MILANOVIĆ I PLENKOVIĆ NE MOGU OČIMA DA SE VIDE, ALI ZAJEDNO SLAVE ZLOČINAČKI "BLJESAK"! Nastupiće i "Krila Oluje"... Već viđeno, u Hrvatskoj se proterivanje i ubijanje Srba obeležava kao najveći praznik
Podeli vest
Hrvatska danas obeležava 28. godišnjicu vojno-policijske operacije Bljesak, tokom koje je sa područja zapadne Slavonije u poslednjem ratu proterano najmanje 15.000 Srba.
U Okučanima će se zajedno naći predsednik države, predsednik parlamenta i premijer, Zoran Milanovih, Gordan Jandroković i Andrej Plenković.
Predsednik i premijer Hrvatske, Zoran Milanović i Andrej Plenković, ponovo su u javnosti razmenili uvrede i polemisali o tome ko je na opijatima, a ko je kao da je na opijatima.
25.04.2023
10:23
Hrvatska ovu godišnjicu obeležava kao oslobađanje zapadna Slavonije. Centralna svečanost biće održana kod spomen-obeležja "Kocke vedrine", koje će preleteti MIG-ovi. Najavljeno je održavanje pokazne vežbe Hrvatske vojske i policije na stadionu, uz nastup akrobatske grupe HRZ-a "Krila Oluje", a u večernjim satima planiran je koncert.
Sa hrvatske strane, prema zvaničnim podacima, u akciji je učestvovalo oko 7.200 pripadnika hrvatskih snaga, profesionalnih pripadnika vojske i policije. U sastavu tadašnjeg 18. Korpusa Srpske vojske Krajine, u toj zoni, nalazilo se tada približno 4.000 lica, ogromnom većinm rezervisti.
Vojne operacije odvijale su se 1. i 2. maja, a manjim delom i tokom naredna dva dana.
Osnovni cilj hrvatskih vlasti, zaposedanje dela Zapadne Slavonije koji se nalazio u sastavu Republike Srpske krajine je ostvaren. Srpske oružane formacije su razbijene a tamošnje srpsko stanovništvo je proterano.
Prema podacima zvaničnog Zagreba, ukupno su poginula 42 pripadnika hrvatskih formacija, dok je 162 njih ranjeno.
Ubijene su 283 osobe srpske nacionalnosti, a proterano je najmanje 15.000 Srba. Prema pojedinim navodima proterano je do 18.000 lica.
Zbeg Srba koji su se povlačili južno od Save, u Republiku Srpsku, gađan je i artiljerijom i aviacijom. Približno 1.450 lica srpske nacionalnosti je pritom uhapšeno, i oni su odvedeni u logore, u Varaždinu, Bjelovaru, Virovitici, Novoj Gradiški, Slavonskoj Požegi. Sudske presude koje su usledile, velikim delom su zasnovane na neosnovanim optužbama.
Gotovina i Markač heroji
Ukupno, sa prostora Zapadne Slavonije počev od 1991. godine, proterano ili izbeglo oko 67.000 Srba.
Najveći broj Srba izbeglih iz Zapadne Slavonije tokom operacije Bljesak ostao je na prostoru Republike Srpske, u BiH. Oko 1.500 osoba srpske nacionalnosti, većinom lica poodmaklih godina, vratilo se u Slavoniju.
Trupe OUN koje su se nalazile na prostoru Zapadne Slavone u trenutku operacijie, čiji je zadatak bila i zaštita poverene zone i stanovništva, po početku napada, povukle su se u svoje baze.
Tribunal za bivšu Jugoslaviju u Hagu, aprila 2011. proglasio je krivim i osudio na dugogodišnje kazne generale HV Antu Gotovinu i Mladena Markača, za učešće u udrženom zločinačkom poduhvatu čiji je čelnik bio predsednik Hrvatske Franjo Tuđman. Cilj operacije je bio prisilno i trajno proterivanje srpskog stanovništva tokom i nakon operacija Bljesak i Oluja.
Godinu dana kasnije, međutim, Gotovina i Markač su oslobođeni svih optužbi i u Hrvatskoj su dočekani kao heroji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik i premijer Hrvatske, Zoran Milanović i Andrej Plenković, ponovo su u javnosti razmenili uvrede i polemisali o tome ko je na opijatima, a ko je kao da je na opijatima.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
U četvrtak uveče Dragan Đilas i Marinika Tepić, shvatajući da Đilasov rejting propada brzinom svetlosti i svesni da narod ne želi da podrži njeno ludovanje na ulici, dolaze na “genijalnu ideju”: da napadnu omladince SNS koji su obavljali redovne stranačke aktivnosti, lepili plakate, a da onda celu stvar predstave kao napad na mučenog Dragana, kako bi ga predstavili kao žrtvu.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Gosti Otvorenog studija bili su advokat Branko Pavlović, stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel i Vladimir Kljajić politikolog, govorili su o svim najvažnijim svetskim temama.
Kažu da se prava ljubav jednom desi i da za nju granice ne postoje. Upravo sve te granice sa lakoćom je prešao Turčin Junus Emre Dogan (24) iz Alanje, koji je krenuo za svojom devojkom Milenom iz Beograda.
Zahvaljujući brzom reakcijom medicinske sestare Jelene u Domu zdravlja u Mirijevu, u Beogradu, jedan čovek ostao je živ, a ovo potresno iskustvo podelio je njegov kum na društvenim mrežama.
Veseli Deda Mraz u Beloj Palanci zaštitni je znak ove varošice. Zovu ga Disko a njegova želja je da prestanu svi ratovi na svetu! Disko sa sobom svuda nosi zastavu Srbije!
Prema izveštaju iz službe Hitne pomoći, u saobraćajnoj nezgodi koja se protekle noći dogodila u Bloku 61, kod mesne zajednice "Kozara", povređen je muškarac (38), koji je prevezen u Urgentni centar.
Na internom odeljenju Kantonalne bolnice Zenica jutros je 67-godišnji pacijent H.F. zadobio teške telesne povrede nakon pada sa drugog sprata, nakon čega je preminuo.
GHB poznatija kao "droga za silovanje" postala je goruća tema u medijima nakon vesti da je pripadnik Žandarmerije uhapšen zbog sumnje da ju je prodavao. Mnogo se pitaju koliko je opasna, koliko je zastupljena kod nas, ali i kakvo dejstvo proizvodi kod ljudi.
Pripadnik Žandarmerije M.M. koji uhapšen zbog sumnje da je dilovao narkotike, nažalost, nije jedini pripadnik MUP-a koji je učestvovao u lancu prodaje droge.
Dva masakra 3. i 4. maja prošle godine, potresaju javnost i posle godinu i po dana. Jedan ubica je osuđen, drugi prema našem Krivičnom zakonu ne može biti osuđen jer je maloletan, ali će njegovi roditelji odgovarati za stravičan zločin koji je počinio. O tome šta spaja dvojicu ubica, govorila je psiholog Snežana Repac.
Svake godine ista priča, kada Nikola Jokić preuzme pol poziciju u trci za MVP titulu kreće hajka na njega: ne zna da igra odbrani, igra samo za poene, ugojio se...
Frank Kaminski, košarkaš je ovog leta napustio Partizan nakon kratkog i ne baš zapaženog boravka. On je pružio najbolju partiju nastupajući za Toronto Reptorsa, koji su osvarili ubedljivu pobedu nad San Dijego Klipersima (112:111).
Košarkaški tim Denvera u noći između nedelje i ponedeljka odigraće utakmicu protiv Nju Orleans Pelikansa. Međutim ono što je privuklo pažnju jeste da su Nagetsi imali nesvakidašnji trening pred meč, igrajući odbojku.
Poznata glumica Sara Džesika Parker vešto uspeva da se sakrije od znatiželjnih pogleda i fanova. Umotana u udobnu kapu i zimsku jaknu, uhvaćena je u božićnoj kupovini u Vest Vilidžu u Njujorku.
Pre šest godina, 54-godišnja Jara Tiba nestala je dok je okopavala svoju baštu na ostrvu Muna u Indoneziji i doživela jezivu sudbinu, da je proguta piton.
Novogodišnja jelka je glavna dekoracija tokom praznika. Ona ulepšava dom i sija posebnim sjajem, a ako vas muči dosadno opadanje iglica koje stvara nered u kući, otkrivamo vam sjajan i efikasan trik.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.