• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Telegraf

14.05.2020

12:09

U ČEMU JE TAJNA? TRI ZEMLJE KORONA KOSI, broj obolelih nezaustavljivo skače, ali je samo u jednoj stopa smrtnosti izuzetno niska

Vesti

U ČEMU JE TAJNA? TRI ZEMLJE KORONA KOSI, broj obolelih nezaustavljivo skače, ali je samo u jednoj stopa smrtnosti izuzetno niska

Podeli vest

Već skoro dve nedelje tri države se izdvajaju od ostatka sveta po broju obolelih od koronavirusa na dnevnom nivou. To su SAD, Rusija i Brazil, zemlje u kojima broj novoobolelih u toku dana ide i na preko 10.000

Kako piše CNN, ovo ima donekle smisla s obzirom na to da se sve tri nalaze u prvih deset država sa najviše stanovika, odnosno da ih imaju više od 125 miliona, a svaka od njih, takođe, ima i visoku gustinu naseljenosti u pojedinim gradovima.

Zajednička im je još jedna stvar, a to je da svaka od njih deluje prilično neorganizovano i da je stvar prepuštena zasebnim regionima na upravljanje.

Ipak, ono što odvaja Rusiju od druge dve je stopa smrtnosti od koronavirusa. Prema podacima Instituta Džon Hopkins od ponedeljka, stanje u SAD je prilično kritično sa stopom smrtnosti od 6 odsto, u Brazilu ona je skoro na 7 odsto, a brojne evropske zemlje, uključujući Italiju, Francusku, Španiju, Belgiju i Veliku Britaniju imaju stopu od preko 10 odsto. U Rusiji, gde je pandemija stigla gotovo istovremeno kad i u Brazil, ta stopa je niža od 1 odsto.

Kako je to moguće?

Doktorka Elena Malinkova, šefica odeljenje za zarazne bolesti pri ruskom Ministarstvu zdravlja ima jednostavno objašnjenje: Niža stopa smrtnosti ima veze sa vremenom kada se detektuje bolest, kao i sa činjenicom da Rusi idu lekaru čim se simptomi pojave.

Foto: Tanjug/AP

Ruski novinari su objavili da je više od 60 odsto od ukupnog broja slučajeva registrovano u Moskvi, koja ima mlađu i zdraviju populaciju, za razliku od ruralnih delova.

Da bi se razumelo zašto je stopa smrtnosti niža, potrebno je pogledati nekoliko faktora. Na primer, razlika između Rusije i Brazila kada je reč o testiranju je ogromna. Malinkova i drugi ruski stručnjaci treba da budu ponosni, piše CNN. Naime, Rusi su testirali skoro 41.000 stanovnika na milion ljudi. U Brazilu je situacija drugačija, oko 3.500 testiranja na milion ljudi (u SAD oko 31.000).

Kao što se videlo na primeru Švajcarske, Nemačke i nekih drugih zemalja, stopa smrtnosti je niža jer je masovno testiranje dovelo do registrovanja slučajeva koji nikada nisu stigli da napreduju.

Ni Rusija ni Brazil nisu objavili mnogo informacija o ljudima koji su preminuli usled korona virusa. Brazil je krajem aprila naveo da su 59 odsto umrlih muškarci. Međutim, prema podacima Svetske banke, 15 odsto Rusa je starije od 65 goina, u SAD 16 odsto, a u Brazilu samo devet odsto, pa se očekivalo da Brazil ima nižu stopu smrtnosti, što na kraju nije slučaj.

U Rusiji su takođe više rasprostranjene kardiovaskularne bolesti nego u Brazilu, a takođe Rusija ima i više pušača nego Brazil.

Ono što nije poznato jeste šta Rusija ubraja u smrtne slučajeve od korona virusa i tu je možda i ključ zašto je stopa smrtnosti tako niska. Na primer da li nekog sa srčanim problemima, ko je bio pozitivan i na koronu, dodaju u statistiku. Takođe, ne zna se ni da li se ubajaju smrtni slučajevi iz staračkih domova za ljude koji nisu ni testirani.

Ono što CNN naglašava je da stopu smrtnosti od Kovida-19 u Rusiji, ali i širom sveta, ne definiše međunarodno dogovorena definicija, već vlast koja prijavljuje podatke. U tekstu se navodi i su ovi podaci vrlo često proizvod "političkih kalkulacija".

Da podsetimo, u Rusiji je zaraženo preko 240.000 ljudi, a umrlo je 2.212 (15 umrlih na milion stanovnika).

SVE O KORONAVIRUSU ČITAJTE OVDE.

BONUS VIDEO:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set