Bugarska svrstala Srbiju na "crvenu listu", ulazak u tu zemlju moguć je samo u određenim situacijama
Podeli vest
Zbog pogoršanja epidemiološke situacije u našoj zemlji i porasta broja zaraženih ulazak u Bugarsku za državljane Srbije od danas je moguć samo uz negativan PCR test ili dokaz o potpunoj vbakcinaciji, i to isključivo u pojedinim slučajevima
To je objavljeno na portalu Ambasade Bugarske u Srbiji. Od zabrane ulaska izuzeta su sledeće kategorije lica (1A):
Mlađi od 12 godina koji turistički putuju u pratnji roditelja u Tursku, moći će da uđu u zemlju bez ikakvih uslovljavanja, dok za odrasle osobe važe nepromenjeni uslovi za prelazak granice, saopštila je ambasada Turske u Beogradu
07.09.2021
15:07
1) putnici u tranzitu - u slučaju kada se može garantovati napuštanje teritorije Bugarske bez zadržavanja;
2) pogranični radnici (lica koja žive u Bugarskoj i svakodnevno ili najmanje jednom nedeljno putuju u državu članicu EU, Tursku, Srbiju ili Severnu Makedoniju, radi obavljanja delatnosti kao zaposleno ili kao samozaposleno lice, kao i lica koja žive u navedenim državama i svakodnevno ili najmanje jednom nedeljno putuju u Bugarsku, radi obavljanja delatnosti kao zaposleno ili kao samozaposleno lice);
3) vozači i stjuardi u autobusima, koji vrše međunarodni prevoz putnika;
4) vozači teretnih motornih vozila, angažovani na međunarodnom prevozu robe i tereta;
5) posade plovila i lica koja pružaju tehničku podršku plovilima, koja pri ulasku na teritoriju Bugarske obaljaju svoje službene dužnosti;
6) posade vazduhoplova, angažovane na letovima do i sa bugarskih javnih aerodroma, i lica koja tehnički opslužuju vazduhoplove;
7) učenici i studenti i doktorandi koji žive u Srbiji, Grčkoj, Turskoj, Severnoj Makedoniji i Rumuniji i svakodnevno ili najmanje jednom nedeljno putuju u Bugarsku radi školovanja, kao i učenici, studenti i doktorandi koji žive u Bugarskoj i svakodnevno ili najmanje jednom nedeljno putuju u Srbiju, Grčku, Tursku, Severnu Makedoniju i Rumuniju, radi školovanja;
8) deca do navršavanja 12 godina života;
9) lica koja dolaze iz država s kojima Bugarska ima sporazum o slobodnom prelasku granice na recipročnoj osnovi, u skladu sa prilogom br. 1.
"Lica (iz kategorije 1A) se u Bugarskoj mogu zadržati onoliko vremena koliko je neophodno da ostvare cilj radi kojeg im je dozvoljen ulazak (tranzitni prolazak do treće države; obavljanje međunarodnog prevoza putnika; obavljanje/završetak međunarodnog prevoza tereta i robe; obavljanje službenih obaveza članova posade plovila; održavanje plovila; tehničko opsluživanje vazduhoplova; obuka učenika, studenata, doktoranada)", stoji u objavi.
"Lica navedena (u gorenavedenom spisku) u Bugarsku mogu ulaziti bez kovid dokumenata (tj. bez sertifikata o vakcinaciji ili o preležanoj bolesti i bez sertifikata o testiranju). Putnici u tranzitu su lica koja, bez zadržavanja, putuju preko bugarske teritorije, radi odlaska u treću zemlju. Na ulasku u zemlju, putnik u tranzitu obaveštava graničnu policiju da će (samo) tranzitirati i kuda ide, a informacija o tome se evidentira u jedinstvenom informacionom sistemu, kako bi nadležna služba pratila kada je lice napustilo zemlju", navodi se objavi.
Iz zabrane ulaska izuzete su i ove kategorije:
Pored ove grupe, od zabrane ulaska su izuzete sledeće kategorije lica (1B):
1) bugarski državljani i strani državljani sa regulisanim boravkom u Bugarskoj i članovi njihovih porodica;
2) državljani Evropske unije, Evropske ekonomske zajednice i Švajcarske Konfederacije i članovi njihovih porodica, koji dolaze iz država članica EU, EEZ i Švajcarske Konfederacije;
3) medicinski specijalisti, medicinski naučni radnici, socijalni radnici i njihovi rukovodioci kada je cilj putovanja u vezi sa profesijom koju obavljaju;
4) radnici koji učestvuju u dostavama lekova, medicinskih proizvoda i ličnih zaštitnih sredstava, medicinske aparature, uključujući njeno instaliranje i podršku;
5) državni zvaničnici (šefovi država, članovi vlade i dr.) i članovi njihovih delegacija, kao i diplomate, članovi administrativno-tehničkog osoblja stranih predstavništava, službenici međunarodnih organizacija, vojna lica, službenici službi bezbednosti i javnog reda i mira, i humanitarni radnici prilikom obavljanja njihovih obaveza, kao i članovi njihovih porodica;
6) lica koja putuju iz humanitarnih razloga u smislu odredaba Zakona o strancima u R. Bugarskoj;
7) sezonski poljoprivredni radnici i radnici u oblasti turizma;
8) strani državljani, radi dobijanja ukaza o sticanju bugarskog državljanstva;
9) strani studenti, nosioci vize tipa „D“ dobijene po osnovu školovanja;
10) druga lica, koja su dobila odobrenje ministra zdravlja ili od njega ovlašćenog zamenika ministra, na osnovu pismenog predloga ministra, kada to nalažu posebno važni konkretni razlozi.
"Srpski državljani (iz kategorije 1B) mogu iz Srbije kopnenim putem ući u Bugarsku preko sledećih graničnih prelaza: Oltomanci, Kalotina, Vrška čuka i Strezimirovci.
Licima koja dolaze iz država u "crvenoj zoni" nije dozvoljen ulazak u Bugarsku, ukoliko ne pripadaju godenavedenim izuzecima.
- Država iz koje lice dolazi je država u kojoj se nalazi početna tačka njegovog putovanja, nezavisno od boravka povezanog sa tranzitom preko drugih država tokom putovanja - stoji u objavi na sajtu bugarske ambasade.
Šta sve moraju da poseduju građani?
Lica iz tačke 1B) moraju na ulasku u zemlju istovremeno da poseduju:
1) validni sertifikat o potpunoj vakcinaciji ili o preležanoj bolesti kovid 19 (bilo digitalni kovid sertifikat EU o vakcinaciji ili o preležanoj bolesti bilo njemu analogni dokument, koji sadrži iste podatke)
2) negativan PCR test ne stariji od 72 sata od testiranja (što se dokazuje digitalnim kovid sertifikatom EU o izvršenom testiranju ili njemu analognim dokumentom, koji sadrži iste podatke).
- Licima iz tačke 1B) koja poseduju samo negativan PCR test ne stariji od 72 sata od testiranja (dakle, nemaju sertifikat o vakcinaciji ili o preležanoj bolesti), određuje se karantin u kućnim uslovima u trajanju od 10 dana. Bugarskim državljanima i stranim državljanima kojima je odobren boravak u Bugarskoj i članovima njihovih porodica, koji poseduju samo jedan od traženih dokumenata – bilo samo sertifikat o vakcinaciji ili o preležanoj bolesti bilo samo sertifikat o negativnom PCR testu, dozvoljava se ulazak u Bugarsku uz određivanje karantina u kućnim uslovima u trajanju od 10 dana, kojeg se mogu osloboditi ako nadležnom organu pokažu negativan rezultat PCR testa, obavljenog u roku od 24 sata od ulaska u Bugarsku - stoji u objavi bugarske ambasade.
U objavi na sajtu ambasade stoji da bugarskim državljanima i stranim državljanima kojima je odobren boravak u Bugarskoj i članovima njihovih porodica koji dolaze iz države u crvenoj zoni, a ne poseduju ni sertifikat o vakcinaciji, odnosno preležanoj bolesti, ni sertifikat o izvršenom PCR testiranju, određuje se karantin u kućnim uslovima u trajanju od 10 dana.
- Deci uzrasta od 12 do 18 godina, koja dolaze iz država u crvenoj zoni, dozvoljava se ulazak sa negativnim PCR testom. U slučaju da ne poseduju test, određuje im se karantin u kućnim uslovima u trajanju od 10 dana. Deca – bugarski državljani i deca – stranci, koja u bugarskoj imaju odobren boravak, mogu se osloboditi karantina ako nadležnom organu pokažu negativan rezultat PCR testa obavljenog u roku od 24 časa od ulaska u Bugarsku - navodi se.
Do juče je u Bugarsku bio moguć ulazak uz negativan test ili sertifikat o vakcinaciji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mlađi od 12 godina koji turistički putuju u pratnji roditelja u Tursku, moći će da uđu u zemlju bez ikakvih uslovljavanja, dok za odrasle osobe važe nepromenjeni uslovi za prelazak granice, saopštila je ambasada Turske u Beogradu
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Nije tajna da su Dragan Marković Palma i Željko Ražnatović Arkan bili prijatelji. U ispovesti za Informer govorio je o detaljima njihovog prijateljstva.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu je, posle saslušanja u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, odredila pritvor do 30 dana Ljiljani Milić Marković jednoj od 12 uhapšenih osoba koje se dovode u vezu sa padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, pišu Novosti.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio je povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, telegram saučešća porodici i prijateljima.
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Devojka koja je želela da svoj račun plati u kovanicama doživela je neprijatno iskustvo zbog burne reakcije kasirke na trafici, kada je ugledala metalni novac.
Iz Auto-moto saveza Srbije apeluju na vozače da voze pažljivo, posebno zbog velike promene vremena koja je prouzrokovala snežne padavine koje su umnogome pogoršale stanje na putevima.
Viši sud u Užicu odredio je danas pritvor do 30 dana Aliji Balijagiću, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori i za kojim se tragalo 27 dana.
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane, a zapalilo se nehigijenskom naselju ispod Mosta na Adi, kako je izjavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Mladoženja M.T. (26) iz Titela koji je 8. novembra pucao iz puške, i tom prilikom pogodio nekoliko gostiju na svadbi, nalazi se i dalje u pritvoru, a istraga je u toku.
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
Prema saznanjima do kojih je došao Informer, u toku je suđenje Strahinji Jokiću zbog fizičkog napada na navijača tokom utakmice Denver Nagetsa. Donosimo vam važne detalje u vezi sa procesom od kojeg potencijalno zavisi sloboda brata čuvenog košarkaša.
Najjača košarkaška liga na svetu i ovog petka objavila je novu listu za MVP trku, a očekivano lidersko mesto i dalje drži srpski košarkaš Nikola Jokić.
Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini.
Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
Era Ojdanić je za Informer ispričao da je među prvima saznao da je Dragan Marković Palma preminuo, zbog čega se duboko potresao, jer su bili dobri prijatelji dugi niz godina.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.