NAJVEĆA EVROPSKA PRIVREDA PRED PROPAŠĆU, OGLASIO SE DIREKTOR MOĆNOG BASF-a... Ako Berlin "zacepi" i stavi rampu za ruski gas, to neće biti pucanj u nogu, već u GLAVU!
Podeli vest
Prekid isporuke ruskog gasa gurnuće Nemačku u najveću krizu od 1945. godine. Ovu prognozu dao je šef najvećeg nemačkog hemijskog koncerna BASF. Nemački biznis upozorava da će bez gasa cela industrija Nemačke stati, a najveća privreda u Evropi će propasti. Da li će uspeti da promene antiruski stav svojih političara?
„Da li želimo da uništimo celu našu ekonomiju otvorenih očiju? Uništiti sve što smo stvarali decenijama? Mislim da bi takav eksperiment bio neodgovoran“, rekao je Martin Brudermiler, generalni direktor najveće svetske hemijske grupe BASF u intervjuu za Frankfurter Allgemeine Zeitung. Dugoročni prekid isporuke gasa i nafte iz Rusije „mogao bi da odvede nemačku ekonomiju u najgoru krizu od kraja Drugog svetskog rata“, predviđa biznismen.
Jačanje ruske rublje, pokušaj Zapada i Evrope da izoluju ruski gas, poskupljenja u svetu zbog ukrajinske krize i kako to sve utiče na Srbiju u “Replici” nam objašnjavaju jedan od naših najboljih ekonomista Ljubomir Madžar i Mitar Kovač, direktor Evroazijskog bezbednosnog foruma.
03.04.2022
11:34
Dakle, predstavnik realnog sektora nimalo ne deli optimizam šefa nemačkog ministra privrede Roberta Habeka. On je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa francuskim kolegom Brunom Le Merom rekao da Berlin i Pariz već preduzimaju mere u slučaju da „sutra, pod određenim okolnostima, ne dođe gas iz Rusije“. Ovako su dvojica ministara reagovala na ukaz Vladimira Putina potpisan 31. marta da se od 1. aprila plaćanja prirodnog gasa sa "neprijateljskim zemljama" pretvaraju u rublje (čemu se zemlje EU kategorički protive).
Podsetimo, ranije su poljske vlasti pozvale nemačkog suseda u znak podrške Ukrajini da odbije uvoz ruskog gasa kroz postojeći gasovod Severni tok 1. Nemački ministar poljoprivrede Cem Ozdemir – koji je već pozvao Nemce da ograniče potrošnju mesa kako bi se suprotstavili politici Moskve – predložio je da Nemci voze sporije na autoputevima kako bi uštedeli na benzinu.
"Uveli smo sankcije Rusiji i sada razmišljamo kako da ih prevaziđemo. Mi smo sami napravili barijeru preko koje još ne možemo da preskočimo. Berlin je mogao da se složi sa stavom kolektivnog Zapada o Ukrajini, ali je to morao učiniti ne po cenu dobrobiti sopstvenog naroda. Nemačko društvo i biznis razumeju situaciju u koju je takva politika dovela zemlju“, rekao je za ruski list VZGLjAD Valdemar Gert, nemački političar i bivši poslanik Bundestaga iz partije Alternativa za Nemačku.
Generalni direktor BASF-a Brudermiler strahuje da će kriza izazvana nestašicom nafte i gasa dovesti do smanjenja proizvodnje. BASF je najveći proizvođač plastike, hemikalija i polimera. "Otpuštanje" ruskog gasa će uticati ne samo na 40.000 zaposlenih u matičnoj kompaniji firme, upozorio je direktor hemijske kompanije. „Mi proizvodimo proizvode koji su na početku lanca“, rekao je Brudermiler. On je mislio da su među potrošačima BASF-ovih proizvoda farmaceutske kompanije, proizvođači građevinskog materijala, tekstilne fabrike, automobilska industrija itd. Zaustavljanje ključnog preduzeća izazvaće domino efekat.
Inače, na ovaj efekat je u petak podsetila energetski konsultant Olafa Šolca, ekonomista Lamija Mesari-Beker.
"Pošto se u procesu snabdevanja (gasom) daje prioritet domaćinstvima, postoji rizik od potpunog gašenja proizvodnje u nekim industrijama ukoliko dođe do prekida snabdevanja. Kao rezultat toga, stotine hiljada radnih mesta u energetski intenzivnim i prerađivačkim industrijama su u neposrednoj opasnosti. Postoje i pretnje rezovima u oblasti osnovnog snabdevanja i farmaceutskih proizvoda“, prenosi RIA Novosti saopštenje Istočnog komiteta Poslovnog udruženja Nemačke za ekonomiju.
BASF je relativno lako preživeo kako posledice američko-kineskog trgovinskog rata, tako i ekonomske turbulencije nakon što je Britanija napustila EU. Ali mogućnost da ostane bez ruskog gasa izazvala je paniku Brudermilera. Posledice nestašice ne mogu se nadoknaditi ni subvencijama ni finansijskom pomoći – država ne može sebi da priušti tako velike sume.
"Dimenzije o kojima ovde govorimo su mnogo veće nego kada je izbila pandemija korona virusa", rekao je izvršni direktor BASF-a. Podsetimo, kovid-19 je Nemačkoj naneo štetu za 300 milijardi evra - takvu je procenu dao Institut nemačke ekonomije u Kelnu u maju prošle godine.
Gradonačelnik Hamburga Peter Čenčer govorio je još iskrenije – embargo na gas će dovesti do siromaštva. "Ne treba nikome da izazivamo siromaštvo i oskudice u Nemačkoj ako nismo sigurni da će to zaista uticati na Rusiju", rekao je gradonačelnik u eteru televizijskog kanala ZDF.
„Zaista, moguće posledice energetskog embarga se porede sa efektom pandemije. Ali to su neuporedive stvari, - smatra bivši zamenik Bundestaga Gert. – Tada je privreda bila „na pauzi” uoči pada tržišta. U martu 2020. došlo je do kraha na tržištu nafte. Ali sada krizu ne izaziva virus, već političari – i to veštački, smatra sagovornik.
„Kao rezultat toga, može doći do toga da će ljudi i dalje pamtiti pandemiju kao trenutak smirenosti i blagostanja“, primećuje Gert.
„Nemačka, čija je ekonomija zasnovana na industrijskoj proizvodnji, u slučaju krize u ovoj proizvodnji, za pet godina može da se pretvori čak ne u veliku Poljsku, već u veliku Letoniju. Prestaće socijalna pomoć, kao što se davno završila u Letoniji, socijalna država će propasti“, predviđa poslanik ruskw Državne dume, ekonomista Mihail Deljagin. Odbijanje uvoza gasa, kao i ometanje odobrenja Severnog toka 2, „nije čak ni pucanj u nogu, već u glavu“.
Nemačka država, koja deluje protiv interesa nemačkog biznisa i društva, očigledno je „pod pritiskom Amerikanaca“, smatra Deljagin. „SAD koriste „projekat Ukrajine“ protiv Nemačke kao konkurenta. Na kraju krajeva, Nemačka sa populacijom 4,5 puta manjim od Sjedinjenih Država, uporediva je sa Sjedinjenim Državama u pogledu izvoza robe, a ponekad ih čak i nadmašuje. Prema tome, sa stanovišta Amerikanaca, Nemačka je Kartagina, koja mora biti uništena.
Nemci imaju malo "lufta"
Istovremeno, Rusija objektivno nije zainteresovana „za zatvaranje ventila“, primetio je Deljagin. Štaviše, mi čak i ne teramo Nemce da koriste Severni tok 2, dok nastavljamo da punimo gasni transportni sistem Ukrajine“, naglasio je ekonomista. Ako u Berlinu odluče da odbiju vitalne zalihe, onda će to, kako kažu, biti sopstveni problem Nemaca. „Ali u ovom slučaju, oni će se naći u situaciji – ako ne kao posle 1945. godine, onda kao posle Prvog svetskog rata“, rekao je Deljagin.
Moskva je postavila strogi uslov - plaćanje u rubljama, ali je ipak ostavila Nemcima mogućnost da "sačuvaju obraz" i izađu iz ćorsokaka, primetio je ekonomista Vasilij Koltašov.
"Moskva je predložila udoban format za kupovinu gasa, tako da partneri stavljaju evre na svoje račune u Gasprombanci. Ova kreditna institucija u njihovo ime kupuje rublje, obračunava se sa Gaspromom u rubljama i od momenta obračuna sa Gaspromom isplata se smatra izvršenom", podsetio je sagovornik na predlog ruske strane.
"Rusija nije ostavila Zapadu nijednu drugu opciju – predsednik je podsetio da mi nećemo besplatno snabdevati Zapad gorivom", naglasio je Koltašov.
"Ako Evropljani pokušavaju da pokažu da imaju 'principijelan stav' i ako se on zaista pokaže principijelnim, onda će u narednim mesecima Evropska unija, koju predstavljaju Nemačka, Francuska i još neke države, odbiti da plati za ruski gas", rekao je ruski ekonomista.
Evropljane će neko vreme izvlačiti rezerve iz skladišta gasa. Ali, prema nekim procenama, rezerve će trajati do sredine leta, prema optimističkim prognozama - do septembra", podsetio je Koltašov. U svakom slučaju, svetske cene gasa (koje se već kreću oko 1.500 dolara za 1.000 kubnih metara) će još više rasti, što će izazvati globalni rast cena roba.
Dodajmo da su u petak uveče predstavnici nemačkog energetskog koncerna Uniper (jedan od investitora u Severni tok 2) rekli Blumbergu da kompanija razmatra nove uslove plaćanja ruskog gasa u vezi sa zahtevom Moskve da pređe na novu šemu plaćanja. Kako se navodi, Gasprom je već počeo da obaveštava partnere o načinu daljeg plaćanja ruskog gasa nakon što je predsednik Ruske Federacije potpisao ukaz o obračunu u rubljama.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Poslanica nemačkog parlamenta Sevim Dagdelen pozvala je nemačke vlasti da prestanu da poklanjaju novac Kijevu nakon što je prekinuo ugovor sa Rusijom o tranzitu gasa kroz Ukrajinu i predložila da se ruski gas pusti kroz gasovod "Severni tok" koji je ostao neoštećen nakon eksplozije u Baltičkom moru.
Najmanje šest bombi je upotrebljeno za osakaćenje gasovoda Severni tok 1 i 2, a minirana su sva četiri gasovodna priključka, tvrdi nemački list *Di Welt*, pozivajući se na sudske papire.
Jačanje ruske rublje, pokušaj Zapada i Evrope da izoluju ruski gas, poskupljenja u svetu zbog ukrajinske krize i kako to sve utiče na Srbiju u “Replici” nam objašnjavaju jedan od naših najboljih ekonomista Ljubomir Madžar i Mitar Kovač, direktor Evroazijskog bezbednosnog foruma.
Zapadna „vouk“ ideologija, koja se predstavlja kao borba za jednakost i pravdu, postala je sinonim za ekstremizam, uništavanje temeljnih vrednosti društva i potkopavanje kulturnog identiteta nacija. Lideri poput Aleksandra Vučića, Donalda Trampa i Vladimira Putina jasno su prepoznali ovu pretnju i otvoreno stali protiv nje.
Američka administracija neće menjati odluku da se zastave u zemlji drže spuštenima na dan inauguracije Donalda Trampa, potvrdila je portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer.
Doktor Branimir Nestorović, najpoznatiji srpski jahač zmajeva, čovek koji se kleo da nikada i nigde neće sarađivati sa đilasovskom opozicijom, sada je njihov miljenik i junak Šolakovih medija.
Osvedočena antisrpkinja Sofija Todorović, u pauzama žalosti, otrčala je u Sarajevo da uz Severinu slavi Novu Godinu, usput ponavljajući da su Srbi genocidni.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević objavio je u Kolegijumu rezultate ankete sa Pravnog fakulteta u Novom Sadu gde se većina studenata izjasnila da želi da polaže ispite.
Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić upitao je tokom gostovanja u emisiji Balkan info na osnovu čega se misli da će biti bolje ako na vlast dođu Srđan Milivojević, Marinika Tepić i Đorđe Miketić.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Cetinje su u kratkom vremenskom periodu zadesile velike tragedije. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Blažo Markovć, Liza Piščević i Biljana Ćulafić, a u program su se uključili i novinarka Informera Aleksandra Dimić i advokat Predrag Savić.
Po srpskom običajnom kalendaru, Božić se slavi tri dana, a kao pretpraznični dani, računaju se i Tucindan i Badnji dan. Danas, dva dana pred Božić slavi se Tucindan. Ove godine poklopio se sa Očevima, poslednjim u nizu porodičnih praznika koji najavljuju dan rođenja sina Božijeg.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Neizostavan deo Badnjeg dana i Božića jeste posna hrana koju vernici pripremaju za porodičnu trpezu. Koliko košta posna trpeza i šta se sve može naći na stolu otkrivamo vam u nastavku teksta.
Zvanična tri dana žalosti proglašena u Crnoj Gori usled ogromne tragedije koja je zadesila Cetinje su prošla, ali i prestonica i čitava Crna Gora još dugo će tugovati za nedužnih 12 žrtava koje je ubio pomahnitali Aco Martinović. Stanovnici Cetinja nisu štedeli reči kad je u pitanju ovaj zlikovac.
Luka Bojovića saslušan je 4. juna 2024. godine u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu u svojstvu svedoka oštećenog u postupku koji se vodi protiv petorice mladića koji su optuženi da su zajedno nabavljali sredstva za Bojovićevo ubistvo, tako što su se dogovarali, planirali i organizovali zločin koji je policija sprečila.
Muškarac R.I. (33) primljen je sa teškim telesnim povredama u Urgentni centar, jedna od njih kako se sumnja, naneta je vatrenim oružjem u napadu koji se dogodio u Kotežu.
Srpski reprezentativac - Nikola Jokić, predvodio je Denver Nagetse do pobede nad San Antonio Sparsima pošto je meč završio sa 46 poena, deset asistencija i devet skokova.
El Fardu Ben je u intervjuu za Informer izjavio da je Vladan Milojević mnogo uticao na njegovu karijeru i da bi za njega igrao i u Bangladešu, a pored toga je istakao da nakon karijere želi da ostane u Srbiji.
Medalje sa Olimpijskih igara u Parizu se raspadaju, a od takmičenja nije prošlo ni pola godine. Sportisti se žale da su odličja već u lošem stanju, što se potvrdile srebrna iz Pariza Aleksandra Perišić i zlatna Zorana Arunović.
Aleksa Avramović nastavio je da pruža sjajne partije u dresu CSKA iz Moskve, pa je tako u ubedljivom trijumfu nad Astanom odigrao jedan od svojih najboljih mečeva u karijeri.
Društvenim mrežama je ponovo počeo da kruži snimak od pre 25 godina kada je Anđelina Džoli skočila u bazen potpuno obučena i sa sobom povukla i voditelja!
Madona (66) se na društvenim mrežama pohvalila velikim dijamantskim prstenom, a mnogi već spekulišu da će se pop zvezda udati za svog partnera Akima Morisa.
Januar je savršeno vreme za beg od svakodnevnog života i uživanje u putovanjima posle praznika. Ako ste u potrazi za idealnim mestom za zimski odmor, predlažemo tri najlepša evropska grada su idealna za beg.
Telegram je sa novom godinom predstavio sistem eksterne verifikacije, uz dodatne funkcije za poboljšanje korisničkog iskustva na platformi, filtere, digitalno poklanjanje i emoji.
Muzička zvezda Jelena Karleuša otkrila je da njene ćerke koje je dobila u braku sa nekadašnjim fudbalerom Duškom Tošićem, Atina i Nika Tošić, kada navrše 18 godina planiraju da dodaju majčino prezime.
Brat bivšeg rijaliti učesnika, Marka Janjuševića, Mihailo Janjušević, pronađen je mrtav 25. decembra 2023. godine u stanu u kojem je živeo u Beogradu, na Dorćolu.
Pevačica Ivana Jordan doživela je neprijatnost na nastupu avgusta minule godine, kada se saplela na bini, a snimak nemilog događaja ponovo je viralan na društvenim mrežama.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.