Bugarska svrstala Srbiju na "crvenu listu", ulazak u tu zemlju moguć je samo u određenim situacijama
Podeli vest
Zbog pogoršanja epidemiološke situacije u našoj zemlji i porasta broja zaraženih ulazak u Bugarsku za državljane Srbije od danas je moguć samo uz negativan PCR test ili dokaz o potpunoj vbakcinaciji, i to isključivo u pojedinim slučajevima
To je objavljeno na portalu Ambasade Bugarske u Srbiji. Od zabrane ulaska izuzeta su sledeće kategorije lica (1A):
Mlađi od 12 godina koji turistički putuju u pratnji roditelja u Tursku, moći će da uđu u zemlju bez ikakvih uslovljavanja, dok za odrasle osobe važe nepromenjeni uslovi za prelazak granice, saopštila je ambasada Turske u Beogradu
07.09.2021
15:07
1) putnici u tranzitu - u slučaju kada se može garantovati napuštanje teritorije Bugarske bez zadržavanja;
2) pogranični radnici (lica koja žive u Bugarskoj i svakodnevno ili najmanje jednom nedeljno putuju u državu članicu EU, Tursku, Srbiju ili Severnu Makedoniju, radi obavljanja delatnosti kao zaposleno ili kao samozaposleno lice, kao i lica koja žive u navedenim državama i svakodnevno ili najmanje jednom nedeljno putuju u Bugarsku, radi obavljanja delatnosti kao zaposleno ili kao samozaposleno lice);
3) vozači i stjuardi u autobusima, koji vrše međunarodni prevoz putnika;
4) vozači teretnih motornih vozila, angažovani na međunarodnom prevozu robe i tereta;
5) posade plovila i lica koja pružaju tehničku podršku plovilima, koja pri ulasku na teritoriju Bugarske obaljaju svoje službene dužnosti;
6) posade vazduhoplova, angažovane na letovima do i sa bugarskih javnih aerodroma, i lica koja tehnički opslužuju vazduhoplove;
7) učenici i studenti i doktorandi koji žive u Srbiji, Grčkoj, Turskoj, Severnoj Makedoniji i Rumuniji i svakodnevno ili najmanje jednom nedeljno putuju u Bugarsku radi školovanja, kao i učenici, studenti i doktorandi koji žive u Bugarskoj i svakodnevno ili najmanje jednom nedeljno putuju u Srbiju, Grčku, Tursku, Severnu Makedoniju i Rumuniju, radi školovanja;
8) deca do navršavanja 12 godina života;
9) lica koja dolaze iz država s kojima Bugarska ima sporazum o slobodnom prelasku granice na recipročnoj osnovi, u skladu sa prilogom br. 1.
"Lica (iz kategorije 1A) se u Bugarskoj mogu zadržati onoliko vremena koliko je neophodno da ostvare cilj radi kojeg im je dozvoljen ulazak (tranzitni prolazak do treće države; obavljanje međunarodnog prevoza putnika; obavljanje/završetak međunarodnog prevoza tereta i robe; obavljanje službenih obaveza članova posade plovila; održavanje plovila; tehničko opsluživanje vazduhoplova; obuka učenika, studenata, doktoranada)", stoji u objavi.
"Lica navedena (u gorenavedenom spisku) u Bugarsku mogu ulaziti bez kovid dokumenata (tj. bez sertifikata o vakcinaciji ili o preležanoj bolesti i bez sertifikata o testiranju). Putnici u tranzitu su lica koja, bez zadržavanja, putuju preko bugarske teritorije, radi odlaska u treću zemlju. Na ulasku u zemlju, putnik u tranzitu obaveštava graničnu policiju da će (samo) tranzitirati i kuda ide, a informacija o tome se evidentira u jedinstvenom informacionom sistemu, kako bi nadležna služba pratila kada je lice napustilo zemlju", navodi se objavi.
Iz zabrane ulaska izuzete su i ove kategorije:
Pored ove grupe, od zabrane ulaska su izuzete sledeće kategorije lica (1B):
1) bugarski državljani i strani državljani sa regulisanim boravkom u Bugarskoj i članovi njihovih porodica;
2) državljani Evropske unije, Evropske ekonomske zajednice i Švajcarske Konfederacije i članovi njihovih porodica, koji dolaze iz država članica EU, EEZ i Švajcarske Konfederacije;
3) medicinski specijalisti, medicinski naučni radnici, socijalni radnici i njihovi rukovodioci kada je cilj putovanja u vezi sa profesijom koju obavljaju;
4) radnici koji učestvuju u dostavama lekova, medicinskih proizvoda i ličnih zaštitnih sredstava, medicinske aparature, uključujući njeno instaliranje i podršku;
5) državni zvaničnici (šefovi država, članovi vlade i dr.) i članovi njihovih delegacija, kao i diplomate, članovi administrativno-tehničkog osoblja stranih predstavništava, službenici međunarodnih organizacija, vojna lica, službenici službi bezbednosti i javnog reda i mira, i humanitarni radnici prilikom obavljanja njihovih obaveza, kao i članovi njihovih porodica;
6) lica koja putuju iz humanitarnih razloga u smislu odredaba Zakona o strancima u R. Bugarskoj;
7) sezonski poljoprivredni radnici i radnici u oblasti turizma;
8) strani državljani, radi dobijanja ukaza o sticanju bugarskog državljanstva;
9) strani studenti, nosioci vize tipa „D“ dobijene po osnovu školovanja;
10) druga lica, koja su dobila odobrenje ministra zdravlja ili od njega ovlašćenog zamenika ministra, na osnovu pismenog predloga ministra, kada to nalažu posebno važni konkretni razlozi.
"Srpski državljani (iz kategorije 1B) mogu iz Srbije kopnenim putem ući u Bugarsku preko sledećih graničnih prelaza: Oltomanci, Kalotina, Vrška čuka i Strezimirovci.
Licima koja dolaze iz država u "crvenoj zoni" nije dozvoljen ulazak u Bugarsku, ukoliko ne pripadaju godenavedenim izuzecima.
- Država iz koje lice dolazi je država u kojoj se nalazi početna tačka njegovog putovanja, nezavisno od boravka povezanog sa tranzitom preko drugih država tokom putovanja - stoji u objavi na sajtu bugarske ambasade.
Šta sve moraju da poseduju građani?
Lica iz tačke 1B) moraju na ulasku u zemlju istovremeno da poseduju:
1) validni sertifikat o potpunoj vakcinaciji ili o preležanoj bolesti kovid 19 (bilo digitalni kovid sertifikat EU o vakcinaciji ili o preležanoj bolesti bilo njemu analogni dokument, koji sadrži iste podatke)
2) negativan PCR test ne stariji od 72 sata od testiranja (što se dokazuje digitalnim kovid sertifikatom EU o izvršenom testiranju ili njemu analognim dokumentom, koji sadrži iste podatke).
- Licima iz tačke 1B) koja poseduju samo negativan PCR test ne stariji od 72 sata od testiranja (dakle, nemaju sertifikat o vakcinaciji ili o preležanoj bolesti), određuje se karantin u kućnim uslovima u trajanju od 10 dana. Bugarskim državljanima i stranim državljanima kojima je odobren boravak u Bugarskoj i članovima njihovih porodica, koji poseduju samo jedan od traženih dokumenata – bilo samo sertifikat o vakcinaciji ili o preležanoj bolesti bilo samo sertifikat o negativnom PCR testu, dozvoljava se ulazak u Bugarsku uz određivanje karantina u kućnim uslovima u trajanju od 10 dana, kojeg se mogu osloboditi ako nadležnom organu pokažu negativan rezultat PCR testa, obavljenog u roku od 24 sata od ulaska u Bugarsku - stoji u objavi bugarske ambasade.
U objavi na sajtu ambasade stoji da bugarskim državljanima i stranim državljanima kojima je odobren boravak u Bugarskoj i članovima njihovih porodica koji dolaze iz države u crvenoj zoni, a ne poseduju ni sertifikat o vakcinaciji, odnosno preležanoj bolesti, ni sertifikat o izvršenom PCR testiranju, određuje se karantin u kućnim uslovima u trajanju od 10 dana.
- Deci uzrasta od 12 do 18 godina, koja dolaze iz država u crvenoj zoni, dozvoljava se ulazak sa negativnim PCR testom. U slučaju da ne poseduju test, određuje im se karantin u kućnim uslovima u trajanju od 10 dana. Deca – bugarski državljani i deca – stranci, koja u bugarskoj imaju odobren boravak, mogu se osloboditi karantina ako nadležnom organu pokažu negativan rezultat PCR testa obavljenog u roku od 24 časa od ulaska u Bugarsku - navodi se.
Do juče je u Bugarsku bio moguć ulazak uz negativan test ili sertifikat o vakcinaciji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mlađi od 12 godina koji turistički putuju u pratnji roditelja u Tursku, moći će da uđu u zemlju bez ikakvih uslovljavanja, dok za odrasle osobe važe nepromenjeni uslovi za prelazak granice, saopštila je ambasada Turske u Beogradu
Moskva je spremna da pokrene ofanzivne operacije na jugu Ukrajine, prevashodno na desnoj obali Hersonske oblasti i na zaporoškom pravcu, piše RBK Ukrajina.
Ruske trupe su praktično isterale Oružane snage Ukrajine iz centra Kurahova u Donjeckoj narodnoj republici, objavio je šef republike Denis Pušilin na svom telegram kanalu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na svom Instagram profilu povodom aktuelnih političkih izazova i poruka koje upućuju na ozbiljne pritiske na Srbiju i srpski narod u Republici Srpskoj. i na Kosovu i Metohiji.
Takozvani "kosovski premijer" Aljbin Kurti počeo je i zvanično da sprovodi najcrnji mogući scenario za Srbe na Kosovu i Metohiji, na koji je upozorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić!
Goran Ješić, osvedočeni nasilnik i jedan od glavnih vođa takozvanih "studentskih" protesta, koji su zapravo političke demonstracije, zapretio je novim nasiljem - otimačinom privatne svojine!
Pristalice opozicije danas su izazvale haos ispred jedne bolnice u Beogradu, ne dopuštajući majstoru da prođe i popravi kvar koji je izazvao prekid vodosnabdevanja u bolnici.
Predaednik Srbije objavio je moćnu poruku na svom Instagram profilu poručivši da zahvaljujući narodu se Srbija, posle godina i decenija propadanja, digla iz pepela poput feniksa.
Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.
Gosti "Info jutra" na Informer televiziji bili su potpredsednik SRS Miljan Damjanović i teolog Miloš Stojković koji su govorili koji su govorili o dva lica Srbije - onom koje bi da gradi i radi i onom koja bi da uništava i ruši.
Ministarstvo zdravlja u oktobru ove godine otvorilo je kancelariju za saradnju sa srpskim lekarima koji trenutno žive i rade u inostranstvu, a ovaj program doživeo je veliki uspeh, o čemu govori i činjenica da se u Srbiju vratilo prvih šest lekara iz celog sveta kako bi karijeru nastavili u svojoj državi.
Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.
Srpkinja Ljubica Boljević podelila je na društvenim mrežama svoje iskustvo kada se preselila na drugi kontinet zbog ljubavi, koja je ubrzo doživela krah.
Narodna banka Srbije usvojila je propise koji omogućavaju sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade, tako da minimalno učešće klijenta banke može biti 1.0 odsto od vrednosti stambene nepokretnosti.
Brojni lekari vraćaju se iz dijaspore u Srbiju, a među njima su i brat i sestra, Dalibor i Danijela Stojanović iz Gračanice, koji su se vratili iz Norveške u svoj rodni kraj kako bi stečeno znanje primenili i pomogli svom narodu.
U atrijumu Narodnog pozorišta u Užicu svečano je otkrivena skulptura „Mazepa“ Milana Miša Vergovića, prvog akademskog vajara rođenog u Užicu, u znak sećanja na ljude koji su svojim delom zadužili Užice i Srbiju.
Bivši pripadnik Crvenih beretki, Predrag Ratković (49), rodom iz Užica, isporučen je vlastima u Srbiji kako bi bio upućen na izdržavanje kazne zatvora od 16 godina za ubistvo, pišu portali.
Suđenje Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću i ostalim optuženima koji se terete za sedam ubistava, trgovinu drogom i oružjem, otmice i silovanje jednog mladića u prostorijama na stadionu Partizana, nastavlja se u Specijalnom sudu u Beogradu.
Anđelko Aćimović, otac nastradale male Angeline Aćimović u masakru OŠ "Vladislav Ribnikar" istakao je da čeka maksimalnu kaznu za roditelje dečaka ubice, Miljanu i Vladimira Kecmanovića.
Fudbaleri Partizana zvanično su otišli na zimsku pauzu, pošto je minulog vikenda spuštena zavesa na jesenji deo sezone. Međutim, za upravu nema odmora, zbog čega se član Privremenog organa Predrag Mijatović obratio javnosti, izneo konkretne finansijske podatke, sumirao šta je dosad urađeno, a potom otkrio plan i program za naredni period.
Predrag Mijatović na konferenciji u Humskoj dotakao se i trenera Save Miloševića i govorio o njegovom odlasku iz kluba, a prema rečima člana Radne grupe, to je bila isključivo odluka nekadašnjeg golgetera.
Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) saopštilo je danas da je nagrada za životno delo "Dobričin prsten“ za 2024. godinu pripala glumcu Bogdanu Dikliću.
U beogradskoj galeriji "Kuća Đure Jakšića " u samom srcu boemske četvrti naše prelepe Skadarlije, svoje radove će izložiti slikar Tomislav Đokić i slikarka Tanja Đokić.
Postoje rase pasa koje se izdvajaju kao najbolji psi čuvari. Bilo da tražite psa koji je prirodno oprezan, zaštitnički nastrojen ili hrabar, oni vas sigurno neće izneveriti.
Velike oči često se povezuju sa privlačnim osobinama poput ljubaznosti i topline. I dok se neki rađaju s takozvanim "Bambijevim" očima, uz nekoliko jednostavnih trikova šminkanja, svako može postići efekat krupnijih i otvorenijih očiju. Saznajte kako!
Postoji nekoliko prirodnih načina za snižavanje telesne temperature, koje su naše bake rado koristile kod kuće. Jedan od manje poznatih, ali efikasnih, metoda je korišćenje krompira.
U tržnim centrima često zaboravimo na vreme, a razlog za to je pažljivo osmišljena strategija, tvrde stručnjaci. U ovim prostorima retko možete primetiti sat, a to nije slučajno.
Prema novom istraživanju, razlika u godinama između partnera može značajno da utiče na trajanje veze. Što je veća razlika u godinama, to je veća verovatnoća da će doći do raskida veze.
Aleksandra Prijović je pred kraj koncerta prišla svom kumu, Aci Pejoviću, koji je sa suprugom i ćerkom sedeo u publici i tom prilikom mu je javno priznala koliko ga voli.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.