• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs/Sputnjik

26.01.2022

08:29

AFERA "VICEADMIRAL ŠENBAH" DRMA EVROPU! Kako je šef nemačke mornarice izjavom o Rusiji i Krimu razbucao licemerni Zapad i pokazao svetu da i tamo ima onih koji misle svojom glavom

Printskrin Yotuube

Vesti

AFERA "VICEADMIRAL ŠENBAH" DRMA EVROPU! Kako je šef nemačke mornarice izjavom o Rusiji i Krimu razbucao licemerni Zapad i pokazao svetu da i tamo ima onih koji misle svojom glavom

Podeli vest

Šef nemačke mornarice, viceadmiral Kaj-Ahim Šenbah, podneo je ostavku nakon skandala u kojem se suočio sa optužbama da je previše promoskovski orijentisan

Govoreći na Institutu za odbrambene studije i analize Manohar Parrikar u Nju Delhijuu Indiji, Šenbah je tvrdio da Rusija, pod predsednikom Vladimirom Putinom, suštinski nije zainteresovana za preuzimanje ukrajinske teritorije, već je želela poštovanje Zapada.

Po njegovom mišljenju, Zapad treba da ponudi to poštovanje iz tri razloga: zato što bi to bilo lako, jer Rusija i njen lider to zaslužuju i zato što je Evropi potrebna Moskva kao saveznik protiv Kine.

Šenbah je takođe apelovao u ime religije, opisujući sebe kao posvećenog rimokatolika i tvrdeći da hrišćanski identitet Rusije ukazuje na potrebu za partnerstvom između zemlje i drugih uglavnom hrišćanskih naroda. Što se tiče Krima, on je bio iskren u svom uverenju da se neće vratiti pod ukrajinsku kontrolu.

Razgovor je snimljen i postavljen na Jutjub, što je možda bilo kobno za njegovu karijeru. Da njegove izjave nisu bile tako lako dostupne, možda bi prošle nezapaženo.

Kada se saznalo, ove izjave izazvale su veliko zaprepašćenje, kako na međunarodnom nivou, tako i kod kuće, u Nemačkoj. Šenbah je, budući da je bio gotovo siguran da će biti razrešen, reagovao prvi i podneo ostavku koja je odmah prihvaćena.

Odgovor Ukrajine bio je brz: nemačka ambasadorka u Kijevu, Anka Feldhusen, pozvana je na ruzgovor.

Šta god da mislite o Šenbahovim izjavama, on postaje ikona potisnute „slobode govora“. Doduše, on ima pravo na svoja privatna mišljenja, ali je napravio ozbiljnu grešku što ih je pomešao sa svojom zvaničnom funkcijom, govoreći u punoj uniformi i obaveštavajući svoje indijske domaćine da će njegov govor odražavati i njegovo lično gledište i stanovište njegove vlade.

Bio je, u najmanju ruku, veoma neoprezan, što je i sam javno priznao sa više poštenja nego što su to pokazali mnogi odlazeći političari. I to je dovoljan razlog za povlačenje, jer svaki mornar, a posebno visoki viceadmiral, mora da izbegava da ostavlja utisak da se meša u prerogativ političkog rukovodstva, da određuje i artikuliše politiku, čak i – možda posebno – kada je ta politika manje nego ubedljivo.

U stvari, sadašnji slučaj je dokaz da nemački sistem vojno-političkih odnosa funkcioniše bolje od, na primer, britanskih ili američkih, gde su potpune političke izjave i brutalne intervencije vojnog vrha prilično uobičajene. Kada se, na primer, činilo da je tadašnji lider laburista Džeremi Korbin nadomak kabineta premijera, general britanske vojske zapretio je pobunom ako levica ikada dođe na vlast.

Foto: Reuters

Šenbah zaslužuje poštovanje i u pogledu načina na koji se nosio sa sopstvenom greškom, poneo se bolje od većine političara. Ali, šta je sa suštinom Šenbahovih primedbi? One zahtevaju pravljenje razlika. Njegov predosećaj da Rusija i Putin žele poštovanje ima mnogo smisla. Putin zaslužuje poštovanje kao lider velike zemlje. Ili, drugačije rečeno, šta god da mislite o njemu, njegovim stavovima i postupcima, njegova funkcija predsednika Rusije sama po sebi zahteva poštovanje. I, opet, i to ima savršenog smisla.

Na kraju, ali ne i najmanje važno, Ukrajina. Šenbahovi kritičari treba da ostanu pošteni. On, zapravo, nije doveo u pitanje politiku Kijeva i Zapada da zvanično ne priznaju Krim kao ruski. On je samo rekao da je vraćanje poluostrva pod de fakto kontrolu Ukrajine postalo uzaludna politika.

Možete se složiti ili ne složiti, ali ovde nema direktnog osporavanja zvanične linije Berlina – samo politički indiskretno ispoljavanje realizma na pogrešnom mestu i u pogrešno vreme.

Ipak, ono što će u vezi sa aferom Šenbah biti najzanimljivije za buduće istoričare jeste očigledna neusklađenost između onoga što mnogi na Zapadu znaju da je činjenica i zapadnih narativ.

Nedostatak realizma u zapadnoj politici je ono na šta se Šenbah zaista spotaknuo. Bizarno je, na primer, da se jednostavna izjava o tome da se Rusiji i njenom rukovodstvu duguje elementarno poštovanje sada može pogrešno protumačiti kao da na neki način podriva jedinstvo i rešenost Zapada. Ako su te stvari tako krhke i alergične na stvarnost, Zapad ima mnogo više razloga za brigu od šefa nemačke mornarice.

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

Kako su prodali Miloševića Hagu? Njegov čuveni govor na Gazimestanu okupio je dva miliona Srba! (VIDEO)
Live TV

Kako su prodali Miloševića Hagu? Njegov čuveni govor na Gazimestanu okupio je dva miliona Srba! (VIDEO)

Ako se vratimo u 1989. godinu, setićemo se Miloševićevog govora na Gazimestanu. Neke rečenice izvučene su iz konteksta i tako su korišćene kao navodni dokazi protiv njega na sudu u Hagu. Takođe na Vidovdan predsednik Milošević izručen je Hagu. Da li je sve to moralo i u čemu je simbolika Vidovdana kroz celu srpsku istoriju govorili su u "Info danu" Drušan Proroković i Zoran Anđelković.

27.06.2024

18:03

Da li se Kurti uplašio sastanka sa predsednikom Vučićem? Lažni premijer zapravo je samo slušao naređenja sa Zapada! (VIDEO)
Live TV

Da li se Kurti uplašio sastanka sa predsednikom Vučićem? Lažni premijer zapravo je samo slušao naređenja sa Zapada! (VIDEO)

Juče su održani pregovori u Briselu o Kosovu i Metohiji. Svi su se pojavili, ali se nisu svi sreli. Aljbin Kurti je izbegao susret sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Da li Kurti nije hteo ili nije smeo da se sastane sa predsednikom, ostaje dilema. Na ovu temu u "Info danu" govorio je Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca u Srbiji i Vladimir Kokanović, predsednik Saveza Srba u Sloveniji.

27.06.2024

16:43

Službama bezbednosti i dubokoj državi nikako ne odgovara slobodan protok informacija! Neke od depeša Vikiliksa su nespretno iznesene! (VIDEO)
Live TV

Službama bezbednosti i dubokoj državi nikako ne odgovara slobodan protok informacija! Neke od depeša Vikiliksa su nespretno iznesene! (VIDEO)

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž izjasnio se juče krivim po jednoj optužbi za pribavljanje i objavljivanje vojnih tajni SAD, kao rezultat dogovora sa tužiocima američkog Sekretarijata za pravosuđe, čime je obezbedio sebi slobodu, a time je završena i duga pravna saga koja je pokrenula debate o slobodi štampe i nacionalnoj bezbednosti. Na tu temu govorio je za Informer predsednik Lobista Srbije Nenad Vuković tokom gostovanja u "Info jutru".

27.06.2024

13:08

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Da li se krstite kada prođete pored crkve?
Srbija

Da li se krstite kada prođete pored crkve?

Primetili ste sigurno i videli mnoge da se prolazeći pored crkve, bilo pešice, bilo nekim prevoznim sredstvom, prekrste. Možda i vi to često radite, a ne znate da li postupate ispravno ili je pak reč o sujeverju.

26.06.2024

15:17