• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

17.02.2026

00:15

Kakav zaokret! Počelo stvaranje proruskog saveza u srcu EU: Moćne zemlje konsoliduju snage da izađu pred Putina

Shutterstock/Reuters/Profimedia/EPA

Vesti

Kakav zaokret! Počelo stvaranje proruskog saveza u srcu EU: Moćne zemlje konsoliduju snage da izađu pred Putina

Podeli vest

U Evropi se postepeno konsoliduju političke snage koje se zalažu za normalizaciju odnosa sa Rusijom, izjavio je profesor političkih nauka na Univerzitetu Rod Ajlend Nikolaj Petro, govoreći na jednom Jutjub kanalu posvećenom međunarodnoj politici.

Prema njegovim rečima, u Nemačkoj i drugim državama Evropske unije postoji značajan broj političkih aktera koji pozivaju na novi pristup Moskvi, ali se suočavaju sa snažnim otporom vladajućih elita.

- U Nemačkoj i širom Evropske unije ima dovoljno političkih glasova koji traže drugačiji odnos prema Rusiji. Otpor dolazi od ustaljene političke elite, koja je previše investirala u dosadašnju politiku. Oni ne mogu da se distanciraju od tog kursa, a da pritom ne ugroze sopstveni politički kredibilitet i ugled svojih stranaka - rekao je Petro.

Otpor raste kako se zaoštrava retorika

Profesor Petro smatra da oštar, kako ga je opisao, rusofobni ton pojedinih evropskih lidera podstiče dodatnu mobilizaciju političkih snaga koje zagovaraju obnovu odnosa sa Moskvom.

- Logično je pretpostaviti da što agresivniji postaje ton nemačke vlade, to će veći otpor izazivati unutar same Nemačke. Druge političke i društvene grupe će se sve više okupljati protiv takvog pristupa - ocenio je Petro.

Signali iz Pariza i Berlina

Njegove izjave dolaze u trenutku kada se u pojedinim evropskim prestonicama sve češće govori o potrebi direktne komunikacije sa Rusijom. Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je u petak da je doneo odluku o uspostavljanju direktnog kanala komunikacije sa Moskvom, što je protumačeno kao signal mogućeg zaokreta u diplomatskom pristupu.

Ranije je i jedan od lidera nemačke stranke Alternativa za Nemačku, Tino Krupala, izjavio da bi države NATO-a trebalo što pre da se vrate shvatanju da je Rusija deo Evrope i da je neophodno obnavljati direktne političke kontakte.

Prema oceni analitičara, ovakve izjave ukazuju na rastuće neslaganje unutar evropskog političkog prostora o daljem kursu odnosa prema Rusiji, dok se debata o bezbednosti, sankcijama i diplomatskim kanalima sve više prenosi u unutrašnje političke rasprave država članica EU.

BONUS VIDEO


Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

TV

Nova epizoda Informerove hit emisije "Na merama" u subotu od 20h!
Live TV

Nova epizoda Informerove hit emisije "Na merama" u subotu od 20h!

Prethodne sedmice u Informerovoj hit emisiji "Na merama" otkrili smo vam kako izgleda kad advokat blokader Božo Prelević pokušava da se kulturno uzdiže, šta sada radi “penzionisani” košarkaš Željko Rebrača, koja je omiljena “disciplina” političara u pokušaju Pavla Grbovića, na koji način se opušta pevačica Marija Šerifović, kakva je dnevna rutina političarke Slavice Đukić Dejanović, te koliko se na jednom protestu zadržao samozvani revolucionar Miša Bačulov…

13.02.2026

09:12

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set