• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/Dojče Vele/Kurir

12.01.2022

15:16

ŠOLCU, STAROM LISCU, NACRTALI METU NA ČELO, A ZA TO JE DAO DEBEO POVOD! Evo šta se krije iza afere koja ga UGROŽAVA...

Reuters

Vesti

ŠOLCU, STAROM LISCU, NACRTALI METU NA ČELO, A ZA TO JE DAO DEBEO POVOD! Evo šta se krije iza afere koja ga UGROŽAVA...

Podeli vest

Nemački kancelar Olaf Šolc je na meti napada opozicionih stranaka zbog mogućeg ilegalnog spasavanja jedne hamburške banke umešane u cum-ex aferu – u vreme dok je bio nemački ministar finansija

Javno tužilaštvo u Hamburgu je još pre godinu dana vodilo tzv. predistražni postupak protiv sadašnjeg nemačkog kancelara Olafa Šolca. Razlog za to je bilo devet krivičnih prijava građana protiv Šolca u vezi s tzv. cum-ex skandalom.

Reč je o skandalu koji se proteže na period od bar poslednje dve decenije. Mreža banaka, advokata i superbogatih našla je način poslovanja s vrednosnim papirima tako da im se jednom (ili čak nijednom) plaćen porez nadoknađuje – više puta. Razne evropske države su tako oštećene za više od 50 milijardi evra.

Prijave protiv Šolca su podnete zbog sumnji da se umešao u poreski postupak protiv Varburg-banke. Ta banka je učestvovala u cum-ex-aferi nakon koje je grad-pokrajina Hamburg od nje zatražio isplatu od 47 miliona evra utajenog poreza.

Foto: Reuters

Tekst potpisa

Ne seća se

Šolc se 2016. godine, u vreme kada je bio prvi gradonačelnik – odnosno, premijer grada-pokrajine Hamburga, dva puta sastajao s vlasnicima banke i imao bar jedan telefonski razgovor sa jednim od Varburg-bankara, prenelo je više nemačkih medija. Ubrzo zatim, Hamburg je odustao od svog potraživanja.

Zbog čitavog slučaja je u hamburškom parlamentu formiran istražni odbor pred kojim u proleće 2021. godine ispitan i Olaf Šolc. On je tada rekao da se ne seća da je razgovarao s predstavnicima Varburg-banke.

Zanimljivo je da istražni odbor nije bio obavešten da hamburški javni tužilac vodi predistražni postupak, to jest, da razmatra mogućnost podizanja optužnice protiv Šolca koji je u vreme svog iskaza pred istražnim odborom bio nemački ministar finansija.

Potkraj decembra 2021, poslanička grupa CDU je u hamburškom parlamentu gde je u opoziciji, od vladajuće koalicije SPD i Zelenih zatražila i dobila informacije iz kojih je jasno da je jedan Šolcov advokat tokom prošle godine više puta tražio od vlasti da ne pokreće postupak protiv sadašnjeg kancelara. Zbog toga je sada situacija postala dosta opasna po njega i njegov kredibilitet kao kancelara.

Foto: Reuters

Tekst potpisa

Nezavisno pravosuđe?

To što je javni tužilac u Hamburgu tri nedelje pred izbore u Nemačkoj obustavio dalju istragu protiv Šolca, u Nemačkoj može da znači i da mu to, sasvim legalno, nije dozvolila – vlada. Jer, prema nemačkim zakonima, sudije su nezavisne, ali javni tužioci, koji uopšte odlučuju o tome ko će se naći pred sudom, prema Zakona o organizaciji i nadležnosti sudova – nisu.

To je formulisano u članu 146 tog nemačkog zakona: Službenici javnog tužilaštva imaju da se povinuju službenim instrukcijama svojih pretpostavljenih.

Postoje tzv. interni i eksterni pretpostavljeni. Eksterni pretpostavljeni, koji ima poslednju reč je – nadležni ministar pravde.

Taj zakon potiče još iz paketa Zakona pravosuđa Nemačkog rajha iz 1879. godine. Zahvaljujući njemu, vlada najbolje može da zaštiti samu sebe od krivičnog gonjenja.

To je 2009. upalo u oči Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope koja je zatražila od Nemačke da ukine pomenutu zakonsku odredbu. Deset godina kasnije, Evropski sud pravde nije hteo da prizna jedan nemački međunarodni nalog za hapšenje osumnjičenih kriminalaca, jer, kako je konstatovao, nema dovoljno garantija da je nemačko pravosuđe nezavisno.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set