RUSKI VETO VEĆ JE SPASAO SRBIJU, A SADA I SVET! MOSKVA SPREČILA UVOĐENJE "TEMPIRANE BOMBE" U SB UN! Zapad hteo odrešene ruke za...
Podeli vest
Rezolucijom kojom bi se klimatske promene predstavile kao pretnja za međunarodni mir i stabilnost, čije je usvajanje sprečeno ruskim vetom, Savetu bezbednosti bi se pružio izgovor da interveniše praktično u svakoj zemlji na planeti, što bi predstavljalo tempiranu bombu, ocenjuje dr Srđa Trifković
Ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzja je kao razlog odbijanja naveo da je ovo bio pokušaj da se jednom rezolucijom jedno naučno i ekonomsko pitanje politizuje čime bi se, kako je rekao, odvukla pažnja Saveta bezbednosti sa onoga što je on nazvao „stvarnim izvorima konflikta" na raznim stranama sveta.
Rusija je stavila veto na rezoluciju Ujedinjenih nacija, prvu ovog tipa, koja je klimatske promene predstavlila kao pretnju za međunarodni mir i stabilnost
13.12.2021
19:50
Promoteri rezolucije Ujedinjenih nacija koja je klimatske promene predstavila kao pretnju za međunarodni mir i stabilnost nisu ni očekivali njeno usvajanje, ali će ruski veto i kinesku uzdržanost pokušati da iskoriste kao dodatno propagandno oružje protiv Moskve i Pekinga, kaže spoljnopolitički urednik američkog časopisa Hronikls dr Srđa Trifković.
Veto Rusije, Kina bila uzdržana
Prema njegovim rečima, činjenica da se Kina nije izjasnila, a da je Rusija vetom zaustavila rezoluciju kojom se zahteva uključivanje informacija o bezbednosnim implikacijama klimatskih promena kako bi Savet bezbednosti UN mogao „da posveti dužnu pažnju svim osnovnim uzrocima sukoba ili uvećanju rizika", poslužiće njenim inicijatorima kao sredstvo da Rusiju i Kinu predstave kao one strane koje navodno sprečavaju da se međunarodna zajednica ozbiljno angažuje u „borbi" sa klimatskim promenama.
Kako kaže, jasno je da iza predloga čiji su podnosioci Niger i Irska zapravo stoje tri zapadne zemlje, stalne članice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija - Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i Francuska, kao i Evropska unija koja je u SB UN prisutna u pozadini.
- Ovo je bio pokušaj da se i formalno postigne da se zapadni narativ o klimatskim promenama prihvati kao definitivna činjenica iako u tom narativu ima dosta, sa čisto naučnog stanovišta gledano, neizvesnosti i nedokazanih tvrdnji. Takođe, usvajanje ove rezolucije dovelo bi do preterane politizacije problema za koji je, čak i ako postoji u onom formatu i obimu koji su sponzori rezolucije uzimali zdravo za gotovo, vrlo neizvesno u kojoj bi meri Savet bezbednosti bio pravo telo da se sa njim uhvati ukoštac - objašnjava Trifković.
Mi već sada, dodaje naš sagovornik, imamo čitav niz institucija u okviru Ujedinjenih nacija koje se bave pitanjem klimatskih promena, a kao što smo videli na prošlomesečnom Samitu o klimatskim promenama u Glazgovu praktično je nemoguće izbeći politizaciju tog problema.
- Postoji, naime, znatna sklonost kod nekih zapadnih zemalja da nametanjem vrlo striktnih okvira ispuštanja ugljen dioksida spreče eksplozivni razvoj onih zemalja koje im predstavljaju velikog ekonomskog takmaca. Tu, pre svega, mislim na Kinu, koja ne bi mogla da postigne ovaj tempo razvoja u poslednje četiri decenije da se nije oslanjala na ugalj, jedini energent koji ne mora da uvozi - napominje Trifković.
Činjenica da je Indija bila protiv, Kina uzdržana, a Rusija na rezoluciju stavila veto govori, smatra Trifković, da je gotovo polovina čovečanstva zastupljenog na Savetu bezbednosti izrazila ili odbijanje ili skepsu prema ovoj rezoluciji.
Politizacija klimatskih promena
Očigledno je, ističe Trifković, da je nekome u interesu da ovaj zapadni narativ o uzrocima i stepenu klimatskih promena tretira kao datost koja više nije podložna preispitivanju i da ga onda politizuje time što bi se to pitanje pretvorilo i u mogući izgovor za intervenciju.
- Najveći emiter tih gasova koje zapadni pobornici teorije klimatskih promena proglašavaju za katastrofalne jeste Kina i da je ova rezolucija usvojena onda bi, teoretski, od Kine mogao da se zahteva neki vrlo rigorozni režim ograničavanja emitovanja takvih gasova pod pretnjom sankcija Saveta bezbednosti. To bi onda, ionako nestabilnoj situaciji u svetu, dodalo još jedan izvor hronične nestabilnosti - kategoričan je urednik Hroniklsa.
U tom smislu je, kaže, jasna pozadina celog narativa i praktično „demonizacije" uglja, uprkos tome što danas postoje tehnologije koje mogu da spreče emitovanje najštetnijih elemenata sagorevanja uglja.
- Međutim, to više nije predmet racionalne debate i sada imamo „demonizaciju" uglja kao oblik dodatnog pritiska na Kinu sa ciljem sputavanja njenog ekonomskog rasta - kategoričan je Srđa Trifković.
Podsetimo, od generalnog sekretara UN Antonija Gutereša se tražilo takođe da bezbednosne rizike vezane za klimu učini „centralnom komponentom" strategije za prevenciju sukoba i da izveštava o tome kako da se reše rizici na konkretnim žarištima.
Rusija je ocenila da je proučavanje klime - prerogativ naučnika, a da bi usvajanje ove rezolucije omogućilo da svaka država bude uvrštena na dnevni red SB UN „ako nekome bude neugodna".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Rusija je stavila veto na rezoluciju Ujedinjenih nacija, prvu ovog tipa, koja je klimatske promene predstavlila kao pretnju za međunarodni mir i stabilnost
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski želi da iskoristi pregovarački proces za pokretanje novog opoziva novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, izjavio je Aleksandar Dubinski, zamenik Vrhovne rade, koji se nalazi u zatvoru pod optužbom za izdaju.
Državljanin Uzbekistana uhapšen je u vezi sa terorističkim napadom u kojem je ubijen general-pukovnik ruske vojske Igor Kirilov, saopštila je ruska Istražna komisija.
Demokratska stranka je nekada slovila za ozbiljnu političku stranku u Srbiji, jer su je vodili ljudi poput Ljubomira Davidovića, Milana Grola, Dragoljuba Mićunovića, Zorana Đinđića... A sada je pala u ruke drekavca iz Skupštine Srđana Milivojevića.
Dehumanizacije predsednika Srbije Aleksandra Vučića traje već 12 godina, a crtanje mete na njegovom čelu dolazi vrlo često od samih voditelja medija koji se predstavljaju kao objektivni i profesionalni poput N1 i Nove S.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić boraviće Briselu 18. i 19. decembra 2024. godine, gde će učestvovati na Samitu lidera Evropske unije i Zapadnog Balkana, kao i na Samitu Evropska narodna partija Zapadni Balkan.
Projekat Velike Britanije i Amerike za uništenje ruske vlade targetiranjem čelnih ljudi, komentarisao je Info jutra, Slobodan Dimitrijević iz Srpsko-ruskog pokreta.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, sa posebnim fokusom na rusko-ukrajinski front i atentat na generala Igora Kirilova.
Gosti Igora Ćurčića u emisiji "Otvoreni studio" bili su Sreten Egerić, pukovnik u penziji i Ljuan Koko, politikolog, a govorili su o ubistvu ruskog generala Igora Kirilova, ali i o svim ostalim aktuelnim svetskim vestima.
Gost "INFO DANA" na TV Informer bio je pofesor Boris Bratina koji je govorio o tome da je Srbija u veoma opasnoj situaciji i da traju radovi na otcepljenju Vojvodine.
Aleksandra Čamagić, gradska sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu, najavila je da će do kraja naredne godine Beograd dobiti čak devet novih vrtića, a očekuje se i instaliranje video-nadzora, u vrtićima i osnovnim školama, koji će moći da prepozna opasne predmete.
Devojčica koju je majka (22) bacila na đubre, prve minute svog života započela je u kontejneru, na hladnoći, umotana u stari, pocepani, peškir., dobro je zdravstvenog stanja!
U Srbiji će danas u toku dana biti malo do umereno oblačno vreme sa sunčanim intervalima uz slab i promenljiv vetar i temperature od minus tri do 16 stepeni, saopštio je Republički Hidrometeorološki Zavod.
Na društvenim mrežama se Miljanovi bliski prijatelji opraštaju od njega, a svi su i dalje uznemireni zbog velike tragedije, ipak, sve nade i molitve usmerene su ka oporavku deteta koje je bilo u vozilu sa ocem prilikom strašnog sudara.
Službenici MUP-a, uhapsili su J. K. (45) iz Velike Plane, J. I. (25) iz Požarevca i B. N. (27) iz Svilajnca, zbog sumnje da su izvršile nedozvoljenu trgovinu i neovlašćenu upotrebu tuđeg poslovnog imena i druge posebne oznake robe ili usluga.
Mladić koji je odrastao u političkom kremu nekadašnje Jugoslavije bio je i Marko Milošević, stupce medijskih članaka počinje da ispisuje tek u godinama dok je njegov otac bio na čelu tadašnje države.
Nikola Jokić mogao bi uskoro da dobije pojačanje u Denveru, a na meti Nagetsa su Zek Levin iz Čikago Bulsa, Džordan Pul i Jonas Valančijunas, igrači Vašingtona, Džordan Klarkson iz Jute, Deandre Hanter, košarkaš Atlante i Kem Džonson iz Bruklina.
Sana Oša, prva supruga letonskog košarakaša Janisa Time, koji se ubio posle razvoda od Ane Sedokove, oglasila se na društvenim mrežama i objavila njegovu fotografiju sa sinom
Dušan Vlahović je navijačima koji su mu pretili posle remija sa Venecijom (2:2) odgovorio onako kako najbolje zna, golom u ubedljivoj pobedi nad Kaljarijem od 4:0 u osmini finala Kupa Italije, pa poručio da moraju da budu ujedinjeni.
Srbija bi mogla da ostane bez jedne medalje koju je osvojila na Olimpijskim igrama 2021. godine u Tokiju, jer predsednik Hrvatske Zoran Milanović tvrdi da bi odličje moglo da bude oduzeto rvaču Zurabu Datunašviliju.
Na ovogodišnjem srpskom filmskom festivalu u Čikagu, film Volja sinovljeva" osvojio je čak dve nagrade - za najbolji film, kao i za najboljeg reditelja.
Dobar i kvalitetan san izuzetno je važan za naše celokupno zdravlje. On nam smanjuje rizik od obolevanja od hroničnih bolesti, jača imunitet i održava mozak zdravim.
Uspešna preduzetnica i supruga bivšeg golmana Crvene zvezde Milana Borjana otkrila je s kojim se izazovima susretala dok je njen partner gradio put ka vrhu.
Voditeljka vremenske prognoze otvoreno je za Informer govorila o privatnom životu, suprugu Aleksandru Dabiću i njihovom nasledniku, te se dotakla karijere i otkrila da se i privatno oseća kao neko ko je zadužen za predviđanje vremenskih prilika.
Kaja Ostojić, danas u 13 časova, na svom Jutjub kanalu, objavila je dve nove pesme "Nemoj da me nerviraš" i "Minut pre ljubavi", koje su uvertira u njen novi studijski album na kojem uveliko radi!
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.