NAUČNICI OTKRILI TAJNU KORONE! Ona je spoj dva virusa i evo kako je uspela da napadne čoveka!
Podeli vest
Kada je pre nekoliko nedelja koronavirus zakucao i na naša vrata, svi smo naučili puno o njemu. Naučni već mesicam pokušavaju da "upoznaju" virus kako bi pronašli lek ili vakcinu
I dok se broj naučnih članaka o ovom virusu povećava, još uvek postoji mnogo nedoumica u vezi sa njegovim poreklom.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je upozorila na "eskalaciju" epidemije u Sjedinjenim Američkim Državama, koje bi, kako se ocenjuje, uskoro mogle da postanu epicentar pandemije
24.03.2020
12:37
U kojim se životinjskim vrstama pojavio? Šišmiš, pangolin ili druga divlja vrsta? Odakle dolaze? Iz pećine ili šume u kineskoj provinciji Hubei ili sa nekog drugog mesta?
U decembru 2019. godine 27 od prvih 41 hospitalizovanih osoba (66 procenata) prošlo je kroz pijacu koja se nalazi u srcu grada Vuhan u provinciji Hubei. Ali, prema studiji sprovedenoj u bolnici Vuhan, prvi identifikovani čovek koji je oboleo od korone, nije često bio na ovom mestu.
Molekularno datiranje zasnovana sekvencama gena SARS-CoV-2 ukazuje na njegovo poreklo u novembru. Ovo otvara pitanje veza između ove epidemije COVID-19 i divljih životinja.
Kineski istraživači su brzo sekvencirali genom SARS-CoV-2 i ustanovili da je to molekul RNA od oko 30.000 baza koji sadrži 15 gena, uključujući S gen koji kodira protein koji se nalazi na površini virusne opne.
Foto: Reuters/Darley Sheen
Uporedne analize gena pokazale su da SARS-CoV-2 pripada grupi betakoronavirusa i da je veoma blizu SARS-CoV, odgovornog za epidemiju akutne upale pluća koja se pojavila u novembru 2002. u kineskoj provinciji Guangdong, a zatim se proširila na 29 zemalja u 2003. godini
Tada je zabeleženo 8.098 slučajeva, uključujući 774 smrtna slučaja. Poznato je da su šišmiši iz roda Rhinolophus bili rezervoar ovog virusa i da je mali mesožder, Palmin civet mogao da posluži kao posredni domaćin između slepih miševa i prvih slučajeva čoveka.
Od tada su otkriveni mnogi betakoronavirusi, uglavnom kod slepih miševa, ali i kod ljudi. Na primer, RaTG13, izolovan od šišmiša vrste Rhinolophus affinis iz kineske provincije Iunan, nedavno je opisan kao veoma sličan SARS-CoV-2, sa genskim sekvencijama identičnim 96 odsto.
Ovi rezultati pokazuju da slepi miševi, a posebno vrste roda Rhinolophus, čine rezervoar virusa SARS-CoV i SARS-CoV-2.
Ali kako definisati rezervoar?
Rezervoar je jedna ili više životinjskih vrsta koje nisu osetljive ili barem nisu puno osetljive na virus. Odsustvo simptoma bolesti objašnjava se efikasnošću njihovog imunološkog sistema, što im omogućava da se bore protiv prevelike proliferacije virusa.
Saznali smo 7. februara 2020. da je u pangolinu otkriven virus još bliži SARS-CoV-2. Sa 99 odsto podudaranja u genomu ovo navodi na to da je ova životinja pre rezervoar virusa a ne da su to slepi miševi.
Foto: AP/Photo
Međutim, nedavno istraživanje pokazuje da je genom koronavirusa izolovan iz malezijskog pangolina manje sličan SARS-Cov-2, sa samo 90 odsto genomskog podudaranja. Ovo bi ukazalo da virus izolovan u pangolinu nije odgovoran za epidemiju COVID-19 koja trenutno besni.
Međutim, koronavirus izolovan iz pangolina je sličan 99 odsto specifičnom regionu proteina S, što odgovara 74 aminokiseline uključene u domen vezivanja ACE receptora koji omogućava virusu da uđe u ljudske ćelije i da ih inficira.
Suprotno tome, virus RaTG13 izolovan iz šišmiša se veoma razilazi u ovoj specifičnoj regiji (samo 77 odsto sličnosti). To znači da koronavirus izolovan iz pangolina može da uđe u ljudske ćelije dok onaj izolovan iz ne može.
Pored toga, ova genomska poređenja sugerišu da je virus SARS-Cov-2 rezultat rekombinacije između dva različita virusa, jednog bliskog RaTG13, a drugog bliže pangolin virusu.
Drugim rečima, to je himera između dva prethodno postojeća virusa.
Ovaj mehanizam rekombinacije već je opisan kod koronavirusa, posebno radi objašnjavanja porekla SARS-CoV. Važno je znati da rekombinacija rezultira novim virusom koji potencijalno može zaraziti novu vrstu domaćina.
Da bi došlo do rekombinacije, dva različita virusa moraju istovremeno da inficiraju isti organizam.
Dva pitanja ostaju bez odgovora: u kom organizmu se ta rekombinacija dogodila? I iznad svega - pod kojim uslovima se ta rekombinacija odvijala?
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
MOJE MISLI
pre 4 godine
Da nisu možda svi teže zaraženi predhodnih godina prmali vakcine protiv sezonskih gripa.skačite infektiolozi ,otvarajte zdravstvene kartone.Siguran pogodak.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je upozorila na "eskalaciju" epidemije u Sjedinjenim Američkim Državama, koje bi, kako se ocenjuje, uskoro mogle da postanu epicentar pandemije
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa ponudila je Ukrajini da Sjedinjene Države preuzmu kontrolu nad polovinom njenih rudnih resursa, uz mogućnost raspoređivanja američkih trupa na mestima njihove eksploatacije, prenosi En-Bi-Si njuz, pozivajući se na izvore iz administracije u Vašingtonu.
Ruske snage intenzivirale su ofanzivu na istočnom frontu, prepolovivši ukrajinske linije odbrane kod Kurahova u oblasti Dnjepropetrovska. Ukrajinski Generalštab objavio je da se broj ruskih napada povećao čak 2,5 puta, pri čemu je tokom dana zabeleženo 250 borbi, a najintenzivniji sukobi odvijaju se u pravcu Pokrovska.
Gošća INFO JUTRA na Infomer TV kod novinarke Katarine Odalović bila je ministarka za brigu o porodici brigu i demografiji koja je govorila o pokušaju obojene revolucije u Srbiji.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a ove večeri u fokusu je bio rusko-ukrajinski sukob. Tokom emisije emitovana je i reportaža novinara i ratnog izveštača Igora Damjanovića iz Ukrajine.
Medicinski zvaničnici upozoravaju da se taoci ostavljeni u Gazi suočavaju sa trajnim invaliditetom zbog nelečenih povreda, a oslobođeni zarobljenici sugerišu da je jedan od njih, Alon Ohel, koji je srpski državljanin, u opasnosti da izgubi vid, javlja danas Tajms of Izrael.
Alen Pongrac, poreklom iz Apatina, koji je godinama gradio život u Švajcarskoj, odlučio je da se sa suprugom i dvoje dece vrati u Srbiju, uprkos svemu što je u inostranstvu stekao.
Od jutros je u Srbiji hladno i tmurno vreme, tako da temperature na većini teritorije nisu prešle nulti podeok Celzijusove skale, a uskoro stiže i novi talas padavina, dok se prolećne temperature očekuju krajem meseca.
Novljanin Šćepan Roganović (36) likvidiran je pre pet godina na stepenicama koje vode ka Kanli kuli u Herceg Novom, a egzekutor i njegov saučesnik pobegli su nakon zločina na motoru. Porodica Roganović i dalje oplakuje Šćepana, a sada je u crnogorskim novinama osvanula čitulja povodom petogodišnjeg pomena.
Na svečanosti povodom Dana državnosti Srbije, predsednik Aleksandar Vučić uručio je Zlatnu medalju za hrabrost „Miloš Obilić“ posthumno ubijenom policajcu Nikoli Krsmanoviću (34) iz Loznice. Odlikovanje je primila njegova majka Ljiljana Krsmanović.
I. N. (69) preminuo je dok su vatrogasci gasili požar na njegovim automobilima u krugu jedne fabrike u Ljukovu. Nesrećnom čoveku izgorela su tri vozila, a onda ga je izdalo srce, saznaje Informer.
Srpska državljanka L. P. (34) priznala je novinarki u kameru da je ubila i zakopala muža u dvorištu porodične kuće u Leptokariji! Šokirana ovim priznanjem, novinarka je posle emisije obavestila nesrećnu porodicu koja je prethodno pet meseci tragala za Kostasom Siamitrasom (58).
Sportski direktor Partizana, Zoran Savić, razočaran je zbog odluke sudija da se Ajzei Kenanu ne dosudi nesportska greška u finalu Kupa Radivoja Koraća.
Košarkaš Crvene zvezde Nikola Kalinić u jednom trenutku večitog derbija sprečio je Karlika Džonsa iz Partizana da ustane sa parketa, tako što ga je uhvatio za glavu dok je plejmejker crno-belih ležao na terenu.
Košarkaški savez Srbije je objavio saopštenje u kome se zahvaljuje svima koji su učestvovali u organizaciji Kupa Radivoja Koraća, kao i klubovima učesnicima.
Predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, uručio je odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom obeležavanja Sretenja, Dana državnosti Srbije. Odličje je posthumno dodeljeno i reditelju Miloradu Milinkoviću.
Holivudski superstar Tom Kruz nedavno je u Londonu viđen sa znatno mlađom koleginicom, kubansko-španskom glumicom Anom de Armas. Njihov susret izazvao je brojne glasine.
Venčanja širom sveta često uključuju neobične, ali vrlo simbolične običaje koji se razlikuju od kulture do kulture. Evo nekoliko najčudnijih i najzanimljivijih.
Biljke mogu pozitivno da utiču na energiju prostora, privlačeći sreću, novac i ljubav. Neke biljke posebno simbolizuju ljubavne veze i romantiku, pa su odličan izbor za dom.
Sin pevačice Cece Ražnatović, bokser Veljko Ražnatović, u skladnom braku je sa Bogdanom Ražnatović, sa kojom ima trojicu sinova, Željka, Krstana i Isaiju.
Među učesnicima "Elite" dugo se šuškalo da je Sofija Janićijević bacila oko na Gastoza, a ona je sada priznala Mileni Kačavendi da ga je pratila godinama pre ulaska u rijaliti.
Snimak sa nastupa Sandre Afrike i MC Stojana na kom je on pokušao da je poljubi u usta, a pevačica to vešto izbegla, postao je hit na društvenim mrežama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar