ON JE OMILJENI EVROPLJANIN U SEVERNOJ KOREJI, ČAK JE DOBIO I NOVO IME! "Siromašni aristokrata" KOJI SEBE SMATRA USVOJENIM SINOM AZIJSKE DRŽVE
Podeli vest
Španac Alehandro Kao de Benos je glavna veza Severne Koreje i Zapada. On je čovek kome se obraćaju ljudi zainteresovani za poslovanje sa Pjongjangom ili zainteresovani za aktuelna dešavanja u toj tajnovitoj zemlji. Pitanje je, međutim, koliko toga on uopšte želi da otkrije
Kao de Benos (45) veruje se da je jedini zapadnjak koji je ikada zaposlen u severnokorejskoj vladi. On je španski aristokrata, rođen u porodici zemljoposednika na severoistoku Španije.
Američki državni sekretar Majk Pompeo izdvojio je Kinu i Severnu Koreju kao zemlje u kojima se događaju "loše stvari" pošto vlasti stanovništvu uskraćuju informacije
11.05.2020
18:24
- Smatram sebe podjednako Špancem kao i Korejcem - 50-50. Španija je zemlja mog rođenja, a Severna Koreja je zemlja gde sam usvojen - rekao je za NPR Kao de Benos.
U poslednje vreme mu je stiglo mnogo pisama u kojem su ga pitali za zdravlje lidera zemlje Kim Džong Una. On im je rekao da je, naravno, Kim živ i zdrav.
Ali, najviše mu stižu pisma zainteresovanih za poslovanje u "zatvorenom kraljevstvu".
Nedavno mu je mejl poslao bio jedan čovek sa Havaja koji je želeo da otvori MekDonald's u Pjongjangu. To je lako ne. Poslovi u privatnom vlasništvu su zabranjeni u Demokratskoj narodnoj republici Koreji, kako glasi zvanični naziv Severne Koreje.
- Nema MekDonaldsa, nema KFC, nema Burger Kinga - kaže Kao de Benos u intervjuu za "Blumberg".
Međutim, ponekad neki mejl on prosledi iz svog doma u Taragoni, do severnokorejske ambasade u Madridu - ili čak do svojih kontakata u Pjongjangu.
Možda se čini čudnim da neki bankar iz Dubaija traži od Španca da razgovaraju o ulaganjima u Pjongjang, ali takva je idiosinkrazija poslovanja sa Severnom Korejom.
Svakodnevno primam takve zahteve. Ja sam jedina osoba do koje mogu da dođu - kaže on.
To misli bukvalno. Kao de Benos je u tinejdžerskim godinama bio obožavalac socijalističke države Severne Koreje i vremenom je razvio veze sa režimom.
2002. godine, nakon što je proveo više od decenije kao dobrovoljac i propagandista, pokojni vrhovni vođa nacije, Kim Jong Il, učinio ga je „specijalnim delegatom“ u Odboru za kulturne odnose sa stranim zemljama.
Zvanična diplomatija se vrši preko Ministarstva spoljnih poslova. A u UN postoje izaslanici Pjongjanga.
Ali biznis, nauka, kultura, sport - u osnovi bilo nevezano za politiku - ide kroz Odbor. Kao jedini ne-korejac koji je povezan sa vladom, Kao de Benos je primarni kontakt za svakoga na Zapadu koji želi da kontaktira Severnu Koreju.
Međutim, jedan od brojnih mejlova koje je dobio, na kraju je doveo do pokušaja otmice u ambasadi Severne Koreje u Španiji.
Poslala mu je žena koja je htela da ugovori sastanak svog navodnog šefa bankara iz Dubaija Adrijana Honga sa njim i ambasadorom Severne Koreje.
Kao de Benos je rekao da je procenio da to ne bi bilo pametno, ali se Hong nekoliko nedelja kasnije, tačnije 22. februara 2019. ipak pojavio.
Nekoliko sati, prema izveštajima vesti, Hong i njegov tim - koji su tvrdili da predstavljaju "Free Joseon", severnokorejsku grupu disidenata - upali su u ambasadu. Izolovali su jedinog akreditovanog severnokorejskog diplomatu u podrumu, gde su mu stavili kapuljaču preko glave i pokušali da ga nateraju da postane disident. Taj napor nije uspeo, a onda su uzeli laptopove i fleš diskove i pobegli u ukradenim diplomatskim automobilima.
U medijskim izveštajima se spekulisalo da je proboj bio pokušaj poremećaja tada predstojećih nuklearnih pregovora predsednika Trampa i Kim Džong Una u Vijetnamu. Grupa je navodno ciljala Madrid jer je glavni pregovarač Severne Koreje, Kim Hiok Čol, prethodno bio ambasador u Španiji. Kao de Benos teoretiše „da je to bila CIA“ i kaže da su to „potvrdili“ prijatelji iz „španske obaveštajne službe“.
CIA je negirala umešanost. Hong, za kojim španske vlasti tragaju i dalje je na slobodi.
Nije odrastao bogat, ali njegova porodica nekada je bila moćna, kaže on. Njegovi preci su imali titule barona, grofova i markiza. Danas te titule nemaju nikakve privilegije. A on nije ni nasledio mnogo šta, jer je njegov deda praktično ostao bez bogatstva zbog kockanja i loših investicija.
U Severnu Koreju se zaljubio kada je imao 13 godina. Tada je čitao o posebnom sevrenokorejskom - po njegovom mišljenju, čistom - obliku socijalizma i zaljubio se. Sa 16 godina odleteo je u Pjongjang, štedeći se za let radeći na benzinskoj pumpi.
Kada je 2001. godine uz dvadesetak svojih "delegata" otputovao u Pjongjang u drugu posetu, ponudio im je da radi za njih. Rekli su mu da nemaju kulturnog izaslanika u Evropi i tako je dobio posao u Severnoj Koreji, postavši prvi ne-korejac koji radi za Pjongjang.
- Našao sam se vrlo čisto društvo sa jako simpatičnim ljudima. A onda sam odlučio: Želim da pomognem Koreji - rekao je on.
Vratio se u Španiju i počeo da radi na tom planu. Počeo je skromno, okupljajući prijatelje i praveći sajt. Nije mu bilo lako jer u to vreme, a ni porodica ga nije podržavala.
I od tada on živi na relaciji Španija-Severna Koreja. Međutim, kaže da nema platu, već da zarađuje procente od ugovorenih poslova. Osim toga radi i kao IT konsultant. A svoja putovanja u Severnu Koreju, navodno sam plaća. Sve zbog ljubavi prema Severnoj Koreji.
Kao de Benos je poznata ličnost u Severnoj Koreji. On ima i svoje korejsko ime - Čo Son Il, što znači „Koreja je jedna zemlja“ - i nadimak - Čangunim Čonsa, što znači „dragi vojnik generala“, a general se odnosi na Kim Džong Ila, nekadašnjeg lidera zemlje.
Severnokorejci uljudno prilaze njemu u restoranima i „donose čaše vina da se sa mnom razvesele“, kaže on. (Govori samo malo korejskog jezika, rekavši da nema vremena za učenje i da posluje uglavnom na engleskom jeziku.)
Međutim, zanimljiv je i Špancima, koji ga zaustavljaju i slikaju selfi sa njim.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki državni sekretar Majk Pompeo izdvojio je Kinu i Severnu Koreju kao zemlje u kojima se događaju "loše stvari" pošto vlasti stanovništvu uskraćuju informacije
Balistička raketa srednjeg dometa testirana je 21. novembra i dobila naziv "Orešnik" (orah), izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u obraćanju naciji.
Ruska vojska je udarila ukrajinski industrijski objekat jednim od najnovijih raketnih sistema srednjeg dometa - nenuklearnom balističkom raketom pod nazivom Orešnik.
U Tužilaštvo u Novom Sadu dovezeni su radi saslušanja neki od uhapšenih za tragediju koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je živote izgubilo 15 ljudi.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da će o daljim postupanjima sa uhapšenima povodom nesreće koja se desila u Novom Sadu, odlučivati tužilaštvo i nadležan sud ističući da je policija uradila sve po nalogu tužilaštva i obezbedila dovođenje traženih ljudi.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Ibro Ibrahimović, član predsedništva SPS i Marko Lakić, novinar Politike, u Info jutru govorili su o tome, kada su u pitanju jučerašnja hapšenja, da li Tužilaštvo reaguje prema zakonu ili političkim pritiscima.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Naši najstariji sugrađani ponovo su se našli na meti prevaranata, a ovog puta u pitanju je prevara tokom kućne prezentacije u kojoj im prodaju besmislene proizvode za paprene iznose novca.
Doktor Dejan Filimonović, načelnik Odeljenja za visokorizične trudnoće u GAK Narodni front, govorio je o nesvakidašnjim situacijama iz ordinacija i operacionih sala ovog porodilišta.
Jedna devojka imala je želju da se uda i obezbedi, pa je osmislila način na koji je došla do muža koji dobro zarađuje. Njen primer potrage postao je pravi hit na društvenim mrežama.
Stigle su nove cene goriva, tako da će od danas od 15 časova, na pumpama u Srbiji litar evro dizela koštati 197 dinara, a litar benzina evropremijum BMB biće 181 dinar.
Kako Informer nezvanično saznaje od izvora bliskog istrazi, Alija Balijagić je u policiji pričao gde je sve bio, ali sve je to nepovezano pričao, pa se sada sastavljaju kockice i prati trag. On se trenutno nalazi u istražnom pritvoru u zatvoru u Užicu i očekuje se da sa policijskim nalazima i dokazima bude saslušan pred Višim tužilaštvom u Užicu.
Džihadista i vehabija Nermin A. (37) iz Novog Pazara uhapšen je pre dva dana jer je na društevnim mrežama objavljivao fotografije, video klipove i audio snimke u kojima je pozivao na rat protiv Srba i pravoslavaca!
Na prelazu Jarinje juče su u razmaku od par sati uhapšene dve osobe – jedna zbog prethodno izrečene osuđujuće presude, a druga zbog optužbi za nasilje u porodici.
Apelacioni sud u Nišu potvrdio je presudu Višeg suda u Nišu kojom je Jovanu Nikoliću (41) iz Niša izrečena mera obaveznog lečenja i čuvanja u psihijatrijskoj ustanovi, jer je pokušao da na podmukao način ubije Svetlanu S. (63) kojim je bilo u emotivnoj vezi. Jovan je prvo bio optužen za pokušaj teškog ubistva ali je veštačenjem utvrđeno da boluje od nespecifikovane neorganske psihoze, pa mu je umesto zatvorske kazne izrečena mera lečenja i čuvanja na psihijatriji.
Predsednik košarkaškog kluba Partizan Ostoja Mijailović oglasio se posle pobede u derbiju protiv Crvene zvezde i poručio da je od početka verovao u trijumf svog tima.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Većina pamti seriju "Ranjeni orao", ali malo ko zna da je ova priča najpre zaživela na pozornici. Evo ko su bili prvi glumci koji su oživeli likove iz vanvremenskog romana Mir-Jam.
Milano je svetski poznat po luksuznim prodavnicama i vrhunskim restoranima, ali i po bogatom kulturnom nasleđu. To ga čini idealnom destinacijom za doček Nove godine.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Zlata Petrović ima dvojicu sinova, Jovana koji se trunutno nalazi u rijaliti programu "Elita 8", a kojeg je dobila sa voditeljem Zoranom Pejićem Pejom, i Mikija, kojeg je dobila sa Hasanom Dudićem.
Nekadašnja pobednica mizičkog takmičenja "Zvezde Granda", Teodora Toković, već neko vreme uživa u ljubavi sa sinom Zlate Petrović i Hasana Dudića, muzičarem Mikijem Dudićem.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.