ŠOKANTNO! NAŠA PLANETA PREPUNA JE CRNIH RUPA! Sve što u njih uđe beži ili umre! A evo gde su...
Podeli vest
Naučnici su mrtve zone u okeanima počeli da otkrivaju još krajem 1960-ih, ali bez sofisticirane opreme mogli su samo da nagađaju o čemu je reč.
Vodeća naučnica Sabin Lenger sa Univerziteta u Plejmutu u Engleskoj pridružila se naučnicima iz čitave Velike Britanije i Holandije kako bi proučavali uzorke sedimenata sa dna Arapskog mora. Ono ima najveću poznatu mrtvu zonu na svetu, područje veličine Floride u kojem nema ni traga kiseoniku. Za zone 'bez kiseonika' u Omanskom zalivu zna se već oko 50 godina, ali tek nedavno naučnici su uspeli da izmere koliko su se povećale poslednjih nekoliko decenija. Rezultati su daleko gori nego što su očekivali i upozoravaju na moguće katastrofalne posljedice.
Talas visine 35 metara i surfer niži od dva metra našli su se na istoj strani, ali sa ciljem da svako pokaže svoju moć i veličanstvenost. Ko je uspeo, pogledajte u videu.
07.12.2020
12:00
Sve živo bežalo je od morskih crnih rupa
Bilo je to kasnih osamdesetih godina 20. veka kada je ekološkinja Deniz Breitburg iz Istraživačkog centra za prirodu Smitsonian ronila kod grebena kamenica u zalivu Česapik. Nekoliko sati ranije, dogodilo se nešto zastrašujuće: određena količina morske vode sa jako niskom količinom kiseonika isplivala je iz dubine zaliva na površinu stvarajući, takozvanu „mrtvu zonu“ u plićim delovima gde je Deniz ronila. Morske životinje koje su uspele da izbegnu tu vodenu struju siromašnu kiseonikom ostale su zbijene na malom području blizu obale, a rakovi su se čak popeli na obližnje plutače bežeći prema površini kako bi izbegli "gušenje vodom".
Nakon toga je s kolegama sprovela istraživanje o uzroku i nastanku mrtvih zona zaključivši da je otvoreni okean izgubio oko 77 milijardi tona kiseonika u poslednjih 50 godina, što je skoro dva odsto njegove ukupne koncentracije. Do 2008. godine otkrili su oko 405 mrtvih zona. Osim toga, slojevi morske vode sa velikim manjkom kiseonika koji ne mogu da podrže nikakav oblik života pronađeni su i u Atlantskom okeanu.
Vode s niskom koncentracijom kiseonika u blizini obale često su posledica povećane količine hranjivih materija, koje algama omogućavaju eksplozivan rast, zatim brzo iscrpljivanje svog kiseonika iz okolne vode za vreme njihovog propadanja i smrt. Mrtve zone bez kiseonika koje alge pritom stvaraju i u slatkoj i u slanoj vodi, poslednjih godina su sve češće. Štaviše, čini se da uloženi volonterski napori za suzbijanje te pojave nisu urodili plodom, a smatra se da tome doprinosi porast temperature vode. Kako ove alge troše više kiseonika i nastavljaju da traže nove izvore kiseonika, mrtva zona raste.
U opasnosti čak i životi ljudi
Prisutnost anaerobnih bakterija, koje još uvek mogu da "vare" ugljenik u mraku, znači da su ove mrtve zone možda pokazale ugljenikove potpise koji podsećaju na tradicionalne fotosintetske organizme, čime su naučnici doveli u zabludu ukupna merenja tih mrtvih zona, piše Popular Mechanics. Studija koju je predvodio Univerzitet u Plejmautu ustanovila je da procenjena petina celokupne organske materije na morskom dnu potiče od anaerobnih bakterija koje učvršćuju ugljenik u tami mrtvih zona.
Ako je istina da 20 odsto svih detritusa nisu samo bakterije, nego anaerobne bakterije, naučnici sugerišu da to treba uzeti u obzir u bilo kojem obračunu za procenu ili merenje ugljenika u celom svetu. Ako su 20 odsto ugljenika apsorbovali organizmi koji su tako nedovoljno istraženi, ne samo da su proračuni lagano isključeni, već je i količina površine koja je pokrivena mrtvim zonama verovatno potcenjena. Još uvek znamo relativno malo o svetskim okeanima zbog poteškoće pri prustupu uzorcima. Ekspedicija koja je otkrila pravu veličinu mrtve zone Arapskog mora koristila je autonomne podmornice. Nova studija Univerziteta u Plejmautu pokazuje da ima još puno toga za otkrivanje i potvrđivanje onoga što se nalazi duboko ispod okeana - i kako ti podaci utiču na klimatsku nauku na površini.
Ove pojave se negativno mogu odraziti i na ljudske zajednice koje žive od mora i morskih organizama. Neke ribarske zajednice ne mogu samo tako da promene svoju lokaciju ukoliko se lokalne populacije morskih organizama smanje ili izumru.
Smanjenje količine kiseonika u morima takođe može da ubiju koralne grebene što loše utiče na turizam područja koja o njih zavise, kao i na celi ekosistem. Kod rešavanja problema mrtvih zona, naučnici spominju tri strategije - rešavanje uzroka zaprljanja, zaštita morskog sveta kroz uspostavljanje zaštićenih područja i povećanje praćenja područja s niskom količinom kiseonika u okeanima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Talas visine 35 metara i surfer niži od dva metra našli su se na istoj strani, ali sa ciljem da svako pokaže svoju moć i veličanstvenost. Ko je uspeo, pogledajte u videu.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Završen je još jedan u nizu studentskih protesta predvođenih vođama opozicije na kome se sakupilo prema zvaničnoj proceni MUP-a negde oko 29.000 ljudi.
Hrvatski portal Indeks objavio je vest o političkom protestu održanim u Beogradu u nedelju, a njihov izveštaj poklapa se sa zvaničnim izveštajem MUP-a Srbije
Večeras na Informer televiziji počinje nova emisija "Astro Zapisi". Ko-voditeljka i poznata astrološkinja Biljana Maklenov biće stalni član emisije i na vezi sa gledaocima.
Užičko komunalno preduzeće postavilo je video nadzor na mestu gde je ranije bila divlja deponija, ali izgleda da ni ovaj potez nije urodio plodom, da ljude spreči da ne bacaju đubre!
Smrt brata i sestre, blizanaca Milana i Nede Pavlović iz Niša, uznemirila je čitavu javnost tog aprila, 2017. godine, kada su poginuli u eksploziji plinske boce.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili oko 15 kilograma kokaina i uhapsili tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Srpski trener Slaviša Jokanović već duže vreme pominje se kao jedan od kandidata za klupu Partizana, ali planove bi sada mogao da im pokvari gruzijski vicešampion.
Fudbaler Romano Florijani Musolini (21), praunuk fašističkog diktatora Benita Musolinija, postigao je pobedonosni gol za Juve Stabiju protiv Ćezene (1:0) u 18. kolu Serije B, ali je meč ostao u senci skandala koji su izazvali domaći navijači.
Srpski košarkaš Uroš Trifunović odigrao je najbolju meč u karijeri. On je u pobedi Tofaša nad Turk Telekomom (93:82) postigao 27 poena na šta je dodao i šest skokova.
Ćerka čuvene holivudske lepotice Natali Vud dala je nedavno intervju za jedan magazin povodom 43. godišnjice od smrti svoje majke koja je nestala 29. novembra 1981. godine.
Glumica Blejk Lajvli tužila je svog filmskog partnera Džastina Baldonija za seksualno uznemiravanje uz navode da su on i njegov tim smislili "plan" da unište njen ugled.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Muškarci imaju svoje omiljene poze u krevetu, ali koje su to? Iako su ukusi individualni, postoji nekoliko klasičnih poza koje im pružaju maksimalno zadovoljstvo. Saznajte koje su najpopularnije i zašto ih toliko vole!
Skijanje ne mora da bude skupo! Ako želite da savladate ovu zimsku veštinu, ali ne želite da potrošite bogatstvo, postoji nekoliko mesta koja nude kvalitetne časove za pristupačne cene.
Poslednji koncert u okviru turneje "Od istoka do zapada" za Aleksandru Prijović veoma je emotivan. Pevačica se slušajući punu Arenu kako uglas peva, ponovo rasplakala, a onda su je verni fanovi iznenadili poklonom.
Aleksandra Prijović večeras održava koncet kojim će završiti turneju "Od istoka do zapada", a među brojnim kolegama u publici je bila i Aleksandra Mladenović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović večeras održava poslednji koncert u punoj Beogradskoj Areni, odakle je i krenula sa turnejom "Od istoka do zapada", a nakon što je izašla na binu pevačica je pozdravila publiku sa suzama u očima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.