PUTIN IMA TAJNO ORUŽJE PROTIV SANKCIJA? Ako EU udari Ruse tamo gde najviše boli, oni i dalje mogu da finansiraju rat! Samo, koliko dugo? "Dojče vele" odgovara...
Podeli vest
Sve je žešća rasprava o momentalnoj obustavi uvoza nafte i gasa iz Rusije. Time bi se, argumentuju zagovarači te mere, zaustavilo finansiranje Putinovog rata u Ukrajini
Nemački ministar privrede Robert Habek (Zeleni) je izjavio da se pri donošenju odluke o tome radi o "sukobu između srca i glave, između emocija i procene". S jedne je strane pitanje može li Nemačka održati snabevanje energijom bez ruskog gasa i nafte.
Američki predsednik DŽo Bajden prokomentarisao je upotrebu ruske hipersonične rakete Kindžal
22.03.2022
10:44
A sa druge je strane tu i pitanje kakav bi bio stvarni učinak takve zabrane uvoza na Kremlj, piše "Dojče vele".
Tekući troškovi za Rusiju relativno niski
- Nabavka najskupljih stvari u ovom ratu - tenkova, raketa ili aviona – obavljena je proteklih godina i decenija, i već je sve plaćeno - objašnjava Janis Kluge, stručnjak za Rusiju iz berlinske fondacije nauka i politika (SEP) u intervjuu za nemački javni servis ARD.
Jedini tekući troškovi su troškovi plaćanja potrošnog materijala kao što su nafta ili dizel.
- To za Rusiju trenutno uopšte nije problem - kaže Kluge.
On procenjuje da su dodatna plaćanja iznad normalnog vojnog budžeta, kao što su dodaci za vojnike ili prevoz, relativno mali iznos od oko 10 do 20 miliona evra dnevno.
Stvarno velika ulaganja su obavljena u prošlosti, napominje Kluge - uz pomoć Zapada.
- Već smo dali svoj finansijski doprinos ratu. Svojim uvozom energije tokom proteklih godina i decenija omogućili smo Rusiji da se naoruža - rekao je ekonomista.
Prihodi od izvoza
Samo od nafte i naftnih derivata Rusija je prošle godine ostvarila prihod od oko 180 milijardi dolara. Tome valja dodati oko 64 milijarde dolara od prirodnog gasa. Samo je Nemačka u januaru iz Rusije uvezla naftu i prirodni gas u vrednosti od 2,6 milijardi evra.
Prema podacima istraživačke organizacije Centar za istraživanje energije i čistog vazduha (CREA), članice EU od početka rata plaćaju 430 miliona evra dnevno za gas i 230 miliona evra za naftu i naftne derivate. Ukupno je tokom invazije iz EU u Rusiju poteklo više od 15 milijardi eura za fosilna goriva.
Prema riječima stručnjaka Klugea, zemlja sada zarađuje gotovo milijardu evra dnevno: "Mi ne finansiramo direktno rusku vojsku, ali finansiramo ruski državni budžet zajedno s drugim uvoznicima". A između 20 i 25 posto ruskog budžeta namenjen je vojsci.
I dalje se plaća
Već prilikom vađenja nafte i gasa, ruske firme poput Gasproma i Rosnjefta moraju državi da plaćaju porez na proizvodnju. Ako se energenti izvoze, plaća se i izvozna carina.
- Ove dve komponente plaćaju izvoznici ruskoj državi u rubljima i vezane su za cenu na svetskom tržištu. Što su nafta i gas skuplji, to je veći udeo koji završava u državnom budžetu - objašnjava Kluge.
Uz to, državne korporacije dele dividende i plaćaju porez na dobit.
- Sve to zajedno čini više od 50 posto ruskog državnog budžeta - kaže Kluge.
Uprkos zapadnim sankcijama, Rusija ima pristup ovim deviznim prihodima i tako može da stabilizuje rublju.
Razlog: dve važne banke, Gasprombank i Sberbank, nisu pogođene isključenjem iz SWIFT-a.
- Preko tih banaka se trenutno obavlja plaćanje gasa i nafte. Tim novcem se naravno onda može finansirati uvoz industrijske robe iz celog sveta - kaže Kluge.
Finansijski, embargo kratkoročno ne nanosi štetu
No, čak i bez pristupa tom novcu Kremlj bi mogao nastaviti rat, smatraju stručnjaci. "Ruska industrija oružja uglavnom je samostalna - kako u pogledu sirovina tako i u pogledu fabrika ili inženjera", kaže Marcus Kojp, predavač vojne ekonomije na Vojnoj akademiji (MILAK) na ETH Cirihu.
Ona bi funkcionisala i bez prihoda od energije. A nafta, dizel i kerozin koji su potrebni ruskoj vojsci u potpunosti su domaće proizvodnje. Rusija proizvodi oko tri miliona barela nafte dnevno za svoje potrebe. Prema Kojpu, isporuke Rosnjefta stoga ne zavise od izvoznih transakcija ili deviznih prihoda.
- Kada se radi samo o logističkoj mogućnosti vođenja rata u Ukrajini, Rusija bi ga mogla voditi unedogled.
Stoga, čisto finansijski gledano, obustava uvoza nafte i gasa ne bi imala uticaj na rat.
- U svakom slučaju narednih nekoliko meseci Rusija ne zavisi od tih prihoda - naglašava Kluge.
Ali ako to postane višegodišnji rat ili ako se proširi, novac bi mogao postati relevantan. - Čak i ako mi sada ne finansiramo rat u sledećih nekoliko meseci, nastavkom uvoza energenata financiraćemo nabavku oružja u narednim godinama.
Embargo i nada u nezadovoljstvo građana Rusija
Prekid uvoza gasa i nafte bi ipak i na kraće staze štetilo Putinu "jer sankcije imaju različite mehanizme delovanja”, objašnjava Kluge. Osim financijske funkcije, stvara se nešto o čemu se s Rusijom može pregovarati.
- Embargom povećavamo pritisak na ruski budžet na vrlo nespecifičan način i otežavamo život Putinu.
U tom slučaju bi država morala da izvrši. preraspodelu sredstava iz budžeta, verovatno bi došlo do smanjenja socijalnih davanja i subvencija firmama. To na kraju stvara pritisak unutar zemlje i postaje podsticaj za promenu ponašanja.
- U kombinaciji s ruskim gubicima u Ukrajini i međunarodnom izolacijom, ovako nešto može imati težinu - naglašava Kluge.
- Kada bi izostao dotok novca iz izvoza nafte i gasa, Rusija bi imala ozbiljne probleme s budežtom - slaže se Kojp.
Ali dok god su cene nafte i gasa visoke kao sada, Kremlj to može kratkoročno da izdrži. Ako se želi pravi pritisak na Putina unutar Rusije, mnoge zemlje bi morale da istovremeno bojkotuju, tako da obim ruskog izvoza naglo padne, ili bi pale cene, smatra Kojp.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Alex
pre 2 godine
Analiza ima jednu veliku pukotinu a to je da Nemacka a samim tim ostale evropske zemlje koje su uvele sankcije Rusiji bez istih tih energenata ne mogu izdrzati da ostanu solidne u industrijskoj i svakoj drugoj proizvodnji. Tu je onda i pritisak gradjana zbog mnogostrukih poskupljenja i nestacica. Kada se tome doda da ce najteze biti pogodjene grane industrije koje zaposljavaju najvise ljudi, jasno je da ce mnogo vise stete pretrpeti upravo oni koji su uveli sankcije. Za to vreme ce se pojaviti nove mogucnosti upravo u Indiji, Kini ili trecim zemljama koje su ostale neutralne pa ce moci nesmetano da iskoriste sve ono sto gubi upravo Evropa. Dobra cena energenata vise nece biti u Evropi - Rusi ce se potruditi da cenama, konverzijom itd maksimalno zagorcaju zivot potrosacima pa ce dobre cene svega jednostavno prestati da dolaze iz Evrope. Ako se sa tim u vidu osvrnemo na to kako ce se menjati raspolozenje Rusa prema drzavi, mislim da ce znatno manje biti protiv svoje drzave u odnosu na Evropu posto su ocekivanja uvek i bila daleko manja. Evropljani ce zeleti na odmor sto je normalno, ali odmor ce biti mnogo skup... kredite treba placati a svi znamo da velika vecina zivi upravo od zaduzivanja posto su do sada ziveli prilicno ususkano i bez ozbiljne inflacije - sto u buducnosti nece biti slucaj.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski pozvao je danas saveznike da pooštre sankcije Rusiji, navodeći da je samo u oktobru ta zemlja izvela oko 2.000 napada dronovima, za čiju su proizvodnju potrebni delovi iz inostranstva.
Zapadne sile neće pristati na ukidanje sankcija protiv Rusije, jer imaju za cilj da sabotiraju razvoj te zemlje po uzoru na ono što čine Kini, izjavio je za RIA Novosti bivši izvršni direktor iz Rusije u Međunarodnom monetarnom fondu Aleksej Možin.
Nezaposlenost u Rusiji treći mesec zaredom je rekordno niska i iznosi 2,4 odsto, a ono što je posebno važno jeste da se smanjuje nezaposlenost među mladima do 25 godina, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin na sastanku o ekonomskim pitanjima.
Ruske trupe su izbacile ukrajinske oružane snage iz naselja Rovnopolj na vremjevskom pravcu linije fronta u Zaporožju, potisnuvši borbenu liniju kontakta prema severu, izjavio je Vladimir Rogov, kopredsednik Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Ruske Federacije, za agenciju RIA Novosti.
Bivši košarkaš Vladimir Štimac, koji se prekvalifikovao u profesionalnog demonstranta, ima novu temu za zloupotrebu. Štimac je postao deo uigrane opozicije koja danima unazad koristi veliku tragediju u lične svrhe.
Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić reagovao je na izjavu lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da "vlast i BIA rasturaju opoziciju i prave novu opoziciju, onu koja im se sviđa".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obraćajući se iz Bakua komentarisao je histeriju u regionu zbog pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Premijer Srbije Miloš Vučević obišao je danas u Kaću grobove Mileve Karanović (75), Sanje Arbutine Ćirić (35) i Milice Adamović (16), tragično nastradalih u strašnoj nesreći koja se dogovila 1. novembra na Glavnoj železničkoj stanivi u Novom Sadu.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su Kapetan Vasiljković iz fondacije "Kapetan Dragan i bivši pripadnik Jedinice za specijalne operacije Milorad Munikravić. Oni su govorili o pobuni te jedinice 2001. godine, ali i generalno o njenom nastanku i načinu funkcionisanja.
Danas u 15 časova, Informer TV donosi vam novu epizodu emisije Info dan sa Stanislavom Stanišićem, gde ćemo se baviti jednom od najvažnijih tema na globalnoj političkoj sceni - "Trampov plan za Ukrajinu".
Gost Info jutra bio je predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj koji je govorio o tome što opozicija nastavlja zloupotrebu zloupotrebu velikih tragedija kako bi došla na vlast
Ljubomir Đurić iz Centra za Socijalnu politiku i Zoran Spasić, predsednik Centra za bezbednosnu i međunarodnu politiku, bili su gosti emisije Info jutro na Informer TV.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su Milan Petričković sa Fakulteta političkih nauka, član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Bratislav Jugović i advokat Pavle Staničić koji su govorili o razgovoru predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa novoizabranim predsednikom Sjedinjenih AMeričkih Država DOnaldom Trampom.
Alija Balijagić, koji je osumnjičen da je 25. oktobra ubio Milenku i Jovana Madžgalja, prema poslednjim informacijama viđen je u selu Obarde na teritoriji Pljevalja u Crnoj Gori.
U Specijalnom sudu u Beogradu danas je za 2. decembar odloženo pripremno ročište pred početak suđenja pripadnicima grupe Ljubomira Romanova, optuženim za pranje 2,5 miliona evra stečenih pljačkama u više evropskih država.
Sve više devojčica u Srbiji između sedam i 12 godina prati TikTok trend "bjuti rutine" snimajući se kako se mackaju i šminkaju kozmetičkim proizvodima za odrasle, a onda zbog toga neke od njih završe kod pedijatra sa konjuktivitisom i opekotinama po licu!
Na Informerovom instagram profilu sproveli smo anketu gde smo pitali naše pratioce da li bi podržali ograničenje rada društvene mreže Tik-Tok?! Rezultati su nas oduševili!
Naledi Repaja, poznata srpska snajka, koja inače potiče iz afričkog plemena Zulu, ne krije svoje oduševljenje Srbijom i našom tradicijom! Dobro je upoznala kulturu, običaje, a u svom poslednjem videu pokazala nam je i kako se snašla sa zimnicom!
Na Palibačkom grobu u Ivanjici pojavio se grafit ispisan čitavom dužinom zida, iznad grobova i spomenika. Javnost je zgrožena, a vršilac dužnosti direktora JKP ’’Ivanjica’’ Milutin Krivokuća najvaljuje da će zbog ovakvih slučajeva, morati da uvede video nadzor!
Na protekloj utakmici između Partizana i kragujevačkog Radničkog (2:2), specijalni gosti crno-belih bili su Sandra i Vladimir, unuci čuvenog Stjepana Bobeka, jednog od najvećih fudbalera u istoriji Partizana.
Devetnaesto izdanje Međunarodne biciklističke trke Beograd-Banjaluka, koje je odavno postalo simbol jedinstva srpskog naroda, startovaće 22. aprila naredne godine, ponovo okupljajući profesionalne bicikliste i ljubitelje sporta iz Srbije i Republike Srpske.
Miona Marković kaže da joj njen otac, poznati istoričar Predrag Marković, zamera to što se u svakoj seriji u kojoj glumi ljubi na isti način i savetuje je da mora da poradi na tome.
Tvorac Netfliksove južnokorejske hit serije “Squid Game”, Hvang Dong-hjuk rekao je za BBC da je izgubio devet zuba zbog stresa tokom snimanja prve sezone, ali se ipak vratio da snimi drugu.
Postavka crno - belih portreta srpskih glumaca "Uspomene", autorke Vukice Mikače Lovren, otvorena je danas, na dan kada je premijerno, 12. novembra 1956. godine izveden "Faust", u pozorištu "Atelje 212" u Beogradu.
Nema svečanog ručka bez slasnih i bogatih sarmi pripremanih strpljivo i uz puno ljubavi, a posebno je to slučaj kada je reč o obeležavanju porodične slave
Varanje nije uvek rezultat loše veze. Zapravo, većina ljudi koji varaju govore da vole svog partnera, da im je privlačan, da cene svoju vezu i da ne žele da upropaste život koji su stvorili s partnerom.
Magazin "People" je proglasio najseksi muškarca za ovu godinu. U pitanju je popularni muzički producent i kompozitor Beni Blanko, čiji izgled najveći broj ljudi na mrežama komentariše negativno.
Folk diva Lepa Brena oglasila se nakon što su njene fotografije za modni magazin Vog izazvale oduševljenje, ali i naišle na osudu zbog, kako je navedeno, promocije klasnih razlika.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.