SVETSKE SILE SE VEĆ OTIMAJU! Ova zemlja je jedna od najlepših i najbogatijih, a upravo su pronašli VELIKO BLAGO
Podeli vest
Priča je u početku delovala nezanimljivo, a ona su se umešale velike sile
Švajcarac Michael Vurmser bio je bankar, investitor i konsultant. A onda je upoznao nove poslovne partnere iz Norveške. Njihova ponuda: kupovina pet licenci za unosne naslage fosfata u Norveškoj, koje su ranije bile "meta" norveških univerziteta i Norveškog geološkog zavoda (NGU), piše Deutsche Velle.
Sara Blejkli je kreatorka steznika koje nose sve zvezde Holivuda, a 2012. godine zasijala je na naslovnici časopisa Forbs kao najmlađa milionerka koja je sama stvorila bogatstvo
15.01.2021
14:51
Na prvi pogled ta priča ne zvuči baš spektakularno. Ali to je u stvarnosti jedno od najzanimljivijih otkrića u Evropi. U međuvremenu je reagovala Evropska unija - ali i Kina. Vurmserova kompanija tvrdi da je otkrila najveće nalazište ove vrste sirovina na svetu. Procenjuje se da postoji najmanje 70-80 milijardi tona raznih ruda.
Vurmser i njegovi partneri registrovali su Norge Mining u Velikoj Britaniji 2018. godine, uglavnom uz pomoć kapitala investitora iz Švajcarske i Nemačke. A započeli su sa analizom tla u oblasti Dalana, na retko naseljenom jugozapadu Norveške.
Pored fosfata, otkrili su još dve vrste važnih minerala: vanadijum i titan. Vanadijum je trenutno u najstrožoj konkurenciji za ono što bi se moglo nazvati "sirovinom budućnosti". Već danas se oko 10% ukupne količine vanadijuma eksploatisane širom sveta koristi za proizvodnju baterija velikog kapaciteta.
Vanadijumske baterije su mnogo bolje od raširenih litijum-jonskih baterija. Proces "punjenja" baterija je brži, a može se puniti i prazniti deset puta češće kako im prvobitna snaga ne bi „pala“. Pored toga, vanadijumske baterije se takođe mogu reciklirati. Titan igra važnu ulogu u industriji čelika, a fosfati su potrebni za proizvodnju đubriva.
U 2019. godini napravljena je 3-D animacija kompletnih rezervi rude elektro-magnetnim merenjima, izvedenim tokom leta helikopterom. Norge Mining je u početku pretpostavljao da su sirovine na dubini do 300 metara ispod površine Zemlje. Ali nakon probnog bušenja i laboratorijskih istraživanja, danas je poznato da mineralizacija dostiže dubinu od najmanje 2200 metara. Kompanija se nada da bi i dalje mogla da radi na dubini od čak 4500 metara ispod površine Zemlje.
U početku niko nije ni zamišljao da bi to mogla biti zaliha „gigantskih razmera“, rekao je Vurmser za DV. U međuvremenu, Norge Mining, prema sopstvenim izjavama, ima 46 dozvola za rad na površini od oko 420 kvadratnih kilometara - to je otprilike četiri puta više od područja Pariza. NGU je 2012. procenio vrednost sirovina na oko 30 milijardi evra - treba napomenuti da je u to vreme pretpostavljalo da je ruda samo na dubini do 100 metara.
Britanska konsultantska kompanija SRK, po nalogu kompanije Norge Mining, nakon geološkog bušenja krajem 2020. godine, izračunala je da bi to moglo biti oko 70 do 80 milijardi tona fosfatne rude. To bi, prema tome, bile najveće svetske rezerve fosfata, rezerve koje su veće od onih u Maroku (oko 50 milijardi tona) ili Kini (tri milijarde), rekao je Norge Mining. Napominjući da su to samo konzervativne procene, jer se masa rude računa samo do dubine od oko 1500 metara, kaže Vurmser.
Pored toga, postoje zalihe oko 4,5 milijardi tona vanadijuma. Norge Mining ne navodi kolike su rezerve titana. Prema kompaniji, nezavisne laboratorije su otkrile natprosečnu koncentraciju vrednih sirovina u rudi.
„Kritične sirovine“ za EU
Norveške mega-zalihe takođe su pobudile interes EU: fosfati, vanadijum i titan nalaze se na listi „kritičnih sirovina“, listi koju Evropska komisija održava od 2011. Sadrži oko 30 retkih ruda i drugih minerala koji se smatraju važnim za samo mali broj opcija uvoza, a neke su povezane sa određenim rizicima, pa novi petogodišnji plan Kine izričito zadržava pravo da ograniči izvoz retkih sirovina - u slučaju sopstvenih potreba.
Prema nekim procenama, EU je do sada uvezla tri pomenute sirovine iz Kine (preko 60 procenata), oko 20% iz Rusije, a ostatak iz Kazahstana, Maroka i nekih drugih afričkih zemalja. Potreba za njima verovatno će rasti: samo vanadijum za 58% do 2030. Ovo je procena DV dobijena od organizacije EU EIT RavMaterials iz Berlina.
EU želi da smanji rizik od mogućeg smanjenja (ili čak odsustva) u isporuci sirovina uz pomoć „Evropske alijanse kritičnih sirovina“ (ERMA).
Ali kompanija ne otkriva koliko će vanadijuma, titanijuma ili fosfata iz norveških rudnika uopšte biti isporučeno u EU - kažu da je prerano za to. U toku su pripreme za eksploataciju sirovina. A oni, prema Vurmseru, koštaju oko milion evra mesečno. Bušilice su najskuplje. Stvarno iskorišćavanje trebalo bi da započne najranije za pet godina. EU tvrdi da za sada ne postoji rizik vezan za isporuku dovoljne količine potrebnih ruda. Međutim, zahtevi za skladištenje kritičnih sirovina stižu od nemačke vladajuće stranke CDU.
Alternativa nafti
Evropska komisija potvrdila je za DV da pregovara sa norveškim vlastima o isporuci „kritičnih sirovina". Oslo već planira neko vreme nakon intenzivne eksploatacije nafte. Stubovi nove (izvozne) strategije mogli bi biti retke rude.
Odd Stangeland, gradonačelnik opštine Eigersund, gde se nalaze zalihe vrednih sirovina, kaže da se region raduje otkriću. To je malo područje, u Eigersundu živi 25.000 ljudi. Dodaje da se svi nadaju održivom razvoju - a lokalne vlasti i Norge Mining su se zakleli da će se pridržavati najsavremenijih ekoloških standarda.
Pozivi iz Kine
Michael Vurmser kaže da je sve počelo kao poslovna ideja, ali i da se u međuvremenu pretvorilo u političku stvar. Ne samo da EU pažljivo prati ovaj projekat, već i Kina. Kineske državne kompanije redovno kontaktiraju njegovu kompaniju, kaže nam osnivač Norge Mining.
„Svakih deset dana stiže poziv iz Kine“, kaže Vurmser. I dodaje da ima osećaj da bi Kinezi voleli kad bi im prodao svoju kompaniju. Ali to ne dolazi u obzir: „Mi u njima vidimo samo kupce“.
S druge strane, EU se smatra partnerom. Ističe se da je zajednički cilj klimatska neutralnost do 2050. Bez zelenih tehnologija i dugotrajnih baterija proizvedenih od kritičnih sirovina neće biti moguće postići klimatske ciljeve, kaže naš sagovornik. Norveške rezerve retkih ruda mogle bi da postanu važna karika u postizanju evropske vizije, piše Deutsche Velle.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sara Blejkli je kreatorka steznika koje nose sve zvezde Holivuda, a 2012. godine zasijala je na naslovnici časopisa Forbs kao najmlađa milionerka koja je sama stvorila bogatstvo
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.
Tri osobe uhapšene su sinoć u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, što predstavlja najnoviji primer represivne politike premijera privremenih prištinskih institucija prema Srbima na Kosmetu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova demantovalo je navode da su se inicijali predsednika Srbije nalazili na službenoj palici policijskog službenika PS Barajevo, a koji je bio u kordonu kod Starog savskog mosta.
Gošća specijalnog programa Informer TV bila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Ona je govorila o haosu koji su pojedini predstavnici opozicije napravili tokom zasedanja Skpštine.
Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za brigu o porodici i demografiju, bila je gošća emisije "Bez garda" na Informer TV, koju vodi poznata voditeljka Ivana Vučićević.
Večeras od 19 sati, na Informer televiziji, u emisiji "Otvoreni studio" zajedno sa svojim gostima, domaćin emisije Igor Ćurčić, razgovara o haosu u Skupštini Srbije i tuči koju su izazvali predstavnici opozicije.
Večeras na Informer televiziji od 22:45 ne propustite specijalnu epizodu emisije Tajne svetog pisma sa Goranom Šarićem. Gost emisije je ugledni muftija Muhamed Hamdi Jusufspahić, koji će sa domaćinom otvoriti duboku i univerzalnu temu – “Jedini pravi Bog”
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Prema saopštenju Minisarstva kulture, u sedištu Uneska u Parizu će 25. novembra biti otvorena izložba posvećena srpskim kulturnim dobrima koja su upisana na Listu svetske baštine u opasnosti - manastirima Dečani, Gračanica i Pećka patrijaršija, kao i crkvi Bogorodice Ljeviške u Prizrenu.
Pravoslavna crkva i njeni vernici sutra slave dan Svetog Jovana Zlatoustog, za koji se vezuju tri običaja koje bi trebao svako da ispoštuje, u čast svetitelja.
Jedna dvadesetjednogodišnja devojka požalila se na roditelje i potražila pomoć na društvenim mrežama. Ona studira, daje ispite i radi, ali njeni roditelji i dalje nisu zadovoljni i stalno je kritikuju.
Trenutno najpoznatija aplikacija na svetu Temu, gde se čini a za mali novac možete da kupite dosta stvari. Upravo pred "Crni petak" Temu, je napravio novi niz marketinških trikova, kako bi namamili kupce. Radi se o velikom bonusu, koji možete da uzmete tek kada napunite korpu.
Ponašanje krvnika iz Dubone Uroša Blažića i njegovog oca Radiše tokom iznošenja završnih reči na današnjem suđenju održanom u Specijalnom sudu u Beogradu u najmanju ruku je skandalozno i roditelji žrtva su bili ogročeni zbog toga.
Dejan Gojković (44), vojni policajac iz Bele Crkve koji je osuđen pravosnažno na 12 godina zatvora zbog serijskog silovanja i napastvovanja žena na Mostarskoj petlji u Beogradu, trebalo bi da izađe iz zatvora za tačno godinu dana!
Danas je pred Višim tužilaštvom u Užicu saslušan Alija Balijagić, osumnjičen za dvostruko ubistvo u mestu Sokolac kod Bijelog Polja u Crnoj Gori 25. oktobra ove godine, a prema saznanjima Informera on je priznao da je u selima oko Brodareva ukrao dve puške i nešto hrane.
Crvena zvezda oglasila se zvaničnim saopštenjem i obratila se navijačima pred utakmicu 5. kola Lige šampiona u kojoj će crveno-beli ukrstiti koplja sa nemačkim Štutgartom.
Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.
Adaptacija klasične francuske novele Mali pinc (LePetit Prince) koja oduzima dah biće predstavljena u beogradskom Sava Centru, od 20. do 22. februara 2025. godine, u svojoj ekskluzivnoj premijeri povodom 80-og rođendana knjige.
Beogradska filharmonija nastupa pod palicom Saše Gecla zajedno sa violončelistom Albanom Gerhartom, u petak 22. novembra (Kolarac, 20h). Na programu su dela Vebera, Šumana i Štrausa.
Megan Foks je još jednom oduševila fanove svojim izuzetnim izgledom, ovog puta na crvenom tepihu u Los Anđelesu, gde je pokazala svoj trudnički stomak.
Deca Breda Pita i Anđeline Džoli, Noks i Vivijen, ponovo su privukla pažnju javnosti svojim prvim zajedničkim pojavljivanjem u šetnji. Njihova neverovatna sličnost sa slavnim roditeljima ostavlja bez daha!
Žerbo kocke, klasik mađarske kuhinje, u posnoj varijanti osvajaju spojem oraha, pekmeza od kajsija i čokolade! Ova poslastica je nezaobilazan deo slavskih trpeza, a priprema je jednostavnija nego što mislite.
Jelena Karleuša večeras, 25. novembra, predstavila je svoj parfem i liniju mirisa za telo u jednom prestoničkom tržnom centru. Muzička diva okupila je na stotine ljudi, a u jednom momentu došlo je do kolapsa.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.