• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs/index.hr

09.03.2022

07:54

U EVROPI DIVLJAJU CENE GORIVA! Pariz, Frankfurt, London - svi osećaju posledice zbivanja u Ukrajini! "IZGLEDA NIŠTA O LETOVANJA!"

Vesti

U EVROPI DIVLJAJU CENE GORIVA! Pariz, Frankfurt, London - svi osećaju posledice zbivanja u Ukrajini! "IZGLEDA NIŠTA O LETOVANJA!"

Podeli vest

U Parizu, Frankfurtu i Londonu mnogi vozači, ljuti i pesimistični, platili su juče dva evra ili više za litar goriva, što je nezapamćeno i posledica je rata u Ukrajini zbog kojeg su cene nafte poletele u nebo

Taksisti, na primer, ne žele da voze prazni, poput jednog s kojim je AFP razgovarao kod pariske obilaznice, prenosi Index.hr.

„Jedino što mogu učiniti je ograničiti vožnju kad sam prazan”, rekao je Aziz Brahmi (38). „Čekamo na stanici da klijenti dođu do nas i više ih ne tražimo”.

U Londonu je primećen isti fenomen, 10.000 poznatih crnih taksija, koji voze na dizel, ne kruže ulicama nego čekaju klijente. Kolin, 55-godišnji dostavljač, direktno je pogođen jer mu je gorivo poskupelo, a prihodi mu ne rastu. Odsad radije „hoda nego da i dalje gubi novac” zbog visokih cena: litar goriva u ponedeljak je bio 1,61 funti što je gotovo 2 evra.

Cene prešle 2 evra za litar

Cene goriva kontinuirano rastu već deset nedelja. U Francuskoj bezolovni benzin 95 prešao je prošle nedelje u proseku 1,88 evra. Litar dizela skočio je za nedelju dana za 12 evro centa i košta u proseku takođe 1,88 evra po litri. Međutim, je samo nacionalni prosek, u Parizu ili na autoputevim cene već prelaze 2 evra po litru.

Švedska najskuplja

Dizel često košta koliko i benzin, kao u Švedskoj gde su zabeležene najviše cene u Evropi. U ponedeljak, cena dizela tamo je na mnogim pumpama prešla rekordnih 25 kruna odnosno 2,31 evra po litri.

Isto je i u Nemačkoj gde litar goriva SuperE10, koje odgovara bezolovnom benzinu 95, stoji sada u proseku 1,82 evra, a dizela 1,76 evra.

Foto: Tanjug

"Ne idemo na more"

Sebastijan Budino, 38-godišnji Parižanin, stoji zabrinut na benzinskoj pumpi, upravo je platio 77 evra za 38 litara dizela. Živi u Il-de-Fransu, "u udaljenom selu", i radi za firmu koja se bavi održavanjem lifotiova u Parizu. Automobil mu je neophodan.

„To je dodatni trošak, manje novca od plate i sigurno manje izlazaka kako bi se kompenzovalo to poskupljenje”.

Isto tako i za Abdelatifa Helaouija, 28-godišnjeg radnika hitne pomoći koji svaki dan pređe „više od 25 kilometara da bi došao na posao”.

„To je trošak od 200 evra za mesec dana. Uskratićemo sebi nešto drugo, možda letovanje”.

Mišelin Puriel, 91-godišnja penzionerka još uvek vozi, ali razmišlja da prestane jer je situacija postala "katastrofalna i luda”.

„Prodaja je pala od 5 do 10 posto zavisno od prodajnog mesta. Ljudi manje putuju, koriste javni prevoz, dele prevoz automobilom”, rekao je Francis Pousse, predstavnik mreže francuskih benzinskih stanica.

„Moguće je dodavanje etanola (u benzinska vozila). Iskušenje je veliko”, rekao je.

Cena slobode 

Neki ipak ne drame, kao na satnici postaji kod Frankfurta. Aleksandra Koh, 37-godišnja radnica koja je došla da napuni svoj SUV, rekla je da je spremna na poskupljenja.

„Ako su te cene doprinos koji mogu dati našoj nezavisnosti od Rusije, onda sam spremna to da učinim”, rekla je.

Prednost života u urbanom području su bicikli, autobusi ili vozovi koji mogu ponekad da zamene automobilea.

„U gradu sada zbog cena koristim javni prevoz umesto automobila. Jer je dodatni trošak od 30 evra po rezervoaru loš”, rekao je Marko Senfter (39), po zanimanju barmen, čiji je "audi" ostao u garaži.

Marius Šajdeman (23), koji se bavi uređenjem vrtova, u slobodno vreme nastoji da koristi bicikl, ali mu automobil treba za posao.

„Već pokušavam na autoputu da vozim maksimalno 100 km na sat”, rekao je, čime nastoji da smanji potrošnju goriva kada već ne može smanjiti kilometražu.

BONUS VIDEO: 



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set