(VIDEO) AMERIMA SE OVO... RUSIJA OŽIVLJAVA SOVJETSKI BORBENI SVEMIRSKI BROD! Tajno je konstruisan u centru "Munja"...
Podeli vest
U Rusiji se pravi svemirski brod za višekratnu upotrebu, za rad na niskim orbitama, izjavio je direktor svemirske agencije „Roskosmos" Dmitrij Rogozin. Podsetio je da za transportni sistem „Energija - Buran" nije pronađena dostojna upotreba za njega. Tačnije, nije pronađena do raspada Sovjetskog Saveza
U međuvremenu je neimenovani stručnjak državne korporacije objasnio da se ne radi baš o ovom sovjetskom šatlu. Po njegovom mišljenju, oživljavanje samog "Burana" je besmisleno jer projekat nije bio najuspešniji: previše masivan, preskup.
Postoji bezbroj priča o tome kako su Rusi otimali sopstvene avione i bežali na zapad. Hajde da podsetimo na jednu za koju ko god je služio RV i PVO u JNA zna. Inače, trenutno je aktuelna priča kako je pre 31 godinu na aerodrom u Turskoj sletelo je jedno od najnaprednijih borbenih vozila u to vreme - sovjetski lovac MiG-29
20.05.2020
18:35
Umesto toga, prema mišljenju stručnjaka, dobro će doći lagani i otporan na visoke temperature šatl sa dobrim karakteristikama za let. Spomenuo je da je u sovjetsko vreme takav postojao - tajno je bio konstruisan u naučnom centru "Munja" u okviru programa "Spirala".
Lapot, Buran ili Munja
Dakle, vraćamo se poznatom, fantastičnom, manevarskom svemirskom brodu „Lapot", koji je konstruisan uglavnom za borbu u svemiru kao lovac šatlova.
Sve je počelo kao takmičenje Amerike i SSSR-a u svemiru krajem pedesetih, početkom šezdesetih.
Prvo je bio američki svemirski „dinosaurus". To je bio orbitalni bombarder, izviđač, presretač. Njegov generalni konstruktor bio je Valter Dornbeger. Za testiranja su odabrali najbolje astronaute. Uključujući i Nila Armstronga.
Zatim su zatvorili taj program i prebacili se na osvajanje svemira. Ali u SSSR-u su do tada već pripremili kompletan, sadržajan odgovor Dornbergeru - projekat dvostepenog kompleksa za višekratnu upotrebu: hipersonična transportna letilica za dostavljanje orbitalnog aviona.
Orbitalni avion se ne lansira u orbitu raketom, već transportnom letilicom za dostavljanje orbitalnog aviona, koja može da leti horizontalno i ubrzava do skoro 7,5 hiljada kilometara na sat, a to je šest puta brže od zvuka. Pretpostavljalo se da ovom dvojcu nije potreban ni kosmodrom, dovoljna je obična staza za poletanje.
Genijalni konstruktor ovog sistema je bio Gleb Lozino Lozinski. To je upravo onaj koga su šapćući zvali „Besni Evgenijevič" i u čijem su kabinetu odrasli ljudi, veliki profesionalci, padali u nesvest. Kanije je njegova ćerka govorila da je on žalio jer nema vojne doktrine u zemlji i rekao je da će pokušati da je stvori.
Borbeni svemirski brod za pilote-asove
Ono što treba reći o brodu Lozino Lozinskog je da je to borbeni svemirski brod. To je lovac sa jednim mestom, koji nije konstruisan za tihi i mirni let u automatskom režimu, već da bi njime upravljali piloti-asovi i za manevrisanje u svemirskoj borbi. A po ovome, kako kažu stručnjaci, svemirski šatlovi i „Lapot" se nisu mogli uporediti. Specifičan oblik trupa je patentirano rešenje koje je izabrano uzimajući u obzir aerodinamiku.
"Lapot" je mogao da leti kroz svemir i proverava koji aparati lete iznad zemlje i šta tamo rade. A po potrebi mogao je da uništi strateške neprijateljske ciljeve nuklearnim udarom. Na brodu je predviđeno postavljanje šest raketa klase „svemir - svemir". Istraženo je i pitanje upotrebe laserskog oružja. To je bila ruska svemirska patrola.
Ovo je podzvučni analog - MiG-105.11. Vozilo od osam metara sa maksimalnom brzinom 800 kilometara na sat. Sedamdesetih godina su ga testirali piloti Petar Ostapenko, Igor Volk, Valerij Menicki, Aleksandar Fedotov, Aviard Fastovec. Najbolji od najboljih.
U početku se to, očigledno, smatralo najvažnijim poslom, jer je bilo pitanje odbrambene sposobnosti svemirske sile. Konstruisanje je vršeno u strogoj tajnosti: inženjeri nisu uvek znali na kom projektu rade. Pilotima nisu uvek govorili šta tačno testiraju, a prvi prototipi su nastali pod pseudonimom BOR.
Međutim, kada su u SAD sedamdesetih godina počeli da prave svemirski šatl, tada je sovjetsko rukovodstvo hitno zatražilo izgradnju istih takvih svemirskih brodova. Uzalud je Lozino Lozinski pokušavao da objasni da su ti brodovi, u stvari, pogodne mete za njegovog lovca. Da su u zemlji mnogo pre Amerikanaca konstruisali brod za višekratnu upotrebu sa keramičkom, termičkom zaštitom i jedinstvenim sistemom za spašavanje u hitnim slučajevima, koji po potrebi „likvidira" čitavu kabinu i pretvara je u kapsulu za spasavanje.
Ministar odbrane, maršal Andrej Grečko se upoznao sa projektom i napisao rezoluciju u kojoj je spomenuo „fantastiku" ili „fantazije", i pozvao ljude da se „bave stvarnim poslom". To je bio početak kraja.
„General ratova zvezda", tako su kasnije zvali Lozino Lozinskog, pristao je da napravi domaću verziju šatla - sistem „Energija Buran", ali istovremeno je tajno i nezvanično nastavio da radi na svom projektu „Spirala".
To je BOR-4, odnosno, Kosmos-1374, koga je raketa nosač R-14 Čusovaja, oznaka 8K65, 3. juna 1982. godine lansirala u orbitu. Kosmoplan je napravio jedan i po krug oko Zemlje i spustio se u Indijski okean, gde su ga čekale sovjetske krstarice. I ne samo one. Generalni konstruktor je govorio da su se NATO trupe nadale da će „uhvatiti" kosmoplan, ali im to nije uspelo zahvaljujući neverovatnoj tačnosti izračunatih karakteristika leta. Međutim, australijska mornarica je uspela prilično dobro da fotografiše sovjetski novitet. Te fotografije se kasnije stigle do CIA i NASA.
Potrebno je reći da se „Burani" takođe ne mogu nazvati potpuno iskopiranim verzijama „šatlova". Na primer, američki šatlovi su mogli da se prizemlje samo uz manuelno upravljanje.
Sovjetski analog je 15. novembra 1988. godine napravio dva kruga oko Zemlje i bezbedno sleteo u automatskom režimu, zbog čega je i uvršten u Ginisovu knjigu rekorda. Tačno je da je to koštalo živaca tim konstruktora: pre planiranog sletanja, vozilo se iznenada ponovo podiglo na nebo i otišlo u nepoznatom pravcu. Ispostavilo se da je bio prilično jak vetar i računar u vozilu je dao komandu da se napravi još jedan krug.
Dakle, pri poletanju je i okončana slavna istorija sovjetskih vojnih svemirskih letelica. Početkom devedesetih rukovodstvo zemlje nije moglo da odluči da li su potrebni „Burani", na koje su potrošili neviđeni novac. A o „Lapotu" nije bilo reči. Njegov zatupljeni prednji deo nisu hteli ni da pogledaju.
Praćenje sna sovjetske kosmonautike
Izgleda da je NASA Buran više cenila. Napravila je sistem za lansiranje letilica sa posadom HL-20. Nikada nije poleteo, ali na osnovu njega su konstruisali poboljšanu verziju sa poetskim imenom Drim Čejser.
Jedan od glavnih menadšera NASA Mark Sirandšelo, posetio je ruske inženjere 2005. godine i izjavio da bi njihova imena trebalo da se pojave pored imena američkih konstruktora na listi konstruktora ovog kosmoplana. Ne zna se šta su mu odgovorili, ali činjenica je da Drim Čejser nije najuspešniji nastavak „Spirale". Ovo je njegova „statička konfiguracija". Izgledao je kao „Lapot", poleće kao „Lapot", ali sposobnost manevrisanja sovjetske svemirske letelice je nedostižan san.
Međutim, kasnije se pojavila još jedna verzija, isto sa karakterističnim prednjim delom. U pitanju je mini šatl Boing X-37 - bespilotna letelica za višekratnu upotrebu koja može da leti u orbiti godinama i da slobodno manevriše na visinama od 200 do 750 kilometara. Ruski vojni stručnjaci su uvereni da je ovo ustari punopravni borbeni i izviđački avion - nešto slično onome o čemu je u svoje vreme maštao general Lozino Lozinski. Nedavno, 17. maja 2020. godine, Boing X-37 je krenuo sa još jednim u nizu letom na raketi nosaču Atlas V.
U svetlu svega navedenog, čini se da je takav svemirski brod apsolutno neophodan Vazdušno-kosmičkim snagama Ruske Federacije, i što pre ga konstruišu i lansiraju, to bolje. Za sada samo poručuju da je Rusiji potreban teretni svemirski brod za višestruku upotrebu za letove na MSS. U tom smislu, „Lapot" je u potpunosti odgovarajući: kao što je spomenuto u televizijskom filmu „Roskosmosa" o Lozino Lozinskom, njegov kosmoplan može prevoziti i do osam tona po letu, što je bez presedana.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Postoji bezbroj priča o tome kako su Rusi otimali sopstvene avione i bežali na zapad. Hajde da podsetimo na jednu za koju ko god je služio RV i PVO u JNA zna. Inače, trenutno je aktuelna priča kako je pre 31 godinu na aerodrom u Turskoj sletelo je jedno od najnaprednijih borbenih vozila u to vreme - sovjetski lovac MiG-29
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Sa jedne strane imamo predsednika Aleksandra Vučića, koji Srbiju gradi i modernizuje, a sa druge strane imamo opoziciju koja koči tu modernizaciju, koja se bori protiv uklanjanja nebezbednog nacističkog mosta, a sada javno obećavaju i borbu protiv mašina, baš kao početkom 19. veka kada su bile skupine ljudi koje su se borile protiv mašina i koje su ih razbijale!
Brutalno nasilje koje opozicija sprovodi u Novom Sadu, ali i u Beogradu, svakog dana poprima drugačiji i žešći oblik, a poslednji u nizu skandal bio je u režiji poslanika Demokratske stranke Zorana Lutovca, Nebojša Novaković, koji je brutalno udarao i psovao srpske policajce!
Advokat i ideolog opozicije u Srbiji Sead Spahović javno je na antisrpskim Šolakovim medijima branio dokazanog nasilnika Gorana Ješića, a narod nazvao nasilnim.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio je gost na Radio-televiziji Srbije gde je govorio o današnjim hapšenjima, nasilnim protestima predvođenih od strane opozicije, kao i o odluci Vlade Srbije da povuče dopunu Zakona o visokom obrazovanju.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su profesor dr Boris Bratina sa Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i predsednik GO Zemun Gavrilo Kovačević. Oni su komentarisali današnja hapšenja vezana za tragediju u Novom Sadu.
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Uvođenje novog informacionog sistema "Zdravitas" za praćenje motoričkih sposobnosti učenika od trećeg razreda osnovne do kraja srednje škole, koji bi trebao da počne sa radom sutra, izazvalo je lavinu komentara i revolta pojedinih roditelja!
Ajla Drapić Memić, sestra devojčice Džejle Drapić koja je preminula nakon zubarske intervencije u Sarajevu, u teškom je zdravstvenom stanju nakon komplikacija prilikom lečenja zuba.
Ovo nije prvi put da se na društvenim mrežama prodaju raznorazni proizvodi koji imaju "čudesna" dejstva. Ljudi u potrazi za rešenjem svojih zdravstvenih problema često guglaju, pa nailaze na razne savete i preparate a jedan od njih je i krema koje leči hemoroide, za koje kažu na mrežama da izazivaju rak debelog creva.
U Srbiju je stigao novi trend, izdavanje stana na sat. Do skoro, stan na dan je bio jedina opcija, ali su sada stanodavci odlučili da smanje troškove gostima, i naplaćuju im boravak po sanu, a ušteda je i do 15 evra u odnosu na brovak tokom celog dana.
Bratislav S. (53) iz Beograda uhapšen je zbog sumnje da je ženu M. V. (39), s kojom je bio u vezi, zaključao u svom stanu i satima je zverski mučio, optuživši je da ga je prevarila!
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Bez obzira na to da li preferirate stimulaciju prstima, oralni seks, seksualne igračke ili kreativnu igru iznad pojasa, ključ do zadovoljstva leži u istraživanju sopstvenog tela i povezivanju sa partnerom. Evo kako da uživate u intimnosti na potpuno nov način!
Čuveni američki biznismen Stiv Džobs stalno je poštovao jednostavno pravilo - ako bi ga mučio neki problem na poslu duže od 10 minuta, odlazio bi u šetnju.
Kupus je glavna namirnica tokom zimskih dana, ali neprijatan miris tokom kuvanja često može da pokvari ugođaj. Uz jednostavan trik sa mlekom, ne samo da ćete se rešiti ovog problema, već ćete i poboljšati ukus omiljenih jela!
Tokom svadbenog plesa ispred mladenaca se pojavila trbušna plesačica, gde većina komentara koji su se naši ispod snimka, smatra da je ovaj "iznenađujući" trenutak bio neprimeren i da nije uzela u obzir osećanja mlade.
Pevačica Lepa Brena i njen suprug, Boba Živojinović, danas proslavljaju krsnu slavu, Aranđelovdan, ameđu poslednjima došla je snajka Aleksandra Prijović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.