iz DPS-a. Čega će onda biti, i da li je to ono što bi trebalo zadovoljiti interese Srba u Crnoj Gori?
Ako se ima u vidu činjenica da pobednička koalicija nema i nije nikada imala jedinstvene političke stavove, nego čak dijametralno suprotne po mnogim pitanjima, onda je i ovo što se postiglo u vezi sa pitanjem interesa Srba mnogo.
Ukloniće se kriminalni članovi Zakona o slobodi veroispovesti, čime će biti zaustavljen pokušaj uništenja SPC u Crnoj Gori. Velika stvar su realne šanse da se Srbima u Crnoj Gori postepeno vrate sva prava koja im po zakonu pripadaju, kao što je pravična zastupljenost u vlasti i državnim institucijama. Zaustaviće se ustašizacija Crne Gore.
Postoji odlučnost da se stane na kraj kriminalu i korupciji od strane Đukanovićevog političkog establišmenta, što je takođe direktno ugrožavalo opstanak Srba u Crnoj Gori. Najavljuje se normalizacija odnosa sa Srbijom kao prijateljskom i bratskom državom. Što bi rekli, malo li je? U čemu je onda problem i u čemu Srbi vide novu prikrivenu opasnost?
Kadrovska politika
Već sada se vidi da će drski i nekorektni zapadni uticaji na formiranje nove Vlade Crne Gore biti nepovoljni za Srbe i Srbiju. NJima je važno da nakon odlaska Mila Đukanovića Crna Gora ostane prozapadna NATO država, koja je potpuno prekinula sve veze sa Rusijom. Nisu oduševljeni ni obnavljanjem veza sa Srbijom i svakako će preko nametnutih ministara pokušati da to ometaju.
Pobednička koalicija, heterogena kakva jeste, drugačiju odluku nije mogla doneti, sem da se ništa suštinski ne menja u strateškom kursu Crne Gore. Objavljeni spisak ministara upravo to sugeriše. Neka imena sa tog spiska sa razlogom brinu Srbe jer najavljuju, ne samo nastavak evroatlantskog puta Crne Gore, nego i opstanak dela hrvatskog uticaja.
Ovih dana se najviše polemiše o Ministarstvu spoljnih poslova Crne Gore koje će navodno voditi Milka Tadić Mijović, jer se radi o sestri bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića, pa vlada bojazan da se u svom političkom nastupu ne ugleda na svoga brata.
Međutim, ima daleko boljih primera lošeg kadrovanja pobedničke koalicije u kome se ogledaju jaki strani uticaji, pa i uticaj Hrvatske. Na primer, za ministra odbrane predviđen je Blagoje Grahovac, general avijacije u penziji. On je na listi od 138 inicijalnih potpisnika Platforme „Crno na bijelo" Dritana Abazovića pod brojem 26.
Odakle on na ovoj antimilovskoj listi, kada je svojevremeno bio Milova „krtica" u Generalštabu? Zbog zasluga, nakon penzionisanja, Milo ga je postavio za svog savetnika. On je prvi predložio Đukanoviću da se distancira od Srbije i poveže sa Hrvatskom i ovaj je to prihvatio kao trajnu strategiju. Od tada počinju problemi za Srbe u Crnoj Gori i distanciranje od Srbije.
Tek kada ga je crnogorsko rukovodstvo odbacilo, Grahovac je „primetio" da je ono ogrezlo u kriminal i počeo javno da ga kritikuje. Verovatno je po tim zakasnelim kritikama zapažen i po tom osnovu se ubacio na listu „Crno na bijelo".
Grahovac oduvek naziva fašistima sve koji brane nacionalne interese Srba i Srbije, ali pustimo istoriju. U februaru ove godine on za „Monitor" kaže: „Zakon o vjerskim zajednicama je samo povod za fašizam koji odavno buja u Crnoj Gori." Situaciju u Crnoj Gori opisuje kao sudar dva fašizma (dva kancera): „Srpskog klerofašizma u čijoj genezi je nacionalizam i šovinizam, i onog crnogorskog čija geneza je u kriminalu i korupciji."
Njegov aktuelni stav je „da se Srbija nalazi u procesu fašizacije i društva i države" i da treba odmah da prizna Kosovo. Naravno da će on kao ministar odbrane zastupati interese NATO alijanse i da će nastaviti blisku vojnu saradnju sa Hrvatskom kojoj je oduvek veoma naklonjen. On i njegovi istomišljenici u pobedničkoj koaliciji mogu ugroziti interese Srba i Srbije i otuda zabrinutost u delu srpske javnosti.
Prva etapa
Sve to nam govori da je pobeda nad Milom Đukanovićem samo prva etapa u odbrani srpskih prava i tradicionalnih bratskih veza Srbije i Crne Gore. Ono što je sada bitno jeste trend, koji zasigurno stvara povoljnije okolnosti za ostvarenje srpskih interesa, tako da se vremenom može očekivati i više od onoga što je trenuti domet.
Već samo korekcija biračkih spiskova i brisanje lažnih birača iz Albanije, sa Kosmeta, BiH iz Hrvatske i ko zna odakle, znatno će popraviti politički odnos snaga. Mnogi su nezadovoljni razvojem događaja u Crnoj Gori jer su očekivali mnogo više, međutim, oni koji su pratili predizborne prevare, kombinatoriku i koalicije nisu nezadovoljni i smatraju da je postignut maksimum u datim.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Oluja 1995
pre 4 godine
Geostrateška velesila u laganju.???????????Što Kosovo ne vratite kad ste takva velesila????
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije u Brskutima je služio liturguju povodom slave crkve Roždestva Presvete Bogorodice, posle čega je sa meštanima tog mesta zapevao pesmu o Kosovu! Interesantno je da Amfilohije peva patriotske pesme, a podržava buduću CG vlast, koja jasno stavila do znanja da neće povući priznanje lažne države!
Ruska vojska ubrzala je proboj u zoni Specijalne vojne operacije i bukvalno je samlela najbolje delove ukrajinskih jedinica u zoni grupe "Sever", rekao je ruski ministar odbrane Andrej Belousov.
Balistička raketa srednjeg dometa testirana je 21. novembra i dobila naziv "Orešnik" (orah), izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u obraćanju naciji.
Danas će u Tužilaštvu u Novom Sadu biti saslušani Goran Vesić i Jelena Tanasković, za koje Tužilaštvo, prema nezvaničnim saznanjima Informera, nema osnova za dalje zadržavanje.
Siledžije iz opozicije danas su širom zemlje demonstrirali nasilje na ulicama, u Beogradu je došlo i do nekoliko fizičkih obračuna, a u Kikindi je umalo izbo fizički obračun!
Srpska opozicija danas je održala nasilne proteste širom Srbije, čime su građani bili sprečeni da obavljaju svoje dnevne obaveze i da se slobodno kreću!
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Ibro Ibrahimović, član predsedništva SPS i Marko Lakić, novinar Politike, u Info jutru govorili su o tome, kada su u pitanju jučerašnja hapšenja, da li Tužilaštvo reaguje prema zakonu ili političkim pritiscima.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Na društvenim mrežama pojavila se polemika oko toga da li je u redu da se trenekrka oblači u svim prilikama: bilo svečanim ili svakodnevnim. Odgovori ljudi bili su različiti, a neki su duhovitošću oduševili sve koji su ih pročitali.
Bliži se "Crni petak" dan kada počinju vikend akcije, a mnogi trgovci koriste upravo ovakvu situaciju kako bi prevarili potrošače. Ovakvim prevarama najviše se bave internet prodavnice koje su tokom 2024. godine pokrenuli više od 38 miliona "fišing" napada.
Alija Balijagić uhapšen je nakon 27 dana potrage u selu Pribojska Goleša kod Prijepolja, a pojedincima nisu dovoljne ni fotografije ni snimci koje je MUP objavio, su već počeli sa stvaranjem teorija zavera i širenjem laži i panike u javnosti, kako je sve zavera policije i da uhapšeno lice zapravo nije Balijagić.
Protiv policijskog službenika Bojana R. (41) pokrenuta je istraga zbog sumnje da je 20. novembra ove godine neovlašćeno nosio vatreno oružje i to pištolj marke „Crvena zastava“, model M 83/92, kalibra magnum 357.
Vladimir Petković (23) iz okoline Šapca, poginuo je juče zajedno sa ocem Miletom Petkovićem (63) kada su se kombijem sudarili sa automobilom marke BMW i kamionom.
Duško Šarić (46), mlađi brat Darka Šarića (54) otkrio je pred današnje suđenje u Specijalnom sudu da je imao tešku operaciju srca, koja je trajala pet sati.
Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi jasno je naznačio da će mečevi protiv Austrije biti izuzetno teški za našu selekciju u borbi za opstanak u A diviziji Lige nacija.
Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!
Novi film "Babygirl", erotski triler sa Nikol Kidman, izazvao je pravi skandal, posebno jer će biti prikazan baš tokom prazničnog perioda. Mnogi pitaju: "Zašto baš sada, na Božić?"
Scena seksa, za koju niko nije mogao pretpostaviti da postoji, prikazuje film "Hari Poter i vatreni pehar" u potpuno drugačijem svetlu. U sceni koja je izbačena iz finalne verzije filma pojavljuje se i poznati srpski glumac Peđa Bjelac.
Paf Dedi optužen je od strane glumca, koji tvrdi da je tokom audicije za reperov muzički video bio žrtva brutalnih silovanja, koja su uključivala i orgije sa telohraniteljem.
Pam Bondi je Trampov nov izbor za tužiteljku na Floridi. Ljudi koji prate njenu karijeru primetili su neke promene kod nje, uključujući značajan gubitak kilograma.
Milano je svetski poznat po luksuznim prodavnicama i vrhunskim restoranima, ali i po bogatom kulturnom nasleđu. To ga čini idealnom destinacijom za doček Nove godine.
Pevač Aca Lukas istakao je da Aleksandri Prijović po uspehu trenutno na domaćoj estradi nema ravne, a tom prilikom ukazao je na navodno licemerje kada su u pitanju Lepa Brena i Svetlana Ceca Ražnatović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović pojavila se sinoć, 22. novembra, na slavi Bobe Živojinovića i Lepe Brene, a tom prilikom prošetala je nakit vredan čak 48.700 evra.
Reči Nemanje Nikolića da ne želi da bude gost na koncertu Tanje Savić u Areni izazvale su buru u javnosti, a pevač je konačno objasnio zbog čega je doneo tu odluku.
Rada Manojlović otkrila je nepoznate detalje vezane za njen odnos sa Jelenom Karleušom. Pevačica je, tom prilikom, stavila tačku na dugogodišnja nagađanja da je sa Jelenom u svađi, a pomenula je i Sašu Popovića, na čiji se nagovor izvinila muzičkoj zvezdi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.