EVROPA U STRAHU, DA LI ĆE PUTIN ISKORISTITI NAJVEĆI GEOPOLITIČKI ADUT? Za ovaj scenario EU još uvek NEMA REŠENJE!
Podeli vest
Evropska unija želi da ublaži krizu vezanu za snabdevanje gasa prihvatanjem novog zakona. Ali, šta ako gasa jednostavno bude premalo?
Ako Rusija posle završetka redovnog remonta gasovoda Severni tok 1 ne nastavi sa isporukom gasa, u Evropskoj uniji se primenjuje Smernica EU za osiguravanje snabdevanja gasom iz 2017. godine koja ima oznaku: SOS (Security of supply). Sve članice Evropske unije moraju da imaju krizne planove i sistem upozoravanja u tri stepena. Ali, nisu sve vlade obavile taj domaći zadatak, piše Dojče vele (DW).
Gasovod Severni tok 1, koji vodi od Rusije do Nemačke, biće zatvoren od 11. jula zbog radova na održavanju koji bi trebalo da traju 10 dana, ali je britanski Dejli telegraf ocenio da je ovo značajan trenutak u eskalaciji krize koja se dešava na Evropsko energetskom tržištu...
03.07.2022
19:07
Članice EU su podeljene u regionalne grupe koje zajedno snose rizike. Jedna grupa su, na primer, baltičke države i Finska, koje su do sad potpuno zavisile od ruskog gasa i koje su delimično već tražile alternative.
Druga grupa su Portugal, Španija i Francuska koje dobijaju malo ruskog gasa i koje obustavom isporuka nisu direktno pogođene. U slučaju krize članice Evropske unije se obavezuju da će se međusobno "solidarno" pomagati, dakle međusobno isporučivati plin jedne drugima i razmenjivati informacije.
Članice EU bi osim toga trebalo svoja skladišta plina da napune najmanje do 80 posto ukupnog kapaciteta pre početka sezone grejanja. Problem koji vide brojni stručnjaci i političari je da će u slučaju obustave isporuka od najvećeg isporučitelja, Rusije, krajnje teško biti popuniti skladišta i međusobno isporučivati gas.
Foto: Reuters
Nemačka je najveći kupac ruskog gasa u Evropi i važna tranzitna zemlja za gas koji se transportuje Severnim tokom i drugim gasovodima. Šta bi se dogodilo ako Nemačka ne bi više dobijala ruski gas? Da li bi ona morala gas koji, na primer, dobija iz Norveške ili Holandije da pušta dalje prema drugim zemljama iako i sama ima nestašicu?
Nemački ministar ekonomije Robert Habek trenutno sa susednim zemljama izrađuje sporazume o solidarnosti za isporuke u takvim kriznim situacijama.
- Moramo da proanaliziramo i utvrdimo šta će se tačno događati. Dakle, kad se proglašava stanje nestašice gasa, u kojim zemljama, u kojim koracima, tako da tačno znamo što se događa - izjavio je Habek prilikom posete svom češkom kolegi Josefu Sikeli.
Habek je s češkom vladom dogovorio ugovor. Nestašicom se mora upravljati zajednički, kaže Habek, kako pojedine zemlje ne bi bile preopterećene problemima. Češka, na primer, gas dobija gotovo isključivo preko gasovoda kroz Nemačku. I Poljska dobija gas preko Nemačke, iz Severnog toka 1. Švajcarska je potpuno zavisna od isporuka gasa preko Nemačke.
Uredba EU SOS predviđa da gas mora da bude ponuđen samo onim zemljama koje su same proglasile krizno stanje i koje su sve preduzele da smanje potrošnju. Kupovina i prodaja gasa bi trebalo i dalje da bude regulisana delimično preko privatnih, delimično preko državnih snabdevača gasom, što je u kriznim vremenima kompleksan postupak.
Određivanje gornje granice za cenu gasa, što je predložila Italija, Evropska unija zasad odbija kao kontraproduktivno. Bugarska, koju bojkotuje ruski Gasprom, i dalje propušta ruski gas koji dolazi preko gasovoda Turski tok u Srbiju i Mađarsku. Da li bi to u slučaju krize tako išlo dalje?
Foto: Printscreen
Mađarska je proglasila krizno stanje i zabranila svaki izvoz energenata, dakle potpuno se oprostila od solidarne zajednice.
Stručnjak za energiju Georg Zakman iz instituta Brujgel u Briselu smatra da to nije pametan potez Mađarske.
- Za zemlju bez luke, s potrošnjom od 10 milijardi kubnih metara i skladištem kapaciteta tri milijarde kubnih metara nisam siguran da je to pametna odluka - kaže Zakman na Tviteru.
Evropska komisija je već odavno zemljama članicama preporučila da sklope sporazume o solidarnim isporukama, jer ne postoji nikakvo središnje upravljanje u Briselu o kvotama i sličnom. Nemačka je dosad sklopila sporazume sa tri zemlje: Danskom, Austrijom i Češkom. Sporazumi su postignuti i između Litvanije i Letonije, Estonije i Letonije, Finske i Estonije, Italije i Slovenije.
Kompleksni su i vlasnički odnosi snabdevača gasom. Često postoje prekogranična suvlasništva na tržištu EU. Tako je, na primer finska država suvlasnica najvećeg isporučitelja gasa u Nemačkoj. Pitanje je, ko će koga spašavati, ako privatna preduzeća dospeju u krizu?
Glavne probleme neće rešavati ni koordinacija između država članica ni planovi Evropske komisije, kaže hrišćansko-demokratski zastupnik u Evropskom parlamentu Markus Ferber. Jednostavno je premalo gasa, kaže on.
- Tako nećemo prebroditi zimu - izjavio je Ferber u Briselu.
Intenzivno se traže alternative. Baltičke zemlje i Nemačka nade polažu u gas sa Bliskog istoka ili iz SAD, koji bi trebalo da dolazi preko plutajućih LNG-terminala, koje tek treba izgraditi. Italija kupuje gas u Alžiru i Azerbajdžanu. Dodatne količine gasa iz Norveške, Ujedinjenog Kraljevstva, Alžira i Holandije kupuju se po cenama koje i dalje rastu.
Foto: AP/Tanjug
Vladimir Putin
Sve to, međutim, neće biti dovoljno da se kratkoročno nadoknadi izostanak isporuke ruskog gasa, smatra Evropska komisija. Zato Brisel poziva na štednju i ograničavanje potrošnje plina u nekim javnim ustanovama. Rober Habek nedavno se izjasnio za to da kod snabdevanja gasom privatna domaćinstva ne bi morala nužno da imaju prednost pred industrijskim preduzećima.
Evropska komisija će iduće nedelje predstaviti krizni plan. U njemu je predviđeno da se proizvodnji struje u termoelektranama na gas da prednost pred grejanjem i kuvanjem u privatnim domaćinstvima. Industrija bi za sada trebalo da ima manji prioritet.
Pravila EU bi morala da budu promenjena, kažu u nemačkom Saveznom ministarstvu privrede u Berlinu, jer su ona napisana za slučaj kratkotrajnog prekida snabdevanja u pojedinim zemljama, a ne za opštu nestašicu. Evropska komisija osim toga želi da propiše da se zgrade javnih ustanova i radna mesta greju samo na 19 stepeni. Platforma za zajedničku nabavu gasa više članica EU je dogovorena, ali još ne funkcioniše.
Evropska komisija polazi od toga da se štednjom energije u privatnim domaćinstvima i preduzećima može nadoknaditi trećina nedostatka gasa iz Rusije. A šta je sa preostale dve trećine? O tome bi ministri energetike EU trebalo da razgovaraju na vanrednom sastanku za desetak dana, piše Dojče vele.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
GEDZA
pre 2 godine
Neverovatno... na kakav su sadomazohizam spremni....
Umesto da Rusiji daju bezbednosne garancije koje je tražila krajem prošle godine....a koje su spremni da daju Ukrajini.... oni nastavljaju sa samopovređivanjem....
Nikako da shvate da će takvim činjenjem Kina pobediti, SAD neće izgubiti a njihov narod će samo patiti.....
Resenje za Nemacku i EU je prosto: da vrate Ruske milijarde koje su ukraili i drze blokirane . Da ukinu sve sankcije i po trzisnoj ceni da kupuju gas . No EU poltroni velikog brata radije pristaju na neizbeznu propast nego da spasu sopstvenu ekonomiju .
Čak ni najviše antiruski orijentisani političari u Nemačkoj ne mogu da opravdaju ozbiljna kršenja ljudskih prava koja se, prema njihovom priznanju, dešavaju u Ukrajini, izjavila je za RIA Novosti bivša poslanica hamburškog parlamenta iz stranke Alternativa za Nemačku, Olga Petersen, koja se trenutno nalazi u Donjeckoj Narodnoj Republici.
Premijer nemačke savezne pokrajine Saksonije Mihael Krečmer, član Hrišćansko-demokratske unije (CDU), pozvao je Berlin da preispita politiku sankcija prema Rusiji, upozorivši da te mere nanose veću štetu Evropi nego Moskvi.
Gasovod Severni tok 1, koji vodi od Rusije do Nemačke, biće zatvoren od 11. jula zbog radova na održavanju koji bi trebalo da traju 10 dana, ali je britanski Dejli telegraf ocenio da je ovo značajan trenutak u eskalaciji krize koja se dešava na Evropsko energetskom tržištu...
Ministarstvo odbrane Rusije objavio je snimke koji prikazuju borbenu obuku severnokorejskih vojnika koji su učestvovali u operacijama oslobađanja Kurske oblasti od ukrajinskih snaga.
Bivši predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski spreman da se odrekne teritorijalnih pretenzija na Krim.
Danas od 17 sati budite uz Informer TV, jer će naš voditelj Igor Ćurčić uživo razgovarati sa generalom Nebojšom Pavkovićem, bivšim načelnikom Generalštaba Vojske Jugoslavije, herojem koji se već 20 godina nalazi u zatvoru zbog odbrane svoje zemlje od agresora.
Komisija Zoološkog vrta u Jagodini kojoj je predsedavao Dalibor Marković donela je jednoglasnu odluku da uvaži predlog glavnog urednika Informera Dragana J. Vučićevića i da se tek rođenoj bebi bengalskog tigra da ime Dragana.
Osim što obmanjuje kupce, prodaje komade odeće sa različitim cenama, nudi lažna sniženja i ima probleme sa isporukom paketa, u ovoj kompaniji, sada su udarili i na svoje zaposlene!
Legionela, bakterija koja može da izazove ozbiljnu infekciju u Srbiji, ostaje često neprepoznata. Stručnjaci predlažu koje mere moraju hitno biti preduzete.
Viši sud u Beogradu je danas prosledio Apelacionom sudu žalbe i presudu kojom su na višegodišnje kazne zatvora osuđeni roditelji dečaka ubice, Vladimir i Miljana Kecmanović.
Viši sud u Negotinu doneo je danas odluku i vratio na dopunu istrage optužnicu protiv Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića, osumnjičenih za ubistvo dvogodišnje devojčice Danke Ilić, na dopunu istrage.
Skoro ceo program Mastersa u Madridu za ponedeljak je otkazan! Nerstanak struje je kriv za sve. Prvo su otkazani svi mečevi, bez odluke kada će se nastaviti, a u popodnevniim satima doneta je konačna odluka - svi mečevi zakazani za ponedeljak se otkazuju i pomeraju za utorak.
Košarkaški klub Partizan oglasio se zvaničnim saopštenjem povodom medijskih napisa koji se odnose na finansijsku situaciju u klubu iz Humske, s ciljem da pruži precizne informacije i razjasni nastale nedoumice.
Teniserima i teniserkama je dozlogrdilo da trpe greške sudija i tehnologije, što ih niko ne čuje, pa je posle Arine Sabalenke reagovao i Aleksandar Zverev, drugi teniser sveta. Fotografisao je usred meča grešku i objavio na društvenim mrežama.
Džejmi Gerc je danas bez konkurencije najbogatija glumica u Holivudu, na kontu joj trenutno leži čak osam milijardi dolara, a na platnu i TV ekranima nije vidljiva skoro tri decenije.
Glumica Sidni Svini, koju mnogi smatraju najseksi ženom današnjice, pojavila se na "Stagecoach" festivalu u Kaliforniji i pokazala da raskid nije pokvario njeno raspoloženje.
Mnogi danas žale za ukusom paradajza kakav je nekada bio - sočan, sladak i mirisan. Iako su se uslovi i sorte promenili, uz prave korake i malo pažnje, moguće je ponovo uzgojiti paradajz punog ukusa, baš kao iz starih vremena.
Išarani zidovi su prava noćna mora za svakog roditelja, a posebno kada se otkrije da su mališani koristili markere koji se teško skidaju. Međutim, postoji jednostavno rešenje koje je otkrila grupa mama iz Australije, i verujte, iznenadićete se.
Sofija Milošević, poznata srpska manekenka, tokom godina je imala značajne promene u svom fizičkom izgledu, što je izazvalo brojne spekulacije o tome da se podvrgla estetskim zahvatima.
Na ovogodišnjem takmičenju za pesmu Evrovizije biće zabranjene ne samo zastave duginih boja koje su simbol LGBTQ zajednice, već i palestinske ili “evropske” zastave, saopštio je holandski javni servis AVROTROS, pojašnjavajući odluku Evropske radiodifuzne unije (EBU) o tome da učesnici festivala mogu nositi samo zastavu svoje zemlje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar