• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/tanjug

27.07.2022

08:42

NEMCI ĆE PROKLINJATI DAN KADA SU SE OKRENULI PROTIV PUTINA! Industrijski giganti pred ambisom, BASF se oglasio, najveći proizvođači prinuđeni na rigorozne mere, a posledice...

Reuters

Vesti

NEMCI ĆE PROKLINJATI DAN KADA SU SE OKRENULI PROTIV PUTINA! Industrijski giganti pred ambisom, BASF se oglasio, najveći proizvođači prinuđeni na rigorozne mere, a posledice...

Podeli vest

Nemački BASF, najveća svetska hemijska kompanija, razmatra dalje smanjenje proizvodnje amonijaka zbog rastućih cena prirodnog gasa, pri čemu će potencijalne posledice osetiti brojni sektori - od poljoprivrede do industrije gaziranih pića, reka su dva izvora za Rojters

Najveći nemački proizvođač amonijaka SKV Pisteric i četvrti Ineos takođe su saopštili da ne mogu da isključe smanjenje proizvodnje jer se zemlja bori sa poremećajem u isporukama ruskog gasa.

Amonijak ima ključnu ulogu u proizvodnji đubriva, inženjerske plastike i tečnosti za smanjenje dizel izduvnih gasova. Njegovom proizvodnjom se takođe dobija ugljen-dioksid visoke čistoće (CO2) kao nusproizvod, koji je potreban industriji mesa i gaziranih pića.

Za razliku od mnogih evropskih zemalja, Nemačka nema lučke terminale za tečni prirodni gas (TPG) koji bi zamenio ruski gas iz gasovoda. To znači da su kompanije pod političkim i komercijalnim pritiskom da smanje gasno intenzivne aktivnosti ako se isporuke prirodnog gasa budu dalje smanjivale.

BASF je u septembru smanjio proizvodnju amonijaka u svom sedištu u Ludvigšafenu i u svom velikom hemijskom kompleksu u Antverpenu u Belgiji. Snižena stopa proizvodnje bi mogla još da se smanji, ali će kompanija prvo pomno ispitati negativne efekte, rekla su dva izvora. Iz BASF-a su kazali za Rojters da će nastaviti da podmiruju svoje interne potrebe za amonijakom i eksternu tražnju kupaca, ali su odbili da otkriju stope iskorišćenosti postrojenja.

Podsetimo, šef BASF-a Martin Brudermiler upozorio je u aprilu da će eventualno odbijanje ruskog gasa „zaustaviti točkove hemijske industrije“.

On je u intervjuu za Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung izjavio da "naivni moralisti" na visokim pozicijama ne shvataju prave posledice takve odluke, koja je sposobna da uništi nemačku ekonomiju.

Foto: Reuters

Šef BASF-a Martin Brudermiler upozorio na posledice odbijanja ruskog gasa


Proizvođač đubriva Jara, koji vodi treću po veličini fabriku za proizvodnju amonijaka u Nemačkoj u gradu Brunsbutelu na severu zemlje, saopštio je da je njegova proizvodnja širom Evrope trenutno za 27 posto ispod kapaciteta zbog skoka cena gasa.

Kompanija SKV navodi da je u procesu obnavljanja pune proizvodnje nakon planirane obustave rada zbog remonta, ali da je buduću stopu iskorišćenosti kapaciteta izuzetno teško predvideti.

Hemijske kompanije su najveći industrijski potrošači prirodnog gasa u Nemačkoj, a amonijak je jedini gasno-intenzivan proizvod u toj industriji. Kompanije koje smanjuju proizvodnju amonijaka mogu da izgube tržišni udeo zbog uvoza od inostranih dobavljača koji imaju pristup jeftinom gasu, ili bi Nemačka mogla da prihvati isplatu kompenzacija u okviru potencijalnog programa racionalizacije gasa kako bi podstakla proizvođače da brzo smanje proizvodnju da bu se uravnotežilo smanjno smabdevanje.

Rusija je nastavila 21. jula pumpanje gasa u Evropu preko svog najvećeg gasovoda, Severnog toka 1, nakon 10-dnevnog prekida radi godišnjeg održavanja, ali je Gasprom u ponedeljak saopštio da će isporuke Nemačkoj pasti na samo 20 odsto kapaciteta jer će zbog servisiranja zaustaviti još jednu turbinu.

Čak i pre rata u Ukrajini, smanjena proizvodnja amonijaka zbog skoka cena prirodnog gasa u Britaniji prošle godine izazvala je nestašicu CO2 u industriji mesa i pića. To je primoralo vladu u Londonu da u septembru pruži finansijsku podršku proizvođaču amonijaka, kompaniji CF Indastris, da ponovo pokrene proizvodnju. U normalnim vremenima, proizvodnja amonijaka učestvuje sa oko 4,5 posto u potrošnji prirodnog gasa nemačke industrije.
 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Bg Dex 1970

pre 2 godine

Ovo svojevrsno ludilo koje vlada u EU će potrajati još neko vreme, jer je leto i za sada građani i dalje ne osećaju u toj meri krizu koju su lideri njihovih zemalja izazvali, uvodeći sankcije koje više štete nanose njima samima, nego Rusiji. Tek kada dođe grejna sezona, građani EU će i te kako osetiti krizu. Već odavno lideri EU apeluju na svoje građane da štede struju i vodu, tako što ih mole da se ređe tuširaju, ne uključuju klima uređaje i ne zalivaju cveće vodom. Pored toga što će se pobuniti masa ljudi protiv trenutne vlasti u svojim zemljama, na istu tu vlast će vršiti ogroman pritisak velike kompanije čiji rad i profit zavisi direktno ili indirektno od ruskog gasa i nafte. Ovakve prilike idu na ruku samo amerima i Rusiji, s tim da Rusija nije imala nikakvu zlu nameru niti je planski radila da dođe do svega ovog, dok ameri jesu. Živela Srbija!

Čarapan

pre 2 godine

Nemci da pređu na drva a mogu i kola da voze na suvi gas (destilacijom drveta kao što su radili Nemci za vreme ratova koje su izazvali, možete na internetu da i danas vidite stare traktore i kamione koji oni neguju i dan danas jer im očigledno trebaju).Amoguće da će im Amerikanci doturi gas jednog lepog dana

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set