• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Novosti

23.06.2022

22:22

(VIDEO) NITI SE TO NJIH TIČE, NITI MOGU DA SUDE, SAMO NEKA JE PROTIV RUSIJE! PS SE usvojila rezoluciju, Moskva je kriva za pad malezijskog Boinga - DA NIJE SMEŠNO, BILO BI...

Vesti

(VIDEO) NITI SE TO NJIH TIČE, NITI MOGU DA SUDE, SAMO NEKA JE PROTIV RUSIJE! PS SE usvojila rezoluciju, Moskva je kriva za pad malezijskog Boinga - DA NIJE SMEŠNO, BILO BI...

Podeli vest

Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PSSE) usvojila je rezoluciju o slučaju pada malezijskog Boinga u istočnoj Ukrajini 2014. godine, uprkos činjenici da skupština nema nikakve veze sa istragom.

Zaključci rezolucije ponavljaju ranije tvrdnje, koje je Rusija već više puta negirala. 

Rezolucija PSSE, koja je usvojena jednoglasno, sastavljena je na osnovu tvrdnji ukrajinskih i holandskih vlasti, koje je koristio izvestilac skupštine Titus Korlecjan u svom izveštaju i koje su nazvane „dokazima".

- PSSE je saopštila da, na osnovu dokaza koje su ukrajinske i holandske vlasti stavile na raspolaganje izvestiocu, smatra „najubedljivijim scenarijem u ovom trenutku" da je let MH17 oboren iznad Ukrajine 2014. godine raketom „buk" koja je predata vojnim formacija pod kontrolom Rusije, navodi se u saopštenju, objavljenom na na sajtu skupštine.

Pored toga, nakon usvajanja rezolucije, PSSE je pozvala Rusiju da „sarađuje u istrazi koja je u toku", između ostalog i da pruži „ispravne podatke sa satelita i radara". Istovremeno, u rezoluciji se ništa ne govori o potrebi davanja podataka sa satelita SAD, o kojima se zvanično govorilo i koje Vašington odbija da pruži istrazi.

Skupština takođe poziva Rusku Federaciju da se "zvanično izvini" rođacima poginulih u nesreći.

Pad aviona MH17

Sudski proces u slučaju pada aviona na letu MH17 počeo je u Holandiji 9. marta 2020. godine. Sudi se trojici državljana Rusije i jednom državljaninu Ukrajine: Igoru Girkinu, Sergeju Dubinskom, Olegu Pulatovu i Ukrajincu Leonidu Harčenku. Pulatova na sudu zastupa međunarodna advokatska grupa, dok se ostalima osumnjičenima sudi u odsustvu. Osmog juna 2021. godine počelo je razmatranje predmeta u meritumu.

U optužnici holandskog tužilaštva od decembra 2021. godine traži se da se sva četvorica optuženih osude na doživotnu robiju „zbog organizovanog uništavanja aviona, koje je dovelo do pogibije 298 ljudi i ubistva putnika koji su se nalazili u avionu".

Putnički avion „Boinga 777" kompanije „Malezija erlajns", koji je leteo iz Amsterdama za Kuala Lumpur, srušio se 17. jula 2014. godine u blizini Donjecka. Niko od 298 putnika i članova posada koji su se nalazili u avionu nije preživeo.

Kijev je za katastrofu optužio ustanike u Donbasu, koji su, sa svoje strane, izjavili da nemaju sredstva koja bi mogla da obore avion na toj visini. Ukrajinske vlasti odbile su da dostave podatke sa svojih radara, a SAD nisu dostavile istrazi satelitske snimke, gde se, kako tvrde, vidi trenutak lansiranja rakete.

Bez obzira na ratna dejstva, Kijev nije zatvarao nebo iznad Donbasa za međunarodne putničke avione.

Kako je izjavljivao zamenik generalnog tužioca Rusije Nikolaj Viničenko, ruska strana predala je Holandiji ne samo podatke sa ruskih radara, već i dokumenta koja svedoče da je raketa „Buk", koja je oborila avion, pripadala Ukrajini i lansirana sa teritorije pod kontrolom Kijeva, ali su istražitelji ignorisali tu informaciju.

Istovremeno, prvog dana ročišta, tužilaštvo je priznalo da je dobilo i proučava podatke ruskog tužilaštva.

Istraga

Istragu je vodila zajednička istražna grupa pod rukovodstvom Holandije, bez učešća Rusije. Kako je istraga utvrdila, „Boing" je oboren iz protivvazduhoplovnog sistema „Buk", koji je pripadao 53. PVO raketnoj brigadi Oružanih snaga Rusije iz Kurska, sa teritorije koju su kontrolisali ustanici.

Optužbe se grade na svedočenju isključivo anonimnih svedoka. Odbrana optuženog Olega Pulatova smatra da to sprečava procenu kvaliteta argumenata, ali holandsko tužilaštvo insistira na tome da je anonimnost potrebna iz bezbednosnih razloga.

Prema saopštenjima ruskog Ministarstva inostranih poslova, optužbe protiv Rusije za pad „Boinga" su neosnovane i za žaljenje, a istraga pristrasna i jednostrana. Ministar inostranih poslova Sergej Lavrov smatra da je cela priča prepuna dvostrukih standarda.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

Roglić: Srbija dobila pristup fondovima za završetak zbrinjavanja otpada sa živom
Srbija

Roglić: Srbija dobila pristup fondovima za završetak zbrinjavanja otpada sa živom

Načelnica Odeljenja za hemikalije u Ministarstvu zaštite životne sredine Sonja Roglić izjavila je danas da je za Srbiju veoma značajno što je parlament ratifikovao Zakon o potvrđivanju Minamata konvencije o živi, jer je na taj način Srbija dobila pristup fondovima iz kojih će se finansirati odgovarajuće zbrinjavanje otpada sa živom.

22.12.2024

13:52

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set