I, ŠTA ĆEMO SAD?! KOLIKA JE ZAVISNOST EVROPE OD RUSKOG GASA? Objavljene surove brojke, ovo objašnjava paniku i strah Evropljana - ŠTA ĆE BITI NA JESEN?!
Podeli vest
Ruska specijalna operacija u Ukrajini stvorila je energetsku krizu neviđenog nivoa, što se ogleda u brzom porastu cena roba. Evropske zemlje i Sjedinjene Države odgovorile su sankcionisanjem Rusije, a Nemačka je obustavila sertifikaciju gasovoda Severni tok 2. Zabrinutost oko stepena energetskog oslanjanja Evrope na Rusiju, posebno za prirodni gas, ali i za ugalj i naftu, raste kako se sukob pogoršava
U ovom članku, An-Sofi Korbe, istraživač iz Centra za globalnu energetsku politiku*, odgovara na pitanja o tome koliko je duboka zavisnost Evrope od Rusije i kako se ovaj odnos razvijao.
Moskva je podstakla strah od energetskog rata pretnjom da će zatvoriti glavni gasovod do Nemačke nakon što su SAD naterale svoje evropske saveznike da razmotre zabranu uvoza ruske nafte zbog invazije na Ukrajinu, ocenjuje britanski Gardijan
12.03.2022
11:22
- U 2020. Evropa, uključujući Tursku, uvezla je oko 185 milijardi kubnih metara ruskog gasa: 168 milijardi kubnih metara gasa iz cevovoda i 17 milijardi kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG). Ovo je jednako oko 36 procenata ukupne evropske potražnje za gasom od 512 milijardi kubnih metara. U 2021. godini, prema mojim procenama, Evropa je uvezla istu količinu i u istoj proporciji cevovod/TPG - kaže Korbe i dalje objašnjava:
U međuvremenu, Evropska unija je uvezla 155 milijardi kubnih metara ruskog gasa 2021. godine, od čega 142 milijarde kubika gasa iz gasovoda i 14 milijardi kubnih metara TPG. EU zavisi od ruskog gasa za 45 odsto svog uvoza i oko 40 odsto potrošnje.
Brojke
Rusija je daleko najveći evropski snabdevač. Drugi najveći izvor eksternog snabdevanja gasom u 2021. bio je TPG iz različitih zemalja (osim Rusije), sa 90 milijardi kubnih metara. Ostali dobavljači kao što su Alžir, Azerbejdžan, Iran i Libija doprineli su sa oko 60 milijardi kubnih metara. Evropska domaća proizvodnja gasa je oko 190 milijardi kubnih metara.
Ruski izvoz gasa gasovodom u Evropu je ekvivalentan trećini globalne trgovine TPG-om od 2021. Ako bi Evropa zamenila sav ruski gas iz gasovoda TPG-om, morala bi da uvozi oko 275 milijardi kubnih metara (na osnovu bilansa Evrope u 2021): ovo predstavlja više od 53 odsto globalne trgovine TPG-om. Evropa bi takođe morala da pronađe alternativne izvore TPG-a koji će zameniti ruski TPG.
Ruski izvoz gasa cevovodom je u istom opsegu kao i trenutna upotreba gasa u evropskom energetskom sektoru. Ako bi Evropa želela da zameni ekvivalent ruskog uvoza gasa obnovljivim izvorima energije, morala bi da izgradi dodatnih 370 gigavata (GW) vetra da bi zamenila ovaj gas (povrh 215 GW instaliranih od 2020. godine). Evropa je instalirala u proseku 14 GW kapaciteta vetra godišnje između 2015. i 2020. Alternativno, Evropa bi morala da doda još 105 GW nuklearnog kapaciteta, blizu postojećeg kapaciteta instaliranog 2021. (115 GW).
Kako je Evropa postala toliko zavisna od ruskog gasa?
O smanjenju zavisnosti Evrope od ruskog gasa se u Briselu naširoko raspravlja poslednjih 15 godina. Uprkos zvonima za uzbunu zbog krize iz januara 2009. koja je dovela do prekida tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu na dve nedelje i ruske aneksije Krima 2014. godine, Evropa nije zaustavila uvoz prirodnog gasa iz Rusije. Nasuprot tome, isporuke ruskog gasa cevovodima Evropi povećane su posle 2014. godine, a Evropa je takođe počela da uvozi ruski TPG iz projekta Jamal LNG, koji je počeo 2017.
Foto: Tanjug
Postoje tri razloga za ovu upornu zavisnost od ruskog gasa:
Proizvodnja prirodnog gasa u Evropi počela je brzo da opada nakon 2010. Tokom 2000-ih, evropska proizvodnja gasa predstavljala je između 50 i 60 procenata evropske potražnje. Najveći proizvođači bili su Holandija, Norveška i Velika Britanija. Ali u poslednjih 10 do 15 godina, proizvodnja prirodnog gasa u Velikoj Britaniji počela je da opada, a zemljotresi povezani sa proizvodnjom gasa u Holandiji ubrzali su pad proizvodnje na polju Groningen, nekada najvećem gasnom polju u Evropi.
Potražnja za gasom u Evropi se stabilizovala u poslednjih pet godina (iako je i dalje ispod svog maksimuma iz 2010. godine, što je u velikoj meri uslovljeno izuzetno hladnim vremenom).
Alternativne nabavke ne uspevaju da popune rastući jaz u uvozu. Zbog pada proizvodnje u Evropi, njen neto uvoz je porastao za preko 80 milijardi kubnih metara od 2016. Dok je Evropa bila uspešna u proširenju svog kapaciteta za regasifikaciju TPG-a na oko 250 milijardi kubnih metara godišnje od 2020. (povećanje od 40 odsto u odnosu na 2010.), povećanje uvoza TPG-a nije u potpunosti pokrilo povećane potrebe za uvozom. Pored toga, Evropa deluje kao balansirajuće tržište za globalno snabdevanje TPG-om: može da apsorbuje višak snabdevanja kada je tržište preveliko ili da preusmeri TPG teret kada je tržište tesno. Evropa je takođe u konkurenciji sa Azijom za kupovinu TPG. Uvoz iz Severne Afrike (Alžir, Libija) je opao, a isporuke iz Azerbejdžana su i dalje skromne, na procenjenih 15 milijardi kubnih metara u 2021. (što je ekvivalentno 8 procenata isporuke ruskog gasa Evropi).
*Ovu priču je prvobitno objavio Centar za globalnu energetsku politiku Univerziteta Kolumbija.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Aleksandar Dubinski, ukrajinski poslanik koji se trenutno nalazi u pritvoru zbog sumnje na izdaju, izjavio je da kroz ukrajinski gasovod ne može prolaziti azerbejdžanski gas, već isključivo ruski.
Nekoliko zemalja članica Evropske unije predložilo je da se u tekst budućeg sporazuma o rešavanju sukoba u Ukrajini uključi nastavak isporuka ruskog gasa Evropi, piše britanski list Fajnenšel tajms, pozivajući se na izvore u evropskim prestonicama.
Moskva je podstakla strah od energetskog rata pretnjom da će zatvoriti glavni gasovod do Nemačke nakon što su SAD naterale svoje evropske saveznike da razmotre zabranu uvoza ruske nafte zbog invazije na Ukrajinu, ocenjuje britanski Gardijan
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa ponudila je Ukrajini da Sjedinjene Države preuzmu kontrolu nad polovinom njenih rudnih resursa, uz mogućnost raspoređivanja američkih trupa na mestima njihove eksploatacije, prenosi En-Bi-Si njuz, pozivajući se na izvore iz administracije u Vašingtonu.
Ruske snage intenzivirale su ofanzivu na istočnom frontu, prepolovivši ukrajinske linije odbrane kod Kurahova u oblasti Dnjepropetrovska. Ukrajinski Generalštab objavio je da se broj ruskih napada povećao čak 2,5 puta, pri čemu je tokom dana zabeleženo 250 borbi, a najintenzivniji sukobi odvijaju se u pravcu Pokrovska.
Gošća INFO JUTRA na Infomer TV kod novinarke Katarine Odalović bila je ministarka za brigu o porodici brigu i demografiji koja je govorila o pokušaju obojene revolucije u Srbiji.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a ove večeri u fokusu je bio rusko-ukrajinski sukob. Tokom emisije emitovana je i reportaža novinara i ratnog izveštača Igora Damjanovića iz Ukrajine.
Medicinski zvaničnici upozoravaju da se taoci ostavljeni u Gazi suočavaju sa trajnim invaliditetom zbog nelečenih povreda, a oslobođeni zarobljenici sugerišu da je jedan od njih, Alon Ohel, koji je srpski državljanin, u opasnosti da izgubi vid, javlja danas Tajms of Izrael.
Alen Pongrac, poreklom iz Apatina, koji je godinama gradio život u Švajcarskoj, odlučio je da se sa suprugom i dvoje dece vrati u Srbiju, uprkos svemu što je u inostranstvu stekao.
Od jutros je u Srbiji hladno i tmurno vreme, tako da temperature na većini teritorije nisu prešle nulti podeok Celzijusove skale, a uskoro stiže i novi talas padavina, dok se prolećne temperature očekuju krajem meseca.
Novljanin Šćepan Roganović (36) likvidiran je pre pet godina na stepenicama koje vode ka Kanli kuli u Herceg Novom, a egzekutor i njegov saučesnik pobegli su nakon zločina na motoru. Porodica Roganović i dalje oplakuje Šćepana, a sada je u crnogorskim novinama osvanula čitulja povodom petogodišnjeg pomena.
Na svečanosti povodom Dana državnosti Srbije, predsednik Aleksandar Vučić uručio je Zlatnu medalju za hrabrost „Miloš Obilić“ posthumno ubijenom policajcu Nikoli Krsmanoviću (34) iz Loznice. Odlikovanje je primila njegova majka Ljiljana Krsmanović.
I. N. (69) preminuo je dok su vatrogasci gasili požar na njegovim automobilima u krugu jedne fabrike u Ljukovu. Nesrećnom čoveku izgorela su tri vozila, a onda ga je izdalo srce, saznaje Informer.
Srpska državljanka L. P. (34) priznala je novinarki u kameru da je ubila i zakopala muža u dvorištu porodične kuće u Leptokariji! Šokirana ovim priznanjem, novinarka je posle emisije obavestila nesrećnu porodicu koja je prethodno pet meseci tragala za Kostasom Siamitrasom (58).
Sportski direktor Partizana, Zoran Savić, razočaran je zbog odluke sudija da se Ajzei Kenanu ne dosudi nesportska greška u finalu Kupa Radivoja Koraća.
Košarkaš Crvene zvezde Nikola Kalinić u jednom trenutku večitog derbija sprečio je Karlika Džonsa iz Partizana da ustane sa parketa, tako što ga je uhvatio za glavu dok je plejmejker crno-belih ležao na terenu.
Košarkaški savez Srbije je objavio saopštenje u kome se zahvaljuje svima koji su učestvovali u organizaciji Kupa Radivoja Koraća, kao i klubovima učesnicima.
Predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, uručio je odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom obeležavanja Sretenja, Dana državnosti Srbije. Odličje je posthumno dodeljeno i reditelju Miloradu Milinkoviću.
Holivudski superstar Tom Kruz nedavno je u Londonu viđen sa znatno mlađom koleginicom, kubansko-španskom glumicom Anom de Armas. Njihov susret izazvao je brojne glasine.
Venčanja širom sveta često uključuju neobične, ali vrlo simbolične običaje koji se razlikuju od kulture do kulture. Evo nekoliko najčudnijih i najzanimljivijih.
Biljke mogu pozitivno da utiču na energiju prostora, privlačeći sreću, novac i ljubav. Neke biljke posebno simbolizuju ljubavne veze i romantiku, pa su odličan izbor za dom.
Sin pevačice Cece Ražnatović, bokser Veljko Ražnatović, u skladnom braku je sa Bogdanom Ražnatović, sa kojom ima trojicu sinova, Željka, Krstana i Isaiju.
Među učesnicima "Elite" dugo se šuškalo da je Sofija Janićijević bacila oko na Gastoza, a ona je sada priznala Mileni Kačavendi da ga je pratila godinama pre ulaska u rijaliti.
Snimak sa nastupa Sandre Afrike i MC Stojana na kom je on pokušao da je poljubi u usta, a pevačica to vešto izbegla, postao je hit na društvenim mrežama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar