ČEKA LI I NAS OVAKVA SUDBINA VUHANA?! Život više nije isti, sve što je pre korone bilo normalno sada budi STRAH...
Podeli vest
Dve nedelje nakon prvog popuštanja mera izolacije u Vuhanu, izvorištu pandemije koronavirusa, život je još daleko od normalnog. Barikade postavljene oko stambenih zgrada i čak celih ulica nisu još uklonjene
Ljudi nose zaštitne maske i kamo god dođu, meri im se telesna temperatura. Škole su i dalje zatvorene, ali plave barikade koje su postavljene duž ulica i sprečavale ulazak u trgovine sada su otvorene i propuštaju kupce.
Bez obzira na epidemiju i druge izazove, Urgentni centar radi 24 sata 365 dana. Za poslednjih šest nedelja zbrinuli su oko 6.200 pacijenata, a među njima i one koji su bili pozitivni na kovid. Kako bi zaštitili i zaposlene i pacijente, promenili su koncept rada
24.04.2020
08:44
Kao i pre, članovi lokalnih odbora civilne zaštite strogo kontrolišužu ulaske u stambene četvrti, pomno prateći kretanja sugrađana. Kada je izolacija pre dve nedelje nešto ublažena, to je protumačeno kao znak da Kina ima epidemiju pod kontrolom.
Sada svet u tom gradu s 11 milona stanovnika može videti kako bi mogao izgledati život nakon pandemije. Ukratko, virus još diktira uslove života. A strah od virusa u gradu jako je izražen jer je odatle počeo da se širi svetom i region je bio najteže pogođen u Kini.
"Još uvek ne idem napolje da jedem, ili u kupovinu", rekla je 25-godišnja studentkinja Zhu. Ona studira u Sjedinjenim Državama, ali je morala da ostane u Vuhanu u koji se vratila povodom kineske Nove godine. "Radije kupujem odeću ili druge potrepštine putem interneta."
Srećom, može da nastavi studije dok je kod kuće. Univerzitet Stony Brook u državi Njujork, na kojem studira poslovnu ekonomiju, prebacio se online. "Nije tako loše ako ne izlazim", kazala je. "A kada izađem, strudim se da izbegavam druge ljude i ne razgovaram s njima izbliza."
Kad izađe iz stana, mere joj temperaturu i mora da pokaže zeleni kod u zdravstvenoj aplikaciji koju je Kina uvela u celoj zemlji. Zeleni status znači da je zdrava i da nije bila u kontaktu sa zaraženima.
"Nosim masku i rukavice", kaže. "Kad se vratim kući, operem ruke i pažljivo dezinfikujem pametni telefon alkoholom."
Strah od drugog talasa u Kini je veliki, ali za sada broj novih slučajeva nije porastao otkako je karantin u Vuhanu i široj pokrajini Hubeij ublažen.
Mere opreza ostaju i dalje na snazi, vlasti intervenišu čim se prijavi novi slučaj i izoluju kontakte kako bi širenje zaraze bilo pod kontrolom. Svi koji se vraćaju na radna mesta moraju prvo da budu testirani na novi koronavirus. U Vuhanu se sprovodi 50.000 testiranja na dan.
Mnogi gradovi u Kini uveli su obvezan lekarski pregled i izolaciju za ljude koji stignu iz drugih krajeva. Glavni grad Peking posebno je strog i još nije dopustio letove iz inostranstva. Najveća opasnost su tzv. uvezeni slučajevi, kineski državljani koji se vraćaju iz Evrope, SAD-a ili Rusije. Za strance granica je još čvršće zatvorena nego obično.
Kriza preti s ruske granice na severoistoku. Mnogi kineski državljani koji su još u Rusiji ne mogu da dobiju mesto na nekom od retkih letova kući pa umesto toga lete u istočni ruski grad Vladivostok odakle imaju još dva sata autobusom do kineske granice.
Međutim, zvaničnici upozoravaju da je 20 odsto tih putnika zaraženo koronavirusom. Privremena bolnica sa 600 kreveta gradi se u kineskom pograničnom gradu Suifenheu.
Više u unutrašnjosti, u Harbinu, 18 zvaničnika kažnjeno je zbog nemara nakon što se utvrdilo da je jedna Kineskinja koja se vratila iz SAD-a zarazila najmanje 50 ljudi. Posetioci i vozila koji dolaze iz drugih krajeva više ne smeju da ulaze u stambene četvrti Harbina, a 14 gradskih četvrti uvelo je policijski čas.
Svih 13 okruga u Vuhanu zvanično su kvalifikovani kao nisko riskantni i na ulicama se može videti sve više automobila i ljudi.
„U supermarketu je prilično normalno”, rekao je trener Vang Tiančen, dodajući da su pijaca s povrćem i njegova teretana i dalje zatvoreni.
Taj 45-godišnjak preživeo je zarazu koronavirusom, ali njegova tašta nije. Kaže da se ne boji da će se ponovno zaraziti, ali kada se vrati kući, jaknu poprska alkoholom kako bi je dezinfikovao i okači je napolju da se proluftira.
Vang, kao i mnogi drugi u Kini, smatra da postojeće stroge mere borbe protiv virusa uopšte nisu preterane.
"Nije prestrogo, zapravo je primereno. Tako bi trebalo da bude i dalje", rekao je.
I dok neki govore o "novom normalnom" ili čak "novom nenormalnom", on kaže: "U tranziciji smo s nenormalnog na normalno."
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bez obzira na epidemiju i druge izazove, Urgentni centar radi 24 sata 365 dana. Za poslednjih šest nedelja zbrinuli su oko 6.200 pacijenata, a među njima i one koji su bili pozitivni na kovid. Kako bi zaštitili i zaposlene i pacijente, promenili su koncept rada
Nemački kancelar Olaf Šolc obratio se ruskom predsedniku Vladimiru Putinu zbog straha od potencijalnog mirovnog plana po Ukrajini koji bi mogao da sprovede novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp, izjavio je poslanik Bundestaga iz partije Levica Gregor Gizi na društvenoj mreži X.
Urednik crnogorskih "Vijesti", poznat i kao skutonoša tajkuna Dragana Šolaka i Dragana Đilasa, Željko Ivanović objavio je tekst u pomenutom mediju pod sramnim naslovom "Mrš Mandiću, bedniče i ustašo".
Tužiteljka Jasmina Paunović gostovala je antisrpskoj televiziji N1, koja se nalazi u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka a tom prilikom razbila je sve spekulacije pomenutih glasila i opozicije koji neosnovano tvrde da je do sada neko morao biti uhapšen zbog tragedije u Novom Sadu i objasnila da nije moguće uticati na svedoke.
Lider Narodnog pokreta Srbije i jedan od vođa lešinarske opozicije Miroslav Aleksić i opozicioni novinar Zoran Sekulić potvrdili su da opoziciji i njihovim sledbenicima nisu važne žrtve, već samo zloupotreba tragedije koju bi iskoristili u političke svrhe.
Goran Ješić koji je trenutno u pritvoru zbog fizičkog napada na pripadnika srpske policije i koji je nedavno davao izjavu u policiji i zbog prijave supruge zbog nasilja nad njom, postao je moralna gromada za opoziciju i medije koji ih podržavaju.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
U specijalnoj emisiji na Informer TV "Znamo li istinu o atentatu na Zorana Đinđića?" gostovao je nekadašnji šef obezbeđenja Milan Veruović, koji je u poslednjim trenucima bio sa Zoranom, Vojislav Šešelje predsednik SRS i doktor Miljko Ristić.
Mlada sportistkinja Anja Radonjić (24) iz Paraćina preminula je posle 17 dana herojske borbe za život nakon što je 1. novembra zadobila stravične povrede u nesreći na železničkoj stanici u Novom Sadu, kada se obrušila betonska nadstrešnica teška nekoliko tona.
Državljanin Srbije osuđen je u odsustvu na 15 meseci zatvora nakon što je utvrđeno da je počinio ubistvo iz nehata kada je, radeći kao negovatelj, Austrijanki (83) dao maksimalnu dozu insulina bez prethodne provere nivoa šećera u krvi.
Isplata socijalnih davanja za oktobar mesec određenim kategorijama korisnika počinje sutra, saopštilo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Svetski dan prevremeno rođenih beba obeležao se 17. novembra, u svetu godišnje više od 15 miliona dece dođe na svet pre vremena, a u našoj zemlji više od 4.000.
Među decom u vrtićima i nižih razreda školskog uzrasta haraju stomačni virusi - rota, adeno i norovirus, koji se najviše manifestuju dijarejom, povraćanjem i povišenom telesnom temperaturom, zbog čega su pojedini roditelji morali da zovu i lekare Hitne pomoći.
Nacionalna platforma za borbu protiv nasilja "Čuvam te" objavila je da je od početka školske godine zabeleženo čak 7.456 prijava slučajeva nasilja koje je uključivalo decu. Sumnja se, kako kažu stručnjaci, da je brojka mnogo veća jer se i dalje mnogi plaše da prijave nasilje.Naročito zabrinjava podatak da prednjači fizičko zlostavljanje u obrazovnim ustanovama
Nekadašnji srpski sudija Zdravko Jokić analizirao je odluke glavnog arbitra Feliksa Cvajera na utakmici Srbije i Danske (0:0) i poručio da je bilo očigledno da Nemac nije imao ujednačen kriterijum prema obe selekcije.
Fudbaleri Srbije odigrali su nerešeno bez golova protiv Danske u utakmici poslednjeg 6. kola Lige nacije, a selektor Dragan Stojković posle meča nije želeo mnogo da priča o sudijama.
Fudbalska reprezentacija Srbije odigrala je nerešeno bez golova sa Danskom u poslednjoj utakmici Lige nacija u Ligi A, a ko zna šta bi bilo da je sudija Feliks Cvajer dosudio penal za "orlove" na početku utakmice.
Fudbalska reprezentacija Rumunije pobedila je Kipar sa 4:1, plasirala se u B diviziju Lige nacija, a nakon meča je selektor Mirčea Lučesku opleo po lažnoj državi Kosovo.
Humanitarna izložba slika i vezova autorki Alene Gojak i Gorice Popović pod nazivom "Oboji život" biće održana u sredu 20. novembra u 19h u gornjem foajeu Pozorišta Atelje 212.
Nakon što ju je princ Hari zaprosio, Megan Markl je ostala zaprepašćena posle razgovora sa princezom Anom, koja joj je predočila da neće živeti kao zvezda.
Srbi, iako ulazna vrata najčešće biraju zbog bezbednosti, takođe mogu pratiti feng šui principe koji ističu njihovu važnost u očuvanju pozitivne energije u domu.
Spanać je jako bitno da čuvate na pravilan način kako bi zadržao sve hranljive materije i ostao dugo svež. Mi vam otkrivamo trik sa kojim ćete sačuvati ovo zdravo povrće.
Milica Jokić pojavila se sinoć, 19. novembra, na reviji Bate Spasojevića u provokativnom izdanju, kada je istakla da joj ne smeta što je u medijima oslovljavaju sa "Dačićeva snajka".
Na sinoćnoj reviji Bate Spasojevića, povodom proslave 30 godina rada i postojanja brenda "Individual", okupile su se brojne poznate ličnosti. Među zvanicama se našla i pevačica Slavica Ćukteraš.
Brojne poznate ličnosti pojavile su se večeras na crvenom tepihu, na reviji modnog kreatora Bate Spasojevića, a među prvima su stigle pevačica Mira Škorić i njena ćerka Milica Jeremić.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.