PUTIN IMA TAJNO ORUŽJE PROTIV SANKCIJA? Ako EU udari Ruse tamo gde najviše boli, oni i dalje mogu da finansiraju rat! Samo, koliko dugo? "Dojče vele" odgovara...
Podeli vest
Sve je žešća rasprava o momentalnoj obustavi uvoza nafte i gasa iz Rusije. Time bi se, argumentuju zagovarači te mere, zaustavilo finansiranje Putinovog rata u Ukrajini
Nemački ministar privrede Robert Habek (Zeleni) je izjavio da se pri donošenju odluke o tome radi o "sukobu između srca i glave, između emocija i procene". S jedne je strane pitanje može li Nemačka održati snabevanje energijom bez ruskog gasa i nafte.
Američki predsednik DŽo Bajden prokomentarisao je upotrebu ruske hipersonične rakete Kindžal
22.03.2022
10:44
A sa druge je strane tu i pitanje kakav bi bio stvarni učinak takve zabrane uvoza na Kremlj, piše "Dojče vele".
Tekući troškovi za Rusiju relativno niski
- Nabavka najskupljih stvari u ovom ratu - tenkova, raketa ili aviona – obavljena je proteklih godina i decenija, i već je sve plaćeno - objašnjava Janis Kluge, stručnjak za Rusiju iz berlinske fondacije nauka i politika (SEP) u intervjuu za nemački javni servis ARD.
Jedini tekući troškovi su troškovi plaćanja potrošnog materijala kao što su nafta ili dizel.
- To za Rusiju trenutno uopšte nije problem - kaže Kluge.
On procenjuje da su dodatna plaćanja iznad normalnog vojnog budžeta, kao što su dodaci za vojnike ili prevoz, relativno mali iznos od oko 10 do 20 miliona evra dnevno.
Stvarno velika ulaganja su obavljena u prošlosti, napominje Kluge - uz pomoć Zapada.
- Već smo dali svoj finansijski doprinos ratu. Svojim uvozom energije tokom proteklih godina i decenija omogućili smo Rusiji da se naoruža - rekao je ekonomista.
Prihodi od izvoza
Samo od nafte i naftnih derivata Rusija je prošle godine ostvarila prihod od oko 180 milijardi dolara. Tome valja dodati oko 64 milijarde dolara od prirodnog gasa. Samo je Nemačka u januaru iz Rusije uvezla naftu i prirodni gas u vrednosti od 2,6 milijardi evra.
Prema podacima istraživačke organizacije Centar za istraživanje energije i čistog vazduha (CREA), članice EU od početka rata plaćaju 430 miliona evra dnevno za gas i 230 miliona evra za naftu i naftne derivate. Ukupno je tokom invazije iz EU u Rusiju poteklo više od 15 milijardi eura za fosilna goriva.
Prema riječima stručnjaka Klugea, zemlja sada zarađuje gotovo milijardu evra dnevno: "Mi ne finansiramo direktno rusku vojsku, ali finansiramo ruski državni budžet zajedno s drugim uvoznicima". A između 20 i 25 posto ruskog budžeta namenjen je vojsci.
I dalje se plaća
Već prilikom vađenja nafte i gasa, ruske firme poput Gasproma i Rosnjefta moraju državi da plaćaju porez na proizvodnju. Ako se energenti izvoze, plaća se i izvozna carina.
- Ove dve komponente plaćaju izvoznici ruskoj državi u rubljima i vezane su za cenu na svetskom tržištu. Što su nafta i gas skuplji, to je veći udeo koji završava u državnom budžetu - objašnjava Kluge.
Uz to, državne korporacije dele dividende i plaćaju porez na dobit.
- Sve to zajedno čini više od 50 posto ruskog državnog budžeta - kaže Kluge.
Uprkos zapadnim sankcijama, Rusija ima pristup ovim deviznim prihodima i tako može da stabilizuje rublju.
Razlog: dve važne banke, Gasprombank i Sberbank, nisu pogođene isključenjem iz SWIFT-a.
- Preko tih banaka se trenutno obavlja plaćanje gasa i nafte. Tim novcem se naravno onda može finansirati uvoz industrijske robe iz celog sveta - kaže Kluge.
Finansijski, embargo kratkoročno ne nanosi štetu
No, čak i bez pristupa tom novcu Kremlj bi mogao nastaviti rat, smatraju stručnjaci. "Ruska industrija oružja uglavnom je samostalna - kako u pogledu sirovina tako i u pogledu fabrika ili inženjera", kaže Marcus Kojp, predavač vojne ekonomije na Vojnoj akademiji (MILAK) na ETH Cirihu.
Ona bi funkcionisala i bez prihoda od energije. A nafta, dizel i kerozin koji su potrebni ruskoj vojsci u potpunosti su domaće proizvodnje. Rusija proizvodi oko tri miliona barela nafte dnevno za svoje potrebe. Prema Kojpu, isporuke Rosnjefta stoga ne zavise od izvoznih transakcija ili deviznih prihoda.
- Kada se radi samo o logističkoj mogućnosti vođenja rata u Ukrajini, Rusija bi ga mogla voditi unedogled.
Stoga, čisto finansijski gledano, obustava uvoza nafte i gasa ne bi imala uticaj na rat.
- U svakom slučaju narednih nekoliko meseci Rusija ne zavisi od tih prihoda - naglašava Kluge.
Ali ako to postane višegodišnji rat ili ako se proširi, novac bi mogao postati relevantan. - Čak i ako mi sada ne finansiramo rat u sledećih nekoliko meseci, nastavkom uvoza energenata financiraćemo nabavku oružja u narednim godinama.
Embargo i nada u nezadovoljstvo građana Rusija
Prekid uvoza gasa i nafte bi ipak i na kraće staze štetilo Putinu "jer sankcije imaju različite mehanizme delovanja”, objašnjava Kluge. Osim financijske funkcije, stvara se nešto o čemu se s Rusijom može pregovarati.
- Embargom povećavamo pritisak na ruski budžet na vrlo nespecifičan način i otežavamo život Putinu.
U tom slučaju bi država morala da izvrši. preraspodelu sredstava iz budžeta, verovatno bi došlo do smanjenja socijalnih davanja i subvencija firmama. To na kraju stvara pritisak unutar zemlje i postaje podsticaj za promenu ponašanja.
- U kombinaciji s ruskim gubicima u Ukrajini i međunarodnom izolacijom, ovako nešto može imati težinu - naglašava Kluge.
- Kada bi izostao dotok novca iz izvoza nafte i gasa, Rusija bi imala ozbiljne probleme s budežtom - slaže se Kojp.
Ali dok god su cene nafte i gasa visoke kao sada, Kremlj to može kratkoročno da izdrži. Ako se želi pravi pritisak na Putina unutar Rusije, mnoge zemlje bi morale da istovremeno bojkotuju, tako da obim ruskog izvoza naglo padne, ili bi pale cene, smatra Kojp.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Alex
pre 2 godine
Analiza ima jednu veliku pukotinu a to je da Nemacka a samim tim ostale evropske zemlje koje su uvele sankcije Rusiji bez istih tih energenata ne mogu izdrzati da ostanu solidne u industrijskoj i svakoj drugoj proizvodnji. Tu je onda i pritisak gradjana zbog mnogostrukih poskupljenja i nestacica. Kada se tome doda da ce najteze biti pogodjene grane industrije koje zaposljavaju najvise ljudi, jasno je da ce mnogo vise stete pretrpeti upravo oni koji su uveli sankcije. Za to vreme ce se pojaviti nove mogucnosti upravo u Indiji, Kini ili trecim zemljama koje su ostale neutralne pa ce moci nesmetano da iskoriste sve ono sto gubi upravo Evropa. Dobra cena energenata vise nece biti u Evropi - Rusi ce se potruditi da cenama, konverzijom itd maksimalno zagorcaju zivot potrosacima pa ce dobre cene svega jednostavno prestati da dolaze iz Evrope. Ako se sa tim u vidu osvrnemo na to kako ce se menjati raspolozenje Rusa prema drzavi, mislim da ce znatno manje biti protiv svoje drzave u odnosu na Evropu posto su ocekivanja uvek i bila daleko manja. Evropljani ce zeleti na odmor sto je normalno, ali odmor ce biti mnogo skup... kredite treba placati a svi znamo da velika vecina zivi upravo od zaduzivanja posto su do sada ziveli prilicno ususkano i bez ozbiljne inflacije - sto u buducnosti nece biti slucaj.
Nemačka ekonomija suočava se sa ozbiljnim izazovima usled kontramera koje Rusija preduzima kao odgovor na sankcije Zapada, piše nemački novinar Flin Džejkobs u članku za „Berliner Cajtung“.
Poljska, jedna od najglasnijih zagovornika sankcija protiv Rusije nakon početka invazije na Ukrajinu, suočava se s ozbiljnim kritikama zbog navodne trgovinske saradnje sa Moskvom, uprkos zvaničnoj politici zabrane, piše Kijev post.
Mađarska i susedne zemlje pronašle su način da plate ruski gas, uprkos američkim sankcijama protiv "Gasprombanke", izjavio je šef mađarske diplomatije Peter Sijarto.
NATO intenzivno prebacuje vojnu tehniku kroz Poljsku, a obim ovih aktivnosti postaje sve očigledniji, izjavio je za RIA Novosti koordinator proruskog podzemlja u Nikolajevu Sergej Lebedev.
Napad ukrajinskih dronova na naftno skladište u Engelsu, nedaleko od aerodroma gde je stacionirana ruska strateška avijacija, vojni analitičari ocenjuju kao još jedan korak Kijeva ka eskalaciji sukoba. Ovaj napad, prema ruskoj vojnoj doktrini, Moskvi daje osnov za ozbiljan odgovor, uključujući i opciju upotrebe nuklearnog oružja.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je pismo predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću u kojem mu zahvaljuje na upućenim čestitkama povodom Dana Republike Srpske, na podršci koju pruža Republici Srpskoj i na politikama koje vodi u interesu jedinstva srpskog naroda.
O situaciji u Los Anđelesu, koji danima gori u razornim požarima, za našu televiziju govorila je Tijana Milenković, državljanka Srbije koja živi u ovom gradu.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob i prozapadne zamisli koje bi mogle da "okuju" svet.
"Er Srbija" je uspostavila direktne letove na liniji Beograd-Kina i to na tri destinacije: Tjenđin, Guangdžoua i od večeras Šangaj. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je za Informer da upravo večeras mala Srbija ispraća prvi avion za Šangaj u 22 sata.
Opšti kolaps u Beogradu, taje već nekoliko sati od momenta kada se tačno 2.906 takozvanih studenta okupilo u Beogradu, kako bi opet maltretirali građane glavnog grada i blokirali saobraćaj.
Život na selu i sve njegove prednosti, najbolje zna Permaković Jovana (24) iz sela Noćaj u blizini Sremske Mitrovice, gde ova mlada devojka održava 100 hektara zemlje i gaji 100 krava i bikova!
U oronuloj kući koja prokišnjava na svaku jaču kišu, živi porodica Stevanović. Majka Vesna, svakodnevno vodi borbu sa epilepsijom, bolešću koja joj često oduzima snagu, ali nikada ljubav prema njenoj deci, šestogodišnjem Stefanu i osmogodišnjoj Maši.
Na Bulevaru oslobođenja, na pešačkom prelazu iznad kružnog toka Slavija, došlo je do saobraćajne nezgode u kojoj je oboren pešak. Na muškarca je naleteo džip BMW.
Dvojica okrivljenih za ubistvo vaterpoliste Filipa Zeljkovića (21), koje se dogodilo 15. oktobra 2023. godine kod beznzinske pumpe u Subotici, osuđeni su na ukupno 30 godina zatvora!
Jedna osoba je poginula u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u mestu Divci kod Valjeva, kada je došlo do čeonog sudara, dok je jedna osoba u kritičnom stanju.
Posebno odeljenje Višeg suda u Beogradu prihvatilo je sporazum o priznanju krivice koje je Lepomir Bakić potpisao sa Javnim tužilaštvom za organizovani kriminal u Beogradu.
Marton R. (37) priznao je danas u Višem javnom tužilaštvu u Somboru da je u noći između utorka i srede zverski pretukao svoju majku Mirjanu R. u porodičnoj kući.
Predsednik Vlade Australije, Entoni Albaneze, uz burnu reackiju nije hteo da komentariše navode Novaka Đokovića da je pre tri godine otrovan u Melburnu tokom prisilnog boravka u hotelu za imigrante.
Slovenački fudbaler Vanja Drkušić (25) poručuje da iz Crvene zvezde odlazi razočaran malom minutažom u Ligi šampiona! Mladi defanzivac krajem januara vratiće se sa pozajmice iz Zvezde u ruski Zenit i kako kaže, njegov boravak na "Marakani" nije prošao onako kako je očekivao.
Najvatreniji navijači Partizana nisu bili prisutni na jučerašnjoj utakmici na gostovanju ekipi Panatianikosa, a glavni razlog tome jeste to što grčka policija nije mogla da im garantuje bezbednost.
Američki glumac Džejms Vuds završio je u suzama tokom intervjua za CNN dok je govorio o požarima u Los Anđelesu koji su uzrokovali da i njegov dom nestane.
Razorni požar u Los Anđelesu pustoši kuće u luksuznom naselju Palisejds a došao je i do doma čuvenog glumca Toma Henksa i na sreću glumca tu se i zaustavio!
Makaze u dobrom stanju neophodne su za postizanje preciznih i čistih rezova. Međutim, svakodnevnom upotrebom mogu da izgube svoju oštrinu. Ovo je šest praktičnih načina za vraćanje vaših makaza u njihovo funkcionalno stanje, bez potrebe za skupim alatima.
Dijeta sa grejpfrutom, umesto komplikovanih planova ishrane, fokusira se na jedan ključni sastojak, baš ovu voćku. Ova dijeta obećava gubitak od 3 kilograma za samo 3 dana, zbog čega je postala vrlo popularna.
Pasji njuh je od 10 do 100 puta osetljiviji od ljudskog. Psi obožavaju mirise poput onog sa roštilja ili mirisa drugih pasa, a naročito uživaju u mirisu svojih vlasnika. Međutim, postoje i mirisi koje ne podnose.
Poslednjih meseci sve glasnije se čuju agrumenti da takmičenje za Pesmu Evrovizije nije ništa drugo do oruđe u rukama levičarske "vouk" ideologije. Uprkos snažnom protivljenju švajcarskih konzervativaca i referendumu koji je održan krajem prošle godine, takmičenje će se ipak održati u Bazelu, a za organizaciju će biti potrošeno čak 37,5 miliona evra!
Bivša učesnica rijalitija Milica Veličković, porodila se i na svet donela ćerku kojoj je dala ime Barbara, a njih dve će sutra 11. decembra napustiti porodilište.
Pevačica Natalija Trik FX se oglasila za Informer nakon vesti da se razvela od supruga Sanija Ibraimovića. Članica dens grupe "Trik FX" je poručila da je u pitanju šala.
Od 11. januara 2025. godine, televizijski svet Srbije biće obogaćen novim spektakularnim šou-programom "Nova Tv zvezda", a u ulozi predsednice žirija u prvoj epizodi zasijaće iskusna i harizmatična voditeljka i autorka Rada Radenović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.