NEMA MIRA OD NASTANKA IZRAELA! Sukob u Pojasu Gaze i istorija konflikta Jevreja i Palestinaca
Podeli vest
Sukob u Pojasu Gaze, gusto naseljenom području koje čini uzak primorski pojas između Izraela i Egipta, dužine 40 i širine 10 kilometara, deo je arapsko-izraelskog sukoba koji traje od nastanka države Izrael
Nakon raspada Osmanlijskog carstva, deo njegovih teritorija na Bliskom istoku bio je pod britanskom kontrolom pod mandatom Lige naroda. Generalna skupština UN-a je 1947. godine usvojila Rezoluciju prema kojoj je britanski mandat prestao da postoji i preporučeno je da se na toj teritoriji do 1948. osnuju dve države - arapska i jevrejska.
Centralna komanda vazduhoplovnih snaga Sjedinjenih Država (USAFCENT) saopštila je u četvrtak da su borbeni avioni F-18 ("hornet", u prevodu "stršljen") raspoređeni u Saudijskoj Arabiji radi unapređenja bezbednosti i stabilnosti usred eskalirajućeg nasilja na Bliskom istoku
13.05.2021
11:17
Arapska zajednica je ovu podelu Palestine smatrala nepoštenom, jer su na teritoriji živeli mnogi Arapi koji su, prema planu UN-a, dodeljeni jevrejskoj državi. Odmah nakon proglašenja Izraela maja 1948, Liga arapskih država objavila je rat novoj zemlji. U napadu na Izrael bili su uključeni Egipat, Sirija, Transjordan, Irak i Liban. Tako je počeo arapsko-izraelski sukob, koji se smatra jednim od najdužih u modenoj istoriji.
Srž konflikta nalazi se u tome da Palestina traži punu nezavisnost od Izraela, te napuštanje svih izraelskih vojnika sa njenih teritorija, dok izraelski ortodoksni Jevreji, nacionalisti i desničari to odbijaju, jer smatraju da Zapadna obala i Gaza istorijski pripadaju Jevrejima.
Foto: Tanjug/AP
Smatraju da Palestinci nisu narod, da nisu postojali pre osnivanja države Izrael 1948. godine, već da su palestinski nacionalizam izmislile arapski vođe kako bi uništili Izrael.
Uprkos dugogodišnjim naporima međunarodne zajednice da se reši ovaj spor i uprkos tome što je Izrael sklopio mir sa Egiptom i Jordanom, Izraelci i Palestinci do danas nisu uspeli da postignu mirovni dogovor.
Glavni kamen spoticaja su status Jerusalima, koji obe strane smatraju svetim mestom, međusobno priznanje, granice, bezbednost, pravo na vodu uz reku Jordan, izraelska naselja na Zapadnoj obali, palestinska sloboda kretanja i pravo Palestinaca na povratak unutar granica Izraela nakon egzodusa nastalog usled izraelskog rata za nezavisnost.
Arafat i Abas
Prestanak sukoba se često navodi kao moguće rešenje dve države, a prema istraživanjima većina Izraelaca i Palestinaca smatra da je to najbolja solucija. Ipak, nepoverenje i trzavice su često znale da eskaliraju: prva i druga intifada su odnele na hiljade života na obe strane, uz izostanak bilo kakvog rešenja.
Foto: Tanjug/AP
Obe strane su odbile da dele istu teritoriju sa drugom stranom, iz straha od dominacije. Jaser Arafat postao je formalni vođa pokreta za samostalnu Palestinu u 20. veku, ali izraelski službenici gledali su na njega negativno i optuživali ga da podržava terorizam protiv Jevreja.
Nakon Arafatove smrti 2004, njegov naslednik Mahmud Abas pokušao je da pokrene novu rundu mirovnih pregovora, ali bez uspeha. Iako se odnos u međuvremenu poboljšao sa Zapadnom obalom, stanje ostaje eksplozivno u Gazi, gde su vođena dva rata, od kojih je poslednji bio 2014. godine.
Između 1993. i 2000. broj izraelskih doseljenika povećao se za 117 odsto u Gazi i najmanje 46 procenata u Zapadnoj obali. Izrael je, takođe, ukinuo dozvole za prebivalište palestinskim prebivaocima u istočnom Jerusalimu koji nisu imali dokumente kojim bi dokazali da je njihovo središte života unutar Jerusalima.
Terorizam i odmazde
Tako je 1.641 Palestininac izgubio pravo na boravak u Jerusalimu između 1996. i 1998. godine. Sukob je odneo preko 20.000 života od 1948. na obe strane. Posljednji mirovni pregovori prekinuti su 2014. godine.
Foto: Tanjug/AP
Izraelski premier Benjamin Netanjahu izjavio je 2015. da neće dozvoliti palestinsku državu zapadno od Jordana. Od 50-ih godina 20. veka, grupe terorista redovno su se infiltrirale na teritoriju Izraela iz pojasa Gaze, organizirajući sabotaže i terorističke napade.
Izraelska vojska preduzela je odmazde, a zbog akcija arapskih terorista Izrael je preuzeo kontrolu nad pojasom Gaze. Područje Gaze čini uzak primorski pojas između Izraela i Egipta, dužine 40 i širine 10 kilometara.
Nakon proglašenja nezavisnosti Izraela 1948, tu je formirano nekoliko izbegličkih kampova za proterane Palestince, u kojima se još uvek nalazi oko 500.000 ljudi. Sa ukupno milion i po stanovnika, Gaza je jedno od najgušće naseljenih i istovremeno najsiromašnijih područja na svetu.
Zid i brisani prostor
Rašireno siromaštvo, zajednička granica sa Egiptom preko koje se mogu prokrijumčariti oružje i eksploziv i pre svega, krvavi obračuni sa Izraelcima stvorili su od nje najtvrđe uporište ekstremističkih palestinskih organizacija. Hamas, Islamski džihad i ostali uvek su u Gazi imali više pristalica nego na Zapadnoj obali. Ni izraelsko povlačenje 2005. nije mnogo promenilo situaciju.
Foto: Tanjug/AP
Duž čitave granice sa Izraelom sagrađen je visok zid sa dosta brisanog prostora sa palestinske strane, da bi sprečio upade militantnih odreda i bombaša samoubica. Izrael pod kontrolom drži i granične prelaze, vazdušni prostor i obalu, dovod vode i struje, uvoz i izvoz, naplatu poreza i čitav protok novca sa inostranstvom uključujući i donacije, tako da se Gaza može vrlo brzo i efikasno izolovati od ostatka sveta.
Najnoviji sukobi između Izraelaca i Palestinaca eskalirali su od ponedeljka kad je u sukobima u Jerusalimu povređeno oko 300 Palestinaca i 20-ak policajaca. Policija je upala i u džamiju Al Aksa, što Palestinci smatraju skrnavljenjem te islamske svetinje. Istog dana su Jevreji slavili Dan Jerusalima, godišnjicu zauzimanja Istočnog Jerusalima u Šestodnevnom ratu 1967. godine.
Masovni protesti Palestinaca počeli su zbog najave da bi neke porodice mogle biti izbačene iz kuća koje su ranije pripadale Jevrejima u arapskoj četvrti Šeik Džarah. Prema zakonu, Jevreji čiji su preci odande proterani u ratu 1948. mogu dobiti kuće nazad, dok to pravilo ne važi za proterane Palestince.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je danas tokom posete severnom Pojasu Gaze da će Izrael insistirati na ostvarenju svih svojih ratnih ciljeva, odnosno uništenju palestinske militantne grupe Hamas.
Najmanje dvoje Palestinaca je ubijeno, a više njih je ranjeno u napadu izraelske vojske na bolnicu Naser u Kan Junisu, saopšteno je danas iz palestinskog Ministarstva zdravlja.
Centralna komanda vazduhoplovnih snaga Sjedinjenih Država (USAFCENT) saopštila je u četvrtak da su borbeni avioni F-18 ("hornet", u prevodu "stršljen") raspoređeni u Saudijskoj Arabiji radi unapređenja bezbednosti i stabilnosti usred eskalirajućeg nasilja na Bliskom istoku
Rusija nije zvala američkog predsednika Donalda Trampa da dođe u Moskvu na obeležavanje 80. godišnjice Dana pobede, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Blokaderi plenumaši sa Pravnog fakulteta ne odustaju od svojih akcija intenzivnog maltretiranja beograđana onemogućavanjem normalnog funkcionisanja gradskog prevoda, a sve pod plaštom "podrške radnicima GSP". Oni su, kako saznaje Informer, isplanirali blokadu svih depoa Gradskog saobraćajnog preduzeća u Beogradu za sutra, 22. aprila.
Blokaderi sa Medicinskog fakulteta ne prestaju sa svojim radikalnim akcijama, a sada su otišli i korak dalje, bez imalo obaziranja, optužuju novinare RTS-a da su "lažovi" i izjavljaju da im "nije žao" što ti isti novinari nemaju šta da jedu jer ne mogu da dođu na posao!
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević izjavio je večeras da višednevne blokade RTS predstavljaju nasilje i istakao da mora da se pokrene krivični postupak protiv svih koji mogu da se identifikuju, kako bi se pokazalo da postoji pravna država.
Rokfelerova pudlica Savo Manojlović, izjavio je da je Ana Brnabić počinila krivično delo jer kao predsednica Skupštine nije stavila narodnu inicijativu sa 36.000 potpisa na dnevni red, čime je, kako tvrdi, direktno prekršen Ustav!
Teolog prof. dr Vladimir Poterjahin i sveštenik Srpske pravoslavne crkve Igor Bates gostujući na Informer televiziji govorili su o običajima i istoriji najvećeg hrišćanskog praznika - Vaskrsa.
Meteorolog Ivan Ristić je u najnovijoj prognozi istakao da nas u narednim danima očekuje postepeni pad temperature, kao i kišovito vreme tokom ove nedelje.
Trgovinske tenzije između Sjedinjenih Američkih Država i Kine nastavile su da utiču na tržišta, izazivajući strah od dugoročne ekonomske neizvesnosti i da će američka ekonomija pasti u recesiju, navodi se u izveštaju Teletrejdera.
Kako nam je naš sagovornik Boža Spasić otkrio, prva krijumčarenja narkotika počela su upravo preko banana zbog činjenice da se kokain uvozi iz latinske Amerike, pa kad se postavlja pitanje zašto su banane najčešći kontejner za drogu, to je jer ti kontejneri u najvećoj meri putuju preko okeana.
Viši sud u Nišu izrekao je meru obaveznog lečenja i čuvanja u psihijatrijskoj ustanovi Lazaru S. (28) iz okoline Niša koji je 24.avgusta prošle godine oko 21.45 časova u Brzom Brodu nožem pokušao da ubije A.M. (35) iz tog naselja. On je bio osumnjičen za pokušaj teškog ubistva, za koje se može izreći i kazna doživotnog zatvora, ali je veštačenjem utvrđeno da je krivično delo počinio u neuračunljivom stanju
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, PU za grad Beograd, Uprave saobraćajne policije isključili su iz saobraćaja N. K. (46) koji je, upravljajući vozilom „audi“, u Bulevaru kralja Aleksandra izazvao saobraćajnu nezgodu sa materijalnom štetom.
I.G.(47) koji je putem jedne društvene mreže slao svoje gole fotografije, a zatim tražio da se vidi uživo sa učenicom srednje škole u centru Beograda, uhapšen je.
Poznati MMA borac, Aleksandar Ilić Džoker, odigrao je nagradnu igru tokom poluvremena utakmice Partizana i Crvene zvezde u ABA Ligi, a tom prilikom je priredio i atraktivno zakucavanje.
Kakav par! Španska teniserka Paula Badosa (27) došla je u pratnji svog izabranika, inače grčkog teniseras Stefanosa Cicipasa (26) na dodelu najprestižnijeg individualnog sportskog priznanja - Laureusa.
Švedski atletičar Armand Duplantis, svetski rekorder u skoku motkom u proglašen je za najboljeg sportistu sveta u tradicionalnom izboru Akademije Laureus.
Trener košarkaša Partizana Željko Obradović posle pobede protiv Crvene zvezde u derbiju ABA lige (85:77) pričao je o značaju večitog derbija, čak i kada nije toliko bitan za plasman na tabeli.
Emina Jahović je, nakon razvoda od Mustafe Sandala, uplovila u romansu sa turskim milijarderom Sadetinom Saranom, koji je podelio fotografiju na kojoj je pozirao sa lepoticom koja neodoljivo liči na našu pevačicu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar