AMERI I EU SU SVE OČEKIVALI OSIM OVOG! ŠOKANTNI OPORAVAK RUBLJE, SANKCIJE ZAPADA SU PROPALE? Zluradost zamenio očaj!
Podeli vest
Potpuni oporavak ruske valute i delimični oporavak berzi pokazuju da će Zapadu biti teško da izoluje i ruši ekonomije svojih protivnika. Precenili smo svoju ekonomsku moć
Nakon zapadnih sankcija, rublja je bila na ivici kolapsa. Pre sankcija jedan dolar je vredeo oko 75 rublji, a nakon sankcija išao je i do 140. Trgovanje na ruskim berzama, piše Ros Klark, urednik i kolumnista koji već tri decenije piše za Spektejtor, Dejli Telegraf i druge britanske medije, bilo je suspendovano zbog ogromnog pada vrednosti akcija.
Četiri paketa antiruskih „paklenih" zapadnih sankcija, koje su poslednjih nedelja nametnute ruskim finansijama, trgovini i stotinama pojedinaca, nisu postigle ciljeve. Zapad, nastavljajući da se bori u rusofobičnoj histeriji, tvrdoglavo ne želi da stane, što će ga žestoko koštati, ističe Igor Juškov, stručnjak Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost u Moskvi i blizak saradnik predsednika Rusije Vladimira Putina
24.03.2022
17:30
Zapadni političari nisu mogli da sakriju oduševljenje; Bajden je nekoliko puta rekao da je ruska ekonomija „uništena". Takođe je rekao da Rusija ne sme da otvori berzansko tržište jer bi ono iste sekunde doživelo kolaps.
Međutim, usledio je veliki obrt. Nakon određenih mera ruske Centralne banke, i naročito nakon Putinove najave da će Evropa gas plaćati u rubljama, ruska valuta se u potpunosti oporavila, odnosno povratila je vrednost koju je imala pre sankcija. Osim toga, Rusija je odlučila da uprkos Bajdenovom komentaru otvori Moskovsku berzu, i umesto da se dogodi kolaps koji je prevideo predsednik SAD - dogodio se rast ruskih akcija.
Zbog svega ovoga, vodeće zapadne medije poput Rojtersa, Asošiejted presa, Fajnenšel tajmsa i drugih preplavili su tekstovi koji dovode u pitanje efikasnost zapadnih sankcija. U tekstovima dominira zbunjenost povodom stabilizacije ruske valute, kao i utešna predviđanja da će sankcije na dugi rok ipak uspeti da poremete rusku ekonomiju.
Ispod sledi prevod jednog od takvih tekstova objavljenog u britanskom Spektejtoru.
Kolone tenkova su zaustavljene; jedan ili dva grada zauzeta od strane Rusa Ukrajinci su uspeli da povrate. Ratni napori Rusije u poslednjih dve nedelje idu traljavo - osim ako artiljerijsko gađanje i uništavanje stambenih blokova računate kao napredak na frontu.
Ali kako napreduje ekonomski rat koji se vodi protiv Rusije? Istina, Moskovljani više ne mogu da jedu u Mekdonaldsu, a luksuzna roba zapadne proizvodnje je nestala sa ruskih polica. Pa ipak, kurs dolara u odnosu na rublju počinje da liči na konvoj ruskih oklopnjaka. U prvim danima nakon što su sankcije stupile na snagu, rublja je neumoljivo tonula. Dan pre nego što je Putin umarširao u Ukrajinu, rublja je vredela 0,012 dolara. Do 8. marta kurs rublje je opao za skoro polovinu, na 0,007 dolara. I šta se potom desilo? Rublja je jačala iz dana u dan, da bi do danas praktično povratila kurs kakav je imala pre invazije.
Rusko tržište akcija se ne može pohvaliti istim uspesima. Ali otkako je delimično ponovo otvoreno prošle nedelje, i ono je naglo poraslo. Indeks Moskovske berze je 16. februara iznosio 3.646 poena. Ujutro 24. februara pao je za skoro polovinu, na 1.943. Ovog jutra on iznosi 2.377 (tekst je objavljen pre dva dana, rusko tržište akcija je nakon toga poraslo za više od deset odsto i nastavlja vrtoglavo da raste; prim. prev.). Za sve koji su bili dovoljno hrabri da investiraju u pravom trenutku - i dovoljno spremni da zažmure na etička pitanja - ruske akcije su bile jedna od najboljih investicija u poslednjih nedelju dana. To je neverovatno ako uzmemo u obzir sve očiglednije znake da rat ne ide dobro, i da bi Rusija dugo godina mogla da bude zaglavljena u ukrajinskoj ratnoj močvari.
Ovo pokazuje koliko će Zapadu biti teško da izoluje i ruši ekonomije svojih protivnika, ako je to nova realnost međunarodnih sukoba. Precenili smo sopstvenu ekonomsku moć. Koliko god želeli da mislimo kako bogati Rusi našu robu smatraju neophodnom, rusku ekonomiju zapravo pokreću energenti. A to je prilično profitabilan posao u ovom trenutku. Možda kupujemo manje nafte od Rusije, ali smo i dalje primorani da kupujemo njen gas. Štaviše, postoje dva veoma velika tržišta američkog gasa i nafte koja ne pokušavaju da bojkotuju ruska fosilna goriva. Umesto bojkota, Kina i Indija koriste prednosti koje im je otvorila ovakva situacija.
Indija je nakon invazije potpisala ugovore o kupovini šest miliona barela nafte od Rusije - upola manje nego što je kupila tokom cele 2021. Zašto? Zato što ruska nafta ide uz popust od oko 30 dolara po barelu. Indija i Kina bi vrlo lako mogle da nadoknade bilo koju količinu nafte koju Zapad odbije da kupi od Rusije. A ako te dve zemlje ne žele da se pridruže bojkotu ruskih energenata, mi povodom toga ne možemo da uradimo ništa.
Nikada ranije Zapad nije pokušao da na vojnu agresiju odgovori isključivo ekonomskim sredstvima. Mnogo je pitanja koja treba postaviti o mudrosti takvog pristupa. Da li zaista želimo da osiromašimo obične Ruse - ako pođemo od toga da uopšte možemo to da uradimo - znajući da bi to moglo da poveća njihovu podršku Putinu? Putin je, na kraju krajeva, stvorio narativ da je Rusija na udaru Zapada - i svaka sankcija koja pogađa obične Ruse samo će služiti kao dokaz istinitosti Putinove teze.
Ali još važnije je pitanje da li to uopšte funkcioniše. Zapad je do sada uspevao da ojača odbranu Ukrajine slanjem oružja u zemlju. To je bio uspeh. Ekonomske sankcije, iako se u početku činilo da štete Rusiji, sada deluju mnogo manje očigledno.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vrednost ruskih zlatnih rezervi je u oktobru prvi put u istoriji premašila 200 milijardi dolara, dok je udeo zlata u međunarodnim rezervama zemlje porastao na 32,9 odsto, pokazuju podaci centralne banke.
Četiri paketa antiruskih „paklenih" zapadnih sankcija, koje su poslednjih nedelja nametnute ruskim finansijama, trgovini i stotinama pojedinaca, nisu postigle ciljeve. Zapad, nastavljajući da se bori u rusofobičnoj histeriji, tvrdoglavo ne želi da stane, što će ga žestoko koštati, ističe Igor Juškov, stručnjak Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost u Moskvi i blizak saradnik predsednika Rusije Vladimira Putina
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Nije tajna da su Dragan Marković Palma i Željko Ražnatović Arkan bili prijatelji. U ispovesti za Informer govorio je o detaljima njihovog prijateljstva.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu je, posle saslušanja u Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, odredila pritvor do 30 dana Ljiljani Milić Marković jednoj od 12 uhapšenih osoba koje se dovode u vezu sa padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, pišu Novosti.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uputio je povodom smrti predsednika Jedinstvene Srbije Dragana Markovića Palme, telegram saučešća porodici i prijateljima.
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Devojka koja je želela da svoj račun plati u kovanicama doživela je neprijatno iskustvo zbog burne reakcije kasirke na trafici, kada je ugledala metalni novac.
Iz Auto-moto saveza Srbije apeluju na vozače da voze pažljivo, posebno zbog velike promene vremena koja je prouzrokovala snežne padavine koje su umnogome pogoršale stanje na putevima.
Viši sud u Užicu odredio je danas pritvor do 30 dana Aliji Balijagiću, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori i za kojim se tragalo 27 dana.
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane, a zapalilo se nehigijenskom naselju ispod Mosta na Adi, kako je izjavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Mladoženja M.T. (26) iz Titela koji je 8. novembra pucao iz puške, i tom prilikom pogodio nekoliko gostiju na svadbi, nalazi se i dalje u pritvoru, a istraga je u toku.
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
Prema saznanjima do kojih je došao Informer, u toku je suđenje Strahinji Jokiću zbog fizičkog napada na navijača tokom utakmice Denver Nagetsa. Donosimo vam važne detalje u vezi sa procesom od kojeg potencijalno zavisi sloboda brata čuvenog košarkaša.
Najjača košarkaška liga na svetu i ovog petka objavila je novu listu za MVP trku, a očekivano lidersko mesto i dalje drži srpski košarkaš Nikola Jokić.
Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini.
Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
Era Ojdanić je za Informer ispričao da je među prvima saznao da je Dragan Marković Palma preminuo, zbog čega se duboko potresao, jer su bili dobri prijatelji dugi niz godina.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.