• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/Tanjug

07.09.2022

13:33

NESTAŠICA MLEKA U BOSNI, jedna stvar dodatno otežava situaciju!

Shutterstock

Balkan

NESTAŠICA MLEKA U BOSNI, jedna stvar dodatno otežava situaciju!

Podeli vest

U trgovinama širom Bosne i Hercegovine već se oseća značajna nestašica mleka, a uskoro bi se mogao dogoditi veliki rast cena, ali i prazni rafovi, piše sarajevski portal Klix

Prema saznanjima portala proizvodnja mleka u BiH je značajno smanjena. U prvih šest meseci ove godine je proizvedeno oko 12,5 miliona litara manje nego u istom periodu prošle godine. Od toga je oko 7,7 miliona litara u Federaciji BiH, a ostatak u Republici Srpskoj. Veliki problem je i nemogućnost uvoza mleka iz Evrope.

Predsednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i mlekara Republike Srpske Vladimir Usorac rekao je za Klix da mleka nema ni u Bosni i Hercegovini ni u regionu ni u Evropi.

"Opšta je nestašica mleka radi toga što mladi odlaze sa sela i nema ko da ga proizvodi. Pod dva, ova nenormalna suša u čitavoj Evropi je dovela do dispariteta cena mleka i ulaznih cena na farmi gde je cena mleka i sada maksimalno 80 feninga što govori da se ne može proizvoditi", rekao je.

Foto: Shutterstock

Usorac je kazao da su juče razgovarali u Mlijekoproduktu o ceni mleka gde su predočili da proizvodna cena mora biti minimalno 1,20 KM.

"Sada je cena litre mleka u trgovini 2,50 KM (3,2 odsto masti). Mi mislimo da proizvođačka cena mora ići s 0,80 KM na minimalno 1,20 KM da bi se spasio mlekarski sektor. I po toj ceni od 1,20 KM računamo da ćemo izgubiti 20-30 posto proizvođača", rekao je Usorac.

On je upozorio da nema više uvoznog mleka, pa ni mesa.

"Sve je poskupjelo, pa mora i mleko. Ne možemo čuvati mir na mleku, jer ako budemo to radili nestaće i ovo malo proizvođača što ima u BIH. U maloprodaji je cena 2,50 KM, a nama plaćaju 0,70 KM. To je triput veća cena", rekao je Usorac.
 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!
Live TV

Želimo li mirniju budućnost ili povratak u prošlost? Ne propustite Info dan od 15 časova!

Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.

23.12.2024

12:48

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set