(VIDEO) NEKO KRIJE ISTINU, PITANJE JE ZAŠTO?! NAJVEĆA MISTERIJA U ISTORIJI VAZDUHOPLOVSTVA! Ni posle sedam godina ne zna se gde je nestao avion "Malezija erlajnsa"!
Podeli vest
Sedam godina nakon nestanka aviona "Malezija erlajnsa", francuska istraživačka novinarka Florens de Šanž (53) u svojoj novoj knjizi otkriva ono što mnogi zovu najvećim misterijem u istoriji vazduhoplovstva
Da podsetimo, 8. marta 2014. godine, avion na letu MH370 poleteo je sa aerodroma u Kuala Lumpuru prema Pekingu. U Boingu 777 bili su dva pilota, 10 stjuardesa i 227 putnika 14 različitih nacionalnosti. U 01:19 sati, dok je napuštao malezijski vazdušni prostor i prelazio u Vijetnam, pilot Zahari Ahmad Šah izgovorio je poslednje reči koje su se čule s leta: "Laku noć, malezijski 370".
Švajcarski naučnici tvrde da imaju verodostojno objašnjenje za jednu od najvećih misterija novije ruske istorije, šta je izazvalo smrt devetoro mladih planinara tokom sudbonosne ekspedicije 1959. godine na Planini mrtvih
29.01.2021
19:46
Prema uobičajenoj proceduri, avion je tad trebalo da prijavi svoju prisutnost vijetnamskoj kontroli vazdušnog saobraćaja, ali taj poziv nikad nije stigao - minut kasnije prekinuta je veza s kontrolorima i letelica je jednostavno nestala, piše The Telegraph.
Avion nije uputio poziv u pomoć niti je pokazivao znake nevolje. Noć je bila vedra, uslovi letenja dobri, a regija kroz koju je avion letio pod strogim je nadzorom satelita te puna civilnih i vojnih radarskih stanica. Ipak, sedam godina kasnije, njegova sudbina ostaje nepoznata.
Brojni brodovi i avioni danima su pretraživali Južno kinesko more ne bi li pronašli tragove nestalog aviona. A onda je 15. marta Najib Razak, tadašnji malezijski premijer, rekao kako se veruje da je "Boing 777 iznenada promenio kurs nakon ulaska u vijetnamski vazdušni prostor". Izneo je i teoriju prema kojoj je takva radnja "bila izvedena zbog namernog delovanja nekoga u avionu".
A prema zvaničnom narativu, malezijski vojni radar primetio je avion koji se strmo penjao i spuštao dok je leteo preko Malajskog poluostrva, skretao prema Malajskom prolazu, pa zatim zaokružio severnim vrhom Sumatre do Indijskog okeana.
Inmarsat, satelitska telekomunikacijska kompanija, nakon toga uspela je da prikupi povremene elektroničke impulse iz aviona. Iz tih signala naučnici su izračunali da je MH370 leteo možda šest sati prema jugu, nakon što je zaokružio oko Sumatre, a pre nego što se srušio u more, verovatno zbog nedostatka goriva.
Najskuplja pretraga u istoriji
Ova verzija priče godinu dana posle opet je postala aktualna - tad su, naime, na plažama južne Afrike i ostrva Reunion s druge strane Indijskog oceana pronađene krhotine za koje se veruje da pripadaju upravo nestalom avionu.
Inmarsatovi proračuni pokrenuli su najskuplju pretragu u istoriji vazduhoplovstva. Trajala je skoro tri godine i koštala više od 137 miliona dolara, ali nije pronađeno - ništa - osim nekoliko olupina brodova iz 19. veka.
Prvobitna potraga prekinuta je 2017, a godinu dana kasnije stigao je i konačni izveštaj zvaničnog istražnog tima, koji se sastojao od stručnjaka iz Malezije, Australije, SAD, Kine, Velike Britanije, Indonezije, Singapura i Francuske, no niti oni nisu mogli da objasne nestanak MH370, premda nisu isključili niti mogućnost "nezakonitog mešanja treće strane".
Zbog nedostatka čvrstih činjenica, pojavljivalo se sve više bizarnih teorija zavere - da je avion nestao u crnoj rupi, da su ga oteli vanzemaljci ili teroristi, da se nalazi u Somaliji, Kazahstanu ili Severnoj Koreji, da je namerno uništen kako bi se likvidirali svedoci operacije uzimanja organa koju je vodio sin najvišeg kineskog zvaničnika... Vodeću teoriju podsticao je bivši australijski premijer Toni Abot, za vreme čijeg mandata je MH370 i nestao, a prema njoj je pilot počinio samoubistvo i namerno srušio avion u more.
Pomenuta novinarka, koja je dve decenije novinarski pokrivala jugoistočnu Aziju za "Le Monde" i "Radio France", tri godine živela u Maleziji, a sada radi u Hongkongu, na prvu godišnjicu nestanka aviona napisala je dugačak članak u kojem je bila vrlo skeptična prema zvaničnom izveštaju. U svojoj prvoj knjizi objavljenoj 2016. oprezno je sugerisala da izgubljeni avion možda uopšte nije u Indijskom okeanu, već u Južnokineskom moru, gde se prvobitno i pretpostavljalo da se srušio. A upravo je njena knjiga podstakla ljude da joj se počnu javljati s novim informacijama.
Novinarka je od tad, tragajući za istinom, posetila najmanje 15 zemalja na četiri kontinenta. Intervjuisala je stotine ljudi, od ribara na Maldivima koji su tvrdili da su videli kako ogroman avion nestaje nad njihovim ostrvom, do bivšeg zvaničnika kineske vojske koji je, baš poput nje, sumnjao u zvanični narativ.
- Njihove tvrdnje vređaju ljudsku inteligenciju. To je stvarno ludo. Nema smisla reći svetu da smo izgubili trag o Boingu 777! Ako kao novinarka ne reagujem na to, onda slobodno mogu ići da prodajem čarape ili kravate - izjavila je de ona.
Prva i nedvosmislena tvrdnja u njenoj novoj knjizi "The Act of Disappearing Act", koja izlazi sledeći nedelje, jeste da se MH370 zaista srušio u Južnokinesko more, kako se prvo sumnjalo, a ne hiljadama kilometara dalje u Indijskom okeanu.
Deo koji nedostaje
Novinarka ukazuje i na jasan nedostatak jedne radarske slike koja bi sa sigurnošću pokazala da je avion krenuo prema zapadu pa onda prema jugu - takve radarske slike nema, iako su se u blizini njegove navodne rute odvijale dve velike vojne vežbe. U svojoj knjizi takođe sugeriše da je nekoliko postojećih slika moglo biti s drugih aviona, prenosi Jutarnji list.
- Niko, niti jedna osoba, ni radar, ni brod, ni satelit, ni vojna baza, ni drugi avion - niko nije video MH370 iznad južnog Indijskog okeana - piše de ona. A što se tiče spornih elektroničkih impulsa, prema kojima je avion nastavio da leti još satima, ona sugeriše da su ih možda generisali na neki drugi način, možda neki drugi avioni.
De Šanž potom iznosi i dokaze koji podupiru njenu tvrdnju da je avion pao u Južnokinesko more - spominje, između ostalog, i kineske medije koji su izveštavali o S.O.S. poruci pilota u 02:43h, u kojoj je zatražio hitno sletanje jer se "njegov avion raspadao"; tu su i kineski satelitski snimci, kako ona tvrdi, očiglednih ostataka aviona u moru, kao i dve velike naftne mrlje navodno uočene u blizini vijetnamske obale.
- Dokazi su ignorisani, odbačeni, negirani ili jednostavno izbrisani - tvrdi ova istraživačka novinarka. Južnokineske satelitske slike visoke rezolucije koje su mogle da identifikuju plutajuće krhotine kasnije su misteriozno nestale, a transkripti između MH370 i malezijske kontrole vazdušnog saobraćaja tokom 42 minuta leta nikad nisu ni objavljeni.
No trojica vazduhoplovnih stručnjaka koji su pratili ovaj slučaj ne veruju novinarki koja tvrdi da je MH370 završio u Južnokineskom moru.
- To je prilično izmišljeno - kaže bivši visoki britanski vladin zvaničnik koji je hteo da ostane anoniman.
- Ma, to su gluposti. Znamo gde je zrakoplov pao - dodaje Dankan Stil, nezavisni naučnik, inženjer i matematičar koji je takođe pokušavao da reši misteriju, ali ipak nije rekao gde je avion za koji tvrdi da 'znamo' gde je pao.
Dejvid Mekmilijan, bivši predsedavajući globalne Agencije za sigurnost letenja, smatra kako ipak postoji određeni prostor za sumnju s obzirom na nedostatak čvrstih činjenica, dok su rođaci žrtava također prilično skeptični što se tiče informacija kojima raspolaže francuska istraživačka novinarka.
De Šanž postavlja i sledeće pitanje - zašto bi iko želeo da prikrije prikriti činjenicu da se MH370 srušio u Južnokinesko more, ako se to zaista i dogodilo? A upravo na to pokušava i odgovoriti u poslednjem poglavlju svoje nove knjige. Ona, naime, veruje da je avion - oboren. I nastavlja da skicira svoj hipotetski scenario za koji, uprkos nekim "rupama", veruje da je 80 posto tačan.
- MH370 je nosio ukradenu tehnologiju, možda neki moćni špijunski uređaj, a SAD su morale da zaustave taj teret kako on ne bi stigao do Kine. Poslali su dva AWACS aviona koji je trebalo da zaustave komunikacijski sistem MH370, a onda su prisilili avion da sleti na obližnji vojni aerodrom, gde bi sporan teret mogao biti uklonjen. No kad je pilot Zahari Ahmad Šah odbio da sleti, Amerikanci su oborili avion pre nego što je on ušao u kineski vazdušni prostor.
- Obaranje je moglo biti greška, no može biti i krajnje sredstvo zaustavljanja aviona i njegovog tereta, sve samo da on ne padne u ruke Kine - piše u knjizi, te tvrdi kako su SAD i Kina imale očite razloge za skrivanje istine.
- Moj scenario, iako hipotetički, temelji se na skupu čvrstih tragova. Sve druge priče podmetnute su kako bi se promovisao zvanični narativ ove mistere - zaključuje ona, a donosi britanski Telegraf.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
NLO
pre 3 godine
Da li je moguce da se ni jedan od putnika, stjuardesa ili pilota nije vratio svojoj kuci? Ako ne, onda je stvarno misterija...
Spekulise se u javnosti da se u avionu nalazilo devet americkih naucnika kokji su kreirali najmocniji mikro cip na svijetu i da je taj avon oboren upravo zbog tog cipa da nebi pao u pogresne ruke.
Švajcarski naučnici tvrde da imaju verodostojno objašnjenje za jednu od najvećih misterija novije ruske istorije, šta je izazvalo smrt devetoro mladih planinara tokom sudbonosne ekspedicije 1959. godine na Planini mrtvih
U medicinskim punktovima u Harkovskoj oblasti, ranjeni pripadnici ukrajinske vojske ostavljeni su bez ikakve medicinske pomoći, izjavio je za RIA Novosti predstavnik proruskog otpora.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin navodno je ponudio mito ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom da zadrži trupe kod Krasnoarmejska i tako očuva imidž predsedničke kandidatkinje Kamale Haris, tvrdi Aleksandar Dubinski, poslanik Vrhovne rade, na svom Telegram kanalu.
Na RTS-u je večeras prikazana prva epizoda serije "Sablja" o atentatu na tadašnjeg premijera Zorana Đinđića i istoimenoj policijskoj akciji koja je usledila nakon njegove likvidacije.
Hrvatski mediji ne prestaju da bruje o tragediji koja se desila u Novom Sadu a gost RTL-a je pokvario koncepciju tog medija da se krivica prebaci na sadašnji vlast u Srbiji!
Jutros je na N1 gost bio inženjer geologije Zoran Đajić koji je do marta 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu i bio nadzornik na tom projektu.
Večerašnji skup u Novom Sadu kog je organizovala opozicija, za njih nije imala za cilj ništa drugo nego da ih snime kamere N1 i da narod nahuškaju manipulišući njihovom tugom.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
Četrnaest osoba poginulo je u jezivoj nesreći koja se dogodila kada je na Železničkoj stanici u Novom Sadu pala nadstrešnica, među njima su tri maloletnice, najmlađa žrtva iima samo šest godina a napsutila nas je sa svojom sestrom i dedom. Ovo su fotografije nastradalih
U velikoj tragediji koja se dogodila juče na Železničkoj stanici u Novom Sadu, živote su izgubile sestre, Tina (9) i Sara (5), potvrdio je jutros njihov deda Branko Matić iz Loznice.
Posle nesreće izazvane obrušavanjem nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, novih žrtava nema, a troje povređenih je u teškom opštem stanju, potvrđeno je u Univerzitetskom kliničkom centru Vojvodine (UKCV).
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić oglasio se nakon jučerašnje nesreće na Železničkoj stanici Novi Sad i otkrio više detalja o samom događaju i reakciji nadležnih službi.
U Srbiji je danas Dan žalosti povodom tragične smrti 14 osoba nakon pada dela stare nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu. Tom prilikom teško su povređene još tri osobe.
U Novom sadu osvanulo je tužno jutro. Nakon stravične tragedije koja je se juče dogodila na Železničkoj stanici u Novom Sadu, građani su se masovno okupili kako bi odali počast i oprostili se od stradalih u nesreći.
Fudbaleri moskovskog Spartaka trijumfovali su u velikom ruskom derbiju protiv CSKA rezultatom - 2:0 (1:0), na gostujućem terenu. Ipak, rezultat ostaje u senci skandala koji se dogodio tokom drugog poluvremena.
Čovek koji je nekoliko sekundi pre pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu ustao sa klupe i otišao sa mesta nesreće je Arsen Kojić (75) iz Kaća, inače kum našeg proslavljenog košarkaša Milana Gurovića!
Ako stvarno naprave korak unazad i naprave tu odluku… Ako počnu da me poštuju, onda možemo opet da budemo prijatelji, ističe Ofer Janaj, prvi čovek Hapoel Tel Aviva nakon navodnog interesovanja Crvene zvezde za Džonatana Motlija.
Za nekoliko dana, 5. novembra, navršava se 30 godina od smrti Milana Mladenovića, umetnika najpoznatijeg po radu u bendovima Ekatarina Velika i Šarlo Akrobata.
Serija "Sablja" o ubistvu premijera Srbije Zorana Đinđića, premijerno će biti emitovana večeras na Prvom programu RTS. Kroz osam epizoda publika će pratiti događaje iz naše recentne prošlosti – ubistvo premijera Zorana Đinđića i situaciju u zemlji pre i nakon 12. marta 2003. godine.
Druga sezona serije "Igra lignji" ("Squid Game") stiže na Netfliks 26. decembra. Pored Lija i Vi, Li Biung-hun se takođe vraća kao misteriozni Front Man koji upravlja igrom.
Na društvenim mrežama objavljen je video u kom se objašnjava kako sprečiti da se prozori u automobilu zamagljuju. Savet vozačima je da koriste kesice za odvlaživanje vazduha.
Venera, planeta ljubavi, nalazi se u Strelcu, gde donosi optimizam i želju za avanturom, ali i dalekim putovanjima. Ovakva pozciija Venere donosi uzbudljiva ljubavna dešavanja za Strelčeve, Lavove i Ovnove.
Direktor kompanije Meta, Mark Zakerberg, nedavno je otkrio da kompanija planira da doda potpuno novu kategoriju sadržaja koji je generisan ili sažet pomoću veštačke inteligencije (AI).
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.