RATNI BUBNJEVI NA ISTOKU EVROPE! Četiri su scenarija rusko-ukrajinskog rata i svaki je brutalan! Treći NAJPOGUBNIJI, ali neće Ukrajinu SKROZ OTPISATI
Podeli vest
Stručnjaci veruju da je ruska invazija na Ukrajinu u punom obimu najmanje verovatna opcija od mogućih ishoda trenutne eskalacije u regionu i naginju ka daljoj aneksiji ili "ograničenoj operaciji“
Dok zapadne zemlje opozivaju diplomate iz Кijeva zbog straha od ruskog napada, analitičari uglavnom predviđaju četiri moguća scenarija koja bi mogla da se odigraju u narednim nedeljama.
Pregovori između SAD i Rusije mogli bi da se ispostave kao poslednja pogodba, u kojoj bi Zapad mogao da prizna suverenitet Moskve nad Krimom, a Ukrajina rizikuje da ponovi sudbinu Austrije. Ovo mišljenje deli i američki analitičar Stiven Sabo, prenosi The National Interest
24.01.2022
16:30
Pripajanje Donbasa
Pripajanje Donjecke i Luganske Narodne Republike — nepriznatih država koje su proglasili proruski separatisti u regionu Donbasa u istočnoj Ukrajini 2014. godine — bila je konstanta ruske političke agende. Među glasnim pristalicama ideje su glavna urednica RT-a Margarita Simonjan i lideri lojalnih "sistemskih“ opozicionih partija u Državnoj Dumi.
U decembru je predsednik Vladimir Putin optužio Ukrajinu da je izvršila "genocid“ nad lokalnim stanovništvom koje govori ruski. Takvi komentari bi mogli da budu izgovor za formalno raspoređivanje ruskih trupa u Donbasu, možda zauzimanje delova Donjecke i Luganske oblasti koje kontroliše Кijev.
Ukrajinski diplomata koji je želeo da ostane anoniman rekao je za "Moskou tajms" da bi uvođenje trupa u Donbas mogao da bude prvi korak za Rusiju, koja će onda proceniti reakciju Zapada pre nego što krene dalje.
Iako se veruje da su ruske snage prisutne u Donbasu od najranijih dana pobune u proleće 2014. godine, Rusija je uvek poricala svoju umešanost u region. Moskva smatra da je rat u Donbasu unutrašnji ukrajinski sukob i da nema raspoređenih trupa na toj teritoriji. Za Narodnu Republiku Donbas, koja je uvek izražavala svoju želju da se pridruži Rusiji, zvanično priznanje bi moglo da bude uvod u aneksiju u stilu Кrima od strane Rusije.
"Ograničena operacija"
Drugi mogući scenario je takozvana "ograničena operacija“. Ova opcija bi značila da se Rusija uzdržava od okupacije teritorije i da se umesto toga fokusira na kratak, oštar poraz ukrajinske vojske.
Ova opcija je privukla pažnju nakon što je američki predsednik Džo Bajden sugerisao da će Vašington reagovati manje oštro na ograničeni upad nego na opšti rat. Model za takvu operaciju mogao bi da bude rat Rusije sa Gruzijom u avgustu 2008. godine, kada je gruzijski napad na otcepljenu provinciju Južnu Osetiju izazvao veliki ruski napad koji je brzo porazio gruzijsku vojsku i nakratko okupirao veći deo zemlje.
U ukrajinskom slučaju, takva operacija bi imala za cilj da demonstrira sposobnost Rusije da porazi kijevske oružane snage, dok bi istovremeno razotkrila nesposobnost Zapada da pomogne u Ukrajini u dovoljnoj meri. Ali, iako bi takva operacija poštedela Rusiju skupe i dugotrajne okupacije, možda neće ostvariti njene glavne ciljeve. Pošto je Moskva jasno stavila do znanja da želi novo rešenje koje će držati Ukrajinu van NATO-a, gruzijski scenario — gde vojni poraz nije suštinski promenio prozapadnu orijentaciju zemlje — deluje manje privlačno.
Potpuna invazija
Eksperti veruju da je invazija na Ukrajinu u punom obimu najmanje verovatna od mogućih scenarija. Iako je Rusija rasporedila oko 175.000 vojnika duž zapadne granice, sveobuhvatna ofanziva — koja bi verovatno uključivala juriš na velike gradove, uključujući Harkov, Кijev i Odesu — verovatno bi imala ogromnu cenu za rusku vojsku i dovela bi do najoštrijih mogućih sankcija Zapada.
Međutim, ogromne poteškoće koje bi puna invazija podrazumevala, ne znače da se ona može potpuno otpisati.
S obzirom na to da je Putin lično duboko investiran u ukrajinsko pitanje, a na njegovo donošenje odluka utiče samo nekolicina najbližih savetnika, ruski predsednik možda potcenjuje otpor koji bi ruski napad naišao u Ukrajini.
Nekonvencionalni rat
Jedan od načina da Moskva izvrši pritisak na Ukrajinu bez negativnih strana koje donosi otvorena borba, bile bi nekonvencionalne metode, uključujući sajber i psihološki rat.
Nedavni članak grupe ukrajinskih vojnih stručnjaka u listu "Ukrainska pravda" tvrdi da broj ruskih trupa na granici nije dostigao potreban nivo za sveobuhvatnu ofanzivu i da je u bliskoj budućnosti više verovatan sajber rat. Stručnjaci su opisali scenario u kome Rusija eskalira dezinformacije i sajber napade da bi oslabila Ukrajinu pre eventualnog napada. Za veliki sajber napad na objekte ukrajinske vlade početkom meseca okrivljeni su beloruski hakeri, koji su verovatno delovali uz rusku podršku.
Međutim, nejasno je u kojoj meri bi takva "hibridna“ taktika ratovanja mogla da postigne cilj Moskve da vrati Ukrajinu u svoje krilo.
S obzirom na to da ruski cilj fundamentalnih političkih promena Кijevu verovatno zahteva ili dogovor sa Vašingtonom ili neki nivo vojnog osvajanja Ukrajine, hibridni rat bi Moskvi mogao da donese samo ograničen uspeh.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vlasti Ukrajine biće prinuđeni da snize uzrast za mobilizaciju do 18 – 20 godina zbog pritiska SAD i mogućeg smanjenja vojne pomoći sa Zapada, izjavio je savetnik komiteta za ekonomski razvoj ukrajinske Vrhovne rade Nazarij Voljanski.
Evropski vojni i politički lideri razgovaraju o slanju vojnih snaga u Ukrajinu u slučaju prekida vatre ili mirovnog sporazuma, potvrdili su zvaničnici i diplomate Rojtersu.
Pregovori između SAD i Rusije mogli bi da se ispostave kao poslednja pogodba, u kojoj bi Zapad mogao da prizna suverenitet Moskve nad Krimom, a Ukrajina rizikuje da ponovi sudbinu Austrije. Ovo mišljenje deli i američki analitičar Stiven Sabo, prenosi The National Interest
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Završen je još jedan u nizu studentskih protesta predvođenih vođama opozicije na kome se sakupilo prema zvaničnoj proceni MUP-a negde oko 29.000 ljudi.
Hrvatski portal Indeks objavio je vest o političkom protestu održanim u Beogradu u nedelju, a njihov izveštaj poklapa se sa zvaničnim izveštajem MUP-a Srbije
Večeras na Informer televiziji počinje nova emisija "Astro Zapisi". Ko-voditeljka i poznata astrološkinja Biljana Maklenov biće stalni član emisije i na vezi sa gledaocima.
Užičko komunalno preduzeće postavilo je video nadzor na mestu gde je ranije bila divlja deponija, ali izgleda da ni ovaj potez nije urodio plodom, da ljude spreči da ne bacaju đubre!
Smrt brata i sestre, blizanaca Milana i Nede Pavlović iz Niša, uznemirila je čitavu javnost tog aprila, 2017. godine, kada su poginuli u eksploziji plinske boce.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili oko 15 kilograma kokaina i uhapsili tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Srpski trener Slaviša Jokanović već duže vreme pominje se kao jedan od kandidata za klupu Partizana, ali planove bi sada mogao da im pokvari gruzijski vicešampion.
Fudbaler Romano Florijani Musolini (21), praunuk fašističkog diktatora Benita Musolinija, postigao je pobedonosni gol za Juve Stabiju protiv Ćezene (1:0) u 18. kolu Serije B, ali je meč ostao u senci skandala koji su izazvali domaći navijači.
Srpski košarkaš Uroš Trifunović odigrao je najbolju meč u karijeri. On je u pobedi Tofaša nad Turk Telekomom (93:82) postigao 27 poena na šta je dodao i šest skokova.
Ćerka čuvene holivudske lepotice Natali Vud dala je nedavno intervju za jedan magazin povodom 43. godišnjice od smrti svoje majke koja je nestala 29. novembra 1981. godine.
Glumica Blejk Lajvli tužila je svog filmskog partnera Džastina Baldonija za seksualno uznemiravanje uz navode da su on i njegov tim smislili "plan" da unište njen ugled.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Muškarci imaju svoje omiljene poze u krevetu, ali koje su to? Iako su ukusi individualni, postoji nekoliko klasičnih poza koje im pružaju maksimalno zadovoljstvo. Saznajte koje su najpopularnije i zašto ih toliko vole!
Skijanje ne mora da bude skupo! Ako želite da savladate ovu zimsku veštinu, ali ne želite da potrošite bogatstvo, postoji nekoliko mesta koja nude kvalitetne časove za pristupačne cene.
Poslednji koncert u okviru turneje "Od istoka do zapada" za Aleksandru Prijović veoma je emotivan. Pevačica se slušajući punu Arenu kako uglas peva, ponovo rasplakala, a onda su je verni fanovi iznenadili poklonom.
Aleksandra Prijović večeras održava koncet kojim će završiti turneju "Od istoka do zapada", a među brojnim kolegama u publici je bila i Aleksandra Mladenović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović večeras održava poslednji koncert u punoj Beogradskoj Areni, odakle je i krenula sa turnejom "Od istoka do zapada", a nakon što je izašla na binu pevačica je pozdravila publiku sa suzama u očima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.