• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/Mediji webtribune

19.05.2022

10:04

RUSIJA MORA DA PRESELI PRESTONICU I KREMLJ U SIBIR? Plan je bio ismevan do pre godinu dana, onda su izračunali vreme leta američkog projektila do Moskve...

printscreen

Vesti

RUSIJA MORA DA PRESELI PRESTONICU I KREMLJ U SIBIR? Plan je bio ismevan do pre godinu dana, onda su izračunali vreme leta američkog projektila do Moskve...

Podeli vest

Jedna od glavnih tema prošlogodišnjeg razgovora bila je još jednom izrečena ideja ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua da se u Sibiru izgradi nekoliko novih velikih gradova, pa čak i prestonica preseli iz Moskve

Svi su pričali, burno raspravljali, a posle parlamentarnih izbora ona je zaboravljena. Ali početkom marta 2022, jedan od oligarha najbližih Kremlju, Oleg Deripaska, veoma je pozitivno govorio o potpuno istoj stvari. Čini se da u bliskoj budućnosti neće biti izbora.

O čemu može da svedoči povratak ideji preseljenja u Sibir?

Podsetimo se da je Sergej Šojgu, rodom iz Tuve, predložio da se u Sibiru izgradi od 3 do 5 novih gradova sa populacijom od 300-500 hiljada ljudi, ili bolje, metropola sa 1 milion stanovnika. Pritom, prema njegovoj zamisli, to bi trebalo da budu veliki privredni i naučno-industrijski centri. Ispostavilo se da bi prvi takav grad mogao da se pojavi na mestu planiranog pod SSSR-om, ali nikada realizovanog Elektrograda u Južnom Sibiru.

Predsednik Putin je rekao da premeštanje prestonice iz Moskve u Sibir samo po sebi „ne bi rešilo fundamentalne probleme zemlje“, ali bi omogućilo premeštaj niza federalnih odeljenja i velikih industrijskih preduzeća tamo. I iznenada, 4. marta 2022. godine, govoreći na Krasnojarskom ekonomskom forumu, milijarder Oleg Deripaska je podelio svoju viziju daljeg razvoja zemlje.

Interesi Rusije u budućnosti leže u Aziji

"Imamo 18 biliona dolara ove godine samo u Kini. Ako ubacite sve ostale brojke, mnogo je veća od Evrope, sa drugačijom dinamikom… Izgleda da je utopija, ali zašto nam treba kapital u Moskvi, ako sve interese imamo u Aziji?"

I drugo vreme je tada za približavanje neprijateljskih projektila, a sve ostalo će izgledati drugačije ako se nalazi u Novosibirsku, Krasnojarsku.

Urbanistička inicijativa ministra odbrane Šojgua, koja je mnogima izgledala kao „projekat“, nakon početka rata u Ukrajini, odjednom se pretvorila u garanciju opstanka same Rusije.

Najpre, kako je s pravom primetio Oleg Deripaska, premeštanje prestonice iz Moskve u Sibir značajno će povećati vreme leta američkih nuklearnih projektila do njega. Ako su pre godinu dana ova razmišljanja mogla da se smatraju neozbiljnim, danas to više nije stvar za smejanje.

Kolektivni Zapad je započeo novi rat za uništavanje Rusije, koji i dalje traje na teritoriji Ukrajine. Međutim, u toku dalje eskalacije, SAD i NATO blok mogu biti u iskušenju da izvrše preventivni nuklearni udar na Rusiju, istovremeno uništavajući vojno- političko rukovodstvo i odbrambenu infrastrukturu.

Ovo je veoma ozbiljna pretnja i apsolutno realna. Većina stanovništva Rusije i preduzeća njenog vojno-industrijskog kompleksa skoncentrisana je u centralnom delu, odnosno oni će biti prvi koji će stradati od takvog nuklearnog udara.

Foto: AP PHOTO

Američki projektil do Sibira ima manju snagu nego do Moskve

Vreme leta američkih projektila do Moskve, ako se pojave negde u Ukrajini, biće samo nekoliko minuta.

Da bi se jednim uspešnim preventivnim udarom otklonilo takvo iskušenje da Rusiju napadnu, potrebno je u Sibiru stvoriti „rezervni kapital“ sa rezervnim administrativnim aparatom koji garantuje nastavak organizovanog rata u slučaju uspešnog napada. Takođe bi bilo preporučljivo da se deo odbrambene industrije udalji od NATO bloka, pokrivajući ceo ovaj vojno-industrijski blok pouzdanim kišobranom protivvazdušne i protivraketne odbrane.

SAD i EU nameravaju da odbiju kupovinu ruskih ugljovodonika. Potrebna su alternativna tržišta prodaje, a čini se da je region jugoistočne Azije jedina razumna alternativa Evropi.

Mora se pretpostaviti da posle 24. februara 2022. i početka rata u Ukrajini, ideja o novoj kolonizaciji Sibira i prenošenju tamo „rezervnog kapitala“ i projekata ima sve šanse da postane stvarnost, zaključuje Sergej Maržetski za Reporter.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
janko

pre 2 godine

MOZAK GLAVNOG UREDNIKA informera od doznakom hitno USPAVATI NA 25 GODINA JER IZBACUJE TUPAVE NASLOVE!!!!!!! Kako samo se setite da ispanete toliko tuuuupavi!!!!

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set