Strašno! Šta se ovo dešava u Evropi?! Hoće da vode rat sa Rusijom, a isplivala na videlo šokantna činjenica: Samo jedna granata...
Podeli vest
Najavljeno preoružavanje Evrope neće značajno uticati na njen ishod u eventualnom sukobu sa Rusijom, jer evropske države nemaju realne kapacitete za takav konflikt, ocenio je finansijski analitičar i politički komentator Alek Krainer.
- Evropa može da se preoruža, ali čak ni čudo im tada ne bi pomoglo da pobede u sukobu sa Rusijom. Decenijama su zavisili od Sjedinjenih Američkih Država – od američkog oružja, pa sve do najosnovnije logistike. Evropa nema vojsku sposobnu za vođenje punog rata - rekao je Krainer na svom kanalu na Jutjubu.
U trenutku kada je ruski predsednik Vladimir Putin najavio trodnevni prekid vatre povodom obeležavanja Dana pobede, Kijev je, u saradnji sa britanskom obaveštajnom službom, pripremao napade na ključne mete u Rusiji. Kao odgovor, Moskva je pokrenula snažnu seriju preciznih udara na ukrajinske komandne centre u kojima su se nalazili visoki ukrajinski oficiri i strani vojni stručnjaci.
Lokalni funkcioneri u Dnjepropetrovsku tiho evakuišu svoje porodice, strahujući od sloma uprave i moguće pobune građana.
04.05.2025
08:40
On je istakao da bi zemlje Evropske unije morale da razvijaju čitave sisteme praktično od nule, uključujući transportnu logistiku i satelitske komunikacije, što dodatno komplikuje situaciju.
Ogromna razlika u ceni naoružanja
Krainer je posebno naglasio razliku u troškovima proizvodnje oružja između Rusije i Evrope:
U Kijevu se tokom večeri čula serija snažnih eksplozija, saopštio je ukrajinski javni servis „Suspiljne novini“ na Telegramu, navodeći da je u toku dejstvo protivvazdušne odbrane.
Američki vojni senzori zabeležili su seriju neobjašnjivih podvodnih aktivnosti u Atlantskom okeanu, uključujući objekte koji se kreću na dubinama preko jednog kilometra brzinom većom od 500 kilometara na čas – što daleko premašuje mogućnosti bilo koje poznate podmornice ili autonomnog uređaja.
04.05.2025
07:40
- U Rusiji, proizvodnja granate kalibra 152 milimetra košta oko 500 dolara. U Evropi, sličan projektil od 155 milimetara koštaće čak 8.000 dolara – dakle, 16 puta više. Pa kako oni misle da vode rat? - upitao je on.
EU ublažava naziv strategije, ali ne i ciljeve
Evropska komisija je 19. marta predstavila novi plan pod nazivom Preoružavanje Evrope, ali je zbog pritiska iz pojedinih članica naziv brzo promenjen u blaži — Spremnost 2030. Ipak, suština strategije ostala je ista.
Plan predviđa mobilisanje oko 800 milijardi evra u naredne četiri godine. Veći deo sredstava – oko 650 milijardi – trebalo bi da dođe iz nacionalnih budžeta članica EU, dok bi dodatnih 150 milijardi bilo obezbeđeno kroz kredite. Evropska komisija je najavila da će ponuditi fiskalne olakšice za te zemlje, kao i preusmeravanje sredstava iz fondova za razvoj regiona u odbrambeni sektor.
Takođe, strategija Spremnost 2030 podrazumeva da sve članice EU povećaju izdvajanja za odbranu za 1,5 odsto bruto domaćeg proizvoda.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na nuklearnoj elektrani „Pakš 2“, u Mađarskoj, ruska državna korporacija Rosatom zvanično je započela izgradnju prvog nuklearnog bloka, čime je otvoreno novo poglavlje u energetskoj istoriji ove zemlje, ali i čitave Evrope.
Evropska unija planira da do 2030. godine obezbedi dodatnih 650 milijardi evra za odbranu, a upravo se ta godina u sve većem broju zapadnih izvora pojavljuje kao moguća prelomna tačka za direktan vojni sukob sa Rusijom.
Nemačka planira da postane prva država u Evropi koja će razviti sopstveni satelitski sistem za rano otkrivanje balističkih raketa, navodeći kao ključni razlog bezbednosne pretnje koje, prema oceni Berlina, dolaze iz Rusije, piše Fajnenšel tajms.
U trenutku kada je ruski predsednik Vladimir Putin najavio trodnevni prekid vatre povodom obeležavanja Dana pobede, Kijev je, u saradnji sa britanskom obaveštajnom službom, pripremao napade na ključne mete u Rusiji. Kao odgovor, Moskva je pokrenula snažnu seriju preciznih udara na ukrajinske komandne centre u kojima su se nalazili visoki ukrajinski oficiri i strani vojni stručnjaci.
Analitičar Saša Borojević eksluzivno za Informer TV otkrio je da je radio intervju sa rođenim bratom Džefrija Epstina, koji mu je otkrio šta mu je rekao zatvorski čuvar nakon smrti seksualnog predatora.
Hrvat iz Splita nazvao je mesaru "Maksovi mesari" po ustaškim zločincima u Drugom svetskom ratu kojima je zapovedao Vjekoslav Maks Luburić, zapovednik logora Jasenovac i Stara Gradiška, u kojima su počinjeni stravični zločini nad Srbima, Jevrejima, Romima...
Miljenik publike i ostalih takmičara Jovan Radulović Jodžir održao je emotivan govor prilikom oproštaja od Exatlona i zakunuo se da nikada nije video toliko dobrih ljudi.
Došlo je do novog sukoba između Sanje Kalinović, Anabele Zonai i Milice Ohman tokom kojeg su se međusobno optuživale za prisluškivanje, spletkarenje i foliranje.
Prošle sedmice u Informerovoj spektakularnoj emisiji “Na merama” otkrili smo vam kako izgleda kad se okoreli opozicionar Miki Aleksić prepusti gastronomskim užicima, na koji način popularno TV lice Žika Šarenica “krcka” penziju, gde provodi vreme perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, šta kupuje pevač Dragan Kojić Keba…
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred tzv. Studentske liste.
Na pijacama širom Srbije ovih dana pažnju kupaca privlači paradajz koji je, prema njihovim rečima, ukusniji nego tokom leta, a prodaje se po ceni od oko 200 dinara za kilogram, što ga čini jeftinijim čak i od kiselog kupusa.
Patrijarh srpski Porfirije pozvao je sveštenstvo i vernike da se 8. februara pridruže akciji dobrovoljnog davanja krvi koju organizuju Crveni krst Srbije i Institut za transfuziju krvi.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je završena rekonstrukcija objekta u Ljermontovljevoj ulici broj 12a u Beogradu i da će službe koje su u njemu smeštene ponovo početi sa radom u ponedeljak, 9. februara 2026. godine.
Niška policija je za samo dva sata od izršenja teškog zločina uspela da identifikuje izvršioce i uhapsi tri osobe koje se sumnjiče da su umešane u ubistvo Aleksandre Š. (44) koja je jutros u 7.30 sati ubijena u niškom naselju Palilula.
Pripadnici Uprave kriminalističke policije (UKP) uspešno su identifikovali i uhapsili U. R. (28), koji se sumnjiči da stoji iza bombaških napada na poznate beogradske restorane koji su se dogodili u prethodna dva dana.
U selu Biohane, kod Tutina muškarac R. D. (61) pronađen je mrtav na lokalnom groblju, a prema prvim nezvaničnim informacijama sumnja se na samobistvo, saznaje Informer.
Beogradska policija uhapsila je S. H. (40) i ukrajinsku državljanku S. T. (23) zbog sumnje da su iz galerije ULUS ukrali sliku Zdravka Vučinića "Uspenje"
Ljiljana Lašić, legendarna Tina iz serije "Pozorište u kući", napustila je arhitekturu zbog braka, a kasnije i samu slavu kada ju je popularnost počela gušiti.
Glumica Rut Gemel priznala je da je imala tremu pred snimanje intimnih scena u novoj sezoni "Bridžertona", ali da je iskustvo na kraju bilo više zabavno nego stresno.
Narodnooslobodilačka borba (NOB) i građanski rat unutar Drugog svetskog rata, komunistička revolucija i obračuni posle 1945. nisu samo istorijske teme - one su duboko urezane u srpsku književnost 20. veka.
Dvadesetogodišnja studija pokazala je da ishrana zasnovana na maslinovom ulju, orašastim plodovima i povrću može značajno da smanji rizik od moždanog udara. Naučnici ističu da pridržavanje mediteranskog načina ishrane može da umanji verovatnoću pojave svih vrsta moždanog udara i do 25 odsto.
Ketrin de Noar, menadžerka jednog od najvećih legalnih bordela u Evropi podelila je priču koja je iznenadila čak i one koji misle da ih industrija za odrasle više ne može šokirati.
Ako ste do sada koristili Jutjub u pozadini na Android uređaju bez pretplate, stižu loše vesti od Gugla. Kompanija je zvanično potvrdila da će uskoro ukloniti metod koji je godinama omogućavao besplatno puštanje videa u pozadini.
Bivša supruga poznatog repera Nenada Aleksića Ša, Vanja Ignjatović, iznenadila je javnost kada se udala u strogoj tajnosti, što je sada otkrila putem društvenih mreža.
Živorad Nikolić, poznatiji kao Žika Šarenica, otkrio je kako danas izgleda njegova svakodnevica, govorio o porodici, ali i o svemu onome sa čim se susretao tokom dugogodišnjeg voditeljskog posla.
Pravi haos izbio je u studiju "Zvezda Granda" kada je došlo do rasprave između članova žirija, i to zbog glasova i prolaska kandidata, a nezadovoljstvo iskazala je pevačica Snežana Đurišić.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar