Nemačka je ugasila polovinu svojih nuklearnih elektrana, dok bi ostale trebalo da prestanu da rade do kraja godine
Definitivna odluka o gašenju nuklearnih elektrana doneta je još 2011. godine posle nesreće u japanskoj elektrani Fukušima, a kao krajnji rok zacrtana je upravo 2022. godina. Zatvorene su elektrane Gronde kod Hanovera, Gundremingen u blizini Minhena i Brokdorf kod Hamburga, koja je posebno bila na meti anti-nuklearnih protesta, piše AP. Ti reaktori rade još od sredine osamdesetih i obezbeđivali su struju za milione nemačkih domaćinstava.
Direktor ruskog energetskog giganta „Gasprom“ Aleksej Miler saopštio je da je danas završeno punjenje tehničkim gasom drugog kraka „Severnog toka 2“ i da je gasovod u potpunosti spreman za eksploataciju
29.12.2021
16:43
Gašenje u 2022.
U Nemačkoj se čuju glasovi da se odustane od odluke o gašenju nuklearnih izvora energije, jer elektrane imaju malu emisiju ugljen-dioksida. Zagovornici atomske energije navode i da bi zahvaljujući njima Nemačka mogla da postigne klimatske ciljeve u redukciji gasova staklene bašte.
Međutim, nemačka vlada saopštila je da ostaje pri odluci o gašenju svih nuklearnih elektrana do kraja 2022. i prestanku korišćenja uglja do 2030. godine, te da to neće omesti energetsku bezbednost Nemačke, te cilj da najveća evropska ekonomija postane „klimatski neutralna“ do 2045. godine.
„Masovnim proširenjem obnovljivih izvora energije i ubrzanjem proširenja električne mreže, možemo pokazati da je to moguće u Nemačkoj“, rekao je ministar ekonomije i klime Robert Habek.
Trenutno Nemačka iz obnovljivih izvora dobija 46 odsto struje, dok nuklearne elektrane obezbeđuju 13 odsto.
Nekoliko nemačkih susednih država već je odustalo od nuklearne energije ili planiraju to da urade, što bi moglo da dovede do nuklearne podele u Evropi, jer druge zemlje, poput Francuske, proširuju svoje nuklearne kapacitete.
Nemačka namerava da koristi prirodni gas kako bi „premostila“ period od gašenja nuklearnih elektrana do trenutka kada bude imala dovoljno energije iz obnovljivih izvora, navodi AP. Nemačke kompanije koje vode nuklearne elektrane dobiće kao naknadu za prerano gašenje tri milijarde dolara.
Ministarka za ekologiju Štefi Lemke odbacila je predloge da bi nova generacija nuklearnih elektrana mogla da promeni ovu odluku Nemačke.
„Nuklearne elektrane ostaju postrojenja visokog rizika koja proizvode visoko radioaktivan atomski otpad“, rekla je ona.
Međutim, još nije odluka gde će biti uskladišten nuklearni otpad iz nemačkih elektrana, koji može ostati radioaktivan i u sledećih 35.000 generacija.
Usred krize
Aleksej Muhin, direktor Centra za političke informacije u Moskvi, kazao je za RT da su nemačke vlasti donekle povezane sa „zelenom ekonomijom“, te da zbog toga ne mogu da odustanu od gašenja nuklearnih elektrana.
„Odluka Angele Merkel da zatvori nuklearne reaktore nakon katastrofe u Fukušimi proglašena je birokratskom. Savezna vlada je trebalo da preduzme veoma ozbiljne napore da spreči sledeće planirano gašenje, ali im to, očigledno, ne dozvoljavaju takozvana nova pravila zelene ekonomije“, navodi Muhin.
Kako precizira, odluka o gašenju dolazi u trenutku velike energetske krize u Evropi, a zbunjenost izazivaju uporni pokušaji EU da unapredi politiku zelene energije uprkos toj krizi.
„Energetska kriza bi trebalo da koriguje globalnu ekonomiju i „zelenu“ politiku, ali to se ne dešava zbog tvrdoglavosti, ponosa i predrasuda, čak i snobizma i upornosti evropskih partnera“, rekao je Muhin.
Bivši diplomata EU Albreht Rotaher izjavio je nedavno da se Nemačka „ponaša rizično“ sledeći „opasnu agendu“ brzog prestanka proizvodnje energije iz fosilnih goriva.
"Nemačko odustajanje od nuklearne energije, uglja i na kraju nafte je, s obzirom na to da obnovljivih izvora energije još nema u dovoljnoj količini, voda na mlin Rusije", kaže nemački diplomata.
Rotaher ukazuje da je zavisnost od ruskog gasa u EU samo u tok jedne godine porasla sa 40 na 53 odsto, ali i na činjenicu da u Severnom i Baltičkom moru nema terminala za ukapljeni gas, što bi bila eventualna alternativa ruskom gasu. Osim toga, nastavlja nemački diplomata, institucije EU razdvajaju spoljnu od energetske politike, a zemlje-članice često teže konfliktnom stavu.
„Ovo što vidimo sada, s gasom koji se preko Jamala vraća iz Nemačke u Poljsku, to je samo predigra mnogo većih stvari“, kaže Rotaher i zaključuje: „Možemo da očekujemo još oštrije epizode.“
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Direktor ruskog energetskog giganta „Gasprom“ Aleksej Miler saopštio je da je danas završeno punjenje tehničkim gasom drugog kraka „Severnog toka 2“ i da je gasovod u potpunosti spreman za eksploataciju
Na pravcu Kupjansk, ukrajinske trupe su ponovo počele da koriste artiljeriju protiv ruskih snaga, međutim, ove pokušaje ukrajinske strane nisu dale rezultate, izjavio je komandant mešanog artiljerijskog diviziona dobrovoljačkog bataljona BARS-9 sa pozivnim imenom "Svarožić", za rusku agenciju RIA Novosti.
Ukrajina ima samo dve opcije za svoju bezbednost – NATO ili nuklearno oružje, smatra istoričar Mark Galeoti, britanski stručnjak koji je napisao više od 20 knjiga o ruskoj politici i istoriji.
Jedan od najistaknutijih srpskih preduzetnika Bogoljub Karić u emisiji "Poverljivo sa Latinovićem" na Informer TV kaže da svoju porodicu nikada nije hteo da uvlači u nečasne poslove sa drogom i oružjem i da je radio samo legalne poslove.
Predsednik pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović otkrio je istinu o istraživanjima koja opozicija predvođena predsednikom Stranke slobode i pravde Draganom Đilasom "sprovodi" uoči svakih izbora u Srbiji.
Kancelarija za KiM saopštila je da je hapšenjem M. D. (28) rodom iz Babinog Mosta, a nastanjenog u Kosovskoj Mitrovici, nastavljena hajka na Srbe naočigled međunarodne zajednice.
Maja Mrnuštik iz Čankove Lige socijaldemokrata Vojvodine potvrdila je da je cilj opozicije da tragediju u Novom Sadu zloupotrebi kako bi zaustavila svu gradnju u Srbiji, računajući i Ekspo.
Uvođenje i pojačao delovanje tehnologije u vidu dronova i tenkova na daljinsko upravljanje na ukrajinskom ratištu, govorili su gosti "Rata uživo", Vladimir Prebiračevič iz Srpsko ruskog centra "Majak" i direktorka PEP akademije za avijaciju Danka Nešović.
Strukturne promene u CIA od strane Donalda Trampa i potencijalne bezbednosne rizike koje to nosi sa sobom, analizirali su gosti "Otvorenog studijia", stručnjak za bezbednost Nikola Antić i bivši pripadnik Državne bezbednosti Dragan Radenović.
Gosti "Info dana" bili su novinarka Informera Branka Lazić, reporterka Dragana Ćendić i narodni poslanik Nebojša Bakarec. One su govorile na temu napada na našu redakciju.
Emisija "Info-jutro" na Informer televiziji bavila se večitom temom sukoba na Bliskom istoku, kršenjem ljudskih prava, ali tvrdnjama da će Evropska unija okrenuti leđa Izraelu.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Bojan Dragičević (43), svojevremeno jedan od najtraženijih evropskih begunaca, pravosnažno je osuđen na osam godina zatvora zbog pljačke zlatare u Požarevcu pre 15 godina iz koje je odneo 2,7 kilograma zlata.
Bizarna scena dogodila se tokom večeri u centru Čačka, kada je muškarac, za sada N.N lice potpuno nag protrčao kroz centar grada, što je izazvalo šok kod građana Čačka.
Mladić I.S. (23) iz Novog Pazara pokušao je sinoć da izvrši samoubistvo, izbovši se nožem deset puta u predelu grudnog koša stomaka, a u kući je pronađeno i oproštajno pismo.
Nikola M. (35) iz sela Veliko Središte kod Vršca nastradao je u teškoj saobraćajnoj nesreći kada se vozilom zakucao u kamion, sa njim je nastradao i njegov sin Mihajlo M. (2) kog je bez znanja bivše supruge uzeo iz vrtića.
Srpska pravoslavna crkva 16. novembra obeležava Đurđic - Obnovljenje hrama Svetog velikomučenika Georgija za koje se vezuje veliki broj narodnih običaja i verovanja.
Cena oraha u sezoni slava otišla je nebu pod oblake. Kilogram ovog koštunjavog voća bez kog ni jedna slavska trpeza ne može da se zamisli košta i do 2.000 dinara!
Iz Fonda PIO su potvrdili da osiguranik koji je podneo zahtev za ostvarivanje prava na penziju, a trenutno se nalazi van radnog odnosa, od ovlašćenog lica iz Fonda može dobiti potvrdu u svrhu regulisanja zdravstvenog osiguranja.
Snežana Timotijević borila se sa alkoholizmom čitavih pet godina. Njen problem počeo je još u srednjoj školi, a vrlo brzo razvio se u psihičku zavisnost.
Košarkaške ekipe gimnazijalaca iz Paraćina, posvetili su svoje pobede sugrađanki Anji R. koja je teško povređena u nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Fudbalska reprezentacija Srbije odigrala je nerešeno 1:1 u 5. kolu A4 grupe Lige nacija ostala u igri za drugo mesto, a otpisala Švajcarce! Kakav gol Alekse Terzića u finišu, kakav gol za ludnicu na "Lecigrundu"!
U srcu Beograda, na mestu gde se susreću umetnost, tradicija i inovacija, Palata umetnosti Madlena s ponosom poklanja gradu petodnevni kulturni mozaik – slavlje koje će od 19. do 23. novembra odisati elegancijom, strašću i raznolikošću umetničkog izraza.
Smeli modni komadi uklopljeni u prepoznatljiv stil s akcentom na neprolazno crno, bar kada je čuveni dizajner Bata Spasojević u pitanju, trend su za ovu sezonu. Najnovija kolekcija za jesen/zimu jednog od naših najpoznatijih dizajnera, premijerno će biti prikazana publici u Beogradu na modnom, scensko/vizuelnom spektaklu, koji je zakazan za ponedeljak u čuvenoj Kristalnoj dvorani pozatog prestoničkog hotela.
Druga po redu izložba "Tradicija kao kriterijum" čija je tema ove godine Moravska Srbija svečano će biti otvorena u Konaku kneginje Ljubice (ulica Kneza Sime Markovića 8, Beograd) u subotu 16. novembra 2024. sa početkom u 18 časova.
Mala scena Jugoslovenskog dramskog pozorišta poznata kao "Studio JDP" sutra dobija novo ime - "Studio Ćirilov" povodom deset godina od smrti Jovana Ćirilova.
Firenca, jedan od najlepših italijanskih gradova, koji godišnje privuče milione turista, odlučio je da preduzme drastične mere u borbi protiv prekomernog turizma.
Dea Đurđević i Mladen Mijatović stavili su tačku na romansu nakon više od šest godina zabavljanja, a jedan od najupečatljivijih trenutaka njihove veze bio je rođendanski poklon koji je voditeljka dobila od svog izabranika - zvezdu u svemiru.
Mirza Selimović održao je večeras, 15. novembra, prvi od dva rasprodata koncerta u Beogradu. Pevač je nastup započeo jednim od najvećih hitova, a u publici ga je podržalo mnogo javnih ličnosti.
Ceca Ražnatović održala je večeras, 15. novembra, koncert u Dubaiju. Pevačica je nastupila u jednom luksuznom hotelu, a Informer vam donosi ekskluzivne kadrove iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Pevač Mirza Selimović uoči večerašnjeg koncerta u MTS Dvorani u razgovoru za Informer otkrio je detalje poruke koju je poslao kreativnom direktoru "Granda", Saši Popoviću, koji poslednjih meseci bije najtežu bitku.
Pevačica Milica Pavlović u petak veče oko 21 sat započela je svoj koncert u Laktašima, a na scenu je izašla u uzanom crno-zlatnom kombinezonu, koji je istakao njenu liniju dovedenu do savršenstva.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.