ČEMU UOPŠTE SLUŽI EU, KIPARSKI VELEOBRT OTVARA SUŠTINSKO PITANJE I ZA SRBIJU?! Posle veta Nikozije ništa neće biti isto!
Podeli vest
Iako je Kipar i po površini i po broju stanovnika treća najmanja članica EU (ispred Malte i Luksemburga), njegovi zvaničnici su odlučno stavili veto na predlog odluke o paketu sankcija za beloruske zvaničnike na čemu su insistirali skoro svi ostali. Taj potez prevazilazi neposredan povod i otvara pitanje - čemu služi EU
Način na koji se odigravala ova „drama" pokazuje kako su Berlin i Pariz „bagatelizovali" najavu Kiprana, uvereni da će ih naterati na promenu stava, ubeđeni da će ih „pritisnuti" i „prelomiti". Ali, od kada su nedvosmisleno poručili da Belorusija ne može na dnevni red pre Turske, do sastanka u Briselu na kom je prisustvovala Svetlana Tihanovska, pa čak i nakon sastanka koji je trajao jedanaest sati, kiparska pozicija se nije pomerila ni za jotu.
Severna Makedonija namerava da stvori novi makedonski identitet krađom bugarske istorije, rekao je potpredsednik bugarske vlade, ministar odbrane Krasimir Karakačanov
27.09.2020
16:37
Kiparski veto prema Belorusiji otvorio i pitanje sudbine EU
Posmatrajući sa formalnog stanovišta, Kipar „drži" jake argumente u svojim rukama. Poslednji spor sa Turcima započeo je u februaru 2018. godine. Iza svega je sve aktuelnije pitanje eksploatacije gasa. Istočni Mediteran sa novootkrivenim nalazištima i sve obimnijim potvrđenim rezervama postaje važna tačka za energetsku bezbednost Evrope. Otvoreno pitanje je šta se nalazi u čijoj ekskluzivnoj ekonomskoj zoni, odnosno - ko gde ima pravo da buši!?
Nakon dogovora sa Grčkom i Egiptom kiparske vlasti su najpre posao otpočele sa italijanskom kompanijom „Eni". Međutim, turska mornarica je ove aktivnosti jednostavno blokirala. Zbog toga je u novembru Nikozija „uvela u igru" američki „Ekson mobajl". Ankara nije reagovala identično kao i šest meseci ranije, ne mogu se protiv Amerikanaca primenjivati iste mere kao i protiv Italijana, ali je jasno stavila do znanja da se sa ovakvim raspletom nije pomirila, pa je u međuvremenu izbio i tursko - grčki spor oko ove stvari (turski brod istražuje morsko dno u području za koje Grci tvrde da je njihova ekonomska zona!).
Turska je jedina država na svetu koja priznaje takozvanu „Tursku Republiku Severni Kipar". Samim tim, njihovo poimanje gde su čije teritorijalne vode i ekonomske zone sasvim je drugačije nego ostalih aktera.
Kiparska diplomatija je izdejstvovala značajniju reakciju EU tek u julu 2019. godine kada je Evropski savet pozvao Tursku da poštuje suverenitet njene članice i da se ponaša u skladu sa međunarodnim pravom. Od konkretnijih mera podržan je predlog Evropske komisije za smanjenje „pretpristupne pomoći Turskoj", Evropska investiciona banka je pozvana da „preispita svoje aktivnosti", obustavljeni su pregovori o sveobuhvatnom vazdušnom saobraćaju i najavljeno je da se više neće održavati sastanci u formatu „EU - Turska dijalog na visokom nivou".
Naravno, Ankaru ovakve poruke nisu mnogo zabrinule, te je nastavila po starom, uključujući i organizovanje pomorskih vežbi u tom delu Sredozemnog mora, dovodeći odnose sa Nikozijom i Atinom do usijanja.
I pored svega, Kipar se nije mogao osloniti na veću podršku EU. Čak je zaključak Evropskog saveta odraz jedinog mogućeg kompromisa koji je među članicama postignut. Iako se na Kipru aktivnosti Turske posmatraju kao prvorazredna pretnja i narušavanje teritorijalnog integriteta, saveznici iz EU nisu spremni da podrže svoju članicu u odbrani vitalnih interesa. Sa jedne strane, Turska je važna zbog rešavanja migrantske krize Nemačkoj i Francuskoj, sa druge ona je značajan trgovinski partner nizu EU - zemalja, dok sa treće unutar „raznolike dvadesetsedmorke" ovaj spor neke uopšte i ne dotiče.
Kipar usamljen u sukobu sa Turskom
Zbog toga je, posmatrano sa političkog stanovišta, Kipar ipak imao „slabije karte" i ostao donekle usamljen (podrška Grčke se podrazumeva). Prosto, snažne članice EU nisu spremne da ulaze u „politički rat" sa Turskom zbog „razgraničenja u kiparskom priobalju", bez obzira na verbalnu podršku i donetog zaključka. I tako bi i ostalo da nije Belorusije. Neimenovani izvor iz EU londonskog „Gardijana" poručuje: „Svi su besni, svi su iznervirani. Siguran sam da bi ovo moglo imati posledice (za Kipar) ". Kakve posledice, nije do kraja jasno.
Sa formalne strane, toga ne može biti. Što se političke strane tiče, kiparski veto je sasvim u duhu „evrospkih standarda" i „politike susedstva". Čak su Kiprani mnogo više u pravu nego svi ostali zajedno. Belorusija nije članica EU, niti svojom politikom na bilo koji način ugrožava EU. Samim tim ono što Brisel pokušava da učini prema Minsku predstavlja grubo mešanje u unutrašnju politiku suverene i nezavisne države.
Turska, koja takođe nije članica EU, svojim aktivnostima direktno ugrožava integritet Kipra (sada već i Grčke) i tako narušava „spoljnu granicu" celokupne Unije. Kiprani nisu „kidnapovali beloruske sankcije kao taoce" niti pokušavaju da „ucene Brisel" kako im se sada sa raznih strana prigovora. Oni brane elementarnu logiku i na dnevni red stavljaju pitanja funkcionalnosti EU, solidarnosti, postojanja zajedničke spoljne i bezbednosne politike i poštovanja pravila i principa po kojima ovaj savez radi.
Nelogično je da EU ostavlja članicu na cedilu u teškoj situaciji, nemarno je da se „pravi gluva" na sve glasnije vapaje, neprincipijelno je da hitro reaguje zbog stanja u državi koja nije članica, a da istovremeno ne brani „svoju" ekonomsku zonu.
Tihanovska je pozvana u Brisel kako bi se inaugurisalo novo pravilo u vođenju „politike susedstva": nijedna vlast nije legitimna dok je ne prizna EU.
Kiparski veto je ne samo doveo u pitanje ovakav pristup, već i doneo veleobrt. Ovo nije samo odlaganje (ili zaustavljanje) donošenja odluke o sankcionisanju beloruskih zvaničnika, nego stavljanje na dnevni red teme: čemu služi EU? Da li je to savez nekoliko velikih kojima manje države trebaju kako bi ih uvek i svuda pratili na spoljnopolitičkom planu ili integracija „jednakih i jednakijih" zemalja koje ipak u krajnjoj liniji mogu računati na podršku kada su im ugroženi vitalni interesi?
Zbog toga, u osnovi, kiparski veto mnogo više nervira evrobirokratiju nego što se to na prvi pogled čini. I daleko je značajniji od povoda zbog kog je do ovakvog raspleta došlo.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Lala iz Banata
pre 4 godine
Кад год је нешто принципијелно и законито на дневном реду Европска Унија... - затаји...!?
Зашто...? Па навикли су у Бриселу на политику ДВОСТРУКИХ СТАНДАРДА...Што важи за Берлин и Париз не важи за Атину или Никозију...Што важи за БРИСЕЛ, не важи за Београд...Или Минск, или Москву... То је политика скривеног фашизма ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ, који ће ускоро постати њена ОТВОРЕНА ПОЛИТИКА...! Европска Унија се постепено фашизира, јер једино на начелима фашизма може опстати као таква заједница...Уколико се окрене демократским начелима ЕУ се сигурно распада.
АЛ ЗАТО СМО МИ БРЖЕ-БОЉЕ ПОЛЕТЕЛИ ДА ПОДРЖИМО ДЕКЛАРАЦИЈУ ПРОТИВ БРАЋЕ БЕЛОРУСА.НАША ''ПЕ.ЕР-ПРЕДСЕДНИЦА'' САМО ШТО НИЈЕ ЗАПЕВАЛА ОД СРЕЋЕ ДОК ЈЕ ГОВОРИЛА КАКО НАМ БЕЛОРУСИ НЕЋЕ ЗАМЕРИТИ.О СПРДАЧИНИ ОКО ОТКАЗИВАЊА ВОЈНИХ ВЕЖБИ СА БРАЋОМ ДА И НЕ ГОВОРИМ.КО МИ КАЖЕ ДА СМО МИ НЕУТРАЛНИ И НЕСВРСТАНА ДРЖАВА ВПЉУНУЋУ ГА У ЛУЦЕ
Severna Makedonija namerava da stvori novi makedonski identitet krađom bugarske istorije, rekao je potpredsednik bugarske vlade, ministar odbrane Krasimir Karakačanov
Živimo u eri kardinalnih promena i narednih dvadeset godina moglo da bude još teže za čovečanstvo, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin na godišnjoj plenarnoj sednici Međunarodnog diskusionog kluba „Valdaj“.
Goran Ješić, bivši predsednik opštine Inđije pušten je iz pritvora i on je nakon toga dao izjavu tokom koje je psovao prisutne i poručio da je sudija na njegovoj strani.
Nikola Končarević priveden je zbog nasilja na protestu u Novom Sadu, a potom se otkrilo i to da je njegov otac Darko Končarević u otvorenom pismu najprizemnije vređao i pretio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Ideolog opozicije Ivan Videnović, nezadovoljan pobedom Donalda Trampa na izborima u SAD, otrčao je kod islamista te uporedio Trampa sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, a potom napao ceo srpski narod!
Opštinski odbor Srpskе naprеdnе strankе Novi Bеograd najoštrijе osuđujе vandalski napad na našе prostorijе koji sе dogodio sinoć, 5. novеmbra oko 2 sata poslе ponoći.
Odmah nakon stravične tragedije koja se dogodila u petak 1. novembra u Novom Sadu opozicija i njeni lideri pozivali su na odgovornost. Nisu sačekali ni da u tom gradu prođe trodnevna žalost, te su već u nedelju 3. novembra organizovali protest u Beogradu gde su maltretirali policajce koji su obezbeđivali skup, farbali crvenom bojom zgrade, ulice, bandere... Uništavali javnu imovinu... Na tom skupu im je jedini zahtev bio ostavka Gorana Vesića. Ipak, nekoliko dana kasnije zatražili su još!
Tajkun i lider hejterske opozicije Dragan Đilas svesno je prekršio zakon u vezi sa izgradnjom Mosta na Adi i potrošio ogromne svote novca građana. Prema informacijama koje je Informer objavio, Đilas je uložio skoro 10 miliona evra, naravno, narodnih para, kako bi most bio otvoren pred izbore, a sve u cilju lične promocije i marketinškog poteza za Novu godinu.
Tokom Sprecijalnog programa Informer TV došlo je do oštrog sukoba na temu odnosa SAD prema Srbiji i kosovskom pitanju između gostiju voditelja Informer TV Igor Ćurčića, Miljana Damjanovića iz SRS-a i političkog analitčara Srbe O. Filipovića.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Romeo Savić (24), "kralj beogradskog podzemlja" i vlasnik najteže kajle od 700 grama, pronađen je mrtav ispred svog stana na Voždovcu pre tačno 30 godina.
Carinski službenici su 7. novembra 2024. godine na graničnom prelazu Gradina, u saradnji sa policijom, sprečili pokušaj krijumčarenja 380 ptica, od čega 88 jedinki pripada zaštićenoj vrsti.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je Vasilije R. (18) zbog sumnje da je 6. novembra 2024. godine u šumi iza jednog restorana na Zvezdari pokušao da zakopa ranac u kojem se nalazilo vatreno oružje i veća količina municije.
Saša S. (46) protiv koga je Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo optužnicu da je sa zetom Ljubomirom Đ. (25) i sestrićem Danijelom P. (24) podvodio devojku, u istrazi je tvrdio da to nije tačno i da je on sa njom bio samo u ljubavnoj vezi.
Leskovački manevar, Bitka na Moravi ili Pustorečka bitka su različiti nazivi za podvig srpske vojske kojim se, od bugarskih okupatora, u Velikom ratu kontraofanzivom štitila odstupnica srpskoj vojsci na putu prema Kosovu i Metohiji, Albaniji i Grčkoj.
Zaposleni i osuđenici Okružnog zatvora u Zaječaru su donirali igračke, flomastere, olovke za bojenje i slatkiše za decu koja se hrane u narodnoj kuhinji u tom gradu, saopštila je danas u Uprava za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da se, prema planu budžeta za 2025. godinu, predviđa povećanje penzija, plata u javnom sektoru, ali i novac za izgradnju puteva, škola i bolnica.
Domovi zdravlja prepuni su pacijenata sa simptomima oboljenja sličnim gripu. Direktor Klinike za kardiologiju, profesor Goran Stanković upozorava da je sve više mladih osoba koje imaju infarkt.
Kad stranac dođe u Kragujevac, može da naiđe na nekog ko neće moći da mu kaže gde se nalazi neka ulica, ali ako traži zgradu "Ipsilon", i dete će mu objasniti gde je...Ovaj neobični soliter u naselju Erdoglija, sa svojih 75 metara, najviši je u Šumadiji, i sedmi, po visini u Srbiji....
Aleksandar Kolarov, nekadašnji kapiten i dugogodišnji član fudbalske reprezentacije Srbije, imenovan je za novog selektora mlade reprezentacije Srbije.
Fudbalski savez Srbije je pokazao nultu toleranciju prema Aleksandru Važiću i Darku Tešoviću, koji zbog nameštanja mečeva dve godine neće moći da rade posao koji su do sada obavljali.
Opravdano, "grobari" su bili besni što je Partizan po ko zna koji put izgubio u neizvesnoj završnici. Čitajući njihove komentare, možemo zaključiti da za to krive trenera Željka Obradovića.
Loš start sezone Real Madrida u Evroligi, ali i španskom šampionatu uzrokovao je sve glasnijju priču o smeni Ćusa Matea! Tamošnji mediji, zajedno sa italijanskim "Sportandom" navode da je glavni kandidat selekor "furije" Serđo Skariolo.
Fudbaleri Makabija poraženi su od Ajaksa sa 5:0 u 4. kolu Lige Evrope, a srpski strateg na klupi ekipe iz Tel Aviva nije štedeo svoje igrače izjavom posle utakmice.
U utorak 12. novembra 2024. godine na sceni "Mira Trailović" u 20 časova premijerno će biti izvedena predstava "Junaci doba krize", Vila Arberija u režiji Andree Pjević.
Tri osobe optužene su u vezi sa smrću britanskog pevača Lijama Pejna, koji je preminuo nakon što je pao sa terase svog hotelskog apartmana u Buenos Ajresu prošlog meseca, saopštili su argentinski tužioci.
Princ Vilijam izjavio je da je ova godina verovatno "najteža" u njegovom životu, jer je njegovom ocu, kralju Čarlsu dijagnostifikovan rak, kao i supruzi Kejt Midlton.
Rada Vasić je besna i razočarana novim informacijama o zetu Stefanu Kordi, zbog čega je rešila da njegove stvari preda produkciji, kako on više ne bi kročio u njihovu kuću.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.