• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

24.02.2021

07:18

PRE VIŠE OD POLA VEKA, CIA JE U PLANINAMA IZGUBILA ŠPIJUNSKU OPREMU Sada se desila katastrofa koja je ubila 200 ljudi, a meštani TVRDE SAMO JEDNO

Vesti

PRE VIŠE OD POLA VEKA, CIA JE U PLANINAMA IZGUBILA ŠPIJUNSKU OPREMU Sada se desila katastrofa koja je ubila 200 ljudi, a meštani TVRDE SAMO JEDNO

Podeli vest

Poplave od glečera koje su ovog meseca odnele 200 života mogle bi biti povezane sa nuklearnim uređajem koji su američki špijuni tokom Hladnog rata postavili na Himalaje.

Naime, u februaru se u planinama odlomio veliki deo glečera i stene, koji je potom preprečio reku, što je izazvalo velika razaranja. Ogromna masa vode, kamenja i zemlje pojurila je u dolinu, noseći sve pred sobom: puteve, mostove i kuće, 200 ljudi je stradalo, a za nekima od njih je još traga.


U selu Raini veruju da su nuklearne naprave koje su decenijama bile sakrivene ispod stena mogle da izazovu ovakvo razaranje.

 

 


- Mislimo da su ti uređaju mogli da imaju određenu ulogu. Kako se inače glečer jednostavno mogao polomiti zimi? Vlada bi trebalo da istraži ovo i da nađe te uređaje - rekao je poglavar iz sela za BBC.


A o kakvim uređajima je tačno reč?


Kako piše Dejli mejl, 60-ih godina prošlog veka, SAD su sarađivale sa Indijom na postavljanju nadzornih uređaja u ovom planinskom lancu kako bi špijunirali kineske raketne testove.

Ovo se dešavalo tokom vrhunca paranoje u Hladnom ratu kada je Kina aktivirala svoj prvi nuklearni uređaj, 1964. godine.


U oktobru naredne godine, grupa od 18 iskusnih američkih i indijskih penjača ponela je 7 plutonijumskih kapsula teških 5 kilograma, kao i opremu za nadzor koja je trebalo da bude postavljena na drugu najvišu planinu u Indiji, Nanda Devi.


Namera je bila da se uređaj za prisluškivanje postavi na vrhu planine koja se nalazi na granici sa Kinom.
Međutim, tokom uspona, mećava je primorala penjače da se povuku i da ostave uređaje na planini, na mestu gde je putovanje prekinuto.


Ova oprema sastojala se od dugačke antene, dva uređaja za radio komunikaciju, agregata i pomenutih 7 kapsula od plutonijuma. Ukupna težina svega bila je oko 57 kilograma, pa su penjači odlučili da sve ostave i da se vrate kako bi izbegli smrt.

 


Sledećeg proleća, kada su vremenske prilike bile mnogo bolje, vratili su se na isto mesto, ali od opreme koju su ostavili nije bilo ni traga. Čak ni u narednim godinama, tokom kojih su bile organizovane razne misije i potrage, nikada ništa nije nađeno. Ovo područje je čak bilo i zatvoreno do 1974. godine zbog straha da će neko naći ovu špijunsku opremu.

 

Vođa indijskog tima rekao je da je količina plutonijuma u tim kapsulama jednaka polovini atomske bombe koja je bačena na Hirošimu i da jedan od izotopa ima vreme raspadanja od čak 24.400 godina.

Reč je o izotopu Pu-235 koji se koristi za nuklearno oružje, a šipke je trebalo da napajaju generator, dok bi antena prikupljala podatke o lansiranju kineskih raketa.

Ipak, 1967. penjači su postavili novi set uređaja na susednu planinu.Međutim, nakon nekog vremena, uređaj je prestao da šalje signal, a kada su došli da ga provere, shvatili su da se jedan deo otopio.


Lokalno stanovništvo upravo zbog toga veruje da uređaji koji bi mogli i dalje biti u planini izjedaju sneg, što je uzrokovalo najnoviju poplavu.
Sa druge strane, postoje i oni koji veruju da se sve desilo zbog klimatskih promena, ali i radova koji su izvođeni na tom području.


Naučnici su ispitivali pesak i vodu na tom području i neki od njih su tvrdili da su našli količinu plutonijuma sličnu onoj koja se nalazi u generatorima.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Mungosha

pre 3 godine

Ah bre Amerikenji oduvek ste bili i ostali govvvnariii

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set