NESTAJE IM BRAŠNA? Evropa suočena sa istorijskim rastom CENA HRANE, nema je ni za leka! Sve više država OGRANIČAVA PRODAJU ULJA!
Podeli vest
Već je dovoljno puta ponovljeno da ruska invazija na Ukrajinu utiče na celokupnu globalnu ekonomiju, kako na kratak rok u pogledu povećanja cena koje trpe potrošači širom planete, tako i na dugi rok u pogledu zagušenja trgovinskih lanaca i usporavanju nacionalnih privreda, pa samim tim i svetske
Posledice sukoba najviše trpe dva sektora, energetika i poljoprivreda koji zajedno, s'obzirom na rast cena, smanjuju obim privatne potrošnje ljudi, pogotovo onih čije zemlje više zavise od uvoza ovih proizvoda iz dve zaraćene države.
Pobednik je već odlučen – rekao je Daglas Mekgregor nedavno i pojasnio zašto ruska operacija u Ukrajini traje ovoliko
16.03.2022
21:41
Prema podacima Međunarodnog trgovinskog centra, preko 50 odsto svetskog izvoza biljnog ulja dolazi iz dve zaraćene zemlje (oko 39 odsto iz Rusije i 18 odsto iz Ukrajine), nešto manje od trećine svetskog izvoza pšenice (Rusija 18 odsto, Ukrajina 8 odsto), 13 odsto svetskog izvoza kukuruza dolazi iz Ukrajine, dok iz Rusije stiže 12 odsto suncokretovog semena i 13 odsto đubriva. Potrebno je istaći, a takođe se tiče poljoprivrede, Rusija izvozi i 13 odsto svetskih zaliha đubriva, a u vrhu liste je i Belorusija, piše Blic.
Kratkoročne posledice izbijanja rata, već pomenuto povećanje cena, evropsko tržište uveliko oseća, u kom se stanovnici zemalja kontinenta, pored istorijski visokih cena hrane, sada suočavaju sa otežanim nabavkama, zbog zabrana izvoza iz Ukrajine i Rusije, gore navedenih, robe i sirovina. Međunarodne cene prehrambenih proizvoda bi, kako je saopšteno iz Organizacija za hranu i poljoprivredu pri Ujedinjenim nacijama, mogle da porastu do 20 odsto kao posledica konflikta.
Nemačka
Od kada je izbio sukob, mnoštvo nemačkih eksperata je upozorilo na probleme u snabdevanju pojedinom robom u Nemačkoj, i kako vreme odmiče sve je veći broj slika praznih rafova iz te evropske zemlje koje kruže društvenim mrežama. Iz lanaca supermarketa i trgovinskih lanaca redom saopštavaju da primećuju povećanu potražnju za uljem i brašnom i da je deo njih zbog toga uveo ograničenja, tj. prodaju jednu ili dve boce ulja po mušteriji.
Portparol Saveznog udruženja nemačke maloprodaje "Trgovina prehrambenim proizvodima" Krsitijan Bočer, pozvala je ljude da se uzdrže od gomilanja i izlaganja „solidarnost“ prema drugim kupcima "kao na početku korona krize“. Ona je dodala i da ne postoje nikakve informacije o opštim nestašicama.
Sa druge strane, nemačko Ministarstvo ekonomije je objavilo da će rast cena energenata uticati na smanjenje privatne potrošnje u zemlji, dodajući da je i dalje prerano da bi se ti podaci kvantifikovali, te da sve zavisi od trajanja i intenziteta sukoba. U izveštaju se navodi da bi rat mogao da poremeti lance snabdevanja koji su se polako oporavljali od uskih grla izazvanih tokom pandemije, prenosi Rojters.
Vlada kancelara Olafa Šolca je preduzela neke mere da ublaži uticaj rata na ekonomiju i poslediči rast cena energije. Naknada na računima za struju za finansiranje proširenja obnovljivih izvora energije biće ukinuta počev od jula umesto od sledeće godine, a kompanije koje posluju u Rusiji mogu da konkurišu za grantove.
Nemačka je takođe krenula u akciju diverzifikacije mreže dobavljača energije. Vlada je dala nalog svom trgovinskom gasnom čvorištu da kupuje tečni prirodni gas (TPG) izvan Rusije, koja je najveći snabdevač te zemlje gasom. Takođe želi da izgradi TPG terminal i uzdržaće se od gašenja elektrana na ugalj koja se mogu ponovo aktivirati ako bude potrebno.
Švajcarska
I ova evropska zemlja, doduše samo malim delom, zavisi od uvoza energenata iz Rusije pa švajcarski džepovi uveliko osećaju efekat poskupljenja. Iako gorivo u ovoj zemlji nije drastično poskupelo, kako kažu stručnjaci jako je teško predvideti kako će se cene kretati na dalje.
- Cena gasa je već skočila oko 60 odsto, a ako se ovo desi i sa gorivom, može se zamisliti cena od 3,2 franka po litri, rekao je sociolog sa univerziteta u Lucernu, Timo Onmaht, prenosi portal Lokal (The Local).
Ipak, on dodaje da cene goriva svakako imaju "domino efekat" u ostatku privrede te da će poskupljenje tamo sigurno preliti na ostale proizvode i robu za domaćinstva. Ova zemlja, prema dosadašnjim procenama, trpeće najviše u sektoru poljoprivrede.
Prema analizi tamošnje zemljoradničke zadruge Fenaco, Švajcarska je prošle godine uvezla preko 210.000 tona đubriva, čija proizvodnja unutar države i 80 odsto cene pak zavisi od cene gasa. Kako je saopšteno iz zadruge, država je uspela da amortizuje ovaj rast cena, te za sada poskupljenje ne osete ni poljoprivrednici, ni krajnji potrošači.
- Cena brašna je, na primer, nešto više od 10 odsto ukupne cene hleba i dalje, kažu iz zadruge.
Oni dodaju da kako je problem prvenstveno nastao sa đubrivom, koje nije uobičajena roba, državi se preoručuje da se prave rezerve kako bi se garantovalo stalno snabdevanje sa hranom.
Španija
U Španiji je u proteklih nekoliko dana, iz straha od nestašica, zabeležena navala na brašno koja je ostavila rafove u supermarketima praznim. Do sada, Španija je uvozila čak 62 odsto ulja koje troši iz Ukrajine, te ga je i pored panike građana u radnjama sve manje.
- Naručili smo nove količine ulja, ali već danima nema isporuka, rekla je prodavačica u jednom supermarketu u Barseloni.
Pojedini supermarketi ograničili su prodaju suncokretovog ulja na pet litara po osobi, a ista mera važi i za brašno. Udruženje supermarketa i drugih velikih trgovinskih lanaca "Asedas" je pre par dana ukazao na neuobičajeno ponašanje potrošača i saopštilo da je snabdevanje ovim proizvodima u Španiji osigurano.
Ipak, kako kažu tamošnji mediji, do problema u nabavkama može doći na leto, i dodaju da zbog zaustavljanja izvoza kukuruza iz Ukrajine može doći i do nestašica stočne hrane.
Upozorenje MMF-a
Ruska invazija na Ukrajina, kako ocenjuje Međunarodni monetarni fond, će uticati na celokupnu globalno ekonomiju tako što će usporiti njen rast i podići inflaciju. On bi kako kažu mogao "suštinski" da preoblikuje globalni ekonomski poredak na duži rok.
- Rat podstiče rast cena hrane i energije, potpiruje inflaciju i erodira vrednost prihoda, remeteći trgovinske tokove, lance snabdevanja i priliv doznaka u zemljama koje su susedi Ukrajine, navodi se u analizi objavljenoj na zvaničnom veb sajtu MMF-a.
Sukob u Ukrajini, dodaje se dalje, takođe urušava poslovno poverenje i izaziva neizvesnost među investitorima što će uticati na smanjenje cena imovine, pooštravanje finansijske uslova, a može da izazove i odliv kapitala sa tržišta u razvoju.
Zvaničnici MMF-a su već ranije rekli da očekuju smanjenje svoje ranije prognoze globalnog rasta od 4,4 posto u 2022. U nedavnom saopštenju nagovestili su da će njihove prognoze regionalnog rasta takođe verovatno biti revidirane naniže.
Najviše pogođene zemlje, one sa direktnom izloženošću trgovini, turizmu i finansijama, biće pod sve jačim pritiskom, upozorava MMF, i ističe da se tu misli na zemlje podsaharske Afrike, Bliskog Istoka, Latinske Amerike, Centralne Azije i Kavkaza.
"Ne gomilajte zalihe"
Predsednik Svetske banke Dejvid Malpas apelovao je na narode i kompanije širom sveta da ne gomilaju hranu i benzin, uprkos porastu cena nakon ruskog napada na Ukrajinu.
Malpas je rekao na virtuelnom događaju koji je organizovao Vašington post da će sankcije imati veći uticaj na globalnu ekonomsku proizvodnju nego sam rat.
Rekao je i da očekuje snažan odgovor proizvođača širom sveta na povećanju zaliha, kao i da i ne vidi potrebu da ljudi imaju dodatne zalihe u svojim kuhinjama ili restoranima.
Situaciju u Ukrajini možete pratiti iz minuta u minut u blogu na našem portalu klikom OVDE.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Novinar nemačkog Bilda sugerisao je da je nova ruska balistička raketa koja je 21. novembra pogodila grad Dnjepar bila probna verzija rakete RS-26 i da nije sadržala eksploziv.
Građani Nemačke upozoreni su da se pripreme za mogući Treći svetski rat sa Rusijom, nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin još jednom zapretio nuklearnim napadom.
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Profesionalno udruženje novinara Srbije osudilo je još jedan napad vandala na novinarsku ekipu, koji se dogodio danas tokom nasilnog protesta opozicije u Novom Sadu.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, biće nastavljeno danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči!
Muškarac Zoran Z. (71) koji je juče ranio dvojicu svojih komšija, oca i sina, u selu Mramorak kod Kovina, saslušan je danas u prostorijama Višeg javnog tužlastva u Smederevu, a kako je navedeno u saopštenju, odlučio je da iskoristi svoje zakonsko pravo i da se brani ćutanjem.
Rade Bulatović (76), kojeg u seriji "Sablja" igra profesor i glumac Miodrag Krčmarik, bivši je direktor Bezbednosno - informativne agencije i savetnik za nacionalnu bezbednost u predsedničkom kabinetu Vojislava Koštunice.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Na današnji dan, 25. novembra 2020. godine, preminuo je jedan od najboljih fudbalera svih vremena Dijego Armando Maradona. Napoliju je doneo dva šampionska pehara, a Argentini titulu prvaka sveta 1986. Igrao je još za Boku, Barselonu, Sevilju i Njuels old bojs, a selektor "gaučosa" bio je od 2008. do 2010.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Tanja Savić sinoć je ispisala novu stranicu svoje karijere, održavši prvi solistički koncert u prepunoj Areni! Pevačica je svojoj publici priredila pravi spektakl, dok su emocije tokom cele večeri bile na vrhuncu.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.