KODNO IME - RATNIK BUDUĆNOSTI! Evo kako izgleda i šta sve može ruski vojnik za 21. vek! (VIDEO)
Podeli vest
U okviru programa preporoda vojske angažovani su inženjeri, oružari, tehnolozi, elektroničari i dizajneri, koji su osmislili sistem ratnika budućnosti
Budući da borbena tehnika nasleđena iz perioda Sovjetskog Saveza nije u stanju da pokrije potrebe vojske u savremenom ratnom okruženju, pokrenut je obiman program kodnog imena "Ratnik", koji je trebalo da pruži odgovor kako treba da izgleda ruski vojnik u budućnosti.
Medicinska sestra u jednoj bolnici u Rusiji suspendovana je jer je na poslu nosila samo bikini ispod skroz providnog zaštitnog ogrtača.
20.05.2020
10:49
Stiče se utisak da su raspad Sovjetskog Saveza i burni događaji u Rusiji tokom devedesetih godina 20. veka, nekada najmoćniju oružanu silu sveli na nivo skoro dezorganizovane grupe. Lokalni sukobi poput onog poznatog kao Prvi čečenski rat dodatno su urušavali poverenje građana u njenu vojsku. Ipak, dolazak do tada široj javnosti nepoznatog premijera i uskoro predsednika, Vladimira Vladimiroviča Putina, predstavljalo je istorijsku prekretnicu za koju su sposobni samo zaista veliki narodi.
Uspešan ekonomski i politički oporavak zemlje, u kombinaciji sa takođe uspešnom vojnom kampanjom u Čečeniji, dobijeni kratkotrajni rat u Gruziji i teritorija Krima vraćena u ustavno-pravni poredak Rusije, snažno su uticali na popularnost Oružanih snaga Ruske Federacije. Vojnim planerima je bilo jasno da borbena tehnika nasleđena iz perioda Sovjetskog Saveza nije u stanju da pokrije potrebe vojske u savremenom ratnom okruženju. Zbog toga je pokrenut obiman program kodnog imena "Ratnik", koji je trebalo da pruži odgovor kako treba da izgleda ruski vojnik u budućnosti. Prvo javno prikazivanje organizovano je 2011. godine, dok je vojna testiranja prošao u decembru naredne godine na podmoskovskom poligonu "Alabino".
Sistem je dobio pozitivno mišljenje vojnih stručnjaka, a i samih pripadnika samostalne 27. motostreljačke brigade. Na neki način, može se nazvati ruskim pandanom francuskog sistema FELIN. Osmišljen je tako da poboljša komunikaciju i ukupnu borbenu efikasnost. U svom sastavu ima mnogo delova, a posebno se ističu sredstva lične zaštite, komunikacioni sistem i HUD (Head up display). Prvi masovan "izlet" u javnost bio je 2014. godine prilikom poznatih događaja na Krimu, a zatim i u Siriji.
Šlem službene dezignacije 6B47, kao integralni deo sistema lične zaštite izrađen je od aramidskih vlakana, zahvaljujući kojima ima masu od približno jednog kilograma. Bez obzira na to i dalje pruža odličan nivo balističke zaštite od fragmenata i pištoljskih zrna. Svojim konstruktivnim svojstvima omogućava nesmetanu upotrebu odgovarajućih aktivnih antifona, montažu svetiljki i dnevno/noćnih optoelektronskih uređaja.
Pancirni prsluk 6B45 je modifikacija starijeg modela 6B43 i pruža dve bitne stvari. Prva je visok nivo bezbednosti, a druga modularnost, za koju je zaslužan i MOLLE sistem kačenja dodataka. Neprobojan je za zrna ispaljena iz većine savremenog standardnog naoružanja, poput pušaka AKM, AK-74M, SVD ili M-16A2. Zahvaljujući modularnom konceptu, moguće je dodatno nadograditi zaštitu, dodacima u vidu zaštite za genitalije, ramena ili debljim zaštitnim pločama. Osim dodatne zaštite, moguće je direktno na prsluk postavljati dodatne džepove za okvire i ostalu opremu, ukoliko je to potrebno.
Stari-novi kalašnjikov
Što se naoružanja tiče, usvojen je AK-12. Zbog modularnosti i usavršenih konstrukcionih osobina, namenjen je za podizanje efikasnosti vatre pojedinca i voda. U pitanju nije radikalno nov dizajn, kao što je to na početku razvoja predviđano, ali očigledno je da nema potrebe za tim. Stari i pouzdani sistem pozajmice gasova i rotacionog zatvarača, koje je primenio pre više od šest decenija Mihail Timofejevič Kalašnjikov i dalje odrađuje posao kako treba. Barem tako smatraju ruski stručnjaci za naoružanje.
Zahvaljujući brojnim Picattiny šinama moguće je postaviti mnoštvo različitih dodataka, kako namenski razvijenih, tako i onih koji se mogu naći na slobodnom tržištu. Pripadajući dnevno-noćni nišanski kompleks (DNPK) se sastoji od pasivnog monokulara, kolimatorskog i optičkog nišana, kao i laserskog obeleživača cilja. Monokoular i kolimatorski nišan su izvedeni tako da se mogu koristiti u tandemu, što se danas smatra standardom, pogotovo u specijalnim operacijama. Tu treba dodati i termovizijske uređaje, kako nišanske, tako i one namenjene izviđanju koje svojim performansama omogućavaju otkrivanje ciljeva na daljinama do 1.200 metara.
Pored pancira, razvijen je i dodatni sistem za nošenje opreme koji se sastoji od modularnog borbenog prsluka i ranca. Izrađeni su od visokokvalitetne kordure koja garantuje dugotrajnost upotrebe i u vrlo teškim uslovima eksploatisanja. Sudeći po snimcima iz Sirije, borbeni prsluk je izuzetno popularan ne samo među ruskim vojnicima već i sirijskim kolegama.
Kako se kompleks "Ratnik" sastoji od preko 40 delova, nemoguće ih je sve ovde predstaviti. Ipak, smatramo da je i ovo sasvim dovoljno da se stekne uvid u pravce razmišljanja ruskih stručnjaka. Vredno pažnje je navesti razmatranje uvođenja egzoskeleta do 2025. godine.
Zasad, reakcije korisnika na terenu su vrlo pozitivne. O tome svedoči i činjenica da je do sada isporučeno 200.000 kompleta OS RF, a da je zarada od inostranih ugovora preko 30 miliona dolara. Očigledno, zainteresovanih za program savremenog ratnika ima i izvan granica Rusije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Krvnik Aco Martinović, je 1. januara za samo pola sata ubio 12 osoba, među kojima i dva dečaka stara 9 i 14 godina i ranio četiri osobe. Nakon što ga je policija pronašla i opkolila surovi ubica je presudio i sebi.
SAD su zahtevale da kijevski režim hitno smanji starosnu granicu za regrutaciju i mobilizaciju na 18 godina, saopštila je Ruska spoljna obaveštajna služba (SVR).
Jeziva zloupotreba maloletne dece od strane Zorana Kesića i antisrpske TV Nova nedavno se dogodila u programu, a sve u svrhu promocije antisrpkinje Mile Pajić.
Najnovijim informacijama ponovo su potvrđena pisanja o malignoj pozadini takozvanih “studentskih” protesta u Srbiji, koje pojedini regionalni igrači u sadejstvu sa najznačajnijim američkim NVO koriste za destabilizaciju naše zemlje.
Dok iz 'ProGlasa' tvrde da se na pravosuduni sistem vrši pritisak, sam 'ProGlas' prvi je krenuo u napad na sudije i tužioce, zbog čeka su pravnici i reagovali!
Cetinje su u kratkom vremenskom periodu zadesile velike tragedije. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Blažo Markovć, Liza Piščević i Biljana Ćulafić, a u program su se uključili i novinarka Informera Aleksandra Dimić i advokat Predrag Savić.
Gost Info jutra u segmentu "prelistavanje" bio je novinar Predrag Sarapa, sa kojim je voditeljka Katarina odalović razgovarala o najaktuelnijim temama.
U strogom centru Novog Pazara oko 12.30 sati u Ulici Stevana Nemanje, došlo je do tuče više lica, a jedan mladić je zbog povreda hitno transporotvan u bolnicu.
Tokom novogodišnjih praznika došlo je do eksplozije porodičnog nasilja, jer su pijani nasilnici divljali, tukli i ponižavali svoje supruge u porodičnim domovima u Vranju.
Fudbaleri Crvene zvezde počeli su pripreme za prolećni deo sezone, a trener Vladan Milojević potvrdio je da Miloš Degenek može da napusti klub u slučaju ponude.
Adriana Vilagoš je u intervjuu za Informer otkrila kako je u detinjstvu trenirala u blizini policijske stanice, a jednom prilikom je od njenog hica stradao krov pomoćnih prostorija kluba u kom je trenirala.
Mladi stručnjak Marko Jovanović (36), koji je kao privremeni šef stručnog štaba vodio fudbalere Partizana u finišu jesenjeg dela sezone, objasnio je šta se tačno dogodilo sa Jung-Džun Gohom (23) i Žoaom Grimaldom (21) i zašto su skupocena pojačanja sklonjena iz tima.
Crvenu zvezdu tokom zimskog prelaznog roka može da napusti u slučaju dobre ponude samo Naser Điga, a za njega su interesovanje pokazali Kristal palas, Vulverhempton, Brentford i Notingem forest.
Fenomen božićnog hita "All I Want for Christmas is you" Maraje Keri ne prestaje ni 30 godina nakon njenog premijernog objavljivanja! I dalje osvaja top liste i nastavlja da donosi ogroman prihod pevačici svake godine.
U selu Jabukovac u blizini Negotina 27. jula 2007. godine dogodio se nezapamćen masakr u kom je ubijeno devet ljudi, a ovaj strašni zločin poslužio je kao motiv za nastanak serije "Crna svadba".
Treća sezona serije "Squid game" premijerno će biti emitovana ove godine, a Netfliks je sada "slučajno" objavio i tačan datum izlaska ovog horor trilera.
Hajdi Klum, nema sumnje, ponovo je uspela da zadrži pažnju medija svojim provokativnim izgledom! Tokom 2024. godine imala je niz smelih i provokativnih izdanja kojima nikoga nije ostavila ravnodušnim.
Beograd je tokom novogodišnje noći bio prepun stranih turista, ali pored veselja i dobre zabave, bilo je i onih koji su proslavu pretvorili u pravu noćnu moru. U jednom prestižnom beogradskom hotelu, usred dočeka, izbio je pravi haos!
Stanija Dobrojević je za Informer sumirala godinu iza nas, koja je, bila krajnje burna za nju. Ona je imala ljubavni brodolom i bila je mesecima tema rijalitija, ali je sve na kraju došlo na svoje i ona sada uživa u ljubavi sa Asminom Durdžićem, sa kojim planira proširenje porodice.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.