• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

30.03.2025

07:40

Drama! Šta će biti sa Edroganom i Turskom?! Dok protesti besne, stigle neočekivane vesti: Bez obzira šta se dešava na ulici....

Tanjug/EPA

Vesti

Drama! Šta će biti sa Edroganom i Turskom?! Dok protesti besne, stigle neočekivane vesti: Bez obzira šta se dešava na ulici....

Podeli vest

Evropska unija planira da nastavi sa milijardama evra vrednim ulaganjima u Tursku, iako je režim predsednika Redžepa Tajipa Erdogana pojačao obračun sa političkim protivnicima, uključujući i hapšenje istaknutog opozicionog lidera i gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua.

I dok je Brisel uputio upozorenje Ankari da mora „poštovati demokratske vrednosti“, eksperti i zvaničnici priznaju da će EU najverovatnije zatvoriti oči pred ovim potezima – zbog ključne geostrateške uloge Turske.

- Turska je isuviše važna za migracije, trgovinu, energetiku i bezbednost, da bi Brisel mogao da se suštinski suprotstavi Erdoganu - izjavio je Dimitar Bečev, predavač na Oksfordskom univerzitetu, za Politiko.

Hiljade evra pomoći – bez obzira na demokratiju

Iako su pregovori o članstvu Turske u EU već godinama zamrznuti, Ankara i dalje prima milijarde evra iz pristupnih fondova. Osim toga, Evropska unija je već isplatila oko 9 milijardi evra pomoći za zbrinjavanje izbeglica s Bliskog istoka, a dodatne sume planirane su kroz evropske programe podrške odbrambenoj industriji.

Prema procenama, Turska kao kandidat za članstvo u EU ima potencijalni pristup zajedničkim evropskim nabavkama u vrednosti do 800 milijardi evra, prema planu „Spremnost 2030“ koji je Brisel predstavio prošle nedelje.

- Turska možda krši demokratske norme, ali niko u EU neće zaista reagovati - rekao je jedan od zvaničnika EU za Politiko, uz obrazloženje da je Turska „druga najveća vojna sila u NATO-u“ i kao takva nezamenjiva u aktuelnom bezbednosnom okruženju.

Kontrola izbeglica, energija i Crno more

Turska trenutno ima godišnju trgovinsku razmenu sa EU veću od 200 milijardi evra i predstavlja ključno čvorište za izvoz nafte i gasa. Od početka rata u Ukrajini, Ankara igra važnu ulogu u kontroli pristupa Crnom moru i posredno u sprovođenju sankcija protiv Rusije.

- Ako EU želi da Turska učestvuje u budućim vojnim operacijama, na primer da pošalje trupe u Ukrajinu, moraće da joj zauzvrat ponudi nešto – pristup fondovima, učešće u odbrambenim projektima, politički legitimitet - ocenjuje bivši ambasador Turske pri EU Selim Jenel.

Uprkos zvaničnim pozivima Brisela na poštovanje „evropskih vrednosti“, sve ukazuje da će realna politika i strateški interesi i dalje imati prednost – bez obzira na stanje demokratije u Turskoj.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set