SRPSKA U NIKAD VEĆOJ OPASNOSTI, MESIĆ TRAŽI OD BAJDENA DOZVOLU DA SREDI BiH! Hteo bi da je napravi po meri Sarajeva, SAMO SRBI VIŠE...
Podeli vest
Nova američka administracija može biti zainteresovana za projekat "građanske Bosne", može ih na to podsećati i bivši predsednik Hrvatske, ali je verovatnoća realizacije mala
Ideja o "građanskoj Bosni" nije nova. Zato ni pismo Stjepana Mesića Bajdenu "ne odiše ekskluzivitetom". Inače, Mesićeva "Platforma za BiH" je iz 2014. godine. Sa predavanja u Mostaru. O "Dejtonu 2" pisano je i pre toga.
Centralna izborna komisija BiH poništila je danas izbore u Srebrenici i Doboju, a predsedavajući i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je ta odluka etnički inženjering!
21.01.2021
15:48
Nasrtaji na dejtonski okvir počeli su neposredno nakon implementacije mirovnog sporazuma. Tema "dedejtonizacije" BiH ostala je na stolu punih četvrt veka. Ukidanje entiteta, zamena Predsedništva jednostavnijom centralizovanom vlašću, apsolutna i potpuna primena principa "jedan čovek - jedan glas" i sve što iz takvih odluka proizilazi…
Pretpostavlja se da ovo, u određenoj meri, može zainteresovati novu administraciju u Vašingtonu. Na tim „talasnim dužinama" bili su i pre Trampove pobede. Poslednji „veliki pritisak" organizovan je u poznu jesen 2009. otpočinjanjem Butmirskog procesa i trajao je sve do zajedničke posete Hilari Klinton i (već zaboravljene) Ketrin Ešton tri godine kasnije.
Uz niz pratećih vojnih vežbi, političkih inicijativa, samita, nezaobilaznog ponavljanja parola o „evropskoj budućnosti". Klintonova bejaše jasna - ona će se lično založiti za članstvo BiH u NATO, ali da se ispune uslovi iz famoznog Akcionog plana. Ni skoro deceniju nakon toga BiH nije u NATO, niti će, po svemu sudeći, u tu organizaciju ući brzo. Reaktuelizacija starih težnji danas se odigrava u ovom kontekstu.
Građansko ili nacionalno
Dedejtonizacija BiH neophodna je zarad članstva u NATO! U tu svrhu, nekome kao političko obrazloženje, nekome kao ideološka potka, a nekome kao propagandno sredstvo, nudi se „sedativ" o „građanskoj Bosni". Ona „nacionalna Bosna", kako je u Dejtonu ustrojena, nije moderna, nije funkcionalna. Zarobljeni u iracionalnom, atavističkom, primordijalnom, nikada ne mogu postati deo civilizovanog sveta! Neophodno je, valjda, da svi budu Bosanci, kao u doba Benjamina Kalaja, bošnjačkog, srpskog, hrvatskog ili nekog četvrtog porekla!
Pored toga što nametanje ovog koncepta ima nedvosmislenu geopolitičku konotaciju, upitna je i njegova sadržina. Posmatrano iz šire istorijske perspektive, nacionalno i građansko teško je razdvojiti. Ono što se danas uobičajeno predstavlja „građanskim", uobličeno je unutar identitetskih obrazaca koji su bili „nacionalni".
Tokom ere bipolarnosti nasuprot tome forsirano je „nenacionalno", kosmopolitsko i mondijalno uvijeno u frazu „proleteri svih zemalja ujedinite se!" Otuda i „igranje na kartu" različitih nacionalizama u komunističkom bloku, za šta su potrošena značajna sredstva u „hladnoratovskom razdoblju". Nacionalizam postaje sredstvo za rušenje Istočnog bloka, a zatim i za dezintegraciju Sovjetskog Saveza. I uvek i svuda to je objašnjavano „korakom ka građanskom".
Danas su „građanski nacionalizmi" u tri baltičke republike važni instrumenti zarad održavanja rusofobije, čak su i poželjni kako bi se zaustavio „ruski maligni uticaj". Zbog toga i uskraćivanje elementarnih prava ruskom (ili kako ih označavaju - ruskojezičnom) stanovništvu. Bez obzira na ljudska prava, slobode i ostalo što predstavlja temelje „građanskog". Nastavljeno je tako i u Ukrajini.
Takođe, nova etapa kontinentalnih integracija otpočela je rešavanjem jednog nacionalnog pitanja: ujedinjenjem dve Nemačke. Opet, uloženo je mnogo kako bi se ovaj korak predstavio „demokratskim pravom" nemačkog naroda, što jeste i donekle tačno. Ali, sa druge strane, to je i ostvarivanje težnje nemačkog naroda i nemačke elite za brisanjem nametnute granice i ponovnim „okupljanjem" u jednoj državi. Raspad Čehoslovačke na dve nacionalne države, uprkos raspoloženju javnosti koje je „vuklo" na drugu stranu, pa i dezintegracija Sovjetskog Saveza, unutar kojeg je manje ili više jasna većina za osamostaljivanjem bila izražena samo u četiri federalne jedinice, dokazi su da je nacionalno imalo prednost i nad demokratskim.
Uslov za opstanak
Naposletku, nacionalni princip primenjen je i na jugoslovenskom slučaju. U uvodnim odredbama Ustava Hrvatske stoji: „Izražavajući tisućljetnu samobitnost i državnu opstojnost hrvatskog naroda", a zatim i pomenuto održavanje „državotvorne misli o povijesnom pravu hrvatskoga naroda na punu državnu suverenost".
U Ustavu Slovenije da je to „država svih svojih građana, zasnovana na trajnom i neotuđivom pravu slovenačke nacije na samoopredeljenje."
Pokušaj sprovođenja nacionalnog principa uočava se i u Crnoj Gori nakon 2006. godine, zasnovan na negaciji bilo kakvih veza sa srpskim nasleđem, uključujući i suludo organizovanje „državne crkve" od strane deklarisanih ateista.
Treba li podsećati na primer lažne države Kosovo? Volja etničkih Albanaca, većinskog stanovništva u jednoj pokrajini, bez organizovanja referenduma, uzeta je kao ključni faktor za opredeljivanje zapadnog dela međunarodne zajednice prilikom odlučivanja o (ne)priznavanju jednostrano proglašene „nezavisnosti".
Sada, ostaje otvoreno - zašto bi u BiH primenjivali jedan koncept, a u svim ostalim slučajevima iz regiona, pa i šire u postkomunističkim istočnoevropskim primerima - drugi!? Posebno ako se ima u vidu da su kreiranje tih i takvih principa u drugim primerima projektovali upravo pojedinci iz Bajdenovog okruženja ili iz istog „ideološkog kružoka".
Postojeće uređenje BiH odraz je međunacionalnih sukobljavanja, izraženog nepoverenja, straha od majorizacije, što su, između ostalog, bili uzroci građanskog rata. Da je od osamdesetih godina „zaigrano na kartu" građanskog, možda bi izbegli rat, možda bi opstala Jugoslavija.
Naravno, nije to bila opcija za „hladnoratovske pobednike", pošto bi u takvim okolnostima možda opstala i (skraćena ili u celini) sovjetska superdržava. Nacionalno je dobilo prednost, time je dugoročno determinisan istorijski tok. Drugde, pa i na postjugoslovenskom prostoru.
ova vašingtonska administracija može biti zainteresovana za projekat „građanske Bosne", može ih na to podsećati i bivši predsednik Hrvatske, ali je verovatnoća realizacije mala. I pored geopolitičkih ciljeva SAD i vodećih evropskih država. BiH može opstati kao multinacionalna država! Sa „građanskim" koje je multinacionalno, a ne nadnacionalno.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
nije on samo predsednik hrvatske nego i predsednik jugoslavije. covek koji je drzao ustaske govore, koje umesto da srbija svakodnevno vrti na tv, prica gluposti o predsedniku hrvatske. pa to je covek koji je tesko vredjao srbe, procom o opancima i zemlji koju smeju da odnesu. cime je poticao na proterivanje srba iz hrvatske. ali to je za srbiju nebitno. jadna je srbija sa takvim rukovodstvom.
Mesić sve sredio u Hrvatskoj, digao je u nebesa, ne znaju šta će od luksuza, ostalo mu samo da još sredi Bosnu. A možda će pokušati da nešto uradi i sa Srbijom... Eeeeeee, jadan li je. Šta li umišlja ? ? ? ?
Neka Mesic to naj pre napravi u Hrvatskoj. Gradjansku drzavu, vrati sve Srbe, vrati Srbima ustavotvornost, imovinu, penzije, ustedjevinu, i muslimanima pa onda ako bude to dobro moze da izvozi. Samo pod uslovom da naj pre u svojoj lipoj sprovede sve sto bi cinio u BiH.
Rasturio Jugoslaviju sad bi da pravi mini Jugoslaviju od BiH. Pa taj sto duze zivi sve vece gluposti lupa.
Centralna izborna komisija BiH poništila je danas izbore u Srebrenici i Doboju, a predsedavajući i srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je ta odluka etnički inženjering!
Taktika pobednika američkih predsedničkih izbora Donalda Trampa u odnosu na Rusiju biće bazirana na smanjenju tenzija u bilateralnim odnosima, ali će se takmičiti sa Moskvom preko susednih država, izjavio je bivši šef izraelske obaveštajne službe "Nativ", politolog Jakov Kedmi.
Ukrajinski zvaničnici priznaju da ruske snage napreduju u Donbasu brže nego u bilo kom trenutku od eskalacije sukoba, a Kijev kaže da se njegova odbrana urušava zbog nedostatka ljudstva, preneo je u sredu Fajnenšel tajms.
Sud u Prištini produžio je meru pritvora na još dva meseca Slađanu Trajkoviću iz Kosovske Mitrovice, optuženom za navodni ratni zločin, a sredinom decembra biće dve godine od njegovog hapšenja, izjavio je branilac Trajkovića, advokat Dejan Vasić.
Biljana Vratonjić, majka dopisnice Informera Dragane Ćendić, koju portal Ozon pres čiji vlasnik i urednik lokalni politički moćnik Stojan Marković već drugi put za nekoliko dana u svom mediju linčuje i vrši progon, kaže u uključenju u program televizije Informer da strahuje za ćerkinu bezbednost, ali i njene dece.
Lider pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović ismejao je opoziciju, rekao im da se ne brecaju i pozvao na 5. oktobar poručivši da je "tada neko išao naoružan".
Premijer Srbije Miloš Vučević odgovorio je na sramno pismo Marinike Tepić koje je uputila predsedniku Aleksandru Vučiću. Premijer je istakao današnji navodni borci protiv kriminala nastavljaju da neguju svoje kriminalne veze i kriminalnu prošlost i nakon atentata na tadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića.
Dopisnica Informera iz Čačka Dragana Ćendić ponovo se našla na udaru Stojana Markovića, šefa opozicione odborničke grupe u lokalnom parlamentu i urednika Ozon presa - kvazi medija na kojem je objavljen niz mizogenih, netačnih, neproverenih i ponižavajućih navoda na račun novinarke Informera.
Gposti Info jutra Informer televizije bili su i Bojan Borovčanin, NIT i Miloš Terzić, član predsedništva SNS koji su govorili o međusobnim optužbama unutar opozicije zbog propasta protesta u Beogradu. Takođe, lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta je najavio i nove tragedije, pretio nasiljem u Gosrnjim Nedeljicama poput onog u Novom Sadu, ali i izvređao predsednika Srbije Aleksnadra Vučića rekavši da ima bipolarni poremećaj.
Prve zadatke dolazeće administracije Donalda Trampa po pitanju Ukrajine i Bliskog istoka, komentarisali su gosti Info dana, Nikola Perišić iz Centra za društvena istraživanja i analitičar Nikola Seneši.
Aktuelno stanje na Bliskom istoku i potencijalne pregovore Rusije i SAD o miru u Ukrajini tokom administracije Donalda Trampa, komentarisali su gosti Info jutra, piloti Boriša Mandić i Stevan Ignjatović i diplomata Branko Branković.
Domovi za stare opasni su po život, napominju sagovornici Informer televizije nakon što su dve ženske osobe stradale u požaru koji je pre tri dana izbio u nelegalnom domu za stare u Vojki.
U periodu od 4. do 13. novembra po nalogu Višeg tužilaštva u Beogradu pripadnici Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije zaplenili su gotovo 62 kilograma različitih vrsta narkotika, 15 pištolja, dve puške, 1.657 komada municije, a rasvetljena su i druga krivična dela, zbog čega je uhapšeno ukupno 38 lica.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje nastavljeno je danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu.
Upravnik Urgentnog centra Kliničkog centra Vojvodine Dragan Nikolić izjavio je danas da su troje teško povređenih pacijenata usled obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu u teškom opštem stanju, te da je sada period razvijanja sekundarnih komplikacija.
Srpkinje se zaludele novim tik-tok trendom i još jednom pokazale da su spremne na sve zarad lepote, čak i da ugroze svoje zdravlje! Verovali ili ne, uz pomoć kućnih usisvača počele su da "peglaju" svoje lice i rade, kako kažu, dubinsko čišćenje.
Snimak sa jedne svadbe kruži mrežama i postao je viralan, ali ne zbog lepog povoda već zbog ponašanja kuma koji je pred svima šutnuo mladenačku tortu sa stola.
Selektor Švajcarske Murat Jakin pred utakmicu sa Srbijom (petak, 20.45) u Cirihu u Ligi nacija nada se da srpski navijači neće zviždati tokom intoniranja himne.
Uprkos brojnim obavezama, Nela Mihailović i Nada Blam nisu mogle da odbiju fantastične uloge u seriji "Ljubav u tišini" koja stiže uskoro na televiziju Pink!
Danas je u Nacionalnoj fondaciji za igru u Beogradu održana konferencija za novinare na kojoj je najavljen početak projekta Karavan igre - Reborn u šest gradova.
Zima 2025. godine donosi pravu modnu senzaciju – bunde kao lični pečat. Dok su u prošlim decenijama bile obavezni deo garderobe od pravog krzna, danas su bunde od lažnog krzna postale izuzetno popularne, nudeći kvalitet koji je gotovo isti kao i pravo krzno .
Prozori koji propuštaju hladan vazduh mogu ozbiljno ohladiti vaš dom tokom zime, ali postoji jednostavan i besplatan trik postavite pokrivač na prozorsku dasku. Na taj način, soba će biti toplija, a vi ćete uštedeti na grejanju bez potrebe za dodatnim troškovima.
Bivša rijaliti učesnica Milica Veličković, koja je trenutno trudna i iščekuje dete sa Borislavom Terzićem Terzom, otkrila je ime koje je odabrala za bebu, ali je i bivšem poželela da napravi još jednu bebu u rijalitiju sa sadašnjom devojkom.
Ivana Legin, malena riđokosa devojčica koja je osvojila Balkan kada je sa Zdravkom Čolićem otpevala kultnu pesmu "Čaje šukarije", iznenada je nestala sa javne scene.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.