"AMERI STVARAJU PROBLEME U MOREUZU, KAKO DA DOZVOLIMO OVO ŠTO SE DEŠAVA?!" Kina izabrala put, ima 170 zemalja svojoj strani, padnu li pod pritiske SAD...
Podeli vest
Dana 9. avgusta 2022, zameniku ministra spoljnih poslova Ma Zhaoku postavljeno je pitanja na kineskoj centralnoj televiziji o poseti Nensi Pelosi Tajvanu
Tokom proteklih nekoliko dana, poseta predsednice američkog Predstavničkog doma Nensi Pelosi Tajvanu izazvala je veliko negodovanje javnosti u Kini. Šta mislite o ovome?
Grupa američkih stručnjaka za bezbednost Centra za strategijske i međunarodne studije izvela je simulaciju eventualne invazije Kine na Tajvan. Rezultati simulacije pokazali su da bi Tajvan mogao da odbije invaziju, ali da bi Kina potopila većinu ratnih plovila Sjedinjenih Američkih Država i Japana, prenosi Blumberg
09.08.2022
15:31
- Ovo je samo politička farsa, i opasna, zlonamerna provokacija. Predsednica Pelosi obavila je ovu provokativnu posetu ne obazirući se na naše upozorenje. Poseta je narušila suverenitet i teritorijalni integritet Kine. Takođe, uticala je na politički odnos Kine i SAD što je narušilo mir i stabilnost širom Tajvanskog moreuza. Kineskom narodu je to neprihvatljivo. Kina ima dovoljno razloga da odgovori! Incident je takođe i lekcija ostatku sveta, gde se otkrivaju motivi SAD, a to je da obuzdaju Kinu Tajvanom. Namera tajvanskih vlasti jeste da od Amerike traže podršku za nezavisnost. Nakon toga, konsenzus međunarodne zajednice o jednoj Kini postao je jači, a pokušaj SAD da zaigraju na „kartu Tajvana“ i obuzdaju Kinu pokazao se nepopularan i uzaludan.
SAD tvrde da nema promene u njihovoj politici sa Kinom i da poseta Pelosijeve ne krši politiku jedne Kine. Kako biste odgovorili na to?
- Princip "jedne Kine" je konsenzus međunarodne zajednice. To je i politička osnova na kojoj Kina razvija odnose sa drugim zemljama. To je crvena linija koja se ne sme preći. To jest, postoji samo jedna Kina na svetu, Tajvan je deo Kine, a Vlada Narodne Republike Kine je jedina legalna vlada koja predstavlja celu Kinu. Ovo je osnovna norma međunarodnih odnosa potvrđena Rezolucijom Generalne skupštine UN 2758. Princip, zapisan crno na belo, je kristalno jasan. Nema mesta dvosmislenosti ili proizvoljnom tumačenju. SAD tvrde da nema promene u njihovoj politici Kine. Ali u stvari, to je godinama potkopavalo princip Kine. U svoju politiku jedne Kine stavila je neke unilateralne stvari, uključujući „Zakon o odnosima sa Tajvanom“ i „Šest garancija“. Ovo je protiv međunarodnog prava. Kina to nikada neće prihvatiti, i uvek će se protiviti tome - priča on i dodaje:
- SAD takođe tvrde da poseta Pelosijeve ne krši politiku "jedne Kine". U tri zajednička saopštenja predviđeno je bilo da SAD mogu da održavati samo kulturne, komercijalne i druge nezvanične odnose sa Tajvanom. Izvršna, zakonodavna i sudska vlast su deo Vlade SAD.
- Pelosi je "broj tri" u američkoj vladi. Tokom svog boravka na Tajvanu, govorila je u ime SAD od početka do kraja. Čak i ona sama priznaje da je to zvanična poseta. Ako ovo nije službeni angažman, šta je onda?
SAD tvrde da promena statusa kvo koja je preovladavala u vezi sa Tajvanom više od 40 godina dolazi iz Pekinga, a ne iz SAD. Kakav je vaš pogled na ovo?
- Dakle, kakav je status kvo u Tajvanskom moreuzu? Status kvo je da obe strane moreuza pripadaju jednoj te istoj Kini, Tajvan je deo Kine, a ni suverenitet Kine ni njen teritorijalni integritet nikada nisu podeljeni. Nije Kina ta koja menja status kvo, već SAD i separatističke snage „za nezavisnost Tajvana“. Tokom godina, SAD su bile u dosluhu sa tajvanskim vlastima i podizale svoje suštinske odnose sa Tajvanom. Prodala je velike količine oružja Tajvanu, pomogla mu da razvije takozvane „asimetrične sposobnosti“ i ohrabrila separatističke snage „za nezavisnost Tajvana“. Ako ovo ne menja status kvo, šta je to?
Odbijajući da priznaju konsenzus iz 1992. godine, vlasti DPP-a su insistirale na zalaganju za „postepenu nezavisnost“ i udvostručile napore da se ukloni kineski identitet Tajvana. Ako ovo ne menja status kuo, šta je to? Kineske kontramere su neophodan i legitiman odgovor na provokacije SAD i snaga „za nezavisnost Tajvana“. Oni su pravedni i zakoniti.
SAD kažu da neće tražiti i ne žele krizu, a Kina treba da preuzme punu odgovornost za trenutnu eskalaciju tenzija u Tajvanskom moreuzu. Šta mislite o ovome?
- Ovo je zbunjujuće. Krizu su jednostrano izazvale SAD. Uprkos brojnim predstavnicima Kine, SAD su ipak dozvolile Pelosi da poseti Tajvan. Suočena sa ovim, Kina nema drugog izbora nego da uzvrati i odbrani svoj suverenitet i teritorijalni integritet. Odgovornost i posledice trenutnih tenzija moraju da snose SAD i separatističke snage „za nezavisnost Tajvana“.
SAD tvrde da su kineska vojna vežba i prelazak srednje linije Tajvanskog moreuza preterana reakcija koja je eskalirala situaciju i ugrozila regionalni mir i stabilnost. Šta mislite?
- SAD su te koje prete miru i stabilnosti u Tajvanskom moreuzu. Tajvan je deo kineske teritorije. Ne postoji takva stvar kao što je srednja linija u moreuzu. Kineske oružane snage izvode vojne vežbe u vodama kineskog ostrva Tajvan kako bi zaštitile suverenitet i teritorijalni integritet Kine. Naše mere su otvorene i proporcionalne. Oni su u skladu i sa domaćim zakonom i međunarodnim pravom i praksom. Oni su van svake sumnje. SAD i njihovi saveznici često dolaze u susedne vode Kine, izazivajući nevolje. Svake godine izvode i do stotinu vojnih vežbi. Oni su ti koji preterano reaguju.
SAD tvrde da odluka Kine kojom obustavlja saradnju sa SAD u više oblasti, ne kažnjava Vašington, već ceo svet.
- SAD ne mogu predstavljati ceo svet. Kina je unapred upozorila SAD da bi, ukoliko Pelosi poseti Tajvan, to izazvalo krizu i velike poremećaje u razmeni i saradnji između Kine i SAD. Nažalost, američka strana je to ignorisala i nastavila sa posetom. Tajvansko pitanje je u samom srcu ključnih interesa Kine. Sjedinjene Države, dok potkopavaju ključne interese Kine, traže saradnju Kine tamo gde im je potrebna. Kakva je ovo logika? Odluka Kine da otkaže ili obustavi saradnju u nekim oblastima ne dolazi bez upozorenja. Mi govorimo ono što mislimo i mislimo ono što govorimo. Nema razloga zašto bi se SAD osećale iznenađeno ili uznemireno. Dozvolite mi da naglasim ovo:
Kao odgovorna velika zemlja, Kina će, kao i uvek, aktivno učestvovati u međunarodnoj saradnji po pitanju globalnih promena i drugih pitanja. Dajemo svoj doprinos suočavanju sa globalnim izazovima. Ono što SAD treba da urade jeste da ispune svoje međunarodne odgovornosti i obaveze. Trebalo bi da prestane da se opravdava za sopstvene greške.
Neki u SAD upoređuju kineske vojne vežbe u Tajvanskom moreuzu sa ruskom „invazijom na Ukrajinu“, za koju tvrde da će biti osuđena od strane međunarodne zajednice. Kakav je vaš komentar na to?
- Takva tvrdnja je nedobronamerna. Tajvansko pitanje je u potpunosti kineska unutrašnja stvar. To se razlikuje od ukrajinskog pitanja. SAD uvek podstiču tenzije i izazivaju probleme. Preliminarni podaci pokazuju da je od kraja Drugog svetskog rata do 2001. bilo 248 oružanih sukoba u 153 regiona širom sveta, od kojih je 201 pokrenut na inicijativu SAD. Od 2001. godine, ratovi i vojne operacije koje su pokrenule SAD dovele su do preko 800.000 mrtvih i desetina miliona raseljenih iz svojih domova. Nakon što su započele toliko ratova i ubile toliko civila da bi sačuvale svoju hegemoniju, SAD sada stvaraju probleme u Tajvanskom moreuzu. Kako bismo uopšte mogli da dozvolimo ovo da se dešava?
Pre nekoliko dana, ministri spoljnih poslova G7 izdali su saopštenje u vezi sa Tajvanom, izražavajući takozvanu „zabrinutost“ zbog postupaka Kine. U međuvremenu, vidimo sve veći broj zemalja i međunarodnih organizacija koje govore u prilog opravdanim merama Kine. Šta mislite?
- Više od 170 zemalja i mnoge međunarodne organizacije su se založile za ono što je ispravno, potvrđujući svoju posvećenost principu "jedne Kine" i izražavajući podršku Kini u odbrani njenog suvereniteta i teritorijalnog integriteta. I predsednik Generalne skupštine UN i generalni sekretar UN izjavili su da će UN nastaviti da se pridržavaju Rezolucije 2758 Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, čiji je središnji princip - princip jedne Kine. U poređenju sa preko 170 zemalja, šta G7 misli da su? Koga briga šta oni govore?
SAD tvrde da će, ako Kina nastavi da preduzima više kontramera, SAD biti prinuđene da odgovore, što može dovesti do eskalacije. Kakav je vaš stav o tome šta se dalje može dogoditi?
- Dokazivano je iznova i iznova da su SAD najveći uzročnik nemira i regionalne nestabilnosti. Ako međunarodna zajednica dozvoli SAD da rade šta hoće, Povelja UN će biti samo list papira, a "zakon džungle" će prevladati. Na kraju će patiti zemlje u razvoju - naglašava on i dodaje:
- Kineski narod ne sme biti zaveden zabludama ili uplašen njihovim zlom, nikada se kineski narod neće pokolebati u odbrani naših suštinskih interesa. Želimo da naglasimo SAD:
Nemojte se ponašati nepromišljeno i prestanite da idete dalje putem na kom su vas svi osudili! Odustanite od pokušaja da se Tajvan iskoristi kako bi ste obuzdali Kinu, ne igrajte igrice, nego se vratite principu "jedne Kine" i pročitajte ponovo ona tri zajednička saopštenja... Učinite ispravnu stvar i preduzmite konkretne korake kako bi ste olakšali stabilan razvoj kinesko-američkih odnosa.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kineska vojska je u sredu izvršila patrole u vodama i vazdušnom prostoru u blizini ostrva Huangjan (poznatog i kao Skarboro Šol) u Južnom kineskom moru, koje je sporno od strane nekoliko zemalja u regionu, saopštile su kineske oružane snage.
Akcije Sjedinjenih Američkih Država i Kanade narušile su mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu, upozorio je danas portparol kineske vojske Li Si reagujući na prolazak američkih i kanadskih ratnih brodova kroz taj moreuz u nedelju.
Grupa američkih stručnjaka za bezbednost Centra za strategijske i međunarodne studije izvela je simulaciju eventualne invazije Kine na Tajvan. Rezultati simulacije pokazali su da bi Tajvan mogao da odbije invaziju, ali da bi Kina potopila većinu ratnih plovila Sjedinjenih Američkih Država i Japana, prenosi Blumberg
Taktika pobednika američkih predsedničkih izbora Donalda Trampa u odnosu na Rusiju biće bazirana na smanjenju tenzija u bilateralnim odnosima, ali će se takmičiti sa Moskvom preko susednih država, izjavio je bivši šef izraelske obaveštajne službe "Nativ", politolog Jakov Kedmi.
Ukrajinski zvaničnici priznaju da ruske snage napreduju u Donbasu brže nego u bilo kom trenutku od eskalacije sukoba, a Kijev kaže da se njegova odbrana urušava zbog nedostatka ljudstva, preneo je u sredu Fajnenšel tajms.
Sud u Prištini produžio je meru pritvora na još dva meseca Slađanu Trajkoviću iz Kosovske Mitrovice, optuženom za navodni ratni zločin, a sredinom decembra biće dve godine od njegovog hapšenja, izjavio je branilac Trajkovića, advokat Dejan Vasić.
Biljana Vratonjić, majka dopisnice Informera Dragane Ćendić, koju portal Ozon pres čiji vlasnik i urednik lokalni politički moćnik Stojan Marković već drugi put za nekoliko dana u svom mediju linčuje i vrši progon, kaže u uključenju u program televizije Informer da strahuje za ćerkinu bezbednost, ali i njene dece.
Lider pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović ismejao je opoziciju, rekao im da se ne brecaju i pozvao na 5. oktobar poručivši da je "tada neko išao naoružan".
Premijer Srbije Miloš Vučević odgovorio je na sramno pismo Marinike Tepić koje je uputila predsedniku Aleksandru Vučiću. Premijer je istakao današnji navodni borci protiv kriminala nastavljaju da neguju svoje kriminalne veze i kriminalnu prošlost i nakon atentata na tadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića.
Dopisnica Informera iz Čačka Dragana Ćendić ponovo se našla na udaru Stojana Markovića, šefa opozicione odborničke grupe u lokalnom parlamentu i urednika Ozon presa - kvazi medija na kojem je objavljen niz mizogenih, netačnih, neproverenih i ponižavajućih navoda na račun novinarke Informera.
Gposti Info jutra Informer televizije bili su i Bojan Borovčanin, NIT i Miloš Terzić, član predsedništva SNS koji su govorili o međusobnim optužbama unutar opozicije zbog propasta protesta u Beogradu. Takođe, lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta je najavio i nove tragedije, pretio nasiljem u Gosrnjim Nedeljicama poput onog u Novom Sadu, ali i izvređao predsednika Srbije Aleksnadra Vučića rekavši da ima bipolarni poremećaj.
Prve zadatke dolazeće administracije Donalda Trampa po pitanju Ukrajine i Bliskog istoka, komentarisali su gosti Info dana, Nikola Perišić iz Centra za društvena istraživanja i analitičar Nikola Seneši.
Aktuelno stanje na Bliskom istoku i potencijalne pregovore Rusije i SAD o miru u Ukrajini tokom administracije Donalda Trampa, komentarisali su gosti Info jutra, piloti Boriša Mandić i Stevan Ignjatović i diplomata Branko Branković.
Domovi za stare opasni su po život, napominju sagovornici Informer televizije nakon što su dve ženske osobe stradale u požaru koji je pre tri dana izbio u nelegalnom domu za stare u Vojki.
U periodu od 4. do 13. novembra po nalogu Višeg tužilaštva u Beogradu pripadnici Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije zaplenili su gotovo 62 kilograma različitih vrsta narkotika, 15 pištolja, dve puške, 1.657 komada municije, a rasvetljena su i druga krivična dela, zbog čega je uhapšeno ukupno 38 lica.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje nastavljeno je danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu.
Upravnik Urgentnog centra Kliničkog centra Vojvodine Dragan Nikolić izjavio je danas da su troje teško povređenih pacijenata usled obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu u teškom opštem stanju, te da je sada period razvijanja sekundarnih komplikacija.
Srpkinje se zaludele novim tik-tok trendom i još jednom pokazale da su spremne na sve zarad lepote, čak i da ugroze svoje zdravlje! Verovali ili ne, uz pomoć kućnih usisvača počele su da "peglaju" svoje lice i rade, kako kažu, dubinsko čišćenje.
Snimak sa jedne svadbe kruži mrežama i postao je viralan, ali ne zbog lepog povoda već zbog ponašanja kuma koji je pred svima šutnuo mladenačku tortu sa stola.
Selektor Švajcarske Murat Jakin pred utakmicu sa Srbijom (petak, 20.45) u Cirihu u Ligi nacija nada se da srpski navijači neće zviždati tokom intoniranja himne.
Uprkos brojnim obavezama, Nela Mihailović i Nada Blam nisu mogle da odbiju fantastične uloge u seriji "Ljubav u tišini" koja stiže uskoro na televiziju Pink!
Danas je u Nacionalnoj fondaciji za igru u Beogradu održana konferencija za novinare na kojoj je najavljen početak projekta Karavan igre - Reborn u šest gradova.
Zima 2025. godine donosi pravu modnu senzaciju – bunde kao lični pečat. Dok su u prošlim decenijama bile obavezni deo garderobe od pravog krzna, danas su bunde od lažnog krzna postale izuzetno popularne, nudeći kvalitet koji je gotovo isti kao i pravo krzno .
Prozori koji propuštaju hladan vazduh mogu ozbiljno ohladiti vaš dom tokom zime, ali postoji jednostavan i besplatan trik postavite pokrivač na prozorsku dasku. Na taj način, soba će biti toplija, a vi ćete uštedeti na grejanju bez potrebe za dodatnim troškovima.
Bivša rijaliti učesnica Milica Veličković, koja je trenutno trudna i iščekuje dete sa Borislavom Terzićem Terzom, otkrila je ime koje je odabrala za bebu, ali je i bivšem poželela da napravi još jednu bebu u rijalitiju sa sadašnjom devojkom.
Ivana Legin, malena riđokosa devojčica koja je osvojila Balkan kada je sa Zdravkom Čolićem otpevala kultnu pesmu "Čaje šukarije", iznenada je nestala sa javne scene.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.