NAJAVLJIVAN JE KAO UBICA RUSKIH TENKOVA ARMATA! Šta se desilo sa ukrajinskim tenk-dronom Nota sa PET NIVOA ZAŠTITE?! /VIDEO/
Podeli vest
Ukrajinski tenk „Nota“ mogao je da postane konkurencija ruskom tenku T-14 „Armata“, čak i da ga prevaziđe u svojim mogućnostima, uništavajući sve pred sobom i transformišući se u tenk-dron, piše ukrajinsko izdanje „Difens ekspres“. Ali, Ukrajina nije uspela u tome
Ipak, pitanje da li proizvođači tenkova u Ukrajini mogu da prevaziđu ruske konstruktore krajnje je zanimljivo. Da bi se na to pitanje odgovorilo mora se objasniti kako se razvijala proizvodnja tenkova u SSSR.
Raketni čamac ruske Crnomorske flote „Ivanovec“ isplovio je iz luke kako bi pomogao ukrajinskom ribarskom brodu koji se pokvario u Crnom moru i na kome se nalazi četvoro ljudi
03.07.2021
09:57
U koje tenkove se polagala nada u SSSR?
U periodu pred raspad SSSR-a postojala su tri centra za izradu tenkova Lenjingrad (današnji Sankt Peterburg), Nižnji Tagil (na Uralu) i Harkov ( u Ukrajini). Harkov i Lenjingrad bili najrazvijeniji i najveći tehnološki centri.
Tokom 1960-tih godina u Harkovu je napravljeno jedinstveno vozilo koje je pretendovalo ne samo na ulogu osnovnog tenka kopnene vojske već i na ulogu specijalnog tenka za proboj. Reč je o tenku T-64, koji je imao moćni top kalibra 125 milimetara. On je u perspektivi mogao da ispaljuje ne samo obične granate, već i protivtenkovske navođene rakete. Na ovom tenku je prvi put upotrebljena nova kompozitna višekomponentna municija i novi tip dizel motora.
Tenk je bio opremljen protivavionskim mitraljezom na daljinsko upravljanje. T-64 je bio težak za održavanje, ali je bio efikasan u sukobima. Za taj period, kraj 1960-ih i početak 1970-ih godina, to je verovatno bio najbolji tenk na svetu. Sigurno je i da je njegova pojava veoma uticala i na razvoj tenkova u SSSR-u.
Početkom 1970-ih godina u Lenjingradu je napravljena varijanta tenka T-64 sa motorom koji ima gasnu turbinu. On je 1976. godine ušao u sastav naoružanja sovjetske armije. To je bio tenk T-80/ „objekat 219”, koji je odmah dobio nadimak „reaktivni tenk” zbog specifičnog zvuka i izuzetne brzine koju može da razvije. Probna eksploatacija ovih tenkova u baltičkim zemljama 1974-1975. godine je pokazala da je njihova srednja brzina za 1,3 puta veća nego kod običnih tenkova. Tenkovi T-80 sa gasnim turbinama, koji su proizvedeni u Lenjingradu i Omsku se i danas nalaze u sastavu naoružanja ruske vojske.
A šta je sa Nižnjim Tagilom? Tamo su proizvodili i najteži tenk T-72 napravljen na bazi tenka T-64. Ovaj tenk se, za razliku od tenkova T-64 i T-80, izvozio.
Da li je Ukrajina krenula svojim putem u proizvodnji tenkova?
Krajem 1970-tih u Harkovu su odlučili da se revanširaju konstruktorima iz Lenjingrada i napravili su tenk T-80U. Moderniji tenkovi T-80UD su postali deo naoružanja ruske vojske 1991. godine. Imali su dizel motore od 1.000 konjskih snaga, najnovije topove kalibra 125 milimetara koji su mogli da gađaju protivtenkovskim raketama, imali su najsavremenije komplekse nišana i komunikacionu opremu, kao i moćne oklope.
Plan je bio da se tenk osnaži kompleksom aktivne zaštite, koji bi mogao da obori granate i rakete koje se približavaju tenku. Naslednik T-80UD je bio prvi ukrajinski tenk T-84 „Oplot” koji je bio proizveden u malim serijama za ukrajinsku vojsku i u velikom broju za izvoz.
Paralelno sa razvojem T-80U u Harkovu je rađeno na razvoju tenka nove generacije „objekat 477”, koji se još zvao i „Bokser” i „Čekić”. Početkom 1990-tih je zbog raspada SSSR-a zaustavljen proces, ali se nekoliko godina kasnije ruska vojska zainteresovala za perspektivni tenk i nastavljeni su radovi na „objektu 477A1”, koji je dobio ime „Nota”.
Tenk-dron sa pet nivoa zaštite
„Nota” je imao revolucionarni izgled za to vreme, jer je posada bila postavljena u centru i bila pod zaštitom moćnog oklopa trupa debljine oko jednog metra. Trebalo je da tenk dobije kupolu sa 152 milimetarskim topom. Predviđeno je bilo pet nivoa zaštite: oklop, integrisani aktivni oklop, ekrani, sistem aktivne zaštite i sistem aerosolnih i dimnih zavesa, koje bi automatski ometale lasersko navođenje savremenog naoružanja za uništavanje tenka.
„Srce” super-tenka je trebalo da bude dizel motor jačine 1.500 konjskih snaga sa novom produženom šasijom i bio je težak 50 tona.
Novi automat za punjenje je trebalo da omogući veliku brzinu gađanja municijom kalibra 152 milimetara. Top takvog kalibra obezbeđivao je neverovatne mogućnosti gađanja za period 1990-tih godina.
Plan je bio da tenkom upravlja posada koju čine trojica vojnika: mehaničar i vozač, operater za navođenje i komandir tenka i da tenk vremenom postane tenk-dron. Međutim, to se nije desilo, jer je razvoj tenka bio prekinut početkom 2000-ih godina, kada se stiglo do faze maketa koje su testirane u Ukrajini i Rusiji.
Upravo je u to vreme Ministarstvo odbrane Rusije odlučilo da se usredsredi na svoje projekte „objekat 195” i „objekat 640”, koji na kraju nisu ušli u sastav naoružanja. Danas je u Rusiji ostao jedan centar na Uralu gde je 2010. godine počela proizvodnja tenka „Armata”, koja je deo naoružanja ruske vojske.
Da li će strani kupci platiti za ukrajinski tenk?
Većina onoga što nije realizovano 1990-ih godina na projektu tenka „Nota” je ugledalo svetlost dana u tenku „Armata”. To je kapsula za posadu, kupola, mitraljez na daljinsko upravljanje, snažni dizel motor sa više vrsta goriva i, u budućnosti, mogućnost da postane tenk-dron.
Za sada je „Armata” naoružana 125-to milimetarskim, a ne 152-o milimetarskim topom, očigledno je da nema potrebe da dobije bolje naoružanje jer ne postoje ciljevi i zadaci za ovakvog „monstruma”. Cilj je da „Armata” u budućnosti postane tenk-dron. Ukrajinska „Nota”, iako je za to vreme bila unikatan projekat, nije bila realizovana. Plan je bio da se maketa u Kijevu prikaže 2017. godine na Dan nezavisnosti, ali je to u poslednjem trenutku otkazano uz obrazloženje da se radi o tajnom projektu.
Kako piše „Difens ekspres”, uzorci ovog tenka su iz Harkova premešteni na čuvanje u Ministarstvo odbrane Ukrajine. Ukrajinsko Ministarstvo odbrane je saopštilo da su male šanse da se ponovo radi na projektu „Nota”, jer je potrebno mnogo novca i vremena, što ne znači da se u razvoju ne mogu koristiti iskustva za nove projekte oklopnih vozila.
Moguće je da će se u budućnosti pronaći finansije, na primer, od nekog velikog stranog kupca. Međutim, najrealističniji je scenario koji je opisan u listu „Difens ekspres” da će „Nota” još dugo biti neka vrsta Svetog grala za ukrajinske konstruktore tenkova.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Tenkisti 150. gardijske motostreljačke divizije grupe „Jug“, oslanjajući se na borbeno iskustvo iz zone specijalne vojne operacije, kreirali su zaštitu protiv FPV dronova, koja na prvi pogled podseća na borbenu mašinu sa frizurom popularnom među mladima – spletene dredove, prenosi dopisnik „RIA Novosti“.
Ukrajinska 47. mehanizovana brigada juče je objavila video na društvenim mrežama za koji tvrdi da prikazuje američki tenk Abrams i borbeno vozilo pešadije Bredli u akciji u ruskoj oblasti Kursk.
Raketni čamac ruske Crnomorske flote „Ivanovec“ isplovio je iz luke kako bi pomogao ukrajinskom ribarskom brodu koji se pokvario u Crnom moru i na kome se nalazi četvoro ljudi
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Stevan Pavlov, sudija Osnovnog suda u Novom Sadu, intimus žutog drekavca Srđana Milivijevića, oslobodio je iz pritvora đilasovske siledžije Gorana Ješića, Mišu Bačulova i Relju Stanojevića iako su svi oni počinili teška krivična dela, pokazuje dokumentacija do koje je došao Informer!
Advokat Goran Petronijević, gostujući u emisiji "Fokus", podsetio je na tragediju koja se dogodila tokom sanacije klizišta kod vrtića u Zemunu 2011. godine.
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Na društvenim mrežama pojavila se polemika oko toga da li je u redu da se trenekrka oblači u svim prilikama: bilo svečanim ili svakodnevnim. Odgovori ljudi bili su različiti, a neki su duhovitošću oduševili sve koji su ih pročitali.
Iako se trgovci utrkuju popustima, pristojnu veštačku jelku je nemoguće nabaviti bez 4.000 dinara, a one najskuplje kućne jelke koštaju i do 150.000 dinara.
Bliži se "Crni petak" dan kada počinju vikend akcije, a mnogi trgovci koriste upravo ovakvu situaciju kako bi prevarili potrošače. Ovakvim prevarama najviše se bave internet prodavnice koje su tokom 2024. godine pokrenuli više od 38 miliona "fišing" napada.
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane, a zapalilo se nehigijenskom naselju ispod Mosta na Adi, kako je izjavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
Alija Balijagić uhapšen je nakon 27 dana potrage u selu Pribojska Goleša kod Prijepolja, a pojedincima nisu dovoljne ni fotografije ni snimci koje je MUP objavio, su već počeli sa stvaranjem teorija zavera i širenjem laži i panike u javnosti, kako je sve zavera policije i da uhapšeno lice zapravo nije Balijagić.
Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi jasno je naznačio da će mečevi protiv Austrije biti izuzetno teški za našu selekciju u borbi za opstanak u A diviziji Lige nacija.
Trener KK Partizan Željko Obradović prisustvovaće utakmici fudbalske sekcije protiv Napretka iz Kruševca. Taj meč je na programu u nedelju na stadionu u Humskoj, sa početkom od 16 časova.
Polako su se integrisali povređeni fudbaleri, što je vrlo zadovoljavajuće. Dobro su momci trenirali i sve je u najboljem redu, naglasio je trener Crvene zvezde, Vladan Milojević, pred utakmicu 16. kola Superlige Srbije.
Pomoćnik Ralfa Rangnika, selektora Austrije, Lars Kornetka dao je svoje viđenje žreba za baraž u A diviziju Lige nacija na kojem su kao par izvučene upravo Austrija i Srbija.
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.