TALIBANI SEDE NA NEZAMISLIVOM BOGATSTVU VREDNOM 1.000 MILIJARDI DOLARA! Svetske zalihe litijuma, gvožđa, zlata... Kako to da su Amerikanci sve ovo prepustili nekom drugom... Jedna stvar sve objašnjava!
Podeli vest
Munjevito talibansko zauzimanje Avganistana dve decenije nakon američke invazije na tu zemlju, pokrenulo je političku i humanitarnu krizu, a bezbednosni stručnjaci se pitaju šta će se dogoditi sa ogromnim neiskorišćenim rudnim bogatstvom te zemlje
Avganistan je jedna od najsiromašnijih nacija na svetu., međutim, američki vojni zvaničnici i geolozi su 2010. godine otkrili da zemlja, koja se nalazi na raskrsnici centralne i južne Azije, "sedi" na nalazišstima minerala vrednim skoro 1.000 milijardi dolara, što bi moglo dramatično promeniti njene ekonomske izglede, prenosi CNN.
Nekoliko osoba je poginulo danas u gradu Asadabadu kada su Talibani otvorili vatru na ljude koji su nosili nacionalnu zastavu tokom skupa povodom Dana nezavisnosti Avganistana
19.08.2021
10:36
Zalihe minerala poput gvožđa, bakra i zlata raštrkane su po provincijama. Tu su i minerali retke zemlje i, možda najvažnije, ono što bi moglo biti jedno od najvećih svetskih nalazišta litijuma - bitne komponente za punjive baterije i druge tehnologije od vitalnog značaja za rešavanje klimatske krize.
"Avganistan je svakako jedan od regiona najbogatijih tradicionalnim plemenitim metalima, ali i metalima potrebnim za ekonomiju u razvoju 21. veka", rekao je Rod Šonover, naučnik i stručnjak za bezbednost koji je osnovao grupu "Ekolodžikal fjučers grup".
Presudni faktor - mir - je ono što je falilo zemlji da se uzdigne i iskoristi svoje resurse. Osim bezbednosnih izazova, tu je i nedostatak infrastrukture i ozbiljne suše koji su sprečavali eksploataciju najvrednijih minerala u prošlosti, što se, kako ocenjuje CNN, verovatno neće uskoro promeniti ni pod kontrolom talibana. Ipak, postoji interesovanje zemalja, uključujući Kinu, Pakistan i Indiju, koje bi mogle pokušati da se angažuju uprkos haosu.
"To je, međutim, veliki znak pitanja", rekao je Šonover.
Čak i pre nego što je američki predsednik DŽo Bajden najavio da će povući američke trupe iz Avganistana, postavljajući tako preduslove za povratak talibanske kontrole, ekonomski izgledi te zemlje bili su slabi.
Procenjuje se da je do 2020. godine, oko 90 odsto Avganistanaca živelo ispod nivoa siromaštva, dok je Svetska banka, u svom poslednjem izveštaju o toj zemlji, objavila da je ta ekonomija i dalje krhka i zavisna od pomoći.
Foto: Pixabay
Rude glavni adut Avganistana
Velika obećanja
"Razvoj i diverzifikacija privatnog sektora ograničeni su nesigurnošću, političkom nestabilnošću, slabim institucijama, neadekvatnom infrastrukturom, široko rasprostranjenom korupcijom i teškim poslovnim okruženjem", navodi se u izveštaju Svetske banke iz marta.
Mnoge zemlje sa slabim vladama pate od takozvanog "prokletstva resursa", u kojem napori za iskorišćavanje prirodnih resursa ne donose koristi lokalnom stanovništvu i domaćoj ekonomiji.
Uprkos tome, otkrića o rudnom bogatstvu Avganistana, koja su zasnovana na ranijim istraživanjima koje je sproveo Sovjetski Savez, ponudila su velika obećanja. Potražnja za metalima kao što su litijum i kobalt, kao i elementima retke zemlje, poput neodima, sve je veća jer mnoge zemlje nastoje da pređu na električne automobile i druge čiste tehnologije kako bi smanjile emisiju ugljenika.
Međunarodna agencija za energetiku (IEA) saopštila je u maju da se globalne zalihe litijuma, bakra, nikla, kobalta i elemenata retke zemlje moraju drastično povećati, ili svet neće uspeti u svom pokušaju da se izbori sa klimatskom krizom.
Tri zemlje - Kina, Demokratska Republika Kongo i Australija - trenutno čine 75 odsto globalne proizvodnje litijuma, kobalta i metala retke zemlje.
Foto: Pixabay
Avganistan prebogat mineralima
Bolivija, pa Avganistan
Prosečan električni automobil zahteva šest puta više minerala od konvencionalnog automobila, prema IEA. Litijum, nikl i kobalt su ključni za baterije. Elektroenergetske mreže takođe zahtevaju ogromne količine bakra i aluminijuma, dok se elementi retke zemlje koriste u magnetima potrebnim za rad vetroturbina.
Američka vlada je navodno procenila da bi se nalazišta litijuma u Avganistanu mogla meriti sa onima u Boliviji, gde se nalaze najveće svetske poznate rezerve.
"Da je Avganistan imao nekoliko godina mira, što bi dozvolilo razvoj njegovih mineralnih resursa, u roku od jedne decenije je mogao postati jedna od najbogatijih zemalja na tom području", rekao je Mirzad iz američkog Geološkog zavoda za magazin "Science" 2010. godine.
Međutim, taj mir nikada nije stigao, a većina rudnog bogatstva Avganistana ostala je u zemlji, rekao je Mosin Kan, viši saradnik u Atlantskom savetu i bivši direktor Međunarodnog monetarnog fonda za Bliski istok i centralnu Aziju.
Iako je bilo eksploatacije zlata, bakra i gvožđa, eksploatacija litijuma i minerala retkih zemalja zahteva mnogo veća ulaganja i tehničko znanje, kao i vreme. IEA procenjuje da je u proseku potrebno 16 godina od otkrića nalažišta da bi rudnik započeo proizvodnju. Trenutno, minerali u Avganistanu generišu samo milijardu dolara prihoda, rekao je Kan, procenjujući da se 30-40 odsto gubi zbog korupcije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nekoliko osoba je poginulo danas u gradu Asadabadu kada su Talibani otvorili vatru na ljude koji su nosili nacionalnu zastavu tokom skupa povodom Dana nezavisnosti Avganistana
Neobično dug stisak ruke između ruskog predsednika Vladimira Putina i šefa kineske diplomatije Vang Ija tokom nedavnog susreta u Kremlju pokrenuo je talas tumačenja među kineskim analitičarima, koji veruju da se iza tog detalja krije snažna politička poruka.
Vernici Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC) u Černovickoj oblasti sprečili su pokušaj nasilnog preuzimanja hrama, izjavio je poslanik ukrajinske Vrhovne rade Artjom Dmitruk na svom Telegram kanalu.
Lider stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš izneo je niz pretnji upućenih vlasti u Srbiji i njenom predsedniku Aleksandru Vučiću ukoliko ne prihvate Đilasovu vladu.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija u tehničkom mandatu Siniša Mali govorio je zašto je za građane Srbije veoma važan skup u subotu u Beogradu.
Slovački premijer Robert Fico izjavio je juče da je Evropskoj uniji potrebna iskrena diskusija o demokratiji i onome što se dešava u Slovačkoj i Srbiji, ističući da bi Srbija već bila članica da je Unija prema njoj bila pravedna.
Heroji sa Košara, Ivan Dražić, Jovica Šmigić i Dimtrije Župić, gostovali su na Informer televiziji i govorili o herojskoj borbi 1999. godine na Košarama.
Član Predsedništva SNS dr Aleksandra Tomić gostujući u Info jutru na Informer televiziji kod voditeljke Staše Koprivice govorila je o raskolu u Socijalističkoj partiji Srbije.
Predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj smatra da su voditelji namestili Čedomira Jovanovića i navukli ga da priča ne znajući da je uživo u programu.
Novinar Politike Bojan Bilbija gostujući u Info jutru kod voditeljke Jovane Radović komentarisao je pokušaj obojene revolucije u Srbiji tvrdeći da iza svega stoje strane službe.
Ministarka rudarstva i energetike u tehničkoj vladi Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da očekuje da će i ove sedmice doći do dodatnog smanjenja cene goriva na pumpama.
Milan Đorđević (42), farmaceut iz Niša nestao je na današnji dan pre 10 meseci na izletištu Bojanine vode na Suvoj planini, a do današnjeg dana njegova porodica o njemu nije dobila nikakvu informaciju i apeluju na ljude koji su možda videli Milana ili znaju nešto o njemu da im se jave.
Škole koje su nadoknadile nastavu neće morati da produžavaju godinu, već one koje su kasnije ušle u nadoknadu godine imaće pet dodatnih dana, rekla je načelnica za srednje škole iz Ministarstva prosvete Marija Krneta.
Osmogodišnjak koji je nedavno tokom nastave napao svog vršnjaka, a potom i učiteljicu u osnovnoj školi "14. oktobar" u beogradskoj opštini Rakovica, sada bi trebalo da krene na "onlajn" nastavu, rekao je otac napadnutog dečaka Miroslav.
Student Marko Kraljević (19) iz Leskovca, koji je juče teško povređen u saobraćajnoj nesreći kod Gornjeg Stopanja, preminuo je u Univerzitetskom kliničkom centru u Nišu.
Rat srpske i bugarske mafije, kao i nestanak 20 kilograma doveli su do brutalne likvidacije jednog od vođa srpskog podzemlja u Južnoafričkoj Republici.
U zajedničkoj akciji inspektora Sektora poreske policije, Operativnog odeljenja Beograd i Ministarstva unutrašnjih poslova - Odeljenja za suzbijanje privrednog kriminaliteta, po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, tri osobe iz Pančeva uhapšene su zbog sumnje da su izvršili krivično delo poreske prevare u vezi sa porezom na dodatu vrednost, čime je oštećen budžet Republike Srbije u iznosu višem od 20 miliona dinara.
Olivera A. (72) nastradala je juče oko 16 sati na Zvezdari kada je na nju, prema prvim informacijama, kamionom naleteo Nikola C. (40) dok je prelazila ulicu van pešačkog prelaza.
Nikola Jokić je protiv Sakramenta (126:114) ušao u ulogu glavnog trenera, crtao akcije igračima na tabli, a oni su ga slušali kao retko kad bivšeg trenera Majka Melouna.
Očekuje nas veoma teška utakmica protiv Panatinaikosa, ali ove sezone igramo dobro u gostima, tako da imamo svoje šanse u Atini. Imaju fenomenalne igrače i moramo da budemo spremni za svakog od njih, poručuje košarkaš Crvene zvezde, Filip Petrušev (24).
Nekadašnji fudbaler Crvene zvezde, a sada trener Barselone iz Ekvadora, Segundo Kastiljo (42), šokirao je sve ljubitelje južnoameričkog fudbala pošto se na utakmici protiv River Plejta u Buenos Ajresu u okviru Kopa Libertadores pojavio ni manje ni više nego u - roze svečanom odelu!
Sud u Njujorku naložio je Džejmsu Tobeku, režiseru nominovanom za Oskara, da isplati 1,68 milijardi dolara odštete za 40 žena koje su ga optužile za seksualno zlostavljanje i druge zločine tokom protekle četiri decenije.
U emisiji „Ako progovorim“ na televiziji K1, gostovale su Aleksandra Damjanović,
psihijatar, Nataša Kovačević Njezvanova i Jelena Njegomir, edukator za lični razvoj. Sa
Gocom Tržan razgovarale su o ključnim temama vezanim za ulogu žena kao majki i
vaspitanje dece, naročito dečaka.
Danas će porodica i prijatelji na Bežanijskom groblju obeležiti 40 dana od smrti Saše Popovića, a kreativnom direktoru "Grand" produkcije za dve nedelje bio bi rođendan, da ga opaka bolest nije pokosila.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar