MILO I URA I FAKTOR NATO, KAKO SRBI DA ODGOVORE?! Ako bi Njegoša pitali ima li nade rekao bi: NEMAMO JE NIĐE, IZGORJELA JE NA KOSOVU!
Podeli vest
Ovih dana u Crnoj Gori stvara se jedna nova parlamentarna većina - bivši režim i URA, koja će voditi novu vladu. Iz tog novog saveza isključene su Demokrate i svi sa liste „Za budućnost Crne Gore"
Leto 1976. godine bilo je jedno od najznačajnijih u italijanskoj politici. U prethodnih trideset godina, samo je jedno bilo izvesno - da komunisti neće biti na vlasti. Ipak, tog leta, lider komunista Enriko Berlinguer krunisao je reforme svoje partije i na izborima osvojio tri miliona glasova više nego na prethodnim, ostvarivši do tada najbolji izborni rezultat Komunističke partije Italije.
Dojava o bombi u Luci Bar bila je lažna, izvestila je večeras RTCG pozivajući se na nezvanične izvore.
07.02.2022
17:59 >> 17:58
Narednih dana, na konferenciji evropskih komunističkih partija, zajedno sa Josipom Brozom izborio je pisani sovjetski amin na pravo komunističkih partija da autonomno vode svoju politiku. I, konačno, želeći da se pokaže konstruktivnim u odnosu sa Zapadnim „partnerima", Berlinguer je čak rekao da bi pre mogao izgraditi socijalizam pod NATO štitom nego pod Varšavskim paktom.
Leto 2020. godine bilo je jedno od najznačajnijih u crnogorskoj politici, piše Bogdan Živković za RTS. Njegovuo analizu prenosimo u celini.
U prethodnih trideset godina samo je jedno bilo izvesno - DPS će biti na vlasti. Ipak, tog leta, mitropolit Amfilohije je na biralištima krunisao narodni ustanak. Uz sve probleme crnogorskog izbornog sistema - ucena, partijskog zapošljavanja, neregulisanog biračkog spiska, tri liste koje su rekle da će smeniti DPS osvojile su većinu.
I Crkva, i politički predstavnici srpskog naroda, odustali su od svog ranijeg protivljenja NATO paktu, spremni da crnogorsko članstvo u tom savezu prihvate. U pregovorima o stvaranju nove vlade podilazilo se lideru jedine eksplicitno pro-NATO liste. Tom političaru dato je i najviše, u nadi da će se time pacifikovati Zapadni partneri. Dritan Abazović postao je jedini političar u ekspertskoj vladi, sa punom kontrolom nad bezbednosnim sektorom.
Ciljano i besciljno srbovanje
Leta 1976. godine na samitu u Portoriku, dogodio se jedan susret od presudnog značaja za italijansku političku istoriju. Bez prisustva italijanskih lidera, koji su bili gosti samita, lideri SAD, Francuske, Zapadne Nemačke i Velike Britanije razmatrali su situaciju u Italiji nakon nedavnog izbornog uspeha Komunističke partije Italije. Ostavljajući italijanskog premijera Alda Mora u drugoj sobi, Džerald Ford, Valeri Žiskar d'Esten, Helmut Šmit i Džejms Kalahan doneli su odluku da italijanskim komunistima ne treba verovati. Time su šanse KPI da uđe u vlast bile zapečaćene.
Pošto je Džulijan Asanž zatočen u zatvoru Belmarš, ne možemo sa sigurnošću znati da li je bilo crnogorskog Portorika. Možda će neke moje kolege, u narednim decenijama, imati sreće da dođu do dokumenta koji će pokazati postojanje takvog sastanka. Ipak, jasno je da se Crnom Gorom, za razliku od Italije, ne bave predsednici, premijeri i državni sekretari. Na tom dokumentu neće biti upisana imena: Bajden, Džonson, Makron… Na tom parčetu papira stajaće jedno ime: Gabrijel Eskobar.
Ako crnogorsku političku scenu podelimo na stranke koje su se zalagale za članstvo u NATO-u i one koje su bile protiv, videćemo da su se jedino stranke sa liste „Za budućnost Crne Gore" protivile članstvu u tom savezu. A ako dominantni pro-NATO blok podelimo na dva, imamo stranke koje su se zdušno zalagale za ulazak u Severnoatlantsku alijansu i stranke koje su rezervisanije i stidljivije podržavale takvu odluku. Stidljive i rezervisane bile su Bečićeve Demokrate.
Ovih dana u Crnoj Gori stvara se jedna nova parlamentarna većina - bivši režim i URA, koja će voditi novu vladu. Iz tog novog saveza isključene su Demokrate i svi sa liste „Za budućnost Crne Gore". Isključeni su, dakle, svi koji nisu gorljivo podržavali plan da Crna Gora postane članica Severnoatlantske alijanse.
Jedini mali izuzetak u tako postavljenoj shemi je SNP, „kombi stranka" značajne prošlosti i neizvesne sadašnjosti. Jedan od njenih nekadašnjih lidera, Zoran Žižić, podneo je ostavku na mesto saveznog premijera kada je Haškom tribunalu izručen Slobodan Milošević. Njegov naslednik, Vladimir Joković, u osvit stvaranja nove pro-NATO vlade ističe da je dosta bilo „besciljnog srbovanja". Ciljano srbovanje biće, očito, smokvin list starog/novog poretka.
Duša bezdušnih uslova
Britanski teoretičar Mark Fišer stekao je svetsku slavu svojom knjigom o „kapitalističkom realizmu", čiji je podnaslov postavljao pitanje: „Da li ima alternative?" Rasplet političke krize u Crnoj Gori kao da je živa parafraza Fišera. Svedočimo uspostavljanju „NATO realizma", koji postavlja pitanje da li tom poretku zaista ima alternative?
Prethodnih godinu dana, sa svim nedoslednostima, nesposobnostima i promašajima, bili su pokušaj da se iz NATO realizma stidljivo iskorači. Od avgusta 2020. godine, u skladu sa presudnom ulogom Crkve u demokratizaciji Crne Gore, živeo se period koji najbolje obeležava citat Karla Marksa: „Religija je uzdah ugnjetenog stvorenja, srce sveta bez srca, i duša bezdušnih uslova."
Gabrijel Eskobar uspešno obavlja svoj prvi zadatak na Balkanu, jednu tačku u agendi zatezanja ideoloških redova. Za sve koji ne žele ispunjenje te agende, lekcije su jasne. Možete biti predusretljivi kao premijer Krivokapić. Možete, na tviteru, umesto lepog imena Milojko staviti Mickey. Možete otići na Prajd u Podgoricu. Možete hronično siromašnom crnogorskom društvu podići plate, i pokušati da ga izdignete iz bede. Možete reći da ste dvesta posto Crnogorac.
Ni sve to nije dovoljno za dobijanje Zapadnog razumevanja i podrške, ako ste, makar i minimalno, povezani sa Crkvom. Ako je na vama i trag sumnje da svim bićem ne delite Severnoatlantske agende, ako vaš politički mozak nije kalibriran po „NATO standardima", pojavljuju se Eskobar i Lajčak. Nedostajao je samo i František Lipka, pa da Crna Gora dokaže istinitost još jedne Marksove sentence, one o ponavljanju istorije - prvi put kao tragedija, drugi put kao (NATO) farsa.
Šta, onda, zapravo mogu da rade anti-DPS snage? Optimističniji odgovor bio bi da čuvaju narodnu energiju, jačaju međusobnu saradnju i jedinstvo, namesto neplodnih sukoba i sumnjičenja. Bilo bi potrebno da se, pre svega, bore da na sledećim izborima ostvare rezultat koji bi im dozvolio da bez URA-e sastave novu vladu, i konačno i odlučno demontiraju sistem DPS-a i Đukanovića.
Pesimističniji odgovor bio bi da, u NATO realizmu, nema mesta za protivljenje DPS-u, i nema mesta za tradicionalnu Crnu Goru. Ako bi pitali Njegoša da li ima nade za tradicionalnu i pravoslavnu Crnu Goru, plašim se da bi odgovor bio sličan onome što je rekao jednom Srbinu iz Vojvodine, u Firenci: „Nemamo je niđe, odgovori Vladika, izgorjela je na Kosovu."
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Napredujući severno od Ugljedara "moćna ruska 20. motostreljačka divizija koja broji oko 10.000 vojnika" napada položaje ukrajinske 79. vazdušno-jurišne brigade sa "oko 2.000 ljudi", računajući na brojčanu prednost kako bi "smrvila" ukrajinske trupe, piše "Forbs".
Pod predsetničtvom Volodimira Zelenskog ne treba očekivati mirno rešenje sukoba u Ukrajini, ali ako Donald Tramp dođe na vlast u SAD, započeće potraga za zamenom za lidera kijevskog režima kako bi se otpočeli pregovori. Takvo mišljenje izneo je bivši analitičar CIA Lari Džonson u intervjuu za YouTube kanal Judging Freedom.
Sramno ponašanje opozicije u Novom Sadu nakon što su zloupotrebili tgarediju u kojoj je stradalo 14 ljudi, a između ostalog na delu je uništavanje Gradske kuće i posipanje fekalija isped iste!
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić oglasila se na mreži "X" i sa dve reči objasnila licemerje i prave namere opozicije koja održava nasilni protest u Novom Sadu.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
Nepoznati počinilac je uz pretnju vatrenim oružjem uspeo da otme dnevni pazar iz kladionice u ulici Veljka Vlahovića u Novom Pazaru i on se nalazi u bekstvu.
Stefan Hrka (27) koji je nastradao u nesreći, koja se u petak odigrala u Novom Sadu kada se urušila nadstrešnica železničke stanice, sahranjen je danas na Lešću u Beogradu!
Milorad Ulemek Legija (56), osuđen na 40 godina zbog ubistva premijera Zorana Đinđića, zatražio je od suda da bude pušten na uslovnu slobodu, saznaje ekskluzivno Informer.
Potera i pretraga za Alijem Balijagićem na teritoriji opštine Prijepolje podsetio je stanovnike ovog grada na 2003. godinu, kada je takođe bežao od policije po
vrletima prijepoljske, novovaroške i čajetinske opštine.
Zimski odmor većina je već isplanirala, sada su najtraženiji destinacije planine, a gotovo da slobodnog mesta nigde nema. Kopaonik i Zlatibor važe za najpopularnije planine, a Stara planina je prema našim istraživanjima najpovoljnija. Prenoćište se kreće od 10 evra.
Jesenji raspust za učenike osnovnih i srednjih škola, prvi od početka školske godine, počinje u ponedeljak 11. novembra i formalno će trajati dva dana!
Povređeni na železničkoj stanici u Novom Sadu i dalje su kritični, a lekari se bore za njihov život! Podršku pružamo i članovima porodice koji bukvalno borave u holu bolnice!
Do daljnjeg je obustavljeno funkcionisanje Železničke stanice Novi Sad, usled tragedije koja se dogodila u petak kada je poginulo 14 osoba, te će vozovi iz Beograda saobraćati do stanice Petrovaradin i od nje nazad ka prestonici.
Fudbaleri Barselone odradili su trening na stadionu "Rajko Mitić" uoči utakmice 4. kola Lige šampiona, gde će se sutra od 21 čas sastati sa domaćinom Crvenom zvezdom.
Fudbaleri Crvene zvezde sutra dočekuju Barselonu (RTS 1, Arena 1 premijum 21.00) u 4. kolu Lige šampiona, pa se tim povodom medijima obratio trener Vladan Milojević.
Sinoć, u ponedeljak, 4. novembra, Laura Pausini zapalila je binu londonskog O2 Shepherd's Bush Empire sa prvim od dva rasprodata koncerta, čime je još jednom potvrdila svoj status zvezde svetske muzičke scene! Domaća publika imaće priliku da najnagrađivaniju italijansku kantautorku vidi u Beogradskoj areni 18. decembra u okviru njene Winter 2024 turneje.
Nakit za sezonu jesen/zima karakteriše maksimalizam, od krupnih srebrnih komada do šarenih privezaka i narukvica, sve u stilu koji ne poznaje izvinjenja.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.