EVRO PADA I NEMA ŠTA DA GA ZAUSTAVI! Ovi pokazatelji najavljuju TEŠKE DANE ZA EU I NJENU VALUTU!
Podeli vest
Svetska devizna tržišta pokazuju sve viši nivo nepoverenja prema evru. I pre KOVID-19 pandemije analitičari su teoretisali o neodrživosti evrozone, a ova nova najdublja kriza evrozone u njenoj istoriji dodatno je povećala razlike među članicama
To je blokiralo mogućnost dogovora oko ključnih ekonomskih poteza evrozone, pa i cele Evropske unije. Posledica razlika među članicama kao i strukturnih problema pojedinih, posebno južnih ekonomija, jeste činjenica da je evro ostao najslabije branjena značajna valuta na planetarnom tržištu.
Dok je druga najveća svetska ekonomija, Kina, pretrpela prvo privredno smanjenje zbog pandemije Covid-19, neki stručnjaci tvrde da se zemlja već duže vreme pripremala za moguću krizu
11.05.2020
09:21
Od sredine marta do danas pozicija evra na deviznom tržištu bila je najgora među valutama naprednih ekonomija. Menadžeri koji brinu o deviznim rizicima sve su manje voljni da povećavaju izloženost raznih instrumenata u evru. To je dovelo do toga da je među G-10 zemljama od sredine marta evro kao valuta najviše oslabio prema dolaru, i to -3,2 posto. Valja znati da su pomaci na deviznim tržištima u 'plesu' velikih valuta vrlo mali i da se radi o vrlo značajnom padu.
Dva su ključna izvora rastućeg skepticizma igrača na deviznim tržištima prema evru. Prvo je sve očiglednija nemogućnost kreiranja dugoročnog fiskalnog plana koji bi pomogao ekonomije evrozone u izlasku iz krize. Do sada je evrozona postigla dogovor oko kratkoročnog paketa pomoći za oporavak od 540 milijardi evra, ali još se ne naslućuje dogovor oko dugoročnog programa finansijske pomoći zbog prevelikih razlika o principima između najviše pogođenih južnih članica, Italije i Španije, pa severnih, fiskalno uspešnijih zemalja kao što su Nemačka i Holandija. Francuski predsednik Emanuel Makron već je upozorio kako nepostizanje dogovora oko finansijske solidarnosti uspešnijih zemalja prema onim problematičnim može značiti kraj EU.
Uz to, ogromne su možda i nepremostive razlike Nemaca i ostalih severnih zemalja prema južnjacima kad je u pitanju uloga monetarne politike u oporavku evropskih ekonomija. Dok južne zemlje očekuju beskompromisno i zapravo neprincipijelno održavanje kamata na ekstremno niskim nivoima, pa masivni otkup državnih i privatnih hartija od vrednosti, Nemci već duže vreme poručuju kako se u nekonvencionalnoj politici otišlo predaleko.
Nakon što je nemački najviši sud pozvao Evropsku centralnu banku da dostavi dokaze proporcionalnosti otkupa hartija od vrednsoti skladno osnivačkim udelima po zemljama i zabranio Bundesbanci da nastavi s otkupom, nejasno je li moguće premostiti monetarno-pravni jaz između severa i juga.
S druge strane, većina velikih ekonomija, od Sjedinjenih država do Japana, fiskalno i monetarno u ekonomije upumpavaju bilione dolara različitih stimulansa.
A evro pada, i pitanje je što će zaustaviti taj pad.
U međuvremenu, stigli su podaci kako investicije u evrozoni zamiru. Evropske banke obavestile su kako je potražnja za zajmovima za potrebe dugoročnih investicija pala 15 odsto u prvom kvartalu dok se u neto balansu povećala potražnja za radnim kapitalom za 26 odsto. Procenjuje se da će u 2020. investicije u Evropi pasti 24 odsto, uz pad BDP-a od 12 odsto. Bez investicija, teško može biti značajnog oporavka i rasta.
U ovom trenutku budućnost evra i evrozone je sve samo ne ružičasta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dok je druga najveća svetska ekonomija, Kina, pretrpela prvo privredno smanjenje zbog pandemije Covid-19, neki stručnjaci tvrde da se zemlja već duže vreme pripremala za moguću krizu
Na pravcu Kupjansk, ukrajinske trupe su ponovo počele da koriste artiljeriju protiv ruskih snaga, međutim, ove pokušaje ukrajinske strane nisu dale rezultate, izjavio je komandant mešanog artiljerijskog diviziona dobrovoljačkog bataljona BARS-9 sa pozivnim imenom "Svarožić", za rusku agenciju RIA Novosti.
Ukrajina ima samo dve opcije za svoju bezbednost – NATO ili nuklearno oružje, smatra istoričar Mark Galeoti, britanski stručnjak koji je napisao više od 20 knjiga o ruskoj politici i istoriji.
Kancelarija za KiM saopštila je da je hapšenjem M. D. (28) rodom iz Babinog Mosta, a nastanjenog u Kosovskoj Mitrovici, nastavljena hajka na Srbe naočigled međunarodne zajednice.
Bivši novinar i političar Uroš Piper oglasio se na "X" mreži i obratio se opiziciji koja skuplja jeftine političke poene na lešinarenju na tragediji u Novom Sadu!
Maja Mrnuštik iz Čankove Lige socijaldemokrata Vojvodine potvrdila je da je cilj opozicije da tragediju u Novom Sadu zloupotrebi kako bi zaustavila svu gradnju u Srbiji, računajući i Ekspo.
U severnom delu Kosovske Mitrovice u prepodnevnim satima uhapšena je jedna osoba srpske nacionalnosti u vezi sa protestima 29. maja prošle godine ispred opštine Zvečan, izjavio je zamenik komandira takozvane kosovske policije za region Sever Veton Eljšani.
Emisija "Info-jutro" na Informer televiziji bavila se večitom temom sukoba na Bliskom istoku, kršenjem ljudskih prava, ali tvrdnjama da će Evropska unija okrenuti leđa Izraelu.
Emisija "Info-jutro" na Informer televiziji bavila se aktuelnim temama u vezi sa specijalnom operacijom u Ukrajini, promenama u srcu Kijeva, pritiscima kolektivnog Zapada, ali i mogućem mirovnom rešenju koje bi okončalno sukob.
Fudbaleri Srbije gostuju večeras od 20.45 selekciji Švajcarske u okviru 5. kola A4 Grupe Lige nacija. Očekuje nas jedan od najvažnijih mečeva naše reprezentacije u poslednje vreme, a pred sam meč, direktno iz Ciriha, javio se novinar Informera, Vuk Žarić.
Tonino Picula, hrvatski političar, održao je govor u kome je izrazio žaljenje žrtvama tragedije u Novom Sadu. O neiscrpnom licemerju najvećeg srbomrsca Picule, naša voditeljka Katarina Odalović razgovarala je sa Aleksandrom Gajovićem, novinarom, i ministrom bez portfelja Đorđem Milićevićem, koji se uključio putem vibera.
Rade Međed (32), vlasnik nekoliko velikih kockarnica, bio je prva žrtva beogradskog podzemlja koja je stradala u ekspoloziji podmetnute bombe pre tačno 30 godina.
Nikola M. (35) i njegov sin M.M. (2) poginuli su juče u saobraćajnoj nesreći kod mesta Uljma u blizini Vršca i to kada se automobil u kojem su se nalazili sudario sa kamionom.
Biznismen sa Floride, David Knežević (36), koji je već optužen za kidnapovanje svoje supruge Ane Marije Henao Knežević u Španiji, sada se suočava sa novim optužbama u Sjedinjenim Američkim Državama za njeno ubistvo.
Zaštitnik građana, Zoran Pašalić izneo je netačne i paušalne izjave u Nišu , tokom akcije “Dani ombudsmana” i tim povodom Republički geodetski zavod izražava duboku zabrinutost.
Košarkaši Armanija u poprilično oslabljenom sastavu gostuju Partizanu u Beogradskoj areni (Sport klub 1 20.30), a dodatna glavobolja za Etorea Mesinu je loš proces oporavka startnog centra Džoša Niba.
Večerašnji meč između Partizana i Armanija (20.45, SK 1) će osim sportskog značaja, biti obeležen i sećanjem na Gorana Ćetkovića, vernog navijača crno-belih, koji je preminuo nakon što mu je pozlilo tokom završnice meča sa Barselonom.
Film "Izolacija" u kojem Miloš Biković igra glavnu ulogu, ali i mnoga druga filmska ostvarenja iz ove i prošle godine biće prikazana na međunarodnom filmskom festivalu u Gračanici.
Jedan od glavnih glumaca serije "Igra sudbine", Milan Bosiljčić, poznat po ulozi Marinka, otkrio je da je izgradio velelepnu vilu za svoju porodicu u selu Gorjani kod Užica.
Žarko Laušević se jednom prilikom tokom svog života prisetio užasnih scena iz američkog zatvora u kojem je boravio 2009. godine. Glumac je tada ispričao da su ljudi umirali oko njega i da nisu jeli po 16 sati.
Novembar je doneo hladnije dane, ali to ne važi za srpsku modnu scenu! Od 23. do 29. novembra, u hotelu Hyatt Regency i Casinu Fairplay, modna agencija Select organizuje 37. Fashion Selection.
Na aukciji u Ženevi prodata je dijamantska ogrlica iz 18. veka, za koju se smatra da je povezana sa istorijskim skandalom u koji je bila upletena Marija Antonaeta.
Ljuba Perućica je za naš portal ispričao kako je proteklo slavlje povodom prvog rođendana, ali i kako su prisutni reagovali kada su otkrili da je Katarina trudna, kao i u kom je mesecu mlada majka.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.