• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Kurir

14.07.2020

20:58

AKO NAS NE DOKRAJČI KORONA, SA ANTARKTIKA PRETI GLEČER SMAKA SVETA! Led je počeo da se topi, posledice su katastrofalne (VIDEO)

Vesti

AKO NAS NE DOKRAJČI KORONA, SA ANTARKTIKA PRETI GLEČER SMAKA SVETA! Led je počeo da se topi, posledice su katastrofalne (VIDEO)

Podeli vest

Stručnjaci za klimatske promene smatraju da je glečer Tvejts na Zapadnom Antarktiku jedan od najranjivijih, ali i najbitnijih glečera na svetu kada je reč o nivou mora u budućnosti

Eksperti upozoravaju da zbog promena klime i globalnog zagrevanja postoji mogućnost da bi samo njegovo otapanje diglo nivo mora za pola metra. Međutim, topljenje Tvejtsa bi uticalo i na oslobađanje drugih ledenih masa na Zapadnom Antarktiku može da dovede do porasta nivoa mora za dva do tri metra.

Ukoliko bi se to ostvarilo, posledice bi bile katastrofalne. Zato su stručnjaci Tvejts nazvali "Glečerom smaka sveta".

 

 

Naučnici su početkom godine prvi put istraživali prisustvo toplih voda na bitnim tačkama glečera, što bi trebalo da objasni razlog njegovog otapanja. Tvejts je površine od oko 119.090 kilometara kvadratnih, što je otprilike veličine Ujedinjenog kraljevstva. Led koji se topi sa Tvejtsa i uliva u Amundsenovo more čini četiri odsto globalnog povećanja nivoa mora, ali naučnici upozoravaju da će dalje povećanje temperature na svetu da poremeti balans.

- Jedno od većih pitanja je za koliko brzo će Tvejts postati nestabilan. Deluje mi da smo na ivici. To je ključ za druge glečere na Zapadnom Antarktiku. Ako ga sklonite, i ostale ledene mase će takođe početi da se tope - rekao je direktor programa koji se bavi antarktičkim glečerima Pol Katler.

Rob Larter, glavni istraživač za projekat Tvejts glečera pri britanskoj antarktičkoj ekspediciji dodao je da je to mesto “najranjivije na Antarktiku”.

Antarktik sadrži 90 odsto ukupnog leda na planeti, a za razliku od Arktika, veći deo te ledene mase se nalazi na kopnu. Prosečna debljina leda je oko 2,5 kilometara, ali na nekim mestima je oko 4,8 kilometara.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
mika

pre 4 godine

pa preduzmite nesto da spasite antarktik od otapanja leda.Svet se vise posvetio koroni a za antarktik koji je od zivotne vaznosti niko nista ne preduzima

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set