Japan priprema protokole za moguće susrete sa neidentifikovanim letećim objektima, izjavio je japanski ministar odbrane Taro Kono
02.05.2020
21:33
Ova borba je manje poznata iako je imala ogromne posledice i uticaj na istoriju Evrope.
Naziva se i Bitka kod Poatjea odigrala se između snaga franačnog majordoma Karla Martela i muslimanske vojske Omejadskog kalifata pod vođstvom emira Abdulaha Rahmana.
Istoričari na ovu bitku gledaju kao na prekretnicu hrišćanstva i islama u Evropi, a franačka pobeda je odigrala veliku ulogu u tome da hrišćanstvo bude primarna religija na ovim prostorima.
2. BITKA KOD JORKTAUNA (19. SEPTEMBAR-19.OKTOBAR 1781. GODINE)
Da američke snage nisu osvojile revolucionarnu bitku kod Jorktauna, Sjedinjene Države verovatno danas ne bi ni postojale. To je bila odlučujuća pobeda udruženih snaga Amerikanaca predvođenih Džordžom Vašingtonom i Francuza predvođenih grofom od Rošamba nad britanskom vojskom kojom je komandovao lord Kornvolis.
Nakon nekoliko meseci opsade Jorktauna, general Lord Konvolis je predao svojih 8.000 ljudi američkim sngama, a Amerika je za nekoliko nedelja u potpunosti proglasila svoju nezavisnost od Britanske imperije.
3. BITKA KOD SOLFERINA (24. JUN 1859. GODINE)
Bitka se odigrala između Francuske i Pijemonta-Sardinije pod vođstvom Napoleona III i Austrije pod vođstvom Viktora Emanuela II, iz koje su kao pobednici izašli Francuska i Sardinija.
Bitka je rezultirala desetinama hiljada žrtava, a Žan Anri Dinan je lično prisustvovao bitki i bio je užasnut strašnim scenama ubijanja ranjenih vojnika. Osnovao je organizaciju Crveni krst i predložio Ženevsku konvenciju, prema kojoj se moraju poštedeti bolesni i ranjeni vojnici.
4. BITKA KOD GETISBURGA (1-3. JULA 1863. GODINE)
Trodnevna bitka kod Getisburga predstavlja prekretnicu u Američkom građanskom ratu.
Nakon dvogodišnje borbe koja se odigravala uglavnom na jugu, general Džordž Mid je odlučio da započne rat na severu. Nakon nedelja manevrisanja, Severne snage, predvođene Midom su se sukobile s Južnim silama u brdima Getisburga (Pensilvanija).
Vojske se učestvovale dva dana u borbi pre nego što Li nije odlučio da u potpunosti napadne linije na severu svojim trupama. Rezultat je bio zloglasni pokolj poznat kao Piketov juriš. Iako su obe strane pretrpele ogromne gubitke, Jug se najviše oporavljao.
Rat se nastavio još dve godine, ali neuspeh u Getisburgu je zadržao Južne sile u defanzivi i nastanjene na svojoj teritoriji što je dovelo do njihovog konačnog poraza.
5. BITKA ZA STALJINGRAD (23. AVGUST 1942- 2. FEBRUAR 1943)
Bitka za Staljingrad spada u najvažnije i najkrvavije bitke u Drugom svetskom ratu, koja je zapravo dovela do pada Hitlerovog režima. Sovjetske i nacističke snage su se od avgusta 1942. godine do februara 1943. godine borile u ključnom industrijskom gradu u srcu Rusije: Staljingradu.
Nacisti su tokom šestomesečne bitke pretrpeli velike gubitke, s najmanje 750.000 poginulih i 100.000 zarobljenih samo u ovoj bici. Nikad se nisu potpuno oporavili od ovog neuspeha da zauzmu Staljingrad, što se smatra prekretnicom u Drugom svetskom ratu i čineći ovu bitku jednom od najvažnijih u istoriji. Tri godine kasnije, Hitler je izgubio rat.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Čečenije Ramzan Kadirov izjavio je da završetak operacije oslobađanja Kurske oblasti od ukrajinskih militanata potvrđuje nepobedivost Oružanih snaga Rusije i najavio dalje pobede širom fronta.
Ukrajina se, prema novom diplomatskom modelu koji je sve bliži usvajanju, suočava sa faktičkom podelom zemlje na tri zone uticaja: zapad pod kontrolom evropskih mirovnih snaga, centralni deo pod formalnom upravom Kijeva, i istok pod ruskom administracijom.
Nekadašnji komandant Treće armije Vojske Jugoslavije, general Nebojša Pavković, izjavio je da karaulu na Košarama nisu srušili pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), već srpske snage, po njegovom naređenju.
Profesor Čedomir Antić sa Filozofskog fakulteta poručio je da dok neki profesori ne mogu da rade i da zarade platu za svoju porodicu drugima kaplje strana valuta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Donju Gradinu, gde je zajedno sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i drugim zvaničnicima Srbije i Republike Srpske, prisustvovao obeležavanju Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
Da li opozicija gubi kompas? Miroslav Aleksić, jedan od lidera propale opozicije, izazvao je veliku pometnju u političkom životu Srbije nakon što je u samo 36 dana promenio stav o održavanju izbora.
Danas od 17 sati budite uz Informer TV, jer će naš voditelj Igor Ćurčić uživo razgovarati sa generalom Nebojšom Pavkovićem, bivšim načelnikom Generalštaba Vojske Jugoslavije, herojem koji se već 20 godina nalazi u zatvoru zbog odbrane svoje zemlje od agresora.
Bojan Borovčanin iz Udruženja Nacionalna inteligencija gostujući u Info jutru komentarisao je blokade u Srbiji i uporedio ih sa protestima u drugim zemljama.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Bratislav Jugović gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice rekao je da će predsednik Srbije ići u Moskvu na Dan pobede uprkos pritiscima.
Građane Srbije sledeće nedelje očekuje mini-odmor povodom Prvog maja, jer su zakonom predviđena dva neradna dana – 1. i 2. maj – koji ove godine padaju u četvrtak i petak, te će mnogi moći da spoje sa vikendom i odu na neku od primamljivih destinacija u Srbiji.
Bugarski teniser Grigor Dimitrov (33) predstavio je novu izabranicu na mastersu u Madridu, a ovoga puta srce mu je ukrala slavna meksička glumica i pevačica Eiza Gonzales (35)!
Fudbalski klub Njegoš iz Spuža doživeo je novu blamažu! Nakon što su ove sezone već beležili katastrofalne poraze od 27:0 i 23:1, sada su nadmašili sami sebe – protiv Čelika iz Nikšića izgubili su neverovatnih 39:0! Verovali ili ne!
Nestvarne scene iz Atine! Oko 12.000 navijača Panatinaikosa ispunilo je tribine "OAKE" i gledalo otvoreni trening svojih miljenika pred put u Istanbul.
Jedan od najvoljenijih mjuzikala svih vremena, "Fantom iz opere", zablistao je i na beogradskoj pozornici, a o čarobnoj muzici u ovom spektaklu govorio je dirigent Ben Mark Tarner.
Al Paćino, legendarni glumac, skriva mnogo iznenađujućih i manje poznatih tajni o svom životu i karijeri, od njegovih skromnih početaka do ikoničnih uloga i životnih odluka koje su oblikovale njegov put do vrha.
S dolaskom 1. maja, vreme je za roštilj, ali jeste li sigurni da ne pravite neke česte greške? Stručnjaci za roštilj, poput kuvara Džejmsa Stoubridža, objašnjavaju kako možete poboljšati svoje veštine i uživati u savršeno pečenoj hrani.
Pevačica Anabela Atijas kaže da se često savetuje sa svojim bivšim suprugom Gagijem Đoganijem sa kojim je godinama bila u svađi, kao i da je ćerkama drago što ih na sceni opet vide zajedno.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar