• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/Sputnjik

14.12.2021

14:42

AKO BI U NEDELJU BILI IZBORI, Crna Gora bi ovako GLASALA! Loše vesti za DPS, uz to narod i dalje najviše veruje JEDNOJ INSTITUCIJI!

Balkan

AKO BI U NEDELJU BILI IZBORI, Crna Gora bi ovako GLASALA! Loše vesti za DPS, uz to narod i dalje najviše veruje JEDNOJ INSTITUCIJI!

Podeli vest

Ako bi se održali parlamentarni izbori za Demokratsku partiju socijalista (DPS) sledeće nedelje glasalo bi 30,5 odsto građana, Demokratskom frontu (DF) poverenje bi ukazalo 20,4 odsto, a Demokratama 19,3 odsto, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja koje je sproveo Centar za demokratiju i ljudska prava

Rezultati ankete pokazaju da bi Građanski pokret URA dobio podršku 6,2 odsto ispitanika, dok bi za Bošnjačku stranku (BS) glasalo 6,1 odsto crnogorskih građana.

Istraživanje koje je sprovedeno od 1. do 11. decembra, a danas predstavljeno,na uzorku od 1.022 građanina, pokazuje da bi Socijaldemokratska partija (SDP) dobila podršku 4,3 odsto ispitnika, dok bi se ispod cenzusa našla Socijalistička narodna partija (SNP) sa 2,9 odsto podrške.

Za Socijaldemokrate bi glasalo 2,4 odsto ispitanika, koliko bi podrške dobila i Albanska alternativa, dok bi Ujedinjenoj CG glas dalo dva odsto ispitanika.

Ako bi premijer Zdravko Krivokapić osnovao svoju partiju gotovo polovina ispitanika, njih 49,2 odsto, sigurno ne bi za nju glasala, dok bi ta stranka imala siguran glas od 3,3 odsto ispitanika. Za tu partiju moguće bi glasalo 12,5 odsto ispitanika.

Foto: Tanjug/Miloš Milivojević

Premijer Zdravko Krivokapić

 

Vanredne izbore što pre raspisati

Da bi vanredne parlamentarne izbore trebalo što pre raspisati smatra 31,7 odsto ispitanika, dok 12,9 odsto smatra da bi trebalo raspisati izbore istog dana kad i predsedničke, a čak 26.2 odsto je protiv raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora.

Održavanje izbora u jednom danu po opštinama podržava 48,6 odsto glasača


Da bi na narednim izborima, bez obzira za koga će glasati, pobedio DPS smatra 32,8 odsto ispitanika, njih 17,3 odsto smatra da bi to bio DF, a Demokrate nešto manje od deset procenata.
Rezultati pokazuju da bi 58,5 odsto ispitanika na narednim izborima glasalo na isti način kao i 30. avgusta prošle godine, dok bi njih 12,5 odsto glasalo drugačije.

Najbolje ocenjeni političar je Aleksa Bečić, sa prosečnom ocenom 2.5, zatim Milo Đukanović (2.35), Dritan Abazović (2.23), Zdravko Krivokapić (2.19), Milan Knežević (2.13), te Boris Bogdanović (2.1).

Foto: beta/Igor Šljivančanin

Aleksa Bečić


Među najlošije ocenjenim politčarima su Raško Konjević (1.72), Jovana Marović i Nik Đeljošaj sa ocenom 1.68, te Ivan Brajović i Genci Nimanbegu sa ocenom 1.61.

Procentualno,  deo najveće ocene (5) za političare ima Đukanović (17,1%), Bečić (11,2%), Knežević (8,9%), Andrija Mandić (7,7%), premijer Krivokapić (6,6%).


Mitropoliji SPC najviše se veruje


Što se tiče poverenja u institucije, na prvom mestu je Srpska pravoslavna crkva (SPC) sa stepenom poverenja od 47,3 odsto, a gotovo isto toliko (47,2%) ispitanika ima poverenja u sistem obrazovanja. Zdravstveni sistem našao se na trećem mestu s poverenjem od 45,9 odsto.

Građani, sa druge strane, najmanje veruju tužilaštvu (21,8%), političkim partijama (13,9%) i Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi (CPC) - 10,1 odsto. Da Crna Gora ide pogrešnim putem smatra 46,8 odsto ispitanika, dok svaki četvrti ispitanik (njih 24,6 odsto) veruje da je CG na pravom putu.

Učinkom Vlade premijera Zdravka Krivokapića veoma nezadovoljan je svaki treći ispitanik (33,1%), dok je uglavnom nezadovoljan skoro svaki peti (21,1%).

Veoma ili uglavnom zadovoljno je 23,3 odsto ispitanika. Istraživanje je pokazalo da je najbolje ocenjen resor finansija, rada i socijalnog staranja na čijem je čelu Milojko Spajić. Da to ministarstvo veoma ili uglavnom dobro radi smatra 45,9 odsto ispitanika.

Slede Ministarstvo ekonomskog razvoja (36,4%), Ministarstvo zdravlja (34,3%), te odbrane (31,6%).
Tri najlošije ocenjena ministarstva su spoljašnji poslova (18,7%), prosvete, nauke, kulture i sporta (18,4%), te pravde, ljudskih i manjinskih prava (16%).

Kad je reč o evropskim integracijama, članstvo u EU podržava 71 odsto ispitanika, dok članstvo u NATO podržava 46 odsto ispitanika, za razliku od njih 31 odsto koji su protiv.
Maršalov plan ministra Spajića ima bezuslovnu podršku 44 odsto ispitanika, dok taj plan, uz strah od posledica po ekonomiju, podržava skoro 23 odsto ispitanika. Da plan nije realan i da predstavlja samo propagandu smatra 15,3 odsto ispitanika.


Kad bi bio popis


Kad je reč o popisu stanovništva, da se sprovodi u ovom momentu, 44,7 odsto ispitanika bi se izjasnilo da su Crnogorci, 33 odsto Srbi, 7,9 odsto Bošnjaci, 4,6 odsto Albanci, a 5,1 odsto muslimani.

U poređenju s istraživanjem iz juna 2020. godine broj građana koji bi se izjasnio da su Srbi porastao je za oko dva procenta.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set