Šta je Staljin tražio od rimskog pape u tajnom pismu?! Da li je to bila fašistička propaganda ili ne?!
Podeli vest
Početkom proleća 1942. godine iz nemačkih aviona su bacani leci na pozicije Crvene armije sa nečuvenom vesti: "vođa naroda", kako su nazivali Staljina, poslao je pismo rimskom papi 3. marta 1942. godine u kojem, navodno, traži da se moli za pobedu boljševičke vojske
Fašistička propaganda je nazvala ovaj događaj "gestom Staljinove poniznosti". Da li je ovako nešto zaista napisao sovjetski lider ili je propagandna mašina Jozefa Gebelsa, tadašnjeg nemačkog ministra propagande, kao u većini slučajeva, plasirala još jednu laž i dezinformaciju?
Podzemna baza podmornica Balaklava na Krimu ostala je u istoriji jedan od najupečatljivijih primera "hladnog rata". U prošlom veku ovaj strogo poverljivi objekat napravljen je u slučaju nuklearnog rata ili Trećeg svetskog rata
18.04.2021
14:10
Predratni odnos SSSR-a i Vatikana
Do početka 1942. godine odnosi Staljina i Svete stolice bili su više nego hladni. Sam papa i svi katolički sveštenici su još 1930. godine, uoči XVI kongresa Komunističke partije Sovjetskog Saveza bili proglašeni neprijateljima boljševika. Tih godina je protiv katoličkog sveštenstva, kao i protiv predstavnika drugih religioznih konfesija, organizovana bila snažna sovjetska represivna mašina.
U februaru 1929. godine Vatikan je postao suverena država. Međutim, ni Moskva ni Vatikan nisu preduzeli nikakve korake za uspostavljanje "normalnih odnosa". Josif Staljin nije imao apsolutno nikakvih simpatija prema Piju XII, koji je stupio na papski presto 1939. godine, kao ni prema njegovom prethodniku papi Piju XI.
Pozicija "vojne neutralnosti" Svete stolice
Novi papa je imao dovoljno političkih "briga" u samom Rimu. Pod stalnim pritiskom italijanskog fašističkog diktatora Musolinija, Pije XII se svim silama trudio da ostane neutralan. Pored toga, Vatikan je shvatio da se nacisti u Nemačkoj verovatno neće lojalno odnositi prema katolicima. U Rajhu je već bilo u punom jeku stvaranje sopstvene ideološke religije.
Papa nije osuđivao ni vojnu kampanju nacista, ni njihovu rasističku ideologiju. Kada su se Velika Britanija i Francuska u septembru 1941. godine obratile Piju XII da proglasi nemački Rajh državom agresorom, on to nije učinio. Objasnio je to činjenicom da Vatikan želi da bude van politike. A na stranu SSSR-a, gde su se nastavila gonjenja katolika, Sveta stolica je samo ponekad "bacala osuđujuće poglede".
Da li je Staljin pisao papi ili je to laž?
Početkom 1942. godine između SSSR-a i Vatikana uspostavljeni su bili prvi kontakti. Međutim, ali to nisu bili potpuno diplomatski odnosi. U to vreme Sovjetski Savez je počeo da formira takozvanu „Armiju Andersa“, koju su činili bivši poljski vojni zatvorenici. Sveta stolica se obratila Moskvi sa zahtevom da dozvoli katoličkom biskupu Jozefu Gavliniju da poseti ovu vojsku. Čudno, ali Staljin je dao saglasnost i krajem aprila 1942. godine episkop je stigao u SSSR.
Prema rečima poljskog diplomate, koji se tada nalazio u emigraciji, Staljin je pokazivao "interesovanje" za Vatikan. On je naveo da je prvi čovek SSSR-a priznao da Vatikan u Evropi ima značajan moralni autoritet. Postojala je informacija da je Staljin, prilikom sastanka sa ambasadorom Francuske koji je bio u izgnanstvu, izjavio da ne bi imao ništa protiv političkog saveza sa Vatikanom.
Upravo je ova informacija bila povod da nemačka propaganda napiše „istinitu priču“ o Staljinovom obraćanju Svetoj stolici, u kojoj je, osim uspostavljanja diplomatskih odnosa "vođa naroda" navodno tražio od pape da se moli za boljševike. Pored propagandnih letaka, informacije o "Staljinovom pismu papi" Nemci i Italijani su širili i na radiju. Čak je i britanski "Bi-Bi-Si", verujući Gebelsovoj propagandi, emitovao ovu „senzacionalnu vest“.
Reakcija Papske stolice
Posle informacije o tome da je Staljin molio papu da se moli za „Rusiju i boljševike“ kardinali Vatikana su negirali ovu "senzaciju". Međutim, ni odnosi Vatikana i Berlina u to vreme nisu bili baš dobri.
Uprkos zahtevima nacističkog rukovodstva Nemačke, papa rimski Pije XII je odbio da proglasi "antiboljševički krstaški rat" protiv SSSR-a. Odmah je usledila Hitlerova reakcija. Obustavljena je "Istočna misija" Vatikana koja je trebalo da stanovnike Sovjetskog Saveza, koje je okupirao Vermaht, prevede u katoličku veru.
Agent Rajhsziherhajtshauptamta (organizacija podređena Hajnrihu Himleru tokom njegovih dvojnih dužnosti šefa nemačke policije) je preko tajnog sekretara pape pitao pontifikata koliko su tačne glasine da Vatikan navodno želi da prizna SSSR. Odgovor Pija XII, koji je odmah prenet Berlinu i nije mnogo obradovao naciste. Pontifikat je bio "besan" da su se takve glasine uopšte mogle pojaviti.
"Vođa naroda" protiv pontifikata
Pre nego što su se saveznici iskrcali u Italiju septembra 1943. godine zapadne države su na sve moguće načine počele da uzdižu ulogu pape u međunarodnoj politici. Međutim, SSSR nije delio ovo mišljenje. Na primer, istoričari su opisivali slučaj kada je tokom Teheranske konferencije Vinston Čerčil počeo da insistira na tome da po „poljskom pitanju“ treba uzeti u obzir i ulogu Vatikana. Staljin je, oštro prekinuo britanskog premijera i podrugljivo ga upitao: "Koliko papa ima vojnih divizija?"
"Vođa naroda" nije mogao u potpunosti da ignoriše Rimokatoličku crkvu. U tom periodu je vojska Crvene armije počela da oslobađa zapadne delove Ukrajine, a u isto vreme su pripremali i napad na Litvaniju i regione u kojima je živeo veliki broj katolika. U proleće 1944. godine Staljin je u Kremlju primio Stanislava Orlemanjskog, američkog katoličkog episkopa i prijatelja Ruzvelta. Tokom sastanka je Staljin uveravao da je on spreman za saradnju sa pontifikatom.
U januaru 1945. godine Pije XII je izašao sa izjavom koja je u SSSR-u dočekana kao antisovjetska. Papa je ne, samo predložio da zaključi "meko primirje" sa poraženim državama, već je otvoreno govorio o progonu ukrajinskih katolika. Takve izjave dovele su do toga da su ga sovjetski novinari odmah prozvali "braniocem fašizma".
U konfrontaciji Kremlja i Vatikana nije učestvovao samo papa već i Staljin. Prema jednim od planova vođe, posle rata u Moskvi je trebao da se napravi neka vrsta "svetskog religioznog centra". Vatikan je bio glavni kamen spoticanja za sprovođenje Staljinovog plana.
Početkom 1950. godine u SSSR-u se aktivno širilo mišljenje da je rimski papa Pije XII tokom Drugog svetskog rata stao na stranu "država Osovine". Ovom pitanju je bio posvećen čitav naučni rad, koji je nazvan "Vatikan u Drugom svetskom ratu", knjiga je izdata 1951. godine. Staljin već sledeće godine kardinalno promenio svoj stav prema Vatikanu. On je javno pohvalio papu za njegove mirovne inicijative tokom rata.
Ko zna kakav bi bio sledeći "krug mira, prijateljstva i dobrosusedstva" između Svete stolice i Kremlja da 1953. godine ovaj odnos nije prekinula smrt Josifa Staljina.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Podzemna baza podmornica Balaklava na Krimu ostala je u istoriji jedan od najupečatljivijih primera "hladnog rata". U prošlom veku ovaj strogo poverljivi objekat napravljen je u slučaju nuklearnog rata ili Trećeg svetskog rata
Goran Ješić, bivši predsednik opštine Inđije pušten je iz pritvora i on je nakon toga dao izjavu tokom koje je psovao prisutne i poručio da je sudija na njegovoj strani.
Ako SAD ne primoraju Kijev na kompromis sa Rusijom, to ne samo da će dovesti do poraza Ukrajine, već će postaviti SAD pred tešku odluku – da li da započnu nuklearni rat, napisao je britanski politikolog, novinar i pisac Anatol Liven u članku za magazin The Nation.
Arhitekta Slobodan Maldini potvrdio je reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića kada je reč o stravičnoj nesreći u Novom Sadu koja se dogodila 1. novembra kada je sa Glavne železničke stanice otpala nadsrteršnica prilikom čega je život izgubilo 14 osoba.
Komentarišući posledice pobede Donalda Trampa na zemlje regiona i jačanje desnice, gradonačelnik Bjelovara i predsednik Hrvatske socijalno-liberalne stranke Dario Hrebak, izrazio je nadu da će podržavaoci Trampa - Viktor Orban i Aleksandar Vučić, uskoro biti smenjeni:
Opozicioni novinar iz nedeljnika Vreme, Andrej Ivanji, srušio je mantru koja se širi sa Đilasovih i Šolakovih medija i od strane opozicije da su nasilje u Novom Sadu sprovodili "ubačeni elementi" a ne opozicioni aktivisti:
Vučić je odgovorajući na pitanje kako komentariše izjavu potpredsednice Stranke slobode i pravde Marinike Tepić da je počeo građanski rat i da treba da se zapuca, rekao da mu je žao tih ljudi, a da on već razmišlja o razgovorima koji ga očekuju, pre svega sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom i sa drugim zvaničnicima sledeće nedelje i da ne želi time da se bavi.
Među opozicijom izbila je svađa oko toga ko će pre da zloupotrebi tragediju u Novom Sadu, pa je predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac udario Mirana Pogačara.
Tokom Sprecijalnog programa Informer TV došlo je do oštrog sukoba na temu odnosa SAD prema Srbiji i kosovskom pitanju između gostiju voditelja Informer TV Igor Ćurčića, Miljana Damjanovića iz SRS-a i političkog analitčara Srbe O. Filipovića.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv trojice muškaraca zbog postojanja opravdane sumnje da su zloupotrebom poverenja i teških materijalnih prilika vrbovali 20-godišnju devojku u cilju vršenja prostitucije i seksualne eksploatacije u periodu od februara do 10. juna ove godine.
Andrija P. (24) je četvrti mladić iz Kraljeva koji je u poslednje tri godine uhapšen zbog sumnje da je umešan u likvidacije koje se vezuju za rat kriminalnih klanova.
Dragan Tasić (72) iz Gornjeg Bukovca kod Vranja ubio je iz lovačke puške komšinicu Mirjanu Jović (55) i njenu majku Đurđiju Cvetković (85), a zatim je presudio i sebi!
Banke koje posluju u Srbiji su samo od provizija za razne usluge i naknada u 2023. zaradile čak 660 miliona evra, a u poslednje četiri godine skoro dve milijarde evra! Zanimljivo je da dve trećine čini zarada od naknada i to u godini kada je Narodna banka Srbije donela odluku o zamrzavanju poskupljenja ovih bankarskih usluga.
Stanje troje teško povređenih u obrušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra i dalje nepromenjeno, izjavila je vršilac dužnosti direktora Kliničkog centra Vojvodine Vesna Turkulov.
Vuk Stefanović Karadžić, reformator srpkog jezika, sakuplјač narodnih umotvorina i tvorac prvog srpskog rečnika rođen je na Mitrovdan 1787. godine u Tršiću.
Zvanični srednji kurs biće danas 116,9902 dinara za jedan evro, što je najveća vrednost dinara u odnosu na evropsku valutu u ovoj godini, saopštila je Narodna banka Srbije.
Četvrti vezani poraz upisao je Partizan u Parizu, a treći put se dešavaju ogromne i neshvatljive greške izabranika Željka Obradovića u samoj završnici, koje se na kraju ispostave kao prelomne. Tako je bilo i sinoć, a glavni "junak", ovog puta, jeste kapiten Vanja Marinković.
Propalestinski napadači povredili su 10 izraelskih fudbalskih navijača u Amsterdamu, posle čega je izraelski premijer Benjamin Netanijahu naredio slanje spasilačkih aviona za izraelske građane u Holandiji
Igrači mrze medije, a ne razumeju da im je to besplatna reklama i više novca, Jokić već pet godina nije pričao sa novinarima kada igra za Srbiju iako je kulturan i zamoli da ga niko ništa ne pita, otkriva američki novinar Vindhorst.
Glumac Muhamed Hadžović koji u seriji "Sablja" tumači lik kriminalca Mrve kaže da se šokirao kada je ušao u jednu prostoriju, a oko njega je bila gomila kriminalca.
Rejčel Kenedi gostovala je u podkastu The Trial of Diddy i između ostalog otkrila kako je upoznala Pi Didija u toples klubu "Seventh Heaven" u Tokiju, gde je radila kao plesačica.
Zimi je važno pravilno prati posteljinu kako bismo smanjili rizik od gripa i alergija. Stručnjaci preporučuju pranje najmanje jednom nedeljno, a tokom sezone gripa čak i dva puta nedeljno, kako bi se uklonile bakterije i alergeni. Održavanje čiste posteljine doprinosi zdravlju i boljem snu.
Oralni seks može biti jedan od najuzbudljivijih načina za zadovoljenje partnera, a ako želite da dovedete svog muškarca do ludila, važno je poznavati nekoliko ključnih pravila koja garantiraju nezaboravno iskustvo.
Bane Mojićević je otkrio da li će se prva generacija "Zvezda Granda" okupiti ove godine s obzirom na to da se navršilo dve decenije od njihovog takmičenja.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.